Kendinizi rahatsız edici kas ağrılarına kaptırdığınızı göreceğiniz birçok durum vardır. Evet, bunun bir insanın yaşayabileceği en yaygın sağlık rahatsızlıklarından biri olduğuna şüphe yok. Kas sorunları arasında, dünya çapında binlerce insan için ön koltukta oturan boyun ağrısı var. Boyunda şiddetli ağrılar ve kramplar getirmesinin yanı sıra, sizi yatak istirahati ve düzenli yaşam tarzını ve rutini bir süreliğine bırakmaya zorlayan bir şeydir. Ancak basit tedaviler ve egzersizler ile kişi ağrıları kolayca kontrol altına alabilir ve çok daha rahat bir yaşam sürdürebilir. Ancak etkili tedaviler için boyun ağrısına yol açabilecek çeşitli nedenlerin farkında olunması gerekir..

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun Ağrısının Nedenleri:

Aşağıda belirtilen nedenler listesi, hastalığın önlenmesinde olduğu kadar tedavide de yardımcı olacak bilmeniz gereken her şeydir. Onlara göz atın ve boyun ağrısı hakkında ufkunuzu genişletin:-

1. Kasları zorlayın:

Boyundaki ağrının en önemli ve en yaygın nedenlerinden biri kas gerginliğidir. Boyunda aşırı kullanım veya aşırı baskı ile araba kullanırken veya yazarken kambur durmak gibi durumlar boyun ağrılarına neden olabilir. Yatakta kitap okumak boyun ağrısı sorununu da tetikleyebilir.

2. Sinirlerde Sıkıştırma:

Boyundaki kemik çıkıntıları veya fıtıklaşmış diskler çoğu zaman iyi miktarda yer kaplar ve bu da sinirlere baskı uygulayarak sıkışmaya neden olur. Bu aşırı derecede boyun ağrısına neden olur.

3. Yıpranmış Eklemler:

Yaşlandıkça vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi boyun eklemlerinde de aşınma ve yıpranma olabilir. Bu savaş ve yırtılma boyun ağrısına yol açan başlıca sebeplerden biridir. Aslında, birçok durumda osteoartrite yol açar..

4. Her Türlü Hastalık:

Sonuçlarından biri olarak boyun ağrısına yol açan bazı ölümcül ve aşırı sağlık rahatsızlıkları ve hastalıkları vardır. Bu tür hastalıklardan bazıları kanser, menenjit ve romatoid artrittir..

5. Yaralanmalar:

Bu, bir insanda boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Boynun ileri geri sarsıldığı veya boyunda aşırı baskıya neden olan yaralanmalar ağrıya neden olan bir şeydir. Burada boynun yumuşak dokuları belirli bir sınırın ötesine geçerek krize yol açar..

6. Enfeksiyonlar:

Lenf düğümlerinde şişmeye neden olan boğaz gibi yaygın enfeksiyonlar ve tüberküloz gibi nadir görülen enfeksiyonlar ve boyundaki spinal bölgenin enfeksiyonu da burada belirtilmesi gereken bazı boyun ağrısı nedenleridir..

7. Aşırı Egzersiz:

Çoğu zaman, vücutta çok fazla strese yol açan aşırı egzersiz yapma eğilimindeyiz. Boyunda da baskı yapan bu tür birçok egzersiz var. Bu boyun ağrılarına yol açar. Herhangi bir egzersizin başarılı olması için her gün yapmaya devam etmek yerine onu dengelemenin önemli olduğunu anlamak gerekir..

8. Spor Kazaları:

Nadiren de olsa, spor yapan kişiler düşebilir veya boyunla ilgili kazalara yol açan bazı olaylar yaşayabilir. Bu, rahatsızlık ve huzursuzluk getiren boyun ağrısına neden olabilir..

9. Düşmeler:

Profesyonellere göre, önemli yüksekliklerden herhangi bir tür düşme, boyun ağrısı ve boyundaki diğer çeşitli aşırı olasılıkların bir nedeni olabilir. Bu, nadir durumlarda meydana gelen nedenlerden biridir, ancak.