Rüzgar rahatlatan pozu biliyor musunuz? Bu aynı zamanda rüzgar serbest bırakma pozu veya pavanamuktasana olarak da bilinir. Rüzgâr Rahatlatıcı Pose, aksi takdirde Pavanamuktasana, vücudun sırtüstü pozisyonda yerleştirildiği bir yoga pozudur. Pavanamuktasana (Rüzgarı Uzaklaştırma Duruşu) mide organlarını ovuşturur ve ayrıca alt sırt ile birlikte karın bölgesinde oluşan endişeyi de hafifletir. Gaz bırakan poz yoga olarak da adlandırılır..

Pavanamuktasana (Rüzgar Rahatlatıcı Poz) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Pavanamuktasana (Rüzgar Serbest Bırakma Pozu) – Adımlar Nasıl Yapılır ve Faydaları:

Bu makale, pavanamuktasana’nın nasıl yapılacağı ve faydalarının yanı sıra yeni başlayanlar için önlemler, varyasyonlar ve ipuçlarıyla ilgili adım adım talimatlar hakkında size rehberlik edecektir..

Rüzgar Rahatlatıcı Poz Veya Pavanamuktasana İçin En İyi Adımlar-

1. Sırt üstü yere sırtüstü pozisyonda, bacaklarınız ve kollarınız uzatılmış şekilde başlayın..

2. Nefes verirken dizlerinizi göğsünüze doğru kopyalayın. Ellerini onların etrafından tut.

3. Sadece doğru dizinizi tutarken, sol bacağınızı serbest bırakın ve zeminin yanında genişletin. Bu pozu 1 dakikaya kadar tutun.

4. Sol dizinizi arkaya doğru göğsünüze doğru çizin ve ellerinizi her iki dizinizde tekrar kenetleyin..

5. Sadece sol dizinizi tutarken, sağ bacağınızı serbest bırakın, aynı zamanda onu yere yakın uzatır. Bu pozu aynı süre boyunca yakalayın.

6. Sonuç olarak, her iki dizinizi de göğsünüze doğru çizin..

7. Bir ekshalasyonla, serbest bırakma da her iki bacağı da zemine doğru uzatır ve dinlenir.

8. Kişi bu yoga duruşunu günde bir veya iki defadan fazla uygulamalıdır. Pratik yapmak sizi bir profesyonel yapacaktır. Ve ne kadar çok pratik yaparsanız, bu duruşun faydalarının gerçekten doğru olup olmadığını o kadar çabuk anlayacaksınız. Temel pavanamuktasana adımlarıyla birlikte bu noktayı da aklınızda bulundurun..

Pavanamuktasana’nın Değiştirilmesi ve Varyasyonu:

Pavanamuktasana varyasyonları

 • Rüzgarı Azaltan Duruş, yeni başlayanlar için uygundur. Gerginliği derinleştirmek için, tam pozdayken burnunuzu dizinize getirin..
 • Belirsiz bir şekilde kalçalarınız çok sıkı, uzattığınız bacağınızın dizini bükün ve yerine ayağınızı yere bile koyun..
 • Dinlenme halindeyken iki elinizi dizinize dolamakta zorlanıyorsanız, yoga kayışını dizinizin etrafına sarın ve kayışı iki elinizle kavrayın..
 • Nefes aldığınızda karnınızın uylukların yanına baskı yapması için nefesiniz midenizden derin olmalıdır..
 • En iyi sonuçlar için her gün 3 ila 5 döngü yapın.

Pavanamuktasana İçin Önlemler:

 • Bu pavanamuktasana yoga duruşunu tok karnına yapmayın..
 • Karın bölgesinde herhangi bir ameliyat geçirdikten veya fıtık rahatsızlığından hemen sonra bu pozu yapmaktan kaçının..
 • Her zaman tüm yoga pozlarını yetenekleriniz dahilinde ve aynı zamanda sınırlar dahilinde uyguladığınızdan emin olun..
 • Diziye her zaman sağ diziniz içeri çekilmiş ve sol bacağınız uzatılmış olarak başlayın..
 • Omurga veya siyatikte bir yaralanmanız varsa bu kanat bırakma pozunu denemeyin..
 • Belinizin yerden hiç düşmesine izin vermemeye çalışın.
 • Hamileyseniz kanat kaldırma pozundan da kaçınmalısınız..
 • Rüzgar serbest bırakma pozunu gerçekleştirirken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri de doğru nefes almanız gerektiğidir. Düzgün nefes alıp vermek, duruşu çok daha etkili hale getirecek ve faydalarına daha iyi ulaşmasını sağlayacaktır..
 • Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey ise, bu duruştan düzgün sonuç almak istiyorsanız günde en az 2-3 kez uygulamanız gerekeceğidir. Bu, bu yoganın standart döngüsüdür. Hem erkekler hem de kadınlar için çok faydalı olacak ve birçok sağlık probleminde onlara yardımcı olacaktır..
 • Pavanamuktasana, yüksek tansiyon sorunları olan kişilerin bu yoga duruşunu yapmamaları önerilir..
 • Mide ülseri sorunu olan kişiler de rüzgar serbest bırakma pozu yapmaktan kaçınmalıdır..
 • Kayma disk sorunu var. Rüzgar serbest bırakma duruşunu yapmayı düşünme bile. Bu, aklınızda bulundurmanız gereken bir önlemdir. Elbette, durumunuzu daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Fiziksel durumunuzu bozarak yapabileceğiniz başka yoga duruşları her zaman vardır..

Pavanamuktasana Yoga veya Rüzgar Rahatlatıcı Pozun Faydaları:

1.  Rüzgar rahatlatan poz, üreme organı ve adet düzensizliği için son derece yararlıdır..

2. Rüzgarı uzaklaştıran poz, sindirim sistemi organlarına hafif bir masaj sunar. İç organların etkinliğini geri kazanmaya yardımcı olur, sinirleri heyecanlandırır, ayrıca kanın vücudun iç organlarına hareketini arttırır..

3. Gaz sıkıntısı, keskinlik, artrit ağrısı, bel ağrısı ve kalp problemleri yaşayanların bakımı.

4. Poz ayrıca omuriliği serbest bırakır ve alt sırt kaslarını güçlendirir..

5. Bu poz ayrıca uyluklardan, kalçalardan ve ayrıca mideden gelen inatçı yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur..

6. Rüzgar giderme pozunu çalışmak, kalın bağırsakta amaçlanan gazların atılmasına da yardımcı olur..

7. Hatta mide sunar. Düz bir karın için herkes bu asanayı uygulamalı.

8. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak için zihinsel uyuşukluğu hafifletir ve zihinsel berraklığı taşır..

9. Rüzgar rahatlatma pozu aynı zamanda mükemmel bir karın egzersizidir, ayrıca tonlamaya yardımcı olur ayrıca çekirdek kaslarınızı güçlendirir.

10. Konsantrasyon :

Rüzgar rahatlatma pozu, konsantrasyonu geliştirmek için çok faydalıdır. Bu duruşu uyguladıktan sonra kişi kolayca bir şeylere konsantre olabilir. Gün geçtikçe bu duruş, neredeyse tüm yoga duruşları gibi zihninizi sakinleştirecek ve işinize veya derslerinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bu, pavanamuktasana’nın en iyi faydalarından biridir..

11. Kadınlar İçin İyi:

Duruş kadınlar için çok faydalıdır. Birçok araştırmaya göre, bu duruşu günlük olarak uygulayan kadınların bu duruşu bir dizi iç sağlık sorununu tedavi etmede gerçekten yararlı bulacağı kanıtlanmıştır. Evde yapılabilecek egzersizlerden biridir ve aynı zamanda iç ve dış fiziksel sorunları da tedavi eder..

12. Diyet Sırasında İyi:

Uzmanlara göre, diyet yapıyorsanız ve yoga yapmayı seviyorsanız, bu yapabileceğiniz en iyi duruşlardan biridir. Düz bir göbeğin (uzmanlara göre) korunmasına yardımcı olacak ve ayrıca bazı önemli fizikle ilgili konularda yardımcı olacaktır..

13. Sırt Ağrısına Elveda Deyin:

Pavanamuktasana, bel sorunları ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Sırt sorunları yaşıyorsanız, bu sizin için mükemmel bir yogadır. Rüzgar serbest bırakma pozu sırt kaslarını esnetir ve ağrıyı giderir ve aynı zamanda onları güçlendirir..

14. Bilek Ağrısı:

Bu duruşu günlük olarak uygulayarak bilek problemlerini kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Bu, pavanamuktasana’nın en önemli faydalarından biridir. Spor salonunda veya başka bir yerde sahip olabileceğiniz esneme sorunlarını ve ani ağrıları ve eklem ağrılarını etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz..

15. Karın Organları İçin:

Bu asana karın organları için gerçekten iyidir. Bu yoga duruşunu günde bir kereden fazla uygulayarak ve günlük olarak yaparak farklı karın organı problemlerini tedavi edebilirsiniz..