Hindistan, çeşitli kültürlerin, toplulukların, kast gruplarının ve geleneklerin ülkesidir. Çocukluğumuzdan öğrenmeye devam ederken, Çeşitlilik İçinde Birlik. Hint alt kıtasında çeşitli kültürler var ama yine de hepimiz biriz. Hint soyadları, diğer ülkelerden farklı olarak, kastlar, kabileler, topluluklar, mesleki geçmişler veya doğum yeri tarafından belirlendikleri göz önüne alındığında, küresel olarak farklı bir öneme sahiptir..

Hint soyadları çok geniştir; kişi esas olarak kaç bin var olabileceğini sayamaz. Yine de, şu anda size en popüler Hint soyadlarının listesini vermeye çalıştık. Öyleyse bugün onlar hakkında her şeyi öğrenelim.

Hint soyadları

Hindistan’daki En Yaygın Soyadları:

Devam edelim ve en yaygın Hint soyadları listesini keşfedelim. Bu Hint soyadı listesi, ülkenin farklı bölgelerindeki popüler ve ünlüleri içerir. İşte burada Hindistan’daki en ünlü ve popüler soyadları ve soyadları ile anlamlarına geliyoruz.!

En İyi Kuzey Hindistan Soyadları:

1. Agarwal:

Aggarwal veya Aggarwel veya Agarwal popüler bir Kuzey Hindistan soyadıdır. Menşe ve nüfus eyaletleri arasında Uttar Pradesh, Delhi, Himachal Pradesh, Rajasthan ve Uttarakhand bulunur. Ticari ve işletme sınıfı topluluklarına aittirler..

2. Ahuja:

Ahuja esas olarak Pencaplara ve Sihlere aittir. Onlar Arora’nın atalarıdır..

3. Arya:

Bugünlerde soyadı olarak daha az kullanılmasına rağmen, Arya, güçlü veya onurlu adam anlamına gelen Sanskritçe kökenlidir. İyi eğitimli topluluklar olan Aryalar, çoğunlukla Kral’ın yönetimi sırasında vardı..

4. Bakşi:

Bakshi soyadı tarihsel olarak ordularda ücret dağıtıcıları olan topluluklardır. Bu bir Punjabi soyadıdır ve bir ödeme ustası anlamına gelir. Bu geleneksel Hint soyadları arasındadır.

5. Katri:

İsim Kshatriya topluluğuna aittir. Pencaplılar arasında en yaygın olarak görülen Khatris, aynı zamanda Jaat’tır. Öne çıkan nüfus Delhi, UP ve Haryana civarındadır..

6. Lagari:

Laghari başlangıçta Pencap ve Sindh bölgelerinde ve çevresinde, şimdi Pakistan’da bile bir kabile. Onlar Baloch kabilesinin en büyüğüdür..

7. Birmanya:

Burman, Koruma anlamına gelir. Sanskritçe kökenlidir ve Varman için de başka bir isimdir. Esas olarak Doğu ve Kuzey Hindistan’da da bulunurlar..

8. Bhatt:

Bhattlar kuyumcu kastıdır. Kuzey Hindistan’da, Pencap’ta ve çevresinde ve Haryana’da popülerdirler..

9. Bedi:

Bedi topluluğu Khatrilere aittir; onlar eski zamanlarda Vedalar konusunda uzman olarak ünlüdürler. UP, Rajasthan ve Delhi gibi eyaletlerde bulunurlar..

10. Varma:

Varma yaygın bir Kuzey Hindistan soyadıdır. Kshatriya kastına aittirler ve neredeyse bölgelerin içinde ve çevresinde çeşitli eyaletlere yayılmıştır. Bu, Hindistan’daki popüler Kraliyet soyadları arasındadır..

11. Dalal:

Dalal, Kuzey Hindistan’daki Jats topluluğunun bir gotra ve klanıdır. Parsi topluluklarında da Dalallar var.

12. Şabra:

Chabra hem Hindu hem de İpek soyadıdır ve Aroralara da aittir. Ancak, çoğu Chabra Pencap’ta.

13. Şavla:

Chawla ayrıca bir Hindu ve Sih soyadıdır. Punjabi bölgelerindeler ve ayrıca Pakistan’da bölünmeden sonra giden birkaç kişi var..

14. Çadha:

Chadha yine bir Pencap soyadı. İş ailelerine aitler ve aynı zamanda Khatri topluluklarına aitler..

15. Ahluwalia:

Ahulwalias, Kuzeybatı Hindistan ve Pakistan’a yayılmıştır. Onlar, kast işgali likör bira olan Kalal topluluğuna ait.

16. Devan:

Dewan, Arapça bir kelime olan Diwan’dan geldi. Ailenin bölgenin en yüksek yetkilisi olan Diwan olarak atandığı eski kraliyet zamanlarından gelen aile isimleridir..

17. Kohli:

Kohli, Khatri klanına aittir. Jammu, Keşmir, Pencap ve Delhi illerinde bulunurlar. K ile başlayan popüler Hint soyadları arasındadır..

18. Lal:

Lal çoğunlukla Delhi, UP ve Bihar eyaletlerinde bulunur. Sayı olarak oldukça öne çıkıyorlar. Ancak kökenleri net olarak bilinmiyor.

19. Malhotra:

Malhotras aynı zamanda Khatri topluluğudur. Bunlar, genellikle ticari veya iş üst sınıfında yer alan Rajput’lardır. Çoğu Malhotra Punjab, UP ve Delhi’den geliyor.

20. Mehrotra:

Mehrotra da Khatri topluluğundan, Malhortas’ın diğer tarafına ait. Yani onlar da benzer bir topluma ait.

21. Kıvırcık:

Grover’lar Hindu ve Sih topluluklarından. Pencap, MP, UP ve Delhi çevresinde popüler olarak bulunurlar..

22. Kaur:

Kaur yaygın bir Pencap soyadıdır; onlar devlette hakim.

23. Kaşyap:

Kashyap’ın orijinal kökleri Brahminlere aittir. Kaplumbağa ve geyik demek. Çoğu, mitolojik adaçayı Kashyap’ın torunları olduğuna inanıyor..

24. Garaj:

Garg, hem Jain’in hem de Bania’nın soyadıdır. Şu anda Hindistan’a yayılmış durumdalar. Ancak, çoğunlukla Kuzey ve Batı bölgelerinden de geliyorlar..

25. Chopra:

Chopra’lar hem Hindular hem de Sihler, Pencap yerlileri.

En İyi Güney Hindistan Soyadları:

26. Anan:

Anand mutluluk veya neşe demektir. Teknik olarak, bu çok uzun süredir bir aile adı değildi ve çok yakın zamanda Güney Kızılderililerde bir aile adı olmaya başladı..

27. Reddy:

Reddy, Güney Hindistan eyaletleri Andhra Pradesh ve Telangana’da popüler bir kast grubudur. O zamanlar King’in yönetimi sırasında idari işlerde bulunurlardı..

28. Antonius:

Antony, Andhra Pradesh ve Telangana’da bir Hıristiyan soyadıdır. İlk adından Antonius’a özgüdür, daha sonra soyadı olarak dönüştürülmüştür..

29. Balakrishnan:

Balakrishnan, Tamil Nadu’da popüler bir isimdir. Teknik olarak Çocuk Krishna anlamına gelir..

30. Chowdhary:

Chowdhury, Andhra Pradesh’te bir kast grubudur ve eyaletteki baskın topluluğa aittir..

31. Iyer:

Iyer, Brahminlere ait popüler bir Tamil Nadu soyadıdır..

32. İyengar:

Iyer’e benzer şekilde, Iyengar da Tamil Nadu eyaletinde bir brahman üst kast topluluğudur..

33. Zacharia:

Zacharia, Kerala eyaletinde popüler bir Christina İbranice soyadıdır..

34. Rao:

Rao, Goa, Andhra Pradesh ve Orissa eyaletlerinde de mevcuttur. Güney Hindistan eyaletinde Brahmins, Kammas ve Velamas gibi çeşitli kast grupları tarafından kullanılırlar..

35. Naidu:

Naidu, Telangana ve Andhra Pradesh eyaletlerinde bir başka popüler soyadıdır. Bunun nedeni, onların baskın kasta mensup olmalarıdır..

36. Mani:

Mani, Kerala ve Tamil Nadu gibi eyaletlerde kısa biçimli bir soyadıdır. Bu soyadlar arasında Subramanian, Pandian vb..

37. Nair:

Nair, aynı kasta ait popüler bir Kerala Soyadıdır. Onlar bir kraliyet biçimi olarak görülen baskın kastlardır..

38. Ahari:

Achari kastları Karnataka, Telangana ve Andhra Pradesh’e aittir. Onlar işçi-vasıflı kast gruplarıdır.

39. Nadar:

Nadar, Tamil Nadu’da baskındır. Tek bir kast değiller, içlerinde çeşitli alt kastlar var. Onlar da Kerala’da bulunur. Tarihsel olarak, palmiye şarabı veya toddy onların kast mesleğidir..

40. Namboothiri:

Nambudiri veya Namboothiri, Kerala Eyaletinde Brahman ve daha yüksek kast profiline ait baskın bir soyadıdır..

41. Sasty:

Sastry veya Sastri, Sanskrit dilinde sastralarda veya dini incelemelerde bilgili anlamına gelir. Bu, tüm güney Hindistan eyaletlerinde yaygın bir soyadı. Bu, S ile başlayan popüler bir Hint soyadıdır..

42. Kaushik:

Kaushik soyadı hem kuzey hem de güney Hindistan’da, özellikle Telugu eyaletlerinde popülerdir..

43. Kumar:

Bununla birlikte, Kumar, belirli bir topluluk veya kast tarafından değil, Güney Hindistan’da yaygın bir soyadıdır. Birçoğu bu soyadını kullanıyor. Bu, Tanrı Kartikeya’nın sıfatı anlamına gelir.

44. Çari:

Chari, Karnataka, Tamil Nadu ve Andhra Pradesh/Telangana eyaletlerinde bulunur. Esas olarak Vismakarmas kast grubuna aittirler..

45. Krişna:

Krishna, Lord Krishna tarafından doğrudan kullanılan isimdir ve genellikle birkaç Güney Hindistan isminin soyadı olarak kullanılır..

46. ​​Shetty:

Shetty, Karnataka eyaletinden. Bunlar öncelikle hem Vaishya hem de Kshatriya topluluklarına ait olan kıyı Karnataka bölgesindendir..

47. Gowda:

Gowda, birkaç Karnataka bölgesinde bir başka yaygın soyadıdır. Eski zamanlarda, Gowda bir köyün idari başkanı veya başkanıydı..

48. Hebbar:

Hebbar, Karnataka eyaletinde de popüler bir soyadıdır..

49.

Gouds, kast gruplarından gelen bir soyadıdır. Telangana, Andhra Pradesh, Karnataka ve Tamil Nadu’da baskın olarak bulunurlar..

50. Raju:

Adından da anlaşılacağı gibi, Güney Hint dillerinde Raju, Kral anlamına gelir ve Kshatriya kast gruplarındandır. Belirli bir kasttan birkaç kişi soyadını kullanıyor.

En İyi Doğu Hint Soyadları:

51.

Banerjee veya Bandyopadhyay, Batı Bengal eyaletinde bir Brahmin soyadı biçimidir. Buradaki diğer formlar Bonnerjee, Banerjea ve Banerji’dir..

52. Baş:

Basu, Bengal’deki bir başka popüler soyadıdır. Onlar da Bose denir.

53. Choudhury:

Choudhury, Bengal’de sorumlulukların sahibi anlamına gelen bir başka popüler kast grubudur. Bu soyadı başlangıçta askeri komutanlara veya donanma ve fil birliklerine verilen bir unvandan geldi..

54. Çakrabarti:

Chakrabarti, Doğu Hindistan’da imparator veya hükümdar anlamına gelen bir başka popüler soyadıdır..

55. Veri:

Dutta genellikle Orissa ve Bengal’de bir Kshatriya kast grubudur..

56. Hayalet:

Birkaç Doğu eyaletindeki Ghosh, Sütçülerin kast gruplarına aittir. Bengal, Assam ve Orissa’da da baskınlar..

57. Ganguli:

Ganguly soyadı, aksi takdirde Gonguly veya Gangopadhyay olarak adlandırılır, Brahman topluluğunun torunları olarak kabul edilir. Bu nedenle, Bengal’de popülerdirler..

58. Gupta:

Gupta Valinin koruyucusu demektir. Bengal bölgelerinde de popülerdirler..

59. Mukherjee:

Mukherjee şef, müdür veya öğretmen anlamına gelir. Sanskritçe’deki isim Mukhopadhyay olarak da adlandırılır. Bengal bölgelerinde tekrar popüler.

60. Das:

Das, Bengal, Assam, Orissa ve diğer yakın bölgeler gibi birçok eyalette var. Hizmetçi veya adanan anlamına gelir.

61. Adhikari:

Adhikari genellikle memur kast soyadlarıdır. Birkaç Doğu eyaletinde varlar ve her ikisi de Nepal ve Hindistan’da baskın..

62. Baruah:

Barua, Assam ve Sikkim’de popüler bir Kuzeydoğu soyadıdır. Birkaç kast aynı soyadına sahiptir. Adı yeni bir yaşam biçimi anlamına gelir..

63. Pujari:

Pujaris genellikle Brahman veya Kshatriya topluluk soyadlarıdır. Bengal, Orissa, Karnataka, Maharashtra, vb. Gibi bir dizi eyalette yayılmıştır..

64. Kalita:

Kalita, Assam ve yakın eyalet ve bölgelerdeki Kshatriya topluluğu tarafından bir soyadı biçimidir..

65. Sharma:

Sharma rahatlık, neşe veya mutluluk demektir. Bu esas olarak Orissa ile ilişkili Brahman kastının bir soyadıdır..

En İyi Batı Hint Soyadları:

66. Patel:

Patel, Gujarat eyaletinde yaygın bir soyadı. Bunlar öncelikle toprak sahibi topluluklar, tarımcılar ve ayrıca iş ve tüccar sınıfıdır..

67. Amin:

Amin, İslam’da güvenilir veya sadık anlamına gelir. Batı Hindistan’da popüler bir Müslüman soyadıdır..

68. Apt:

Apte, Maharashtra’daki Brahminlerin bir bölümünde yaygın ve baskın bir soyadıdır..

69. Deshpande:

Deshpande yine bir Marathi soyadıdır. Deshastha Brahmins ve Goud Saraswat Brahmins esas olarak onu alıyor.

70. Jain:

Jain soyadının kendisi, Jain dini topluluğundan olanlar anlamına gelir. Hemen hemen tüm jainler, batı Hindistan’da baskın ve popüler olan soyadını kullanır..

71.

Jha, Gujarat, Maharashtra ve diğer bölgelerdeki Brahman topluluğu içindeki bir segmenttir..

72. Joshi:

Joshi teknik olarak Astrolog demektir. Batı Hindistan’da bu belirli topluluklardan olan popüler bir soyadıdır..

73. Kapadia:

Kapadia teknik olarak kumaş üreticisi anlamına gelir. Onlar Maharashtra ve Gujarat’tan Rajasthan’a kadar uzanan iş tekstili topluluğu insanlarıdır..

74. Dubey:

Dubey veya Dwivedi, Gujarat’ta popüler bir soyadıdır. Brahman kastına ve Brahminlerin Pancha Gauda sınıflandırmasına aittirler..

75. Gandi:

Hepimiz Gandhi soyadını duyduk. Baniya Gujarati soyadı soyundan geliyor.

76. Mod:

Gujarat, Chhattisgarh gibi diğer eyaletlerin yanı sıra Haryana, Modi soyadına da sahiptir. Rajput Kshatriya topluluğuna aitler.

77. Kulkarni:

Kulkarni, Maharashtra’da, özellikle Brahman topluluklarında popüler bir soyadıdır..

78. Deshmukh:

Deshmukh, belirli desamukhi topluluğuna verilen yerel bir unvandır. Daha sonra Maharashtra ve çevresinde bir soyadı olarak kullanılır..

79. Tendulkar:

Tendulkar, Sawarekar, Mangeshkar, Gavaskar, vb. Gibi diğer soyadı ailesine benzer bir Maratha soyadıdır..

80. Awasthi:

Awasthi bir alt mezhep Kanya-kubja brahmindir. Maharashtra, Gujarat’taki birkaç bölgeye aitler ve aynı zamanda UP’nin yerlisi..

En İyi İşletme Ailesi Soyadları:

81. Ambani:

Ambani’s popüler bir Hint soyadıdır. Hepimiz Anıl ve Mukesh Ambani’yi ve iş imparatorluklarını biliyoruz. Gujarat Hindu topluluğunun bir yerlisine aitler..

82. Adana:

Adani bildiğimiz başka bir iş magneti soyadıdır. Onlar da Gujarat’tan iş toplulukları.

83. Birla:

Birla’lar Vaishya ticaret topluluğuna özgüdür. Onlar Rajasthan eyaletine özgü Marwaris topluluğu..

84. Damani:

Damani’ler ticaret topluluğu soyadlarıdır. Onlar da Maharashtra veya Gujarat’a aittir..

85. Godrej:

Godrej, Parsi konuşan bir topluluk soyadıdır. Gujarat ve Maharashtra çevresindeki Zerdüşt Parsi ailesine aittir..

86. Hinduja:

Sanskritçe’deki Hinduja, Hindustan topraklarıyla ilgili anlamına gelen Hindu’dan türetilmiştir. Bu soyadı Sindhi ticaret topluluğuna aittir.

87. Bajaj:

Bajaj, Hindistan’da ünlü bir iş ailesidir. Ancak soyadı, çeşitli Khatri topluluğu üyeleri tarafından kullanılır ve ticari bir sınıfa aittir..

88. Vadia:

Wadia’nın soyadı Gujarat’a ve bir Parsi Ailesine aittir. Onlar topluluk işgali ile işadamları ve tüccarlar.

89. Nadar:

Hintli iş dünyası mıknatısı ShivNadar, Tamil Nadu’nun Nadar topluluğundan. Antik yönetim sırasında vergi tahsildarları ve toprak lordları olan ailelerden gelen bir güney Hindistan soyadlı kast grubudur..

90. Mittal:

Mittal, Pencap, Rajasthan ve yakın bölgeler gibi kuzey Hindistan eyaletlerine ait popüler bir Baniya Hindu soyadıdır. Adı, çelik şirketi başkanı Lakshmi Mittal’den iyi bilinmektedir..

En İyi Film Endüstrisi Soyadları:

91. Kapoor ailesi (Prithviraj Kapoor’dan):

Prithviraj Kapoorlu Kapoor ailesi, Bollywood film endüstrisindeki en eski ailelerden biridir. Uzun süredir sektörü yönetiyorlar. Bu Kapoor’lar Punjabi bölgesine ait. Prithviraj Kapoor’dan sonra bu aileyi kapsayan popüler aktörler Raj Kapoor, Rishi, Randhir, Rajiv Kapoor ve Kareena, Karishma ve Ranbir Kapoor’dur..

92. Kapoor ailesi (Surinder Kapoor’dan):

Bollywood’un bir başka ünlü Kapoor ailesi de Surinder Kapoor’dan. Bu aile de Rajasthan, Pencap ve Peşaver Pakistan bölgeleriyle akrabadır ve popüler aktörler arasında Anil Kapoor, Boney Kapoor, Arjun, Sonam, Jahnvi ve Khushi Kapoor bulunmaktadır..

93. Bachchan:

Bachchan ailesi, Uttar Pradesh yerlisine aittir. Popüler aktör Amitabh Bachchan, oğlu Abhishek Bachchan bu soyadıyla iyi bilinmektedir..

94. Allu ve Mega ailesi:

Allu ve Mega – Konidela aileleri Tollywood film endüstrisine aittir. Bu aile adıdır ve yerli Andhra Pradesh’tir. Tollywood ve Güney Hindistan endüstrisindeki ünlü aile isimleri arasındadırlar..

95. Chopra ailesi (Yash Chopra’nın):

Chopra soyadı, şimdi Bölünmeden sonra Pakistan’a kadar uzanan Punjabi bölgelerinden geliyor. Ailenin soyadı Hindu dinindendir. Ayrıca Rajasthan ve Haryana çevresinde Chopra’nın yaygınları var. Onlar Kshatriya Topluluğuna aittir. Bollywood’daki ünlü Chopra, geç Yash Chopra, Aditya Chopra ve Uday Chopra’yı içerir..

96. Bhatt:

Bhatt ailesi (Mahesh Bhatt, Alia Bhatt’tan) diğer popüler Bollywood soyadları arasındadır. Bhatt’lar Hindu dini brahman veya rahip topluluğudur.

97. Gülzar ailesi:

Gulzar bir Sih aile soyadıdır. Ünlü söz yazarı ve yazar Gulzar Saheb, günümüz Pakistan’ının Sih ailesine aittir..

98. Khan ailesi (Salim Khan’ın):

Khan ailesi, herkesin tahmin edebileceği gibi, bir Müslüman soyadıdır. Soyadı Türkiye’den geliyor ve Hindistan’daki Pathans’a eşit olarak ilişkilendirilebilir. Bollywood’daki ünlü Khan ailesi, Salim Khan, Arbaaz Khan, Salman Khan, vb..

99. Akkineni ailesi:

Akkineni, Güney Hindistan’da, özellikle Tollywood film endüstrisinde bir başka popüler soyadıdır. Bu, Andhra Pradesh bölgesine ait bir kast soyadı veya bir aile adıdır..

100. Dutt ailesi (Sunil Dutt’un):

Dutt’un soyadı kökeni ve yerlisi Pencap’tır. Bollywood film endüstrisindeki ünlü aile, Sunil Dutt, Nargis Dutt, Sanjay Dutt, vb..

Hint köklerini anlamak ve bilgi edinmek için bu popüler ve ünlü Hint soyadları listesini keşfetmekten keyif aldığınızı umuyoruz. Ne düşünüyorsun? Düşüncelerinizi bize bildirin!

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca Hint soyadları hakkında bilgi edinmek için bir kılavuzdur ve soyadlarının listesi yalnızca bilgi amaçlıdır. Bu makaledeki içerik, web’deki çeşitli kaynaklar aracılığıyla yapılan araştırmalardan sağlanmıştır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..