Samadhi Yoga Nedir:-

Gerçek bir Yogi, yeterince pratik yaparak kendini bağlayıp koparabilen ve kendini anlayabileceği bir aşamaya ulaşmış kişidir. Samadhi, gerçek kişiliğiyle uzlaşmaya vardığı durumdur. Yoga Sutra veya Patanjali’deki sekizinci ve son uzuvdur. Bireyin bilincini tamamen emer ve daha iyi gözlem yapmasına yardımcı olur. Meditasyonun daha yüksek seviyesidir ve birçok ünlü yoga okulunda öğretilir. Samadhi Yoga’nın temel anlamı, anlamanız için aşağıda listelenmiştir..

Samadhi Yoga ve Meditasyon Duruşları ve Faydaları

Samadhi Yoga’nın Faydaları:

Samadhi Yoga’nın sayısız faydası vardır. Stresi azaltır, kişinin hayatına pozitiflik ve istikrar getirir ve ayrıca sizi hastalıklardan uzak tutar. Tanrı’ya daha yakın olursunuz ve ayrıca çeşitli şeylere daha iyi konsantre olursunuz. Ayrıca depresyon, kaygı ve acıdan da kurtulacaksınız..

Yoga Samadhi Pozlarını Uygulamanın İpuçları Nelerdir:-

1. Üç Çeşit Samadhi Yoga:

samadhi yoga

Samadhi Yoga’da üç farklı tür bulacaksınız. Birincisi bilinçli bir zihin hali olan Samprajnata’dır. İkincisi bilinçsizlik anlamına gelen Asamprajnata ve üçüncüsü ise hareketsiz anlamına gelen Jata’dır. Egonun üstesinden gelmenize ve mutluluğu deneyimlemenize yardımcı olurlar..

2. Kendinizi Hazırlayın:

Yoga seansınıza başlamadan önce kendinizi hazırlamanız tavsiye edilir. Samadhi Yoga için önce rahat ve dinlendirici bir yere oturmalısınız. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Bu pozisyon mudra olarak bilinir..

3. Düşüncelerinizi Kontrol Edin:

Yoga seansınızın derinliklerine inmek için sabit kalmanız ve düşüncelerinizi kontrol etmeniz gerekir. Bu, aklınıza farklı düşünceler gelmeye başladığında olsa da, meditasyona odaklanmanız önemlidir. Bu yüzden her türlü istenmeyen düşünceyi aklınızdan çıkarmanız en iyisidir. Yüzde yüzünü ver ve odaklan.

4. Hayal Edin ve Odaklanın:

Her zaman daha iyi odaklanmayı hayal edebilirsiniz. Bir yoga gurusunun resmini hayal edin. Sakin ol ve aklını sabit tut. Tüm endişe ve korkuyu ortadan kaldırın ve kaşlarınızın arasındaki resmi düşünün. Bu aynı zamanda konsantrasyon seviyenizi artırmanıza da yardımcı olacaktır..

5. Mantraları Söyleyin:

Sizin için bir sonraki adım mantraları söylemek. Tek bir tanesinin farkında değilseniz, basitçe Om diyebilirsiniz. Çok yumuşak olmadığınızdan emin olun. Hemen hemen aynı etkiyi sağlayacaktır. Şarkı söylerken, içeriden pozitif titreşimler hissetmeye başlayacaksınız. Size ilahi bir his verecek ve vücudunuzu temizleyecektir..

6. Oturumu Sonlandırın:

Seansı bitirmek için bilinç kazanmalı ve çevrenizdeki dünyanın farkında olmalısınız. O zaman biraz palming yapmalısın. Bunun için her iki avucunuzu da ovmanız ve ardından gözlerinizin üzerine yerleştirmeniz gerekiyor. Bunu yaparken gözlerinizi tamamen kapatın. Sonra ellerinizi ve bacaklarınızı yavaşça hareket ettirebilir ve serbest bırakabilirsiniz..

7. Samadhi Yoga Uyguladığınızda Ne Olur??

Samadhi yoga uyguladığınızda, meditasyonun o kadar derinlerinde olacaksınız ki, uygulama hakkında düşünmeyeceksiniz bile. Düşüncelerinizi kontrol etmek yalnızca bir anı olacaktır. Sadece hayatın mutluluğunu, kendin olmanın mutluluğunu hissedeceksin. Yaptığınız işte huzur ve mutluluk bulacaksınız. Devlet kelimelerle anlatılamaz. Sadece hissedilebilir.

Samadhi Meditasyonu Nasıl Yapılır:

Meditasyon Samadhi:

Daha önceki aşamaları tamamladığınızda meditasyona hazır olacaksınız. İstediğiniz kadar meditasyon yapabilirsiniz. Bu aşama ruhsal seviyenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Meditasyonunuz bittikten sonra, başladığınız gibi bitirmelisiniz..