Siddha Yoga, Swami Muktananda tarafından kurulan ruhsal bir yoldur. Doğu felsefelerine ve Vedanta, Bhagavad Gita ve Keşmir Shaivism gibi Hint Yogi yazılarından gelen öğretilere dayanarak, Siddha Yoga geleneği ve yolu geliştirildi. Siddha Yoga’nın merkezi unsuru, arayıcının Kundalini’sinin Guru tarafından uyandırıldığı ilahi gücün inisi ile inisiyasyon anlamına gelen ShaktipatDiksha’dır. Siddha Yoga’yı yaşayabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz aşramlar var..

Yoga ve meditasyon Hintliler tarafından uzun süredir uygulanmaktadır. Siddha Yoga, Muktananda tarafından keşfedilen ve geliştirilen özel bir yoga türüdür.GurumayiChidvilasananda bu mezhebin şu anki ruhani başıdır. Öğretilerine adanmış iki ana ashram vardır. Bunlar, Gurudev Siddha Peeth ve Shree Muktananda Ashram’dır. İlki Hindistan’da Ganeshpuri’de ve ikincisi New York’ta bulunuyor..

Siddha Yoga Asanaları ve Faydaları

Guru Muktananda:

Siddha Yoga, ruhunuzun ruhsal dönüşümüne verilen isimdir. Bu bir içsel dönüşüm ve disiplin yoludur. Siddha yoga pratiği, ruhunuzu daha yüksek bir titreşim seviyesine yükseltir. Bu sanatta ustalaşmanın ilk adımı, kelimenin tam anlamıyla “ilahi gücün inişiyle inisiyasyon” olarak tercüme edilen shaktipat-diksha’dır. Bu inisiyasyon, öğrencilere Siddha yoga’nın çeşitli öğretileri ve kutsal metinleri aracılığıyla rehberlik eden guru tarafından yapılır..

Siddha yogada ustalaşmak için, büyük bir disiplin duygusuna sahip olmanız ve bu çaba konusunda son derece ciddi olmanız gerekir, çünkü Siddhi yoga öğrencileri, yardımcı olmak için uzun süre bu yoganın öğretilerini ve uygulamalarını incelemek için çok zaman harcarlar. ilkelerini benimserler. Bir kez inisiye olduğunuzda, benliğinizin daha çok farkına varacaksınız..

Siddha yogilerin misyon ifadesi şudur: “Sürekli olarak Benliğin bilgisini vermek.” Siddha yoga vizyon ifadesi şudur: “Herkes için, her yerde, kendilerinde ve yaratılışta tanrısallığın varlığını, tüm sefalet ve ıstırabın sona ermesini ve en yüksek mutluluğa erişmesini idrak etmesi.”

Siddha Yoga’nın kurucusu Muktananda, gurusu Nityananda tarafından başlatıldı. Nityananda Maharashtra’da doğdu ve 1936’da küçük bir köy olan Ganeshpuri’ye geldi. Orada Shiva’ya adanmış küçük bir tapınak kurdu. Bağlılığı ve son derece ilkeli karakteri, popülaritesinin öyle bir yüksekliğe çıkmasına izin verdi ki, tapınağı kısa sürede bir aşram haline geldi..

Muktananda’nın inisiyasyonunu aldığı ve dokuz yıl daha sadhana veya meditasyon ve öğrencilikten sonra mokşa’ya ulaştığı yer burasıydı..

Siddha yogilerin izlediği kutsal yazılar arasında Vedalar, Upanişadlar, Bhagavad Gita, Shankaracharya’nın VivekaChudamani’si ve Yoga Vasistha yer alır. Maharashtrian şair-azizlerinin felsefesinin ve Keşmir Shaivism’in öğretilerinden ilham alıyorlar..

Siddha Yoga, kişinin kendi ruhunun enginliğini daha iyi tanımasını amaçlar. Bu nedenle uygulamaları, iç gözünüzü açmanıza yardımcı olmayı amaçlar. Meditasyon yapmayı ve her zaman ünlü olan “Om Namah Shivaya” mantralarına benzer mantraların söylenmesini içerir. Genel olarak, Siddha Yogiler tarafından kullanılan iki ana zikir türü vardır. Bunlar ‘NamaSankirtana’ ve ‘Swadhyaya’dır. NamaSankirtanachantings, Vedalardan ve diğer metinlerden lirik öğretilerdir. Swadhyaya ise daha karmaşık Sanskritçe metinleri okuyor..

Muktananda, Siddha Yoga öğretilerini korumak, muhafaza etmek ve yayılmasını kolaylaştırmak için 1974 yılında SYDA vakfını kurdu. Bugün, yıl boyunca birkaç hevesli meditasyon yapanın ilgisini çeken çeşitli kurslar sunuyor..

GurumayiChidvilasananda, Muktananda’nın en eski öğrencilerinden biriydi. Orijinal adı MaltiShetty idi. Muktananda, ölümünden önce onu ve erkek kardeşini Siddha Yoga yolunun yardımcı Guruları ve manevi liderleri olarak adlandırdı..

Gurumay:

Siddha Yoga yolunun takipçileri buluşur ve satsanglarda, grup toplantılarında meditasyon yapar. Uygulamaları arasında daha çok Japa olarak bilinen mantraları söylemek, derin tefekkür ve Dakshina ya da sadhulara ve bu tür eşyalara ihtiyacı olan diğer insanlara hediye ve yiyecek vermek yer alır..

Gurumayi birkaç Siddha yoga hayırsever hareketi başlattı. Bunlar arasında, ihtiyaç sahiplerine gıda, eğitim, sağlık hizmetleri vb. gibi yaşamın temel olanaklarını sağlamak için tasarlanmış PRASAD Projesi ve Hint kutsal metinlerini ve eski Vedik gelenekleri koruyan Muktabodha Hintolojik Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır..

Siddha Yoga’ya Başlamadan Önce Neleri Bilmelisiniz??

Siddha Yoga, Tanrı ile birliği hissedene kadar içsel mistik duruma dokunup genişletebileceğiniz bir uygulama tekniğidir. Bu sağlıklı bir çalışmadır ve meditasyonlar, ilahiler, hizmet, inziva ve çok daha fazlasını içerir. Bu uygulamaların her biri önemlidir ve ilahi olanla barış ve birlik olan gerçek doğamızın bir başka tadını vermemize yardımcı olur. Uygulamalar, Guru’nun enerjisi tarafından uyandırıldı ve canlandırıldı ve bu nedenle, Siddha Yoga uyguladığımızda, kendi uygulamalarımız büyütülür..

Siddha Yoga nasıl yapılır:

Siddha Yoga, Meditasyon, Hizmet, İlahi Söyleme, Tithing (Dakshina) Çalışması ve Tefekkür ve Hatha Yoga olmak üzere 6 temel bölüme ayrılabilir. Aşağıda Siddha Yoga’da uygulanması gereken her bölümün ayrıntılı bir açıklaması bulunmaktadır:

 • Meditasyon – Kişi meditasyon yaptığında, duyuların sessizliği, içindeki Tanrı’nın varlığının farkındalığını uyandırır. Shaktipat aracılığıyla ateşlendiğinde içsel meditasyon gücümüz, kendimizi gerçekleştirme hedefimize derinden çekiliriz. Meditasyon yoluyla, kişi yaşamın en büyük gizemini çözebilir, o da – insan formunda olsak da hala ilahi olduğumuzdur..
 • Hizmet – Arayıcının sadhanasının hızlandırılması ve Tanrı’ya giden yol ile aydınlanması Seva veya Hizmet aracılığıyladır..
 • İlahi Söylemek – Belli bir noktadan sonra sıradan sözlerimiz bizi kaderimiz olan yere götüremez ve bu nedenle ilahi söylemek önemlidir. Müzikle birlikte kutsal mantraları söylemek, ilahi olanla diyaloğa girmemize yardımcı olabilir..
 • Tithing (Dakshina) – Aldığınız şey vermektir ve bu nedenle aydınlanma yolundaki bir öğrencinin evrende var olan bu doğal döngünün bir yolu olması çok önemlidir..
 • Çalışma ve Tefekkür – Çalışmada ne kadar çok düşünürseniz, ondan aldığınız bilgi o kadar derin olur. İster olumlu ister olumsuz olsun, kelimelerin üzerimizde bir etkisi vardır, bu yüzden kendimizi bilgelerin ve guruların sözleriyle meşgul ettiğimizde, aslında aydınlanmış olanların yolunu özümseriz. Sözleri bize sürekli olarak kendi yüksek benliğimizi hatırlatır ve durumumuzu yükseltir..
 • Hatha Yoga – Vücudumuz Tanrı’nın bir tapınağıdır ve ilahi ışığı barındırır. Varlığımızın, bedenimizin, zihnimizin, enerjimizin her parçası ilahidir ve Hatha Yoga uyguladığımızda, üzerimizde parlayan o ilahi ışığın farkına varabiliriz..

Siddha Yoga Yapmanın Faydaları:

Siddha Yoga ile ilgili faydalardan bazıları şunlardır:

 • Konsantrasyonda iyileşme
 • İç mutluluğu artırır
 • Stres ve kaygıyı azaltır
 • Kronik hastalıklardan kaynaklanan ağrıda azalma
 • Hayata karşı daha geniş ve olumlu bir bakış açısı
 • kendini gerçekleştirme
 • Tanrı ile birliğe ulaşma

Siddha Yoga, kişinin kendini gerçekleştirmesine ve Tanrı ile bir olmasına yardımcı olan güçlü bir Yoga şeklidir. Siddha Yoga yapmayı planlıyorsanız, Siddha Yoga Uygulayıcısı ile iletişime geçmelisiniz. Sadece Siddha Yoga’yı uygulayın ve Tanrı ile birliğe erişmeye ve iç huzuru ve dinginliği deneyimlemeye bir adım daha yaklaşın..

Sıkça Sorulan Sorular:

Soru 1: Siddha Yoga Nedir??

Cevap 1: Siddha Yoga, Swami Muktananda tarafından kurulan ruhsal bir yoldur. Doğunun çeşitli felsefelerine ve Hindistan’ın kutsal kitaplarına dayalı olarak geliştirilmiştir. Bu yol adanma ile izlenirse, kişi aydınlanabilir ve yüksek varlığımız ve ilahi benliğimizle birliğe ulaşabilir. Bu yol artık Gürmayi tarafından yönetiliyor.

soru 2: Siddha Yoga ve Kundalini Yoga Aynı Şey midir??

Cevap 2: Kundalini, temel çakramızda sarılı olan sonsuz enerji kuvvetidir. Kundalini meditasyonu yaparak, ilahi enerji olan Kundalini enerjisini uyandırabilir ve Sahasrara Çakra’ya seyahat etmesini sağlayabilirsiniz. Kundalini Yoga, tüm yogaların kralıdır ve Siddha Yoga olarak da bilinir..