Kabakulak, yaygın olarak Epidemik Parotitis olarak adlandırılan viral bir hastalıktır. Parotis bezlerinden birinin veya her ikisinin iltihaplanmasıyla sonuçlanan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çocukluk döneminde MMR aşısı yapılarak kabakulak kolayca önlenebilir.

Kabakulak, genellikle küçük çocukları etkilediği belirtilen çok bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Kişiye daha fazla hamster benzeri bir yüz verildiğinde, yüzün her iki tarafındaki iki tükürük bezinin şişmesinin dahil olduğu yılda 1200’den fazla kabakulak vakası olmuştur. Kabakulak virüsü bulaşıcı bir virüstür ve dokunmaya veya yaygın araçların kullanımına aktarılabilir. Bir çocuk genellikle kabakulak geçirdikten sonra, yaşamları boyunca çoğunlukla diğer tüm hastalıklara karşı bağışıktır. Bu hastalığa sahip olmanın tek iyi yanı bu olabilir.

Kabakulak, bezler enfeksiyon nedeniyle daha fazla şiştiği için aşırı derecede ağrılı olabilir. Sıcak su havluları şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir, ancak sadece bir dereceye kadar. Çocuğunuzun bununla ne kadar süreyle acı çekebileceği konusunda büyük bir gerilim var..

Normalde kabakulak bir aydan biraz fazla sürer ve kişiye çok fazla rahatsızlık verir; normalde doktor tarafından reçete edilen ilaçlar ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Antibiyotikler enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur ve uzun vadede şişmeyi azaltır ancak bir çocuğa çok fazla antibiyotik veremezsiniz çünkü şüphesiz sistemlerini bozar..

Kabakulak esas olarak Rubulavirüs enfeksiyonundan kaynaklanır. Enfeksiyon daha sonra enfekte tükürük yoluyla bir kişiden diğerine yayılır. Kabakulak enfeksiyonuna yakalandığınızda, virüs solunum yolundan tükürük bezlerinize ulaşır. Daha fazla üreme olur ve bezlerde şişmeye neden olur.

Kabakulak Belirtileri ve Nedenleri

Kabakulak Belirtileri ve Nedenleri:

İşte bu yazıda kabakulak hastalığının ana nedenleri veya nedenleri ve semptomlarının neler olduğu açıklanacaktır..

Kabakulak Nedenleri:

Kabakulak hastalığının birkaç nedeni veya nedeni vardır, bunlardan bazıları aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir:

1. Doğrudan İletişim:

Halihazırda bu enfeksiyonu olan başka bir kişiyle doğrudan temas, bu enfeksiyonu kendi başınıza geçirmeye başlamanıza neden olabilir. Özellikle çocuklarla sürekli etkileşim, kabakulak virüsünün bir çocuktan diğerine geçmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuza bu virüsle mücadelede sorumlu olan aşıyı vermeniz gerekir. Aşı, vücudunuzun kabakulaklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur, bu nedenle sizin ve çocuğunuzun enfeksiyon ve virüslerden arınmış sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar..

2. Dolaylı İletişim:

Dolaylı temas örneğin bir çocuk kabakulak hastası tarafından kullanılan musluğu kullandığında musluğun üzerindeki virüs kalıntısı çocuğa da bulaşabilir. Dolaylı temas, sizin veya herhangi bir çocuğun kabakulak almasının ana yollarından biridir. Kabakulak genellikle çocuklarda görülür çünkü bağışıklık sistemleri hala gelişmektedir ve bu nedenle bu virüsle etkili bir şekilde savaşmak için yeterince güçlü sistemlere sahip değildirler..

Kabakulak yayılmasına karşı savaşa yardımcı olmak için, vücudun virüse karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olmak için MMR aşısı genellikle erken yaşta verilir. MMR aşısı uygulanmadan önce, İngiltere ve Galler’de her yıl hastaneye kabul edilen 1.200 vaka vardı..

3. Kabakulak Virüsünün Yayılabileceği Diğer Yollar:

Enfekte bir kişiyle aynı çatal-bıçak/tabak kullanarak hapşırma veya öksürme Enfekte biriyle yiyecek ve içecek paylaşma Enfekte birini öpme Enfekte birini burnuna veya ağzına dokundurup başka birinin dokunabileceği bir yüzeye geçirme. Tüm bu nedenler aslında bir çocuk enfeksiyonunda aktif rol oynar. Virüs, solunum yolundan tükürük bezlerine doğru hareket eder ve çoğalarak bezlerin büyük ölçüde şişmesine neden olur. Bu şişlik yüzde çok fazla rahatsızlığa neden olabilir, bu nedenle MMR aşısı ile birlikte doktorların acilen ilgilenmesi doğru zamanda gereklidir..

Kabakulak Belirtileri:

Çocuklarımızda Kabakulak olup olmadığını belirlememize yardımcı olan çok belirgin belirtiler vardır, bu belirti ve belirtilerden bazıları şunlardır:

1. Yüzün Kenarlarında Ağrı:

Normalde yüzün her iki tarafında bir ağrı ile başlar. Bu, virüsün vücudunuza girdiğini ve artık yüzünüzün her iki tarafındaki bezlere taşındığını gösterir. Bu noktada doktora gitmezseniz, kısa bir süre sonra başlayacak olan şişliklerin geri alınması söz konusu değildir..

2. Şişlik:

Yanaklarınız bir kez şişmeye başladığında, bu noktadan sonra geri dönüş yoktur, virüs yüzünüzün her iki yanında bulunan bezlerde üretmeye başlamıştır. Virüs üretmeye devam ettiği sürece şişme artmaya devam edecek. Doktorların reçete ettiği ilaçları alarak bu virüsle savaşmaya yardımcı olabilirsiniz ve eğer şanslıysanız bu virüs zamanla yavaş yavaş dağılacaktır..

3. Yutma Zorluğu:

Bazen kabakulak enfeksiyonu, yutma güçlüğü olarak da bilinen yutma güçlüğüne de neden olur. Bu gibi durumlarda kişi yemek yiyip içmekte zorlanır. Hafif disfajide, sadece bir dakikalığına yemek yemede zorluk yaşayabilirsiniz ve birkaç yudum su almak durumu daha iyi hale getirme eğiliminde olacaktır. Ancak akut vakalarda gıda alımını kısıtlar ve kişi vücudun normal çalışması için gerekli olan temel kalori ve besinlerden yoksun kalır..

4. Orşit:

Orşit, erkek üreme sisteminin bir parçası olan testislerden birinde veya her ikisinde iltihaplanma veya şişmeye atıfta bulunan tıbbi bir durumdur. Enfeksiyon çok şiddetli hale geldiğinde ortaya çıkan çok nadir görülen bir kabakulak belirtisidir. Orşit testislerde şişlik ve hassasiyete neden olur ve durum çok ağrılıdır. Kabakulak enfeksiyonu vakalarının çoğunda, iltihaplanma genellikle sadece bir testiste görülür ve sadece nadir durumlarda her ikisini de etkiler..

5. Bulantı:

Bulantı, kabakulak hastalığının bir başka belirtisidir. Kabakulak vücudunuzda bir dengesizliğe neden olur ve bu da yüzünüzdeki şişlik nedeniyle kendinizi hasta hissetmenize neden olur. Mide bulantısı, bezlerinizdeki virüsün vücudunuzda bir işlev bozukluğuna neden olması ve kendinizi hasta ve yorgun hissetmenize neden olması nedeniyle oluşur..

6. Karın Ağrısı:

Hafif karın ağrısı, kabakulakların yaygın semptomlarından biri olarak da bilinir. Kabakulak enfeksiyonu sırasında midenizde, karnın alt veya üst kısımlarında ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı, enfeksiyonun evresine bağlı olarak çok hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Keskin karın ağrısı yaşamaya başladığınızda hemen doktorunuza danışın. Doktorunuz birkaç test önerebilir ve fizik muayene yoluyla ağrının kesin nedenini tespit edebilir..

7. Baş ağrısı:

Öncelikle baş ağrıları kabakulak hastalığının ilk belirtileridir. Beyinde büyük miktarda mukus birikmesi bir zorlanmaya neden olur ve bu da baş ağrısına neden olur. Baş ağrıları çok hafif ve yönetilebilirden çok kötü ve dayanılmaz olabilir. Hafif baş ağrıları o kadar da kötü değildir ve kabakulak varsa, yüz sürekli şiştiğinden baş ağrılarının doğası gereği şiddetli olabileceğini belirleyebilirsiniz. Her gün meydana gelen dayanılmaz baş ağrıları çok kötü bir işarettir. Kabakulak ölümcül olmasa da büyük miktarda rahatsızlığa neden olabilir..

8. İştah Kaybı:

İştah kaybının da yaygın kabakulak semptomlarından biri olduğu görülmektedir. Tükürük bezlerinin şişmesi nedeniyle kabakulak enfeksiyonu olan kişi yiyecekleri çiğnemekte zorlanır. Ağrı veya rahatsızlık hissi nedeniyle hiçbir şey yemek veya içmek istemeyebilirsiniz. Bu sonuçta iştah kaybına neden olur

9. Uyuşukluk:

Kabakulak, bu sorunları yaşayan hastada aşırı uyuşukluğa neden olur. Bu uyuşukluk hissi, vücudunuzdaki kan dağılımının düzensizliğinden kaynaklanır. Düzensizlikle birlikte kabakulak da virüsün kan dolaşımınıza girmesine ve uyuşuk davranışlara neden olur. Uyuşukluk, dinlenirken bile kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Uyuşukluk ile birlikte ateşiniz çıkabilir, bu nedenle bunlar kabakulak belirtileridir..

10. Ateş:

Sizin veya çocuğunuzun gün boyunca neye dokunduğuna ve kiminle temas kurduğuna dikkat edin, güçlü ve sağlıklı bir ev, çocuğunuzu aksi takdirde hayatlarını biraz daha zorlaştırabilecek tonlarca rahatsızlıktan kurtarabilir. Kabakulak enfeksiyonu sırasında ateş sadece orta derecede yüksektir ve sadece 3-4 gün sürer..

Kabakulak semptomlarının çoğu hemen ortaya çıkmaz ve enfeksiyondan sonraki 14-25 gün içinde gelişir. Bu süre kuluçka dönemi olarak adlandırılır ve ortalama 17 gündür. Bununla birlikte, kabakulak enfeksiyonu vakalarının yaklaşık %20’sinde virüs belirgin bir semptom göstermez. Kabakulak enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, durumu doktorunuzla tartışmak için beklemeyin. Kabakulak semptomlarının çoğu genellikle bademcik iltihabı veya glandüler ateş ile karıştırılır. Doktorunuz kabakulak enfeksiyonunu inceleyebilir ve ardından onaylayabilir (veya ekarte edebilir).

Diğer tüm viral hastalıklarda olduğu gibi, vücudumuzun bağışıklık sistemi herhangi bir yabancı enfeksiyonla savaşır. Çoğu durumda, herhangi bir tedavi şekline gerek yoktur ve sonuç olarak enfeksiyon birkaç gün içinde azalır. Yumuşak yiyecekler yemek ve asidik ve sitrik yiyeceklerden kaçınmak semptomları hafifletmeye yardımcı olur..