Günümüzde sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmek oldukça zordur. Kilo verme çılgınlığı ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına duyulan ihtiyaçla birlikte, insanlar daha ticari veya yapay bir ilaç yöntemini dört gözle beklemeye eğilimlidirler. Bilmedikleri şey ise yoganın kadim bir sanat olduğu ve etkili bir şekilde yapıldığında çeşitli rahatsızlıklar için en etkili olduğudur. Yoga, son zamanlarda zinde ve sağlıklı kalmak için tüm dünyada yaygın bir aktivite haline geldi ve uzun yıllardır sürekli bir uygulama olduğu için insanlar bunu kolay anlaşılır ve uygulanması faydalı buluyor. En iyi yoga anatomi tekniklerinden bazılarına bir göz atın:

Yoganın Anatomisi

En İyi On Yoga Tekniği:-

Sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürebileceğiniz en iyi 10 yoga tekniği Anatomisi burada..

Kapalbhati:

Kapalbhati

Kapalbhati, baba Ramdev tarafından tanıtıldı ve birçok insan arasında çok popüler. Genellikle pranayama için ısınmadır. Kapalbhati ‘kafatası parlayan nefes’ anlamına gelir ve enerji verir ve arındırır. Zamanla bir çok rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur..

Bhastrika Pranayama:

Bhastrika pranayama

Bu pranayama, vücudunuza yeterli ve gerekli miktarda oksijen sağlamak için yapılır. Astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığında etkili bir tekniktir. Bu hayati bir nefes alma tekniğidir ve etkili bir şekilde kullanılırsa bir kişinin vücuduna çok yardımcı olabilir. Bu teknikte bir kişi padmasana’da bir bacak diğerinin üzerine çaprazlanmış olarak rahatça oturmalıdır..

 • Normal nefes alın ve rahatlayın.
 • Yaklaşık periyodik nefes aldıktan sonra, ciğerlerinizin hava ile dolması için derin bir nefes alın. Sonra burnunuzdan sert bir şekilde nefes verin.
 • Etkili sonuçlar için bunu günde 5-10 kez tekrarlayın..

Anulom Vilom Pranayama:

Anulom vilom pranayama

Bu nefes alma tekniği aynı zamanda alternatif burun deliği nefesi olarak da bilinir. Bu egzersiz kahvaltıdan önce temiz havada uygun şekilde yapılmalıdır. Ancak böyle bir uygulamayı yapmak isteyen kişi hamileyse veya adet görüyorsa bu tekniği yapmaması tavsiye edilir..

Bu Teknik İçin Yapılması Gerekenler:

 • Bacaklarınızı bir mindere çaprazlayarak oturun ve tüm vücut kaslarınızı gevşetin ve gözlerinizi kapalı tutun..
 • Şimdi sağ elinizin baş parmağıyla sağ burun deliğine bastırın ve sol burun deliğinden nefes alın..
 • Nefesi tutmak için 5’e kadar sayın.

10-15 tur daha tekrarlayın.

Bhramari Pranayama:

Bhramari pranayama

Bu, vücudunuzdaki tüm kasların gerekli sonuçları vermek için harekete geçirildiği oldukça karmaşık ama etkili bir nefes alma tekniğidir. Bu egzersiz günlük olarak yapılırsa, kişi solunum problemlerinden daha az acı çekecek ve dayanıklılık iki kat artacaktır. Zihni sakinleştirdiği bilinmektedir. Rahatlamak ve zihninizi hayal kırıklığından arındırmak ve ayrıca öfkeden kurtulmak için en iyi nefes egzersizi olarak kabul edilmiştir..

 • Bu teknik şu şekilde yapılmalıdır – omurganızı düzeltin ve rahatlayın. Sonra başparmaklarınızla iki kulağınızı da kapatın..
 • Kapalı gözlerinize hafifçe bastırmak için iki elin orta parmağını kullanın..
 • İşaret parmaklarınızla şakaklarınıza bastırın, yüzük parmağınızı hafifçe burnunuza koyun ve hafifçe nefes alın..
 • Buna art arda beş ila on dakika devam edin.

Surya Namaskar:

GüneşSelam

Surya namaskar’da on iki etkili adım vardır. Bunların her biri periyodik nefes alma ile yapılan metabolizmanın artmasına yardımcı olabilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeye yardımcı olur. Surya namaskar, formda kalmanın en iyi yolu olan bir dizi güçlü egzersizdir..

Oturmuş Spinal Büküm:

oturmuş spinal büküm

Bu, büyük olasılıkla zor tekniklerden biridir ve dikkatli ve teknik bilgisiyle gerçekleştirilmelidir. Yogada yeniyseniz, bu tekniği uygularken bir uzmana danışın..

Aşağıdaki resimde gösterilen poz, kısa nefes alma ve nefes verme patlamaları ile periyodik nefes alma ile birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse, son derece etkilidir..

Dhanurasana:

Dhanurasana

Bu pozisyonda, vücutta kan dolaşımı en üst düzeyde olur, böylece kan akışı artar, böylece dayanıklılık artar. Metabolizma ayrıca hasta bir kişi için kilo kaybına ve iştahın artmasına yardımcı olur..

Viparita karani:

3-107-bacak-yukarı-duvar-poz-viparita-karani

Bu pozisyon, stres veya kaygıdan muzdarip insanlar için son derece etkilidir. Düzgün yapılırsa ideal bir stres kırıcıdır. Günümüzde birçok insan günlük olarak stresten muzdariptir. Bu, daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmeniz için bu tür stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Burada nefes almak en önemli faktördür. Solunum dizisi periyodik olarak 10-15 dakikalık bir streç etkili bir şekilde gerçekleştirilirse ideal bir pozisyondur..

İnek ve Kedinin Sakinleştirici Pozları:

inek ve kedi

İnek ve kedinin sakinleştirici pozları birlikte kullanılmalıdır. Biri birbiri ardına.

Anatomi yoga pozları artık yoga anatomi kitapları şeklinde sizin için kullanışlı oluyor. Güvenebileceğiniz en iyi kitaplardan bazılarına göz atın.

 • Yoganın temel kasları: Ray Long tarafından yazılan kitap, görseller ve kolay açıklamalarla yardımcı oluyor. İdeal bir başvuru kitabıdır.
 • Yoganın fonksiyonel anatomisi: David Keil tarafından yazılmıştır, yoganın bazı temellerine aşina olanlar içindir. Kitap mantıklı olacak ve pratik yapmak ve yoga anlayışınızı derinleştirmek isteyenler için bir bilgi hazinesi evidir..

Yoga kitaplarının sayısı oldukça fazladır. Yoga hakkındaki bilginizi keskinleştirmek istiyorsanız, piyasada başlamak için çok sayıda iyi kitap var. Yoga anatomisi, şekillenmekte olan yeni bir sağlıklı yaşam alanıdır. Yoganın her birinin vücutta farklı hedefleri vardır ve bu nedenle sizi sağlıklı ve daha iyi tuttuğu bilinmektedir. Bugün başla. Sağlıklı Yaşa.

Görüntü Kaynağı: Deklanşör stoğu, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9.