Himachal Pradesh’teki Tepe İstasyonları, huzur ve sükunetleri için uzun zamandır aranmaktadır. Şehrin klasik bir kuşbakışı görünümü, çevredeki gür yeşillik ve bozulmamış sis, herhangi bir tepe istasyonunda görülmesi ve deneyimlenmesi gereken güzel şeylerden bazılarıdır. Dinlenmek ve enerjilenmek için her zaman ideal nokta himachal Pradesh’teki popüler tepe istasyonları, çevreleyen huzura sahiptir ve huzur, iç huzuru daha fazla deneyimlememizin ve geri gelmeyi istememizin tek nedenidir. Hareketli şehir hayatından bir mola vermekte ısrar etmemiz ve hatta inzivaya çekilmeyi düşünmemiz hiç de şaşırtıcı değil. Tepe istasyonları her zaman güzelliğin, görkemin ve zenginliğin bir özetidir. Himachal Pradesh’teki tepe istasyonları, pırıl pırıl nehirlere sahiptir ve yemyeşil ve engin yeşillikler, trekking deneyimine katkıda bulunur ve görülmesi gereken bir ömür boyu hatıradır..

Himalayalar’daki Tepe İstasyonlarını Ne Zaman Ziyaret Etmelisiniz??

Nisan, Mayıs ve Haziran gibi yaz sezonunun zirvesi Himachal Pradesh’i ziyaret etmek için ideal zamanlardır. Devlet tarafından düzenlenen fuarlar ve festivaller, gelenekleri, el sanatları, dini inançları vb. hakkında size her zaman bir göz atmanızı sağlayacak. Dışarıdaki tüm alışveriş tutkunları bu saatlerde Himachal’da çıldırıyor.!

Himachal’daki Tepe İstasyonlarına Giderken Neler Taşımalısınız??

Bir yürüyüşe çıkıyorsanız, farklı noktalara seyahat ederken olduğu gibi standart şeyleri aktarmanız gerekir. Kendinizi soğuktan korumak için ek bir örtü ve bir palto aldığınızdan emin olun. Trekkinge gitmeden önce çantanızda bulundurmanız gereken birkaç şey var..

 • Pantolon ve Ayakkabılar: Bir yürüyüşe çıktığınızda en hoş kıyafetleri giymeniz gerektiğini unutmayın. Ayakkabılarınızın takip edebileceğiniz miktarda yerine getirmesi gereken bir görevi vardır. Trekking için mükemmel olan koşu ayakkabıları satın alın. Kot pantolonlar için pamuklu 3/dördüncü veya parçalardan uzak tutun. Hızlı bir kuru nefes almak iyi bir karardır. 5000 m’nin üzerinde bir yükseklikte trekking yapıyorsanız, rüzgar doğrulama ve su geçirmez pantolon kullanın..
 • Yağmurluk: Yaz ya da kış, yağmurluklar, Himalayalar’a yapılan bir yürüyüşte mutlak bir gerekliliktir. Rüzgar geçirmez bir palto ve suya dayanıklı bir yağmurluk, trekking sırasında yanınızda taşımak için gerekli şeylerdir..
 • yün: Tam sıcaklık için Balaclava’nızı ve yünlü bir kuru bluz taşıyın. Tepelik alanlarda varsa virüse karşı iyi koruma sağlarlar..
 • Su geçirmez ve yün eldivenler: Kar yağmaya başlarsa eldivenler faydalı olacaktır ve yün eldivenler soğuk atmosfere karşı iyi bir güvencedir..
 • Tırmanma çorapları: %100 pamuklu çorap kullanmayın. Yün çoraplar buna en iyi alternatiftir. Pamuklu çoraplar, nemli ortamlar için mükemmel olmayan cildi kurutma eğilimindedir. Tam boy çorapları tercih edin.
 • Yürüyüş yatakları: Doğanın tadını çıkaranlarınız için yürüyüş yatakları değerli olacaktır. Özellikle kış mevsiminde olma ihtimaline karşı, vücudunuz için sıcak bir temel ilettiğinizden emin olun.

Himaşal Pradeş’te Kaçırmayacağınız 8 Nefes Kesen Tepe Yeri:

Himalayalar sizi hayrete düşürecek ve deneyimlemek için harika bir şey. Ancak işin püf noktası, rahatlamak ve saçınızı gevşetmek için doğru yeri bulmakta yatar. Himachal Pradesh’te ziyaret edilecek en iyi tepe istasyonlarından bazıları

1. Şimla:

Shimla “Tepelerin Kraliçesi” dir. Hindistan’ın en ünlü ve şirin tepe istasyonu olan Shimla, meşe ve çamların nefes kesici güzelliğiyle tanınır. Hindistan’ın geri kalanı güneşin kavurucu sıcağından muzdaripken, Shimla güçlü sisin içinde parlıyor ve her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Shimla, şüphesiz himachal Pradesh’teki en iyi tepe istasyonlarıdır..

himachal pradesh'deki tepe istasyonları

 • Ne Görmelisiniz: Shimla’yı ziyaret ederseniz, Chadwick Şelaleleri’ni ve Lord Hanuman’a adanmış Jhakhoo tapınağını ziyaret edin. Bir kez orada, Tattapani’de nehir raftingini deneyin. Tüm macera severler için başka bir ortak şey.
 • Nasıl ulaşılır: Delhi’den Shimla’ya yaklaşık 7 saat sürecek bir otobüse binebilirsiniz. Dilerseniz Delhi’den Kalka’ya bir trene binebilir ve ardından Shimla’ya ulaşmak için bir oyuncak trene bindiğinizden emin olabilirsiniz. Yaklaşık bir gün kadar sürecektir. Tren son derece yavaş gidiyor, ama kesinlikle güzel bir yolculuk ve tren tepelerden ve tünellerden geçerken yerin tüm doğal güzelliklerini hatırladığınızdan emin olun..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Mayıs-Haziran aylarında

2. Manalı:

Yaz mevsimi için bir başka doğru nokta ise komşu tepelerin güzelliği boyunca karla kaplı Manali. Manali, şüphesiz himachal Pradesh’teki en ünlü tepe istasyonudur. Beas’ın yumuşak sesini ve yanan çamların aromasını bir araya getiren güzel şehre girerken, ruhani hisler arayan ruh sizi karşılayacaktır. Manali, yeni çiftlerin de favori balayı mekanı oldu..

himachal pradesh'deki tepe istasyonları

 • Ne Görmelisiniz: Hadimba Tapınağı’nı ziyaret edin, Deodar ağaçlarıyla çevrilidir ve güzel mimarisiyle bilinir. Solang vadisi, yamaç paraşütü ve binicilik sunan yakınlardaki bir başka güzel destinasyondur. Rohtang Geçidi, kesinlikle kaçırmayacağınız başka bir yerdir. Uzaktaki Himalaya Zirvelerine huzur içinde bakarken burada bir bardak sıcak çayın tadını çıkarın.
 • Nasıl ulaşılır: Manali’ye en yakın tren istasyonu olan Ambala ve Chandigarh’dan ulaşabilirsiniz. Bu şehirler arasında Manali’ye giden çok sayıda otobüs var. Antrenör ve taksi makul bir maliyetle geliyor.
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Kasım-Aralık aylarında

3. Dharamsala ve McLeodganj:

Havayı Budist ilahileriyle dolduran en ünlü iki destinasyon, sizi meşgul edecek bir dizi yerel cazibe merkezi sunuyor. Dhauladhar sıradağlarının eteklerinde yer alan şehirler, özellikle Haziran ve Temmuz aylarında büyük bir kalabalık çekiyor..

himachal pradesh'deki tepe istasyonları

 • Ne Görmelisiniz: Bhagsu şelaleleri burada popüler bir turistik yer. Bhagsunath tapınağı, ziyaret etmeniz gereken şelalelerin hemen yanında bulunan başka bir nokta. Ayrıca burada birçok Budist manastırı bulacaksınız..
 • Nasıl ulaşılır: Yer sadece 4 saat uzaklıktadır ve birkaç yerel otobüs mevcuttur. Dharamsala’ya vardığınızda, McLeodganj’a giden bir sonraki otobüse binebilirsiniz ve sizi oraya götürmesi yirmi dakika daha sürer..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Mayıs-Haziran aylarında

4. Sandalye:

Shivalik tepeleri arasında yer alan Chail, sık çam ormanları ve deodarlarla çevrilidir. Yıl boyunca güzel hava, kalabalığı, huzurlu bir inzivadan daha fazlasını sunan yere çekiyor. Bölge aynı zamanda pek çok yürüyüşçü tarafından da tercih ediliyor ve buraya trekking yapmak için gelen insanları çok sık görmek mümkün..

 • Ne Görmelisiniz: Yaban hayatı sevenler ve kuş gözlemcileri için bir tedavi sunan bir Chail Yaban Hayatı koruma alanı bulunmaktadır. Himalaya kara geyiği, Hint Kirpisi, langur, yaban domuzu, goral, vs.’ye dikkat edin. Kırmızı orman tavuğu evinin kendisi burada. Kali ka Tibba, ziyaret edebileceğiniz eski bir Kali tapınağıdır. Burada ayrıca en yüksek kriket sahasını da görebilirsiniz..
 • Nasıl ulaşılır: Kalka, Chail’e en yakın istasyondur. Shimla’dan taksi veya otobüse binebilirsiniz. Hava yoluyla seyahat edenler için Shimla, Chail’e en yakın havaalanıdır..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Ağustos-Eylül aylarında

5. Kullu:

Kullu, Himalayaları duyduğumuzda sıklıkla aklımıza gelen bir başka isimdir. Güzel vadi, güzel şelaleler, orkideler ve çiçeklerle dolu çayırlarla kutsanmış olan ‘Tanrıların Vadisi’ olarak bilinir. Kullu ayrıca birçok yürüyüşçü ve yürüyüşçü için ünlü bir mekandır. Himalaya gezinizde Kullu’yu kaçırmanızı kesinlikle istemeyiz..

 • Ne Görmelisiniz: Büyük Himalaya milli parkı Manikaran Gurudwara’yı ziyaret edin ve nehir raftingi ve yamaç paraşütü ile şansınızı deneyin. Kheerganga kaplıcası, deneyimlemeniz gereken başka bir şey..
 • Nasıl ulaşılır: Kullu’ya Bhuntar havaalanından veya Kullu’ya yaklaşık 270 km uzaklıktaki Chandigarh tren istasyonundan ulaşabilirsiniz. Havaalanından yer sadece 10 km uzaklıktadır ve Kullu’ya taksi kiralayabilirsiniz..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Nisan-Haziran aylarında

6. Küfür:

Kayak yapmayı sever misin? O zaman Kufri sizin için nihai hedef olabilir. Kufri, özellikle kış aylarında birçok kayak tutkununu kendine çekiyor. Temiz havayı içinize çekin ve mekanın sakinliğinin yavaş yavaş sizi ele geçirdiğini hissedin. Pitoresk Kufri, aynı zamanda şehirdeki kavurucu yazdan bir geri çekilme..

 • Ne Görmelisiniz: Himalaya Yaban Hayatı Hayvanat Bahçesi, ayı, misk geyiği, kar leoparı, antilop gibi birçok hayvana ev sahipliği yapan buradaki önemli bir cazibe merkezidir. Aynı zamanda tüm kuş gözlemcileri için doğru yerdir. Kufri Fun World, ziyaret edebileceğiniz bir eğlence parkıdır..
 • Nasıl ulaşılır: Kufri, Delhi’den otobüsle sekiz saat uzaklıktadır ve en yakın havaalanı, oradan Kufri’ye ulaşmak için yaklaşık bir saat süren Shimla havaalanıdır..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Kasım-Aralık aylarında

7. Kasaul:

Kasauli, Shimla’ya 70 km uzaklıktaki doğal bir Himalaya köyüdür. Tepe, sisli bulutlar ve deodar ağaçlarıyla kaplı, bu da onu kalın ve dolu gösteriyor. Yukarıdaki dağlarda çam ve kestane ağaçları çok güzel görünüyor. Güzel İngiliz sömürge mimarisi, eski tarz bungalovlar, tepe istasyonunun tüm karakteristik özellikleridir..

 • Ne Görmelisiniz: Mall yolu, otantik yünlü şeyler için çok uzaklardan alışveriş yapan turistlerin bulunduğu tepe istasyonunun can damarıdır. Chandigarh’da gecenin güzel manzarasını sunan maymun noktasını yukarıdan ziyaret edin.
 • Nasıl ulaşılır: Delhi’den ulaşabileceğiniz en yakın tren istasyonu Kalka’dır. Kalka, Kasauli’ye birçok yerel trenle bağlanır. Kasauli, Kalka’ya 40 km uzaklıktadır. Kalka’daki taksilerden de yerle iletişime geçebilirsiniz..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Haziran-Ekim aylarında

8. Palampur:

Kuzey Hindistan’ın Çay Başkenti olarak da bilinir. Himachal’daki Dhauladhar sıradağlarında bulunur ve tüm doğa severler için favori bir mekandır. Ve ayrıca tercih edilen bir balayı mekanı. Tepe istasyonu, birçok basamaklı şelaleye, çay bahçelerine ve berrak akarsulara ev sahipliği yapmaktadır. Himalayaların kucağında oynayan güzel doğayı görmenin nihai mutluluğunu yaşayın.

 • Ne Görmelisiniz: Hindistan’ın Yamaç Paraşütü Başkenti olarak da bilinen Bir-Billing’de yamaç paraşütünü deneyin. Palampur’un ayrıca tüm yürüyüşçüler için sunabileceği çok şey var.
 • Nasıl ulaşılır: Pathankot, Palampur’a en yakın tren istasyonu olacak ve Palampur’a ulaşmak yaklaşık 7 saat sürüyor. Delhi veya Chandigarh’dan Palampur’a ulaşmak için Himachal Transport otobüslerini deneyebilirsiniz..
 • Ziyaret etmek için en iyi zaman: Nisan-Haziran aylarında

Himalaya gezisi bir ömür boyu deneyim olacak. Sadece rahatlamak isteyenler için, Himalayalar ve şehirlerinin sunabileceği çok şey var. Yürüyüşçüler ve yürüyüşçüler için mekanın size birçok sürprizi var. Evinizden sonra sadece burada alacağınız sakinlik ve huzurla birlikte bir çanta dolusu hatıra taşıyın.!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Delhi’ye en yakın tepe istasyonu hangisidir??

Cevap: Bunlar Delhi yakınlarındaki bazı tepe istasyonları:

 • Delhi’den 6 saat uzaklıktaki Kasauli
 • Delhi’ye 6 saat uzaklıktaki Mussoorie
 • Delhi’ye 6 saat uzaklıkta olan Nainital
 • Delhi’den 7 saat uzaklıktaki Shimla

Himachal Pradesh’deki tüm tepe istasyonları, tren ve otobüs güzergahı ile iyi bağlantılara sahiptir ve bu yerlere sorunsuzca kolayca seyahat edebilirsiniz. Delhi’de veya yakınında herhangi bir yerde ikamet ediyorsanız, bunlar mutlaka ziyaret edilmelidir. Himachal Pradesh için temel seyahat ipuçlarından biri nazik, uyarlanabilir ve arkadaş canlısı davranıştır. Onlara karşı kaba veya kibirli olmayın, ancak her zaman taksi şoförlerinin bilgilerini takip edin. Düşük görüş ve güvenlik sorunları nedeniyle gece geç saatlerde seyahat etmekten veya araç kullanmaktan kaçının.

2. Himaşal Pradeş’teki en soğuk yerler hangileridir??

Cevap: Himachal, Hindistan’daki en soğuk yerlerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Himachal Pradesh’teki Lahaul ve Spiti bölgesi, eyalette en soğuk havayı yaşayan bölgelerdir. Keylong, eksi 3,9 santigrat derece sıcaklığa sahip Himachal’daki en soğuk yer. Ayrıca, Lahaul ve Spiti ve Kinnaur aşiret bölgelerinde bulunan Keylong ve Kalpa, sırasıyla eksi 3,9 santigrat derece ve eksi 3 santigrat derece ile kaydedilen minimum sıcaklıkla Himachal Pradesh’teki en soğuk yer olarak kabul edilir..

3. Himachal Pradesh’in ünlü yemeklerinden bazıları nelerdir??

Cevap: Himachal Pradesh’in bazı favori yemekleri aşağıda verilmiştir:

 • Kullu Alabalık Balığı
 • Madra
 • Dham
 • Tudkiya Bhath
 • Onlar veya Baharatlı Lotus Kökü

4. Himachal Pradesh’te hangi dans ünlüdür??

Cevap: Himachal sayısız dans formuyla ünlüdür; ancak “Nati”, Himachal Pradesh’in en ünlü dans formlarından biridir. Nati (dans), Evlilikler, Fonksiyonlar vb. gibi her vesileyle yapılır. güzel bir dans şeklidir. Dünyanın her yerinden turistler bu muhteşem dans formuna tanık olmaya geliyor.

5. Himachal Pradesh’teyken hangi maceralı sporlarla uğraşabilirim??

Cevap: Himachal Pradesh, karla kaplı tepelerle çevrili yeşilliklerle dolu birçok yemyeşil vadiye ev sahipliği yapmaktadır. Himachal Pradesh’te kendinizi şımartabileceğiniz çeşitli eğlenceli aktiviteler var. Himachal’de kayak, yamaç paraşütü gibi maceralı sporlar mutlaka denenmeli. Shimla, Manali, Kasol, Dharamshala ve daha fazlasına havaalanı transferleri, taksi, tatil köyü, gezi ve yemekler dahil olmak üzere çeşitli tur sağlayıcılarından tatil paketleri için rezervasyon yaptırabilirsiniz..

Artık makaleyi okuduğunuza göre, bu tepe istasyonlarına yapacağınız gezi için ne alacağınızı biliyorsunuz. Bunların çoğu bir huzur ve barış merkezidir ve yoğun şehir hayatından çok ihtiyaç duyulan bir mola sağlar. Yamaç, nehir raftingi, bungee jumping, vb. gibi birçok macera sporunu gezmek ve oynamak için de fırsatlar sunuyor! Bu makaleyi faydalı bulduysanız, bize uygun geri bildirimde bulunun. Mutlu maceralar! Bu yerlerden herhangi birini ziyaret ettiyseniz, aşağıdaki yorum kutusunda bize oradaki deneyiminizi anlatın..