Beden, zihin ve ruhun günlük olarak çalışması için çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Özellikle aksilikler söz konusu olduğunda, her zaman koşulların kurbanıyız. Burada bahsettiğimiz aksilikler bedeni, zihni ve ruhu genel olarak etkileyenlerdir..

Örneğin, sürdürdüğümüz sıçan yarışları, vücudumuza gerektiği gibi bakmamıza izin vermiyor. Bu daha sonra içimizdeki çakraların uyumsuzluğuna yol açar. Çakralar birbiriyle uyumlu ve uyum içinde olmadığında, zihinsel olarak dengesiz ve fiziksel olarak hasta olma eğilimindeyiz..

Bu nedenle, sadece bedeni değil, zihni de çalıştırmak önemlidir. Yoga sanatı ve bilimi yüzyıllardır dünyanın her yerindeki birçok kişiye yardımcı oluyor. Yoga öğrenmek ve günlük yaşamlarında uygulamak için spor salonunda saatler harcamanıza gerek yok. En fazla gün, sabah, öğlen veya akşam yarım saat fazlasıyla yeterlidir..

Padmasana Yoga (Lotus Duruşu) - Adımlar ve Faydaları

Uzmanlar ayrıca, yoga ve asanalarının bazen tıbbi müdahale olmadan veya bıçak altına yatmadan da hastalık ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabileceği görüşünde. Şimdi çok popüler ama etkili bir asana olan padmasana yogaya bir göz atalım.!!

Padmasana Yoga (Lotus Duruşu):

padmasana

Lotus pozu olarak da bilinen Padmasana, gerçekten de zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu her koşulda sevme eylemidir. Okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin, bu milyonlarca kişiye yardımcı olan bir poz ve size de yardımcı olacağından eminiz.

Padmasana Yoga Hakkında Daha Fazla Bilgi:

Sanskritçe’de “Padmam” lotus anlamına gelir. Bu nedenle padmasana, lotus pozu olarak adlandırılır. Poz çok popüler ve klasik bir yoga pozudur ve toplum dışında da ünlüdür. Bu poz temel bir meditasyon duruşu olarak kabul edilse de, iki taraflı bir poz olduğu için bir padmasana yapmak çok zordur, yani her iki parça da, bu durumda bacakların yer değiştirmesi veya çaprazlamasıdır. Bu, elde etmek için iyi bir uygulama gerektirir.

Padmasana Yoga (Lotus Pose) Nasıl Yapılır – Adımları ve Faydaları:

Bu kılavuz, adım adım padmasana yoganın nasıl yapıldığını ve yeni başlayanlar için faydaları, modifikasyonları, önlemleri ve ipuçlarının yanı sıra varyasyonlar poz görüntüleri hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır..

Padmasana Yoga Adımları:

Padmasana oldukça zor bir asanadır. Bu nedenle, bu asana yapmadan önce Güvercin pozu veya Kelebek pozu gibi birkaç hazırlık asanası yapmak idealdir..

1. Sağ bacağınızı solunuzun üzerinden çaprazlamış bir şekilde bağdaş kurup oturarak başlayın. Kalçalarınızın dizlerinizden daha yüksek olduğundan emin olun.

2. Ellerinizin yardımıyla sağ ayağınızı kalça eklemine değecek şekilde sol uyluğunuzun üzerine getirin..

3. Şimdi ayağınızın tabanını yukarı doğru çevirerek ayak bileğinizden uzatmalısınız..

4. Bu pozisyonda rahat olduğunuzda, topuk kalça eklemine değecek şekilde sol ayağınızı sağ uyluğunuzun üzerine getirin, taban yukarı.

5. Ayak bileklerinizi uyluklarınıza doğru hafifçe bastırın. Şimdi tek seferde tam enerji ile perine tabanından omurganın uzunluğuna kadar uzanın..

6. Şimdi ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun. Ve parmaklarınızı jnana mudra’ya getirin, yani başparmak ve işaret parmağı bir daire oluşturacak ve parmakların geri kalanı uzatılmış şekilde.

7. Mümkün olduğu kadar çok derin nefes alarak bir süre bu pozisyonda kalın.

8. Herhangi bir zorluk veya uyuşma hissi yaşarsanız, hemen orijinal pozisyona dönün..

9. Pratik yaparken, bu poza her geldiğinizde ön bacağınızı değiştirmeyi unutmayın..

Padmasana (Lotus Duruşu) Faydaları:

padmasana (nilüfer duruşu)

Padmasana’nın Fiziksel Faydaları (Yoga Lotus Pose):

1. Padmasana yoga, en gelişmiş kalça açma asanalarından biri ve aynı zamanda temel meditasyon duruşlarından biri olarak bilinir, bu nedenle beyni sakinleştirir..

2. Asana, güç ve esneklik oluşturmada ayak bileği eklemlerine yardımcı olur.

3. lotus pozu omurga, karın, pelvis ve mesaneyi uyarmaya yardımcı olur.

4. Asana ayrıca dizleri ve ayak bileklerini esnetmeye yardımcı olur.

Padmasana’nın Terapötik Faydaları (Yoga Lotus Pose):

1. Siyatik hastaları bu asanayı yaparak fayda görebilir.

2. Adet rahatsızlığı yaşayan kadınlar bu asanayı yaparak rahatlayabilirler..

3. Padmasana yoga, geleneksel metinlerde “tüm hastalıkların yok edicisi” olarak geçmektedir..

4. Hamile kadın, doğumu kolaylaştırmak için bu asanayı sonuna kadar uygulayabilir..

Padmasana (Yoga Lotus Pose) için Değişiklikler:

Padmasana’yı tamamen gerçekleştirmeden önce, ardha yarım anlamına gelen bir ardha padmasana yaparak başlayabilir. ardha padmasana gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Öndeki bacağınızı pozisyona getirdikten sonra alt bacağınızı öndeki bacağın altına kaydırın. Ayak, karşı kalçanın dışıyla buluşmalıdır.

2. Bunu yaparken üst bacak diziniz yere değmiyorsa altına kalın katlanmış bir battaniye koyun..

3. Bu asanayı her egzersiz sırasında her seferinde iki bacağı değiştirerek gerçekleştirin..

Kalçalarda ekstra yükseklik elde etmek için koltuğunuzun altına bir köpük blok veya katlanmış bir battaniye de kullanabilirsiniz..

Padmasana (Yoga Lotus Pose) İçin Önlemler:

1. Bu asana, dizlerde, ayak bileklerinde veya kalça eklemlerinde ağrı veya gerginlik yaşayan kişiler için uygun değildir. Ancak yine de bir uzmana danıştıktan sonra değişiklikleri kullanarak bu asanayı gerçekleştirebilirler..

2. Diz yaralanması veya ayak bileği yaralanması öyküsü olan kişiler için uygun değildir..

3. Padmasana çok gelişmiş bir pozdur ve tek başına yapmadan önce bir eğitmen yardımıyla yapılması şiddetle tavsiye edilir..

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları:

Çoğu zaman ısınma sırasında dış ayak bileği genellikle aşırı gerilir. İki ayak bileğini eşitlemek için ayağınızın iç kenarını üst kola doğru itmeyi deneyebilirsiniz. Ayağınızı karşı kasıklara getirmeye çalıştığınızda, iç ve dış bileklerin eşit gerginliğini koruduğunuzdan emin olun..

Hazırlık ve Takip Pozları:

Padmasana için hazırlık pozları: baddha konasana, virasana, janu sirsasana.

Takip pozları adho mukha svanasana, supta padangusthasana’dır..

Padmasana Yoga Duruşu Hakkında Biraz Daha Detay:

Padmasana’nın faydalarının birçoğundan bahsetmişken, şimdi bu çok yaygın yoga duruşu hakkında bilgimizi biraz daha artıralım. Bu, elbette, biri meditasyon yapmak istediğinde en yaygın duruştur. Bunun anlamı, daha önce de belirtildiği gibi, elbette nilüfer duruşudur. Bunun nedeni, bu duruşu yaparken bacaklarımızın bir nilüferin tabanına benzeyen pozisyonda olmasıdır. Bu aynı zamanda ‘kamalasana’ olarak da bilinir. Bu ismin en kesin nedeni lotus çiçeğinin Hintçe’de ‘kamal’ olarak da bilinmesidir. Bu, vücudu çok sakinleştirici bir şekilde esnetir ve aynı zamanda meditasyona hazır olmanız için zihninizi de rahatlatır..

Sürekli çalışan insanlar için padmasana’nın faydalarını gün boyu almak onlar için biraz zor olabilir. Uzun saatler boyunca tek bir pozisyonda oturuyorsanız kötü bir duruşa sahip olmanız normaldir. İşin üzücü yanı ise iş yerlerinde istediğiniz zaman padmasana yoga yapılamaz. Bunun yerine genellikle yapabileceğiniz şey, ayaklarınızı germek ve ardından saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirmektir. Dahası, kısa aralıklarla molalar vermeniz ve ardından sırtınızı germek ve sabit pozisyonu gevşetmek için zeminde yürüyüşe çıkmanız daha da iyidir..

Tüm padmasana yoga adımlarını takip etmek aynı zamanda nefesinizi de kontrol eder ve stres seviyesini sakinleştirir. Aynı zamanda genel olarak vücut için genel bir egzersizdir, ancak herhangi bir gerginlik hissetmezsiniz. Padmasana yoga yapmanın her türlü soruna tek çare olabileceğine inanmak çok yanlış. En iyi sonucu almak için birbiri ardına birkaç adımı uygulayabileceğiniz kapsamlı bir yoga seansından geçmeniz en iyisidir. Vücuda bir çeşit zorlama yapmadan tüm faydaları elde etmek mümkün değildir ve bu nedenle padmasana sadece bir kısmını yapabilir..

Genel olarak yoga, stres nedeniyle ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel sorunlarınızı çözmenin en iyi yoludur. Benzer şekilde, padmasana faydaları en iyilerinden bazılarıdır ve hemen uygulamaya başlamalısınız..