Bu makalede, şimdiye kadarki en yüksek dağ silsilesi – Himalayalar ve çeşitli Himalaya gerçekleri hakkında bilgi edinin. Güney Asya’nın kalbinde yer alan Himalaya adı, “Kar Evi” anlamına gelir. Himalaya dağ silsilesi, Tibet, Hint ve Nepal halkının hem gururu hem de neşesidir! Bu makaledeki Himalayalar hakkında çeşitli eğlenceli gerçekleri öğrenin. 7200 metreden uzun boylu ve yaklaşık 2400 kilometrelik büyüleyici bir yay şeklinde yayılan Himalayalar, batıdan doğuya doğru uzanıyor. Bu, Hint alt kıtasını Tibet Platosu’ndan ayırır..

Himalayaların gururu ve ihtişamı, dünyanın en yüksek dağ zirvesi olan Everest Dağı olan ilk ve en şaşırtıcı özelliğinden gelir. Yüzyıllar boyunca, Himalayaların güzelliği, bu doğanın enfes yaratımını tatmak için çok uzaklardan gelen ziyaretçileri cezbetmiştir. Size bazı ilginç himalaya turizmi gerçeklerini getirdik. Muhteşem dağ silsilesini keşfetmek ve zirvesine ulaşmak her dağcı ve yürüyüşçünün hayalidir. Hinduların ve Budistlerin çoğu, Himalayaları dinleri için kutsal sayar. Karlı zirveler kadar ilgi çekici, işte Himalayalar hakkında bazı ilginç ve şaşırtıcı gerçekler.

Hindistan’daki Güzel ve İlginç Himalaya Gerçekleri:

1. En Genç Sıradağlar:

himalaya gerçekleri

Himalaya dağ silsilesi gerçeklerine baktığımızda, bu 70 milyon yıllık genç sıradağların, Himalayaların, Nepal, Tibet, Hindistan, Çin ve Pakistan ülkelerinin kenarlarına dokunan en genç sıradağlardan biri olduğu sonucuna varabiliriz. Hint ve Avrasya tektonik plakaları arasındaki kıtasal çarpışmadan oluşan jeologlar tarafından yıllar boyunca yapılan testler, bu devasa dağ silsilesinin yılda yaklaşık 20 mm sürekli hareket etmesini sağladı. Bu sürekli hareket nedeniyle, tüm Himalaya bölgesi depremlere, toprak kaymalarına ve sarsıntılara eğilimlidir..

2. Kar Yurdu:

himalaya gerçekleri

Dünyanın en büyük üçüncü buz ve kar birikintisi olan Himalayalar, yüksek bölgeleri yıl boyunca karla kaplı olan Himalayaların karla kaplı dağları tarafından kapsanmaktadır. Dağ silsilesinin çevresinde, 70 kilometreye kadar ulaşan yaklaşık 15.000 buzul bulunur. Bunlar aynı zamanda bir tatlı su deposu görevi görürler..

3. Canlı Ekoloji:

himalaya gerçekleri

En yüksek aralıklar kalıcı olarak buz ve karla kaplıyken, dağların tabanı tropik bir iklime sahiptir. Rakımdaki çeşitlilik, yağış ve toprak koşulları ve çeşitli dokular ile birleştiğinde, önemli bitki ve hayvan türlerinin gelişmesine izin verir. Dağların eteklerindeki tropikal yaprak döken ormanlardan, daha yükseklerdeki alpin ormanlarına kadar çok çeşitli bitki örtüsü vardır..

4. Himalaya Nehirleri:

himalaya gerçekleri

Buradaki nehirlerle ilgili en şaşırtıcı gerçek, onların dağ zirvelerinden bile daha yaşlı olduklarının söylenmesidir! Asya kıtasındaki üç büyük nehir: İndus, Yangtze ve Ganj-Brahmaputra nehirleri gerçekten de Himalayalar’dan çıkmıştır..

5. Everest Dağı:

Yeni Zelandalı Edmund Hillary ve Sherpa dağcı Tenzing Norgay 29 Mayıs 1953’te 29.029 fit ile dünyanın en yüksek zirvesine tırmandı ve bu başarıya ulaşan ilk kişi oldu. Çekici olduğu kadar, Everest Dağı da ölümcül olduğunu kanıtladı ve bu çılgınca yüksek dağın zirvesine ulaşma konusundaki başarısız arayışlarında yaklaşık 150 kişinin hayatına mal oldu.!

6. Himalayaların Yaban Hayatı:

himalaya gerçekleri

Himalayalar birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en dikkat çekici olanı, 6 ila 7 fit uzunluğunda dünyanın en büyük ve türünün en nadide olan Tibet mavi ayısıdır. Ayrıca kar leoparına ev sahipliği yapan Himalayalar, bu yayla sakinleri için ideal bir yaşam alanı sunuyor. Himalayaların etekleri, Büyük Tibet koyunlarının dünyanın en büyük vahşi ırklarından biri olduğu çeşitli geyik, yaban keçisi ve koyun çeşitleriyle doludur. 4 ila 4 ve 1/2 fit uzunluğa ulaşır.

7. Everest Dağı’nın Adlandırılması:

Nepal’de Himalayalar’ın yerel adı “Evrenin Tanrıçası” veya “Gökyüzünün Alnı” anlamına gelen “Samgarmatha”dır. Tibetliler kendilerine aittir – “Chomolungma”. Son olarak, Everest Dağı, on dokuzuncu yüzyılın başlarından ortalarına kadar Hindistan’ın Galli Genel Araştırmacısı olan selefi Albay Sir George Everest’in onuruna Sir Andrew Waugh tarafından seçildi..

8. Nepal’de Egemen:

Nepal'de egemen

Nepal, neredeyse tamamen ülkenin yaklaşık 3 / 4’ünü işgal eden Himalayalar tarafından kapsanmaktadır. Dünyanın en yüksek 15 zirvesi arasında yer alan Nepal, yüksekliği 6.000 metreyi aşan 9 tanesini içeriyor..

9. Büyük Himalayalar:

Büyük Himalaya

Büyük Himalayalar, Himalayalar’daki en yüksek bölge olarak anılıyor. Geniş kar zirveleri ve 20.000 fit işaretinin üzerindeki hayranlık uyandıran yüksekliği nedeniyle dünyanın en erişilemeyen bölgelerinden biridir.!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Himalayaların önemi nedir??

Himalayalar, Hindistan alt kıtasında yağışların kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve bu da bölgeyi biraz nemli yapar. Bu iklim, oradaki çeşitli yaşam formları için son derece uygundur.!

2. Bu gün Himalayaların sıcaklığı nasıl??

Himalayaların iklimi, tropikal bir ortamdan alpin iklimine kadar değişir. Himalayaların iklimi, Haziran ortasından Eylül sonuna kadar Himalayaları ziyaret eden Hint musonundan büyük ölçüde etkilenir. Himalayaların doğu ucu ve batı Himalayalar, musonun daha az etkisi için daha kuru ve daha kuru olma eğilimindedir. Dağın güney tarafı yeşil ve nemli bir iklime sahipken, kuzey tarafı yağmur olmaması nedeniyle çok daha sıcak ve kuraktır..

3. Himalayaların öne çıkan fiziksel özelliklerinden bazıları nelerdir??

Himalaya Sıradağlarında on dört tepenin yüksekliği 8000 metreyi aşıyor.

Bunlar:

 • Everest Dağı (8848 metre)
 • Godwin Austen (8611 metre)
 • Kanchenjunga (8586 metre)
 • Lhotse (8516 metre)
 • Makalu (8463 metre)
 • Cho Oyu (8201 metre)
 • Dhaulagiri (8167 metre)
 • Manaslı (8163 metre)
 • Nanga Parbat (8125 metre)
 • Annapurna (8091 metre)
 • Gasherbrum I (8068 metre)
 • Geniş Zirve (8047 metre)
 • Gasherbrum II (8035 metre)
 • Nargile Pangma (8013 metre).

Deniz seviyesinden 7200 metrenin üzerinde otuz altı dağ daha var, ama görünüşe göre onları dahil edemeyiz, yoksa liste çok uzun olacak! Bunlar çocuklar için bazı ilginç himalaya dağları gerçekleri.

Sıradağları ve vahşi yaşamı seviyorsanız, Himalayalar içinde olmak için harika bir yerdir. Çocuklar için Himalaya gerçekleri, çocukların bile burayı ziyaret edebileceğini kanıtlıyor. Maceracılar ve yürüyüşçüler için mutlaka gitmeli ve yaşamda biraz huzur ve teselli isteyenler için eşit derecede estetiktirler. Bu cennet gibi yeri ziyaret ederseniz, lütfen bize oradaki deneyiminizden bahsedin. Yorumlarınızı paylaşın. Umarız bilgilerimizi faydalı bulmuşsunuzdur ve bu görkemli dağlardaki maceralarınızda size iyi şanslar dileriz! Bizim için geri bildiriminiz varsa bize bildirin.