Yoga Savasana Nedir:

savasana yoga pozu mu arıyorsunuz? Savasana, uygulamanızın hayati bir pozudur. Pek çok yeni uygulayıcı için, savasana, ustalaşması neredeyse tüm zor pozlar ve sadece olmanızı istediği gibi kavramak için en tehdit edici duruş olabilir. Savasana (ceset duruşu) ruh halini iyileştirir ve stresi ve kaygıyı giderir, ancak aynı zamanda pek çok fiziksel faydası da vardır. Sanskritçe ‘sava’ kelimesi ‘ceset’ anlamına gelir. Bu poz, uyku pozu veya başka bir ceset gibi görünüyor. Son derece basittir ve her biri bu asanayı yapabilir. Vücudun her bölümüne odaklanmalısın.

Savasana Yoga ve Faydaları

Bu asana, elde edilmesi en kolay ama uygulaması en zor olan asanalardan biridir. En iyi gevşeme pozlarından biridir ve düzgün bir şekilde ve tüm çabayla yapılırsa, vücudun her bölümünü dinlendirir, sadece bedeni değil zihni de sakinleştirir..

Yoga Savaşana (Ceset Duruşu) Nasıl Yapılır Adımları, Faydaları ve Önlemleri:

Bu makale sizi ceset pozu (yoga savasana) hakkında eğitecek, size savasana yoga adımlarını, faydalarını ve önlemlerini nasıl yapacağınızı öğretecek..

Yoga Shavasana veya Ceset Pose için Adımları Gerçekleştirme:

Shavasana veya Ceset Duruşu İçin Adımları Gerçekleştirme

 1. Uyku pozumuz gibi arka tarafınıza düz bir şekilde yerleşin. Bacaklar ayrılmalı.
 2. Kollarınızı yanınızda ve avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde tutun. Şimdi yavaşla.
 3. Gözlerini kapat ayrıca derin nefes al ve burun deliklerinden azar azar nefes al.
 4. Başınızdan ayaklarınıza kadar konsantre olmaya başlayın. Bu şekilde, vücudunuzun her bir bölümünü kasıtlı olarak sakinleştirirsiniz. Vücudun her bir parçasını gevşetmeden ilerlemekten kaçının.
 5. Her nefes alış ve nefes vermede (nefes alma) vücudunuzun tamamen gevşediğini hissedin. Her nefeste gerginliğinizin, depresyonunuzun, endişenizin ve stresinizin kaçmasına izin verin..
 6. Mükemmel konsantrasyona sahip olanlar uzun süre performans gösterebilir, diğerleri 3-5 dakika performans gösterebilir..
 7. Kan ve oksijen ihtiyacının azalmasına neden olan kasları gevşeterek dolaşım ve solunum sistemlerine mola verir..

Savasana Yoga’nın Faydaları (Ceset Duruşu):

Savasana Yoga'nın Faydaları (Ceset Duruşu)

 • Daha fazlasını görmenize izin veren rahat bir zihne yol açın, dünyaya yeni ve gerçekçi bir ışıkta söyleyin, işinizde ekstra iyi organize olun, ayrıca hayata ekstra mutluluk taşıyın.
 • Savasana yoga endişe verici düşünceleri ve gerilimleri ortadan kaldırır.
 • Vücut bir kez gevşediğinde, zihnin bilinci artar ve bu, pratyahara’nın büyümesine yol açar..
 • Shavasana adet görmede son derece yardımcı olabilir çünkü kaslara ve ayrıca zihne de derin bir dinlenme önerir..
 • Ceset pozu, duygusal rahatsızlıklar, endişe, tahriş, depresyon ve hayal kırıklığı için faydalıdır; enerjiyi yeniden yönlendirin ayrıca bir sakinlik hissi ve aynı zamanda tazelik sunar.
 • Menstrüel döngüdeki düzensizlik, sıklıkla üstün bir problemin analitik analizidir. Shavasana, vücudu yeniden dengelemeye yardımcı olur, ayrıca her vücut sistemini dinlendirir..
 • Beynin daha iyi çalışmasını sağlayın. Yüksek tansiyonu azaltın. Kalp şikayetini de iyileştirmeyi önlemeye yardımcı olur.
 • savasana yoga, kasları gevşeterek, zihni odaklayarak ve herhangi bir endişe veya şüpheden kurtularak ihtiyaç duyulan huzuru ve sakinliği sunacaktır..

Gevşeme ruh halini bilince, üstelik farkında olmayan farkındalıkla bütünleştirin.

 • Vücuttaki tüm faaliyetler, kan dolaşımı boyunca sağlanan oksijene ihtiyaç duyar. Ekstra oksijene ihtiyacımız olduğunda, dolaşım iyileşir ve bu da solunumda bir artışa yol açar..
 • Kendini kabul ettirir. Form, güç, duruş ve esneklik geliştirmek için sınıfta çalışmaktan daha sonra. Savasana’da (ceset pozu) acımasız, kavga yoktur. Zihninizi geleceğe hazırlamaya ara verin, yoksa geçmişi gözden geçirin. Şimdiki zamana teslim ol.

Shavasana Yoga veya Ceset Pose için Önlemler:

 • Diğer yogasanaları uygulamadan önce ve yogasana’yı bitirdikten sonra sürekli olarak shavasana oluşturun.
 • Bu yargıyı sabahları uygulamak zor, aksi takdirde akşamları dinlenirken akşam yapabilir..

  Odak önemlidir.

 • Shavasana’yı uygularken, eğer uykulu hissediyorsanız, aksi halde uykuluysanız, biraz daha hızlı ve daha derin nefes alabilirsiniz. Shavasana’nın faydaları sadece bedeninizi ve zihninizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda uykunuzda da büyük bir rol oynar. Eğer böyle bir uykusuzluk çekiyorsanız, yatağa girmeden önce bu yogayı rahatlıkla deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, gevşeme ve nefesinizi kontrol etme arasındaki nazik dengeyi bozacak olan yoga yaparken asla uykuya dalmamalısınız..

Son derece kolay ve belki de şu anda moda olan çılgınlıkların en iyi yaratılmış yutturmacalarından biri olan yoga, bir zamanlar sadece azizler veya kavramı ilk bulan bilgeler tarafından yapılan tenha bir uygulamaydı. Yoganın tarihi henüz kesinlik kazanmasa da, bu yolculuğun geleceği kesinlikle iyi aydınlatılmış ve süslenmiştir. Yoga artık her kesimden ve her yaştan insanı çeken ticari bir cazibe merkezi haline geldi. Sadece gelişmiş vücut hareketleri ve nefes alma teknikleri kullanılarak hem zihnin hem de vücudun nasıl doyurulabileceğini buldular ve birkaç gün içinde zihnin özünü ve vücudun zindeliğini yakalamak için yoga kullanmanın hararetli eğilimi büyük bir hit haline geldi..