Dang Ateşi:

Dang humması, Aedes albopictus sivrisinek ısırması ile bulaşan ciddi bir viral hastalık olan kırık kemik ateşi olarak bilinir. İki şekilde uygulanır: dang hemorajik ateşi (DHF) ile birlikte dang humması. Dang humması şu ana kadar şiddetlidir, ancak ölümün merkezinde yer almazken, Dang hemorajik ateşinde (DHF) burun başlangıcından kanama artı, zamanında tedavi edilmezse ölüm için önemli olan ölümcül bir hastalıktır..

Aedes Albopictus Mosquito’nun dang hemorajik ateşi kadar dang hummasına da neden olduğunu bilmelisiniz. Küçük açıklıklarda, çiçek artı bitki saksılarında, yaprak koltuklarında, işe yaramaz lastiklerde, eski yağ varillerinde, hayvan içme suyu kaplarında ve potansiyel olarak durgun ve insan yerleşimine yakın tüm su saklama kaplarında ürer..

Tedbir tedaviden iyidir! Dang humması ciddi bir viral hastalıktır ve bu önlemler için enfekte olmaktan çok daha iyi olması gerekir. Günümüzde, dang humması yaygın hale geliyor ve dang virüsü ile ölümcül etkisinden önce mücadele etmenin yanı sıra dang hummasından kaçınmak gerekiyor. Bu nedenle, bu yazıda size Dang humması için en iyi önlem ipuçlarından bazılarını verdim..

Dang Ateşi Belirtileri

Dang humması yayan sivrisinekler genellikle alacakaranlıkta ve şafakta ısırır, ancak günün herhangi bir saatinde, özellikle iç mekanlarda, gölgeli alanlarda veya hava bulutlu olduğunda ısırabilir. Hindistan gibi ülkelerde, kırsal alanlarda hala insanların virüs hakkında yeterince eğitim almadığı bazı yerler var. Teknoloji eksikliği ve gelişmiş şehirlerle olan yanlış bağlantı nedeniyle, bu az gelişmiş insanlar virüsün nasıl tespit edileceğini bile bilmiyorlar. Bazıları neredeyse tüm hastalıkların aynı tür semptomlara sahip olduğunu düşünüyor. Bu konuda eğitim eksikliğinden dolayı bizim gibi tedbirli bile olamıyorlar ve bu nedenle dang humması virüsünün başlıca kurbanları oluyorlar..

Dang Ateşi Belirtileri, Nedenleri ve Önlemleri:

Bu makale, dang hummasının ana nedenleri ve semptomlarının neler olduğu ve dang hummasının yayılmasını durdurmak için hangi önlemleri almanız gerektiği hakkındadır..

Dang Ateşi Belirtileri:

Dang humması belirtileri hastanın yaşına göre farklılık gösterir, örneğin bebek ve küçük çocuklar yüksek ateş nedeniyle kızamık benzeri bir döküntü yaşarlar, daha büyük çocuklar yetişkinlerle birlikte kazar

 • hafif hastalık.
 • Vücut ağrıları.
 • hafif ateş.
 • Baş ağrısı ve bazen acımasız baş ağrısı.
 • Vücut ağrısı.
 • Tükenmişlik.
 • Akan burun.
 • Öksürme.
 • İştah kaybı kusma.
 • Ayrıca ateşin yanında mide bulantısı.
 • DHF kanamasında şoklar da meydana gelir..

Dang Ateşi Nedenleri:

Dang hummasının ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. İşte dang hummasının en sık görülen ve en yaygın nedenlerinden bazıları. Dang hummasının ilk 10 nedeni aşağıdaki gibidir:

1. Sivrisinek Isırıkları:

Dang hummasının insanoğlunun bildiği tüm nedenleri arasında en yaygın olanı bu. Bir sivrisinek onu ısırdığında dang humması virüsü kolayca bulaşabilir. Dang humması sivrisinekleri virüsü içlerinde taşırlar ve cildinizle temas ettiklerinde virüsü kan dolaşımına sokarlar ve hızla ve etkili bir şekilde tüm vücuda yayılırlar. Bu, dang hummasının temel nedenlerinden biridir. Bu sivrisinekleri uzak tutmak için mağazalarda bulunan farklı sivrisinek önleyici losyonları veya spreyleri vücutlarına uygulayabilirsiniz. Bu, hiçbir sivrisinek yanınıza gelmemesini sağlayacaktır. Doktorlara göre şu anda virüs havada. Bu nedenle, güvende kalmanız ve kendinize iyi bakmanız önerilir..

2. Kirli Su:

Kirli ve zararlı su kullanarak kolayca dang hummasına yakalanabilir. Ev işlerinizi yapmaktan kaçınmanız gereken belirli alanlar vardır. Bu, dang hummasının en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bunu aklınızda tutmanız gerekecek. Hijyenik bir ortamı sürdürmek ve temiz alışkanlıklar geliştirmek sizi virüsten de uzak tutacak ve güvende tutacaktır. Kirli su, bu suyun en zararlı ve önde gelen kaynaklarından biri olarak değerlendirilmiştir. Yüzlerce sivrisineklerin dolaştığı bazı kirli göllerdeki suyun kalitesini gördünüz mü? Kişi asla kullanmamalıdır. Dang humması su kirliliğinin en zararlı sonuçlarından biridir.

3. Salgın Bölgelerinde Yaşamak:

Salgın ve kirli bölgelerde seyahat etmek veya ikamet etmek, dang hummasının başlıca nedenlerinden biri olabilir. Bunlar kimsenin gitmek istemeyeceği yerler. Örneğin, kirli bir göletin yakınında oturmak veya insanların gitmeyi sevmediği kirli bir mahallede yaşamak, bu alanlar farklı virüs türleri ve kirletici maddelerle kontamine olduğundan, bunlardan biri bu viral ateşin kaynağı olabilir. Dang humması oldukça kolay bulaşır. Üzücü ama gerçek olan bir şey var ki, şimdiye kadar keşfedilen en hızlı ve en kolay yayılan viral ateşlerden biri..

4. Sivrisinek Isırıklarına Karşı Uygun Olmayan Önlemler:

Virüsün yayılmasını önlemek için bazı önlemler alınmalıdır. Tüm bu önlemler arasında sivrisinek ısırıklarını önlemek oldukça normaldir. Bir sivrisinek sizi ısırdıktan sonra, virüsün kirletici elementleri artık vücudunuzda aktığından, vücudunuzun kan akışı bozulur ve bu da kopmalardan kan pıhtılarına kadar değişebilen diğer zararlı sonuçlara yol açabilir..

5. Önceden Var Olan Ateş:

Kişinin fiziksel durumu zayıfsa ve bağışıklık sisteminin durumu uygun değilse dang hummasına yakalanma olasılığı yüksektir. Hakim bir ateşiniz varsa, yakında dang hummasına yakalanma olasılığınız yüksektir..

6. Zayıf Kan Dolaşım Sistemi:

Birçok bilimsel araştırmaya göre, uygun olmayan kan dolaşımı nedeniyle bir dizi insanın dang humması virüsü ile kolayca enfekte olduğu kanıtlanmıştır. Vücutta uygun olmayan kan dolaşımı varsa, bu virüsle enfekte olma ve dang hummasına yakalanma ihtimalleri yüksektir. İnsanlar için gerçekten zararlıdır ve vücudunuza dahili olarak büyük oranda zarar verebilir..

7. Enfekte İnsanla Temasa Geçmek:

Bu virüsle enfekte olmuş bir kişiyle temasa geçerseniz, o zaman kesinlikle dang humması virüsü ile enfekte olacaksınız. Dang humması nedenleri arasında en sık görüleni budur ve hemen hemen herkes bunu bilir. Bu nedenle, insanlar bu virüs bulaşmış kişilerden güvenli mesafeleri korumayı severler. Zararlı dang virüsü bulaşmış birinin içeride kalması tavsiye edilir. Bu hem ona hem de başkalarına fayda sağlayacaktır..

8. Eski Araba Lastikleri:

İster inanın ister inanmayın, ancak eski araba lastikleri, dang hummasının en çok göz ardı edilen nedenlerinden biridir. Sivrisinekler bu eski maddelerin yakınında yaşamayı ve üremeyi severler ve bu yüzden çok hızlı yayılırlar. Dang virüsünü teşvik eden sivrisineklerin günün sonunda birbirine yapışma eğilimi vardır ve bu nedenle, insanlara bulaşan farklı virüs donörlerinden tüm mikropları ve virüsleri toplarlar ve aynı virüsü diğer insanlara iletirler. Sivrisinekler bu zararlı dang virüsünün yayılmasını bu şekilde teşvik eder..

9. Uygun Olmayan Önlemler:

Topluluk, dang virüsünün yayılmasını durdurmak için uygun adımları atmalı ve bazı önlemler almalıdır. Sivrisinek yuvalarını yok ederek bu virüsün yayılmasını kolayca durdurabilirsiniz. Tabiat anadan uygun bir güneş ışığı kaynağı varsa, bu yuvalar herhangi bir ölümlü yardımı olmadan otomatik olarak yok edilecektir. Bunların tipik dang humması nedenlerinden biri olduğu iddia edilebilir..

Sivrisineklerin üreme prosedürüne son vermek için dang humması aşı programları benimsenmelidir. Bu, sonunda virüsün yayılmasını tamamen durduracak.

10. Virüs Hakkında Daha Az Farkındalık:

Hala dang humması virüsünün tam olarak farkında olmayan birçok insan var. Bu eğitim eksikliği, dang hummasının en olası nedenlerinden biridir. İnsanlar virüsün yayılmasına neden olan bazı kötü ve hijyenik olmayan alışkanlıklar edinirler. Günlük aktiviteler için kirletici bir ortam kullanmak ve onu da temizlemek için inisiyatif almamak gibi..

Dang Ateşi Önlemleri:

Sivrisinek ısırığından uzak tutun; Dang hummasının yanında en önemli önlem budur. Halkın, Dang humması ile savaşmak için gerekli güvenlik önlemlerini, vücutta yayılmadan önce alması gerekiyor..

 • Tüm büyük su depoları, binalarda olduğu gibi, tek parça pik döküm, gerilmiş montaj kapağına sahip olmalıdır. Sivil personelin tekrarlanan aralıklarla tankları karıştırıp gözlemlemesine izin vermek için uygun bir merdiven sağlanmalıdır. Fazla borunun sivrisineklerden uzak kalabilen bir ağ ile sınırlandırılması gerekiyor..
 • Hayvan içme kaplarındaki suyu düzenli olarak değiştirin.
 • Su stoklamayın.
 • Gereksiz sulamadan kaçının.
 • Tüm yepyeni plastik lastikleri sarın.
 • Sivrisinek saldırısını önlemek için sivrisinek perdesinden yararlanın.
 • Tüm kapları doğru şekilde örtün.
 • Evi, çevreyi ve çevredeki sanitasyonları koruyun.
 • Lastikler, şişeler, hindistancevizi kabukları vb. gibi konteyner benzeri maddeler atılmalıdır, aksi takdirde imha edilir.
 • Orada dang sivrisinek üremesini önlemek için çiçek vazo suyunu haftada bir kez değiştirin.
 • Sivrisinekleri öldürmek için aerosoller ve sivrisinek bobinleri kullanın.
 • Uzun kollu elbiseler ve tamamen kapalı giysiler giyin.
 • Tüm tahliyelerin bakımını iyi yapın ve tüm bobinleri onarın.
 • Uyurken yatak çevresinde cibinlik kullanın.
 • Tüm hatalı zeminleri bloke edin.
 • Sivrisineklerin bölgede ürememesi için yüzey kuyularının bakımlı olması gerekir..
 • Teraslarda/çatılarda toplanan yağmur suyu (en az) haftada bir kez temizlenmelidir..
 • Su depolayan tüm kaplar sıkı bir kapakla kapatılmalıdır..
 • Su çeşmesi haftada bir kez kuru tutulmalıdır.
 • Dang hummasının başlıca önlenmesi, çoğunlukla dang için sivrisinek vektörünün azaltılmasını ortadan kaldırmaktır..
 • Sivrisinekler için halka açık ilaçlama, bu vektörün neredeyse tüm önemli özelliğidir..
 • Suyun durumunu belirlemek için Abate® gibi larvisitlerin kullanılması sivrisineklerin uzun vadeli kontrolünde ekstra başarılıdır..
 • Sivrisinek üremesini önlemek için 2 çay kaşığı gazyağı, aksi takdirde benzin 100 litre aktif olmayan suya ayarlanabilir..