Güçlü yoga pozları ve uzun tutuşlar herkes için değildir. Aksine, aynı konuda ustalaşmak yıllar alabilir. Öte yandan, Yoga Nidra veya yogik uyku, herkesin uygulayabileceği ve ustalaşabileceği basit bir meditasyondur. Bu basit tekniğin sadece ustalaşması kolay değil, aynı zamanda çok yönlü faydaları da var. Savasana’da rahat bir şekilde dinlenirken, kişi benliğin Pancha Maya Kosha’sında seyahat edebilir ve böylece bir bütünlük duygusuyla dolabilir. Artık kendinizi özgürleştirmek için asanaları uygulamak ve ustalaşmak için yıllarca beklemenize gerek yok. Bunun yerine, Yoga Nidra Pozlarını uygulayarak, stres ve kaygıyı serbest bırakabilir ve neredeyse anında iç huzur ve bilinçle dolabilirsiniz. Bu yazıda, Yoga Nidra’nın nasıl yapılacağına dair adımlarda size rehberlik edeceğiz ve ayrıca size çeşitli Yoga Nidra sağlık faydalarından bahsedeceğiz..

Yoga Nidra Rahatlamak ve Gençleşmek İçin Güçlü Bir Yöntem

Yoga Nidra nedir??

Yoga Nidra uyku meditasyonu, bedeni yarı bilinçli bir duruma, uyku ile uyanma arasında bir duruma getirme yöntemidir. Bu aşamada, kişinin vücudu tamamen rahatlamış ve endişelerden ve rahatsız edici düşüncelerden arınmış hisseder. Yoga Nidra bir eğitmen rehberliğinde gerçekleştirilir. Rehberin talimatlarını özümsemek için çalışan tek bir duyu ile vücudun diğer tüm duyuları geri çekilir..

Yoga Nidra ve Gerçekleştirme Adımları

Yeni Başlayanlar için Yoga Nidra:

Yoga Nidra’yı uygulamaya başlamadan önce, onun belirli yönlerini bilmek önemlidir. Yoga Nidra meditasyonunun nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın..

1. Huzurlu Bir Konum Kullanın:

Herhangi bir biçimde yoga, özellikle Nidra yoga olmak üzere, gürültülü veya aşırı kalabalık bir alanda asla uygulanamaz. Bu nedenle, Yoga Nidra’yı uygulamaya karar vermeden önce, bu harika sanatı herhangi bir rahatsızlık yaşamadan uygulayabileceğiniz bir yer seçmelisiniz. Bunu sabahın erken saatlerinde verandanızda veya balkonunuzda uygulamak en iyisidir. Dünyanın güzelliğini deneyimlemenize yardımcı olur ve ayrıca onu takdir etmeyi öğretir. Bu seçenek sizin için uygun değilse, karanlık ve boşaltılmış bir oda da kullanabilirsiniz. Kaygı kontrolü için yoga Nidra yapmak gibisi yoktur..

2. Midenizi Boş Tutun:

Dolu mideyle spor yapamazsınız. Bu sizi şişirecek ve uyuşuk hissetmenize neden olacaktır. Yoga Nidra tamamen sakinleşmek ve rahatlamakla ilgili olsa da, bunu olduğu gibi anlayabilmelisiniz. Bu hissi kaçırırsanız, Yoga Nidra’nın gerçek anlamını veya önemini anlayamazsınız. Bu nedenle, bunu yapmadan önce midenizi boş tutmanızı öneririz. Öğünleriniz arasında 2-3 saat boşluk olmasına dikkat edin..

3. Kendinizi Rahat Tutun:

Bu seanstan tam olarak yararlanmak için kendinizi rahat ve sıcak tutmalısınız. En iyi battaniyenizi alın ve kendinizi baştan ayağa örtün. Yoga duruşları seansından sonra vücudunuz sıcak olacak ve Nidra için uzandığınızda sıcaklığın aniden düştüğünü ve vücudunuzun üşümeye başladığını fark edeceksiniz. Böyle hissetmemek için yanınızda bir battaniye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Başınızın altına ince ve yumuşak bir yastık da koyabilirsiniz, böylece baştan sona rahat ve rahat olursunuz..

4. Bir Gözlemci Olun:

Yapmanız gereken bir sonraki şey, keskin bir gözlemci olmaktır. Vücudunuzdaki her bir hissi gözlemleyin ve olabildiğince rahatlayın. Huzur ve sükunet içinde biraz zaman geçirin ve etrafınızdaki huzurlu atmosferden yararlanmaya çalışın. Bu, vücudunuzun çevrenizden haberdar olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sağ tarafınıza dönebilir ve birkaç dakika daha orada yatabilirsiniz. Zaman ayırmayı unutmayın. Bu Yoga Nidra uygulaması hiç acele etmekle ilgili değildir. Her şey çevrenizdeki dünyada neşeyi deneyimlemek ve içinizden bir huzur duygusu hissetmekle ilgilidir..

5. Bilinçli Gevşeme:

Yoga Nidra bilinçli çaba sarf etmekle değil, bilinçli rahatlamayla ilgilidir. Bunu anlamak için bir örnek verelim. Top kelimesini duyduğunuz anda aklınıza bir top görüntüsü gelir. Şekli veya özellikleri hakkında düşünmek için çaba sarf etmenize gerek yoktur. Nidra Yoga yaparken de aynı şeyler olur. Bir his hissetmek için bacaklarınıza veya ellerinize konsantre olmanız veya burnunuza dokunmanız gerekmez. Vücudunuzun bölümlerini de hareket ettirmek zorunda değilsiniz. Onlara biraz dikkat edin ve birkaç derin nefes alın..

6. Biraz Müzik Kullanabilirsiniz:

Yoga Nidra’yı etkili bir süreç haline getirmek için iyi ve yumuşak bir müzikten yararlanabilirsiniz. Bazı yumuşak enstrümantalleri deneyebilirsiniz. Bu, duyularınızı yatıştırır ve sizi içeriden gençleştirir. Hafif, rahat ve çok taze hissedeceksiniz. Yoga, kişinin hayatının vazgeçilmez bir unsuru olduğu için, kendinizi her zaman güzel ve yumuşak klasik müziğin ezgileri ve ritimleri ile rahatlarken bulacağınızdan emin olabilirsiniz..

Yoga Nidra Uygulaması

7. Yeterli Süreyi Tutun:

Herhangi bir şeyi düzenli olarak uygulamak için, bunun için yeterli zaman ayırmanız gerekir. Bununla, Yoga Nidra’yı uygulayabileceğiniz günün belirli bir saatini kendinize ayırmanız gerektiğini kastediyoruz. Yoga duruşlarınız ile nidra arasında da kısa bir boşluk olmalıdır. Bu, kendinizi rahatlatmak ve dünyanın güzelliğini içeriden hissetmek için harcamanız gereken zamandır..

8. Dikkatinizin Dağılması Doğaldır:

Yoga Nidra’yı uygularken dikkatinizin dağılması çok doğal bir şey ama onları engellemenize gerek yok. Tüm süreç boyunca uyuyakaldıysanız, uyandıktan sonra kendinizi suçlu hissetmeyin. Bunların hepsi bir öğrenme süreci.

Yoga Nidra Nasıl Uygulanır??

Uyku için yoga Nidra yapabilmek için öncelikle belirli yoga duruşlarını uygulamanız gerekir. Aşağıdaki Yoga Nidra Adımlarına göz atın:

 • Düz bir şekilde sırt üstü yatın ve ceset pozu yapın.
 • Dikkatinizi sağ ayağa vererek başlayın.
 • Kendinizi birkaç saniye buna odaklayın.
 • Ayağınızı aynı anda gevşetin.
 • Ayrıca dikkatinizi nazikçe sağ dizinize, uyluklarınıza ve kalçalarınıza da taşıyabilirsiniz. Sağ bacağınızın tamamının farkında olun ve bu işlemi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın..
 • Benzer şekilde, dikkatinizi vücudunuzun her yerine verin..
 • Buna göbek bölgesi, göğüs, omuzlar, mide ve sağ kol dahildir..
 • Sol bacağınızın tamamının farkında olun ve tüm prosedürü tekrarlayın..
 • Şimdi rahatlayın ve vücudunuzun birkaç dakika nefes almasına izin verin..
 • Birkaç nefes alın ve dışarı verin.
 • Tüm prosedür boyunca yavaşlamayı unutmayın, çünkü bu tamamen etrafınızdaki dünyanın huzurunu ve sakinliğini yaşamakla ilgilidir..
 • Biraz rahatsızlık hissederseniz, bacaklarınızı biraz daha yükseğe kaldırabilirsiniz..
 • Bu, işleri sizin için biraz daha kolaylaştıracak.

Yoga Nidra'nın Faydaları

Yoga Nidra’nın Faydaları:

Yoga Nidra, vücudunuzu rahatlatmanın harika bir yoludur. Yoga Nidra meditasyonunun pek çok faydası vardır. Yoga nidra’nın faydalarından birkaçı burada listelenmiştir:

 • Yoga Nidra herkesin uygulayabileceği ve ustalaşabileceği bir tekniktir. Bu tekniği uygularken herhangi bir yaş sınırlaması veya fiziksel, duygusal, zihinsel veya ruhsal sınırlama yoktur..
 • Kişi rahat bir beden ve zihin yaşayabilir. Zihni ve bedeni doğal olarak iyileştirmek için Yoga Nidra’yı uygulayın.
 • Stresi hafifletebilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 • Derin uyku için Yoga Nidra uygulayın ve sinir sistemini sakinleştirin.
 • Vücutta uzun süredir devam eden duyguları serbest bırakabilir.
 • Öz farkındalık arttırılabilir.
 • Kişi iç huzuru bulabilir ve olumsuzlukların üstesinden gelebilir.
 • Yoga Nidra’nın en iyi yanı, yanlış yapmanın veya yanlış yapmanın hiçbir yolu olmamasıdır..
 • Günlük rutininize kolayca sığabilir.
 • İçsel benliğiniz ve gerçek doğanız hakkında bilgi edinmek için bir fırsattır..
 • Uzun süredir tutulan duygular, Yoga Nidra uygulayarak hızla serbest bırakılabilir..

Nidra İçin Önlemler:

Yoga nidranın nasıl yapılacağına geçmeden önce, Yoga Nidra yapmadan önce aşağıdaki önlemler akılda tutulmalıdır:

 • Yoga Nidra için her zaman sessiz bir yer seçilmelidir..
 • Oda havadar ve havalandırılmış olmalıdır.
 • Açık bir yerde gerçekleştirirken, vücudun doğru şekilde kapatıldığından emin olun..
 • Sabah erken ve yatmadan hemen önce Yoga Nidra için en iyi zaman.
 • Yoga Nidra’yı asla yemekten hemen sonra uygulamayın..
 • Yemek ve Yoga Nidra arasında en az 2 saat boşluk olmalıdır..

Yoga Nidra’ya başlamanın en iyi yolu bir sınıfa katılmak ve bir eğitmenin talimatlarını takip etmektir. Adım adım talimatlar, bir kişinin deneyimin tadını çıkarmak için Nidra durumuna kolayca kaymasına yardımcı olabilir. Bunu günlük yaparak kişi mükemmelliğe ulaşabilir ve kendi başına performans gösterebilir. Yoga Nidra, duyguları azaltarak kendini materyalist dünyadan ayırmanın en iyi yoludur. İnsanların içindeki olumsuzlukları ve kin, öfke, melankoli gibi güçlü duyguları azaltır. Bu harika zihin durumunu deneyimlemek için düzenli olarak Yoga Nidra uygulayın.

Yoga Nidra, kendinizi rahatlatmanın ve vücudunuzdaki stres ve gerilimi serbest bırakmanın nihai bir tekniğidir. Sizi daha sakin ve huzurlu kılar ve gerçek doğanızın ve daha derin içsel benliğinizin farkına varmanızı sağlar. Uykusuzluk için Yoga Nidra uygulamasının en iyi yanı, herhangi bir yaş sınırlamasının olmaması ve herkesin bunda ustalaşıp mutluluğu deneyimleyebilmesidir. Peki son zamanlarda Yoga Nidra uyguluyor musun? Aşağıdaki yorumlarda geri bildiriminizi ve nasıl hissettiğinizi bizimle paylaşın ve diğer okuyucuları da aynı şeyi yapmaya ve özgürleşmeye motive edin..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Yatakta Yoga Nidra Yapabilir misiniz??

Cevap: Yoga Nidra, psişik uykuyu içeren bir tekniktir. Gerçek uyku değil, uykunun sınırında bilinçli bir durumdur. Yoga Nidra ile daha derindeki içsel benliğinizin farkına vardıkça ve şimdiye kadar habersiz olabileceğiniz içsel potansiyellerinizi fark ettikçe daha derin bir dönüşüm meydana gelebilir. Ayrıca vücudunuzu ve zihninizi doğal olarak iyileştirmeye yardımcı olur..

S2. Yoga Nidra’nın Aşamaları Nelerdir??

Cevap: Yoga Nidra’nın 8 aşaması vardır ve bunların 4 aşaması vardır: Aşama 1 – Yerleşme, Aşama 3 – Beden rotasyonu, Aşama 4 – Nefes farkındalığı ve Aşama 8 – Dışsallaştırma gerçekten önemlidir. Aşağıdakiler Yoga Nidra’nın 8 aşamasının adıdır..

 • Aşama 1: Yerleşme veya ilk rahatlama
 • 2. aşama: Niyet
 • Sahne 3: Vücut rotasyonu
 • 4. Aşama: nefes farkındalığı
 • Aşama 5: duyu algısı
 • 6. Aşama: görselleştirme
 • 7. Aşama: Sankalp
 • Aşama 8: Dışsallaştırma

S3. Yoga Nidra ve Meditasyon Arasındaki Fark Nedir??

Cevap: Yoga Nidra ve meditasyon tamamen aynı şey değildir ve ikisi arasında önemli bir fark vardır. Yoga Nidra’da uzanırsınız ve çeşitli egzersizler sizi uyanık olmakla uyku arasında bir yerde olan yarı hipnotik duruma götürür. Meditasyon sırasında, omurganız dik olacak şekilde dümdüz oturur ve tetikte ve farkında kalırsınız..

S4. Yoga Nidra Uykunun Yerini Alabilir mi??

Cevap: Yoga Nidra, Yogik Uyku olarak da bilinir. Gerçek uyku ile yoga uykusu arasında fark olsa da 1 saatlik Yoga Nidra’nın 4 saatlik sağlıklı uyku kadar etkili olduğu doğrudur. Bu nedenle verimli çalışabilmek için uykularını azaltmak isteyenler Yoga Nidra yapmayı denemelidir..

S5. Evde Yoga Nidra Nasıl Yapılır??

Cevap. Yoga Nidra’yı evde uygulama adımları şunlardır:

 • Çevrimiçi Yoga Nidra talimatlarının kaydını bulun.
 • Yoga Nidra için uygun bir yer bulun ve bir battaniye ve yumuşak bir yastık ayarlayın.
 • Yoga Nidra için doğru atmosferi vermek için tütsü çubuğu, mum vb. şeyler gereklidir..
 • Rahat kıyafetler giyin.
 • Odayı sessiz ve rahat hale getirin.
 • Gözlerin kapalı yat.
 • Birkaç derin nefes alın ve ses talimatlarını izleyin.
 • Tüm vücudunun farkında ol.
 • Bilincinize dönmeye hazırlanın.
 • Bazı asanaları tekrar uygulayarak bitirin.