Uzman bir eğitmen eşliğinde, bu yoga şekli, değişken yaş ve yetenek derecelerine sahip kişiler tarafından yapılabilir. Sivananda yoga eğitimi, sık sık gevşemeyi içerir ve

yoga nefesi. Aşağıda, sivananda yoga seansının kısa bir açıklaması yer almaktadır:

Herhangi bir uzman görüşünü değiştirme niyetinde değilim. Her zaman iyi eğitimli bir eğitmen altında pratik yapmalısınız. Buna göre, temel olarak sivananda yoganın ne olduğuna bir bakalım. Sivananda yoga, 1960’larda kurulan daha basit bir yoga şeklidir. Bu yoga biçiminde odak, uygulayıcının sağlığını ve zindeliğini korumaktır..

Sivananda Yoga Asanaları ve Faydaları

5 Ana Yönü Vurgular:

1. doğru nefes alma (pranayama): pranayama, derin nefes alma tekniklerini ifade eder..

2.  Egzersiz (asana): asana, klasik yogada bir egzersiz şeklidir. Yoga Asana sabit ve sağlam, ancak rahat ve rahat olmalıdır. Uygulayıcının bedeninin, zihninin ve çevresinin farkında olmasına yardımcı olur..

3.  Gevşeme (savasana)

4. diyet (vejetaryen)

5.  Olumlu düşünme ve meditasyon (Vedanta ve dhyana).

Tipik Bir Sivananda Yoga Seansı Şu Şekilde Geçer:

1. Savasana veya Ceset Pozları:

Sivananda Yoga Asanaları ve Faydaları-Shavasana

Bu, diğer asanalardan önce, aralarında ve sonrasında uygulanır. Bunu yapmak için kişi dümdüz uzanmalı ve zihnini hareketsiz tutmaya çalışmalıdır. Sırt üstü yatın. Kollarını aç ve dinlendir

vücudun yanları boyunca, avuç içi yukarı bakacak şekilde. Daha sonra bacaklar uzatılır. Tüm vücudunuzu gevşetin. Daha rahat hissetmek için bu pozda küçük ayarlamalar yapabilirsiniz. Şimdi gözlerinizi kapatın ve güneş merkezi olarak da adlandırılan kaşlarınızın arasındaki bir noktaya odaklanın ve zihninizi sakinleştirmeye çalışın. Bu pozda 5 ila 15 dakika kalabilirsiniz..

Savasana’yı daha sonra kapalabhati ve anuloma viloma gibi basit yogik nefes teknikleri takip eder..

2. Kapalbhati Nedir??

“kapal” alın anlamına gelir ve “bhati” parlama anlamına gelir Kapalabhati, özellikle solunum yollarının temizlenmesi için kullanılan bir nefes alma tekniğidir. Solunum kanallarındaki mukus ve tıkanıklığın temizlenmesine yardımcı olur. Kas tonusunu iyileştirmeye yardımcı olur, gevşemeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olur. Bu temelde kuvvetli karın solunumudur. Soluma normaldir ve ekshalasyon kuvvetlidir. Her nefes vermede karın kasları kasılır..

sivananda yoga

Düz bir sırt ve boyun ve çene duruşunu korurken yoga matında bağdaş kurup oturmayı içerir. Ardından ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun. Karın kaslarınız tamamen gevşemiş olmalıdır. Kısmen nefes normal olarak yapılır ve nefes verme kısmı kuvvetlidir. Her nefes vermede karın kasları kasılmalıdır. Yeni başlayanlar için bu nefes stilini 30 kez uygulamak yeterli olacaktır..

Regl dönemindeyseniz, yüksek tansiyon veya başka bir kalp hastalığınız varsa bu egzersiz yapılmamalıdır..

3. Anuloma Viloma Nedir??

Bu nefes alma tekniği aynı zamanda alternatif burun deliği nefesi olarak da bilinir..

Bu egzersiz, çapraz bacaklarla rahatça oturmayı içerir. Ardından gözlerinizi kapatın ve kaslarınızı gevşetin. Şimdi sağ elin baş parmağı ile sağ burun deliğine bastırılıp sol burun deliğinden derin bir nefes alınmalıdır. Bunu 5 saniye boyunca saklayın. Ardından sağ burun deliğini serbest bırakın ve solunan havayı buradan dışarı çıkmaya zorlayın. Alternatif burun delikleri ile işlemi tekrarlayın. 10-15 tur için bu döngüyü tekrarlayın.

Hamileyseniz veya adet görüyorsanız bu egzersiz yapılmamalıdır..

4. Surya Namaskara:

suryanamskar

Surya namaskar veya güneşi selamlama en iyi güneş doğarken veya sabahın erken saatlerinde güneşe dönük olarak yapılır. Güneş ışınlarında ıslanmamıza ve günlük d vitamini yumruğunu almamıza yardımcı olur. Bu asana düzenli olarak yapıldığında daha iyi bir duruş sağlar, kasları gerer ve istenmeyen flabın kaybolmasına yardımcı olur. Kaygıyı gidermeye yardımcı olur.

Bu Dört Adımdan Sonra Standart Bir 12 Temel Asana Programında Gelir:

1. Başucu (Sirsasana)

2. Omuz duruşu (Sarvangasana)

3. Pulluk (Halasana)

4. Balık (Matsyasana)

5. Öne eğilerek oturmak (Paschimottanasana)

6. Kobra (Bhujangasana)

7. Çekirge (Shalabhasana)

8. Yay (Dhanurasana)

9. Spinal bükülme (Ardha Matsyendrasana)

10. Karga (Bakasana) veya tavus kuşu (Mayurasana)

11. Ayakta öne eğilme (Padahastasana)

12. Üçgen (Trikonasana)

Ortalama bir sivananda yoga seansı 90 dakika sürer..

Görüntü Kaynağı: Deklanşör stoğu