Yogaya yeni mi başladınız? Yoganın vücudunuz için amacını ve faydalarını bilmek ister misiniz? Doğru yerdesiniz! Bugünlerde tüm dünya Yoga’ya odaklanırken, Hindistan’ın eski uygulamasını anlamak ve takdir etmek bizim için anlamlı. Tüm fiziksel ağrılarınızı tedavi etmekten uykunuzu iyileştirmeye ve hatta düşüncelerin olumsuzluklarını ortadan kaldırmaya kadar Yoga, eksiksiz bir bütünsel programdır. Yoga, sizi terletecek veya nefessiz bırakacak herhangi bir tipik egzersiz yapmayı gerektirmez. Yoga egzersizleri çoğunlukla doğru şekilde nefes almak, vücut duruşunuzu ve esnekliğinizi geliştirmek ve sağlıkla ilgili çeşitli sorunlara çare bulmakla ilgilidir. Yoga’nın en iyi faydalarından bazılarında size rehberlik ederken, okumaya devam edin.

Yoga Nedir??

Yoga Tanımını ve Faydalarını Anlamak için okumaya devam edin:

Yoga, asanaları (pozlar), pranayama (nefes alma) ve mantraları (ilahi söyleme) birleştiren manevi bir disiplindir. Doğru bir egzersiz, meditasyon ve nefes dengesi ile Yoga, bir kişinin genel sağlığını ve mutluluğunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca zihninizi öz farkındalık yaratmak ve öz kontrol ve bilinç geliştirmek için eğitebilir..

Yoganın En İyi Faydaları

Yoganın En İyi Faydaları:

Burada, sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak yoganın en iyi sağlık yararlarının listesinden bahsediyoruz. Yoga asanalarının bu faydalarını fiziksel ve zihinsel olarak bölebilirsiniz..

A) Yoga Yapmanın Fiziksel Faydaları:

1. Esnekliği Artırır:

Yogadan elde edeceğiniz ilk fayda esnekliktir. Hareket etmek ve esnemek, vücudunuzun çekirdek kas bölgelerini güçlendirecek ve yoga seansları sırasında daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır. Kalçalarınızı, hamstringlerinizi, kalçalarınızı ve sırtınızı tonlayacaklar. Zamanla esneklik azalma eğilimindedir. Bu nedenle, yıllar boyunca kendinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için Yoga’ya zaman ayırmanız önemlidir. Ancak bu işler zaman alır, bu yüzden sabırlı olmayı öğrenin.

2. Tüm Vücut Parçalarını Güçlendirin:

Yoga yapmaktan elde edilen ikinci fayda güçtür. Pozların çoğu, vücudunuzu ellerinizi ve bacaklarınızı kullanarak desteklemenizi gerektirdiğinden, bu süreçte oldukça fazla güç geliştireceksiniz. Gücünüzü artıran en iyi yoga pozlarından bazıları Ağaç Duruşu, Kobra Duruşu ve Çocuk Duruşudur. Tüm bu pozları birkaç saniye tutmak, güç oluşturmaya yardımcı olacaktır..

3. Mükemmel Kas Tonu Verir:

Yoga çeşitli sağlık yararları ile birlikte gelir. Varsayılan olarak kazandığınız bunlardan biri kas tonlamadır. Kaslarınızı uzun, yalın ve iyi şekillendirirler. Bu nedenle dünyadaki birçok ünlünün yoga yapmayı sevmesinin nedeni budur. Bu harika uygulama sayesinde vücutları her zaman zinde ve doğru formdadır..

4. Vücudu Dengeleyin:

Denge, Yoga ve meditasyonun önemli faydalarından biridir. Yaşlandıkça, dengelemenin biraz zorlaştığını göreceksiniz. Genç olsanız bile, günlük egzersiz yapmadığınız kişilerin çoğu, vücudunuzda yeterli dengenin olmadığını hissedecektir. Yoga, sizi bu ıstıraptan kurtaracak ve vücudunuzun çekirdek kaslarını inşa etmenize ve kendinizi daha iyi dengelemenize yardımcı olacak bir şeydir. Yoga’da size yardımcı olacak çeşitli dengeleme egzersizleri ve pozları vardır..

5. Eklem Sağlığını İyileştirir:

Artrit gibi önemli hastalıkları olan kişiler yogayı denemelidir. Yoga yaptığınızda, tüm vücudunuzun geliştiğini göreceksiniz. Çeşitli sendromlardan muzdarip insanlar da Yoga yaparak çok rahatladılar. Her gün bir eğitmen gözetiminde otuz ila kırk dakika hafif yoga yapmak, vücut kaslarınızın harika bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır. Tehlikeli hastalıklarla vedalaşacak, aktif, sağlıklı ve özgür bir hayat yaşayacaksınız..

6. Ağrıları Önler:

Çoğu insan sırt ve omuz ağrısından şikayet eder. Bu tür ağrılar, stresli veya telaşlı bir hayat yaşamaktan veya çoğunlukla hareketsiz bir yaşam tarzını takip etmekten gelir. Vücudunuzdaki spinal kompresyon, kesinlikle çok fazla ağrıya neden olabilecek bir şeydir. Yogayı doğru şekilde yaparsanız kesinlikle bundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca birçok ağrı türünün önlenmesine yardımcı olur ve vücudunuzu rahatlatır ve ayarlar..

7. Doğru Nefes Verin:

Yoganın en büyük faydalarından biri, daha iyi nefes almanıza yardımcı olmasıdır. Nefes almak sadece oksijeni solumak ve CO2 solumak için yapılan basit bir egzersiz değildir. Bundan çok daha fazla. Yoga size doğru nefes almayı ve nefesinizi kontrol edebileceğiniz çeşitli yolları öğretir. Bazı nefes alma türleri, burun pasajlarının temizlenmesine yardımcı olacak ve hatta tüm sinir sisteminizi sakinleştirecektir. Kesinlikle büyük zihinsel ve fiziksel faydaları vardır. Bu nedenle daha iyi nefes almak ve daha derin nefes almak için Yoga’yı hayatınızın bir parçası yapın..

8. Duruş Mükemmelliği:

Yoganın temel faydalarından biri, düzenli uygulama ile duruşunuzu mükemmelleştirmesi ve size daha fazla denge sağlamasıdır. Uzun saatler boyunca tek bir pozisyonda oturmak, kötü duruş sorunlarına neden olarak eklem ve kas gerilmelerine neden olur. Dengede en çok ihtiyaç duyduğunuz şey kafadır ve bu nedenle biraz stres bile sizi çok yorgun hissettirebilir ve yorgunluk sorunları da ortaya çıkabilir..

9. Artriti Önler:

Yoganın o kadar çok faydası var ki hepsini okuyunca siz bile şaşıracaksınız. Doğru yoga yaparken tüm vücudunuzun zorlandığı ve her bir ekleminizin ve kasınızın hareket halinde olduğu doğrudur. Bu artriti önlemeye yardımcı olur. Ayrıca yoga duruşları yaparken fazla kullanılmayan kıkırdaklar da sünger gibi sıkılarak eklem sorunlarının azalmasına yardımcı olur..

10. Omurgayı Korur:

Omurilikte aralıklı olarak sürtünmelere neden olan pozisyonlar vardır ve bu da tüm vücutta huzursuzluk yaratır. Artık omurganın tek gıdası egzersiz ve hareketleri ve yoga ve faydaları da aynı şekilde geliyor. Bu nedenle, çok fazla arka viraj ve ön viraj ve çok fazla esneme yapacağınız bir rejim seçmelisiniz..

11. Daha İyi Kemik Sağlığı İçin:

Kemikleriniz ne kadar çok itilirse o kadar güçlenir ve üzerlerine daha fazla baskı uygular. Kemiklerinizi güçlendirmek istiyorsanız kendi ağırlığınızı kaldırmak en iyisidir. Kollarınızın üzerinde durduğunuz ve başınızın aşağıda, ayaklarınız yukarıda olduğu duruşlar vardır. Yoganın faydalarından bahsediyorsak bu da çok önemli..

12. Kan Dolaşımını Artırın:

Tüm yoga asanalarından ve faydalarının en önemlisi budur. Yoga asanaları yapmanın vücudunuzdaki kan dolaşımını artırabileceğini ve böylece tıkanmış damarları da açabileceğini söylüyor. Cildinizin parlamasını sağlayabilir ve ayrıca vücudun her yerinde iyi bir denge sağlayabilir. Ayrıca bezlerin ve vücudun hormonal seviyelerinin kontrolünde de önemlidir..

13. Nabız Arttı:

Kalp atış hızınız daha fazla olduğunda, herhangi bir kalp krizi veya felç geçirme riskiniz daha düşüktür. Bunu yapmak için, enerji hücrelerinizi güçlendirmek ve kanın tüm vücutta hızla akmasını sağlamak için güç yogası uygulamanız gerekir. Bu, kanın kalbe çok iyi pompalandığı ve iyi atıp işlev gördüğü anlamına gelir..

14. Kan Basıncı Kontrollü:

Yüksek tansiyon birçok soruna neden olabilir ve bu nedenle kontrol altına alınmalıdır. Yoganın faydaları arasında yüksek tansiyonun düşürülmesi de yer alır ve böylece sizi sağlıklı ve birçok hastalıktan uzak tutar. Bunun nedeni, daha önce tartıştığımız kanın iyi akması ve böylece kalbin onu vücudun geri kalanına pompalamasıdır..

15. Adrenal Bezleri Düzenler:

Kortizol seviyesi ve düzenlenmesi çok önemlidir çünkü bağışıklık seviyenizi artırmaya devam etmek çok önemlidir. Yoga, bağışıklık kazanmanıza çok yardımcı olur. Bu tamamsa, bağışıklık sisteminin iyi durumu nedeniyle akut durumlar bile ele alınabilir. Bunun için kesinlikle evde yogayı denemelisiniz..

16. Sağlıklı Yaşam Tarzı Verir:

Sağlıklı bir yaşam tarzı, mutluluğun ana anahtarıdır ve yoga da bunun ayrılmaz bir parçasıdır. Düzenli ve doğru şekilde yoga yapmak, sizi daha sağlıklı ve zinde tutmak için çok faydalıdır. Bir çocuktan ailedeki yaşlılara kadar tüm aile yoga yapabilir. Herkes için yoga var.

17. Kan Şekeri Kontrollü:

Kan şekeri veya diyabet vücudunuz için bir düşman gibidir. Bunun tüm vücudu etkilediği ve bir dizi parçaya da zarar verdiği söyleniyor. İlk etkilenen organlar gözleriniz, kalbiniz ve böbreklerinizdir. Önce çok dikkatli olmalı ve tüm önleyici tedbirleri almalı, ardından da kan şekerini kontrol altında tutmak ve sağlıklı olmak için özel yoga yapmalısınız..

18. Sinir Sistemini Güçlendirir:

Yoga yapmaya başlayan azizlerin ve yogilerin harikalar yaratabildikleri eski zamanlardan beri bilinmektedir. Kendi vücutlarını havaya kaldırmaktan, dondurucu kışlarda bile vücut sıcaklıklarını birkaç derece artırmaya kadar, bunlar size hikaye gibi gelebilir. Bilimsel sebep ise, sinir sistemlerini bu şekilde kontrol edebilmeleridir..

19. Sindirim Bozukluklarını Kontrol Eder:

Sindirim sorunları hayatınızı ve mutluluğunuzu kesinlikle mahvedebilir ve bu, yoga yardımıyla düzgün bir şekilde korunabilir. Bununla birlikte, ne yediğinizi kontrol etmeli ve düzenli olarak çok fazla abur cubur ve yağlı şey almamalısınız. Bu iyi dengelenirse, tüm işleriniz yapılır. Sindirim sistemi tüm vücutla bağlantılı bir yerdedir ve bu nedenle buna özel dikkat göstermeniz gerekir..

B) Yoganın Zihinsel Faydaları:

20. Rahatlamanızı Sağlar:

Bugün hayat her zaman bir yarış olduğunda, tek bir yerde kalmak ve işleri yönetmek çok zordur. Çoğumuzun kendimize ya da rahatlamaya pek vakit ayıramadığımız da doğrudur. Bu durumda, egzersizlerin uzuvlarımızı mümkün olan doğru şekillerde gererek bizi rahatlatabileceği doğrudur. Yoga en iyi yoldur. Bu, Yoga meditasyonunun en iyi faydalarından biridir.!

21. İyi Uyku İçin:

Her biri için iyi bir uyku gereklidir ve bunun için önce tüm endişe ve gerginliklerden kurtulmanız gerekir. Bu, özellikle her gün düzenli olarak ve belirli saatlerde yoga yapıyorsanız mümkündür. Bu kesinlikle vücudunuzdaki ve uzuvlarınızdaki gerginliği giderecek ve böylece ertesi güne daha zinde başlamak için sağlıklı bir uyku çekeceksiniz..

22. Düşünme Yeteneğini Artırır:

Yoga ve meditasyon özgüveninizi arttırır ve sabrınızı büyük bir seviyeye taşır. Daha sakin olursunuz ve durumları çok daha iyi bir şekilde halledebilirsiniz. Bu, sabahları Yoga’nın etkili faydalarından biridir..

23. Zihinsel Sakinlik ve Huzur Getirir:

Zihinsel Sakinlik herkesin isteyeceği bir şeydir. Hayatımızın önemli bir yönüdür. Huzur ve sakinliğin olmaması zihinsel kaosa neden olur. Ve bundan kaçınmak için kişi Yoga yapmalıdır. Yogada tüm sisteminizi gevşetecek, nefesinizi izlemeyi ve düşüncelerinizi serbest bırakmayı öğretecek birkaç meditasyon tekniği vardır. Bu durumlar, anksiyete atağı, çocuk doğumu, uykusuzluk nöbeti gibi durumlarda çok yardımcı ve etkili olabilir..

24. Stresin Azaltılması:

Fiziksel aktivite, stres ve gerginliği gidermek için idealdir ve bu nokta özellikle Yoga için geçerlidir. Sahip olmanız gereken konsantrasyon nedeniyle, küçükten büyüğe tüm sorunlarınız çözülecektir. Size stresten çok ihtiyaç duyulan bir mola veriyorlar. Depresyon ve kısırlık gibi sorunlar yaşıyorsanız stresi azaltmak da büyük bir fark hissetmenize yardımcı olacaktır. Seans sonunda kendinizi ne kadar rahat ve canlı hissettiğinizi de fark edeceksiniz..

25. Kendinizin Farkındalığı:

Yoga, kendinizin ve vücudunuzun farkına varmanızı sağlar. Tek gereken hizalamayı iyileştirmek için basit ve ince hareketlerdir. Ayrıca vücudunuzdaki konfor seviyesini de artırabileceksiniz. Kendine güvenin olacak ve duruşun da iyileşecek. Ayrıca hayatınızdaki birkaç önemli şeyle de uzlaşacak ve kişiliğinizi de geliştireceksiniz..

Hastalıkların Tedavisinde Yoganın Rolü:

Yoga bir dizi hastalığı tedavi eder ve hatta uzun vadede onları önler. Bu nedenle yoga, dahili ilaçlarla birlikte tedavinin bir parçası olarak önerilir. Yoga ile kesin bir rahatlama sağlayan bilinen hastalıklardan bazıları şunlardır:

Solunum problemleri:

Kronik astımı ve diğer solunum problemleri olan kişiler, düzenli Yoga uygulamaları ile bunları kalıcı olarak aşabilirler. Özellikle Pranayama ile, kalp atışının düzenlenmesiyle birlikte akciğer kapasitesi genişler..

Mide Bozuklukları:

İster şişkin bir mide ister sindirim sorunları olsun, Yoga asanaları birçok mide rahatsızlığını tedavi edebilir. Çocuk pozu, vajrasana gibi pozlar gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilir ve daha iyi sindirim sağlar. Ayrıca sindirim enzimlerinizi ve daha iyi bağırsak hareketlerinizi uyarabilirler..

Eklem ağrıları:

Yoga, kronik eklem ve kas ağrıları olanlar için oldukça faydalıdır. Ağaç pozu, Savaşçı pozu gibi birçok asana vücuda denge sağlar ve omurganın hizasını düzeltir. Bu pozlar ayrıca kaslarınızı esnetir ve esnekliklerini artırır..

Kalp sorunları:

Yoga, göğüs boşluğunu genişleterek kalbe giden kan akışını düzenleyebilir. Kapalabhati gibi asanalar vücuda oksijen tedarikini artırabilir ve buna bağlı olarak kalp üzerindeki baskıyı önleyebilir..

Şeker hastalığı:

Araştırmalar, Surya Namaskarları ve diğer asanaları düzenli olarak yapan kişilerin kan şekeri seviyelerinde ciddi bir iyileşme gösterdiğini gösteriyor. Bu egzersizler, daha iyi insülin üretimi için pankreası uyararak çalışır.

Yoganın bu inanılmaz faydalarını okurken şaşırdınız mı? Hepsi bu değil! Yoga’nın olumlu bir etki yarattığı daha fazla alan var. Ayrıca, farklı Yoga türleri, sonuçları sağlamak için farklı şekillerde çalışır. Hangi Yoga formunu seçerseniz seçin, temel odak noktası her zaman sağlıklı ve mutlu bir yaşam elde etmektir. Yoga yapıyorsanız, bu noktalar sizi her gün sınıfa girmeye motive edecektir.!

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Hangisi Daha İyi Yoga mı yoksa Spor Salonu mu?

Bunun cevabı, programın sonunda ulaşmayı düşündüğünüz hedefe bağlıdır. Spor salonundaki egzersizler, kaslarınızı germek ve kalori yakmak için birçok ekipman veya teknik içerir. Yoga ise nefes ve meditasyon tekniklerinin yanı sıra belirli sahne ve asanaları da içerir. Odak noktasının yalnızca fiziksel benliğe odaklandığı spor salonlarından farklı olarak Yoga, eksiksiz bir zihin ve beden zindeliği yaratır..

2. En İyi Sonuçlar İçin Ne Sıklıkta Yoga Yapmalıyım??

En iyi sonucu almak için düzenli olarak yapmalısınız. Yoga reaktif bir yaklaşım değildir. Sağlıklı bir varlık yaratmak için proaktif olarak kullanılmalı ve bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır. Sonuçları görmek için haftada 3-4 gün en az bir saatinizi Yoga’ya ayırmanız gerekir. Farklı Yoga formlarını birleştirmek faydaları artırır.

3. Yoga Kas Geliştirmeye Yardımcı Olabilir?

Yoganın amacı asla kilo vermek veya kas yapmak değildir. Mutlu ve sağlıklı bir yaşamı teşvik etmektir. Ancak, bu hedeflere Yoga ile ulaşmak istiyorsanız, evet, kas inşa etmek için egzersizler var. Bir Spor Salonunda olduğu gibi dalgalanan kasları fark etmeyebilirsiniz, ancak vücudunuz tonlanır. Bu asanalarla daha ince bir bel ve daha sıkı kaslar fark edeceksiniz..

4. Yogadan Önce Kaçınılması Gerekenler Nelerdir??

Yogayı asla tok veya tamamen aç karnına yapmamalısınız. Yoga en iyi yere yerleştirilmiş bir mat üzerinde yapılır. Asanaları yaparken tamamen güneş ışığına maruz kalmayın. Sınırlar içinde kalın ve aşırı esnemekten kaçının. Adet veya hamilelik sırasında karmaşık Yoga yapmayın. Ayrıca 30 dakikalık Yogadan sonra su ve banyo yapılmaması tavsiye edilir..

5. Çevrimiçi Yoga İyi Bir Fikir mi??

Bizimki gibi teknoloji odaklı bir dünyada, çevrimiçi Yoga, derslere gidemeyenler için bir nimettir. Asanaların ayrıntılı videoları ve derinlemesine açıklaması, bir öğretmen ve bir öğrenci arasındaki boşluğu doldurur. Ayrıca, bilginizi okumak ve geliştirmek için size birçok materyal verilecektir. Ancak, çevrimiçi bir sınıfta kişiselleştirilmiş bir yaklaşımı kaçırabilirsiniz..

Yoganın Faydaları