Bal, yüzyıllardır, hatta asırlardan beri hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bir güzellik ürünü olarak yemek pişirmekten çeşitli enfeksiyonları tedavi etmeye kadar bal, hayatımızda sihirli bir iksir olmuştur. Eski Mısır zamanlarına kadar uzanan bal, iyileştirici yetenekleri nedeniyle övgüyle karşılandı ve hatta güzel Kleopatra’nın bile bal maskelerini çok sık kullandığı iddia edildi. Şimdi, doğal cilt bakımı giderek daha popüler hale geldikçe ve birçok insan farklı cilt sorunları yaşadığından, bal cilt bakımı rutinleri için hayati bir bileşen haline geldi..

Cilt Faydaları için Bal

bal nedir?

Bal, çiçeklerin nektarından elde edilen, tatlı tadı olan doğal bir maddedir. Balın oluşumu, arıların farklı çiçeklerden nektarı toplayarak basit şekerlere parçalanması ve daha sonra onları peteklerde depolamasıyla başlar. Araştırmalara göre balın nem oranı yüksektir ve arıların balı kuru tutmak için peteği kanatlarıyla havalandırmalarının nedeni budur. Bal arıları doğal olarak kolonileri için ve besinleri nedeniyle güç için bal yaparlar. Bal, cilt için gerekli olan besinlerle yüklüdür; Balda B Vitaminleri, çinko, kalsiyum, potasyum ve demir bulunur..

Balın Özellikleri:

Doğal bir tatlı madde olan bal, soğuk algınlığı ile mücadelesiyle bilinir ve saçı nemlendirmenin cilde uygulandığında bazı şaşırtıcı faydaları vardır. İşte bunlardan birkaçı listelenmiştir.

 • Antibakteriyel: Balın antibakteriyel özelliği sivilceye neden olan bakterilere karşı çalışır ve patlamasını önler. Cildinizin temiz kalmasına ve sivilcelerden arındırılmasına yardımcı olur.
 • Antienflamatuvar: Bal, iltihap önleyici özelliği ile işlev gördüğü için sivilcelerin şişmesini ve kızarıklığını azaltmak için harika bir bileşendir..
 • Eksfoliyatör: Balın bu özelliği cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Balın, gözeneklerdeki tıkanıklıklardan sorumlu olan ve cildinizin donuk görünmesine neden olan ölü hücreleri ciltten uzaklaştırdığı söylenir. Ham balın antimikrobiyal özellikleri doğal olarak akne izlerini iyileştirmede çalışır, lekeleri azaltır ve cildi kırışıksız ve esnek tutar..
 • Yaşlanma karşıtı: Antioksidanlarla dolu bal, cildin yaşlanmasını geciktirmek için serbest radikal hasarıyla savaşır. Ek olarak, bal kolajen üretimini artırır..
 • Antiseptik: Bal, enfeksiyon ve yara koruması sağlayan bir antiseptiktir. Ayrıca yanık kurbanlarını tedavi etmek için kullanılır..
 • Nemlendirici: Bal, cilt nemlendiricisi görevi görür ve ayrıca kırık dudakları iyileştirir ve kış aylarında dudakları doğal olarak nemlendirir..

Hangi Balı Seçmelisiniz?

Bugünlerde piyasada her biri kendine özgü aroma, renk ve tada sahip çok çeşitli ballar bulunmaktadır. Kesin olmak gerekirse, bugün var olan ve her biri benzersiz bir dizi sağlık ve besinsel faydaya sahip olan en az 300 bal türü vardır. Farklı bal türleri çiçek kaynağı, sıcaklık, coğrafi konum, yağış vb. ile karakterize edilir..

Genel olarak bal, Ham ve İşlenmiş olarak karakterize edilebilir. Balın doğal ve en saf hali Ham Bal’dır, bir fabrikada ısıtılıp vitamin, mineral ve diğer temel besin maddelerinin kaybına neden olan İşlenmiş Bal’dır..

Balın rengi ne kadar koyuysa içerdiği antioksidan miktarı o kadar yüksek olduğundan pastörize edilmemiş ham bal kullanılması tavsiye edilir. Ama piyasada pek çok çeşit var, bu yüzden organik bal kullanmak temel kuraldır.. Araştırma Manuka, Kanuka, Karabuğday ve Kekik Balının en iyi seçenekler olduğunu söylüyor.

Balın Cilt İçin Faydaları:

1. Akne İzleri İçin Bal:

Bal akneye karşı antiseptik bir ajan olarak çalışır ve sivilceleri önler. Baldaki bir enzim, güçlü bir antibakteriyel madde olan ve yara izlerinin veya koyu lekelerin kaybolmasına yardımcı olan hidrojen peroksit (H2O2) içerir. Ayrıca baldaki yüksek şeker içeriği, karınca bakterilerini engeller ve bu nedenle bal, cilde düzenli olarak uygulandığında akneyi önleyebilir. Ham Bal kullanımı pastörizasyon yapılmadan ekstrakte edileceği için en iyi sonucu verir..

2. Yağlı Ciltler İçin Bal:

Yağlı cilt temel olarak vücutta bulunan aşırı aktif yağ bezlerinin sonucudur. Sebum, cildinizde doğal bir nem bariyeri görevi gören mumsu bir şeydir. Ancak aşırı sebum üretimi yağlı cilde neden olabilir. Tatlım, doğal bir nemlendiricidir. Bal, atmosferdeki nemi emer ve cilt yüzeyine kilitler, böylece cildi nemli ve iyi durumda tutar. Bal ise aşırı sebum üretimini engeller ve cildin yağlılığını kontrol eder..

3. Kuru Ciltler İçin Bal:

Kuru cilt her zaman nemden yoksundur ve bu da cildin kaşınmasına ve kabalaşmasına neden olur. Baldaki enzimler, cildinizi doğal olarak nemlendiren doğal nemlendiriciler gibi davranır. Bu özellikler cildin kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur. Ham balın yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi cildin parlak, ışıltılı ve yumuşak görünmesini sağlar. 1-2 yemek kaşığı çiğ balı yüzünüze sürün ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 15-20 dakika bekletin ve su ile iyice durulayın..

4. Parlayan Ciltler İçin Bal:

Balın yüzdeki nemi korumaya yardımcı olan doğal bir nemlendirici olduğu söylenir. Bu nem tutma özelliği cilde parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Baldaki enzimler, balı derinlemesine yumuşatırken ve yumuşatırken cilde pürüzsüz bir şekilde akmasına izin verecektir. Bal, maske olarak kullanıldığında parlayan ciltler için en iyi sonuçları verir. Onlardan bazıları

 • Limon ve Bal Maskesi.
 • Muzlu Ballı Yüz Maskesi.
 • Gül Suyu ile Bal.
 • Lorlu Bal.
 • Besan ile Bal.
 • Süt ve bal.

5. Koyu Noktalar ve Koyu Halkalar İçin Bal:

Karanlık noktaların aydınlatılması için bal kullanıldığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak balın peeling özelliği olduğundan, yüzünüzde kullanmak cildinizin mat görünmesine neden olan ölü deri hücrelerini yok edebilir. Bu daha parlak bir cilt ortaya çıkarabilir.

Bal, doğal bir ağartıcı olarak çalışan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Pigmentasyonu azaltır. Bal, hassas göz altı bölgesinde etkili bir şekilde çalışan yumuşak ve yatıştırıcıdır. Bal, serbest radikallerle savaşan, koyu halkalar ve göz altı kırışıklıkları oluşturan antioksidanlar içerir..

6. Kırışıklıklar ve Yaşlanma Karşıtı Bal:

Yaşlanma kaçınılmazdır, ancak genç görünümlü bir görünüm elde etme arzumuz, doğal yaşlanma karşıtı mucizeler dünyasını keşfetmemizi sağladı. Böyle bir ürün, bize daha genç görünen, dolgun ve güzel bir cilt verebilen baldır..

Normal metabolik sürecimizin bir parçası olarak ortaya çıkan serbest radikaller, cilt yaşlanmasının ana suçlularıdır. Ayrıca güneş hasarı veya kirliliğe maruz kalma nedeniyle de oluşabilirler. Bu serbest radikaller, cildimiz için birincil yapısal desteği sağlayan ciltteki kolajen seviyesini yok eder. Kolajen seviyesi azalmaya başladığında cildimiz sarkma ve kırışıklık, çizgi gibi yaşlanma belirtileri olur. Bu cilt hasarı antioksidanların yardımıyla önlenebilir..

7. Rosacea için Bal:

Rosacea, genellikle burun ve yanaklarda cildin kızardığı bir cilt durumudur. Özellikle açık tenli kişilerde görülür ve yaşla birlikte daha sık görülür. Bal, özellikle çiğ bal, rosaceanın tedavisinde yardımcı olur. Bal, cildin rosacea ile savaşan nemi korumasına yardımcı olur. İçinde ders çalışma, kanuka balı adı verilen bir bal türünün rozaseaya karşı çok etkili olduğu gösterildi. Etkilenen kısma günlük olarak az miktarda kanuka balı uygulamak rosaceayı hafifletebilir..

8. Cilt Döküntüleri İçin Bal:

Egzama veya dermatit, deri döküntüsüne neden olan kaşıntılı bir durumdur. Çalışma, Manuka balının bu durumun tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor. Doğal gıda, antibakteriyel, mantar önleyici ve antiseptik özellikler içerdiğinden cilde sürüldüğünde cilt döküntülerini yatıştırır. Balın, özellikle manuka balının, bağışıklık sistemine yardımcı olduğu ve bazı bakterilerin aktivitesini azalttığı bulunmuştur. Manuka balı, hem klinik hem de hücresel çalışmalara dayanan atopik dermatit cilt hasarının tedavisinde çok etkilidir..

9. Mantar Akneleri İçin Bal:

Mantar aknesi, mayanın (yani mantarların) aşırı büyümesinden kaynaklanırken, bakteri ve tıkanmış gözenekler düzenli akneyi tetikler. Aşırı maya, saç köklerinde iltihaplanmaya neden olur ve kaşıntılı, tek biçimli kırmızı şişliklere yol açar. Bal, iltihap önleyici özelliği nedeniyle mantar sivilcelerini orta derecede tedavi eder. Ayrıca balın güçlü antimikrobiyal özellikleri vardır. Etkilenen bölgeye çiğ bal uygulayabilir ve gün aşırı 3 saat maske olarak bırakabilirsiniz..

10. Gözenekler için Bal:

Cilt gözenekleri, yüzdeki portakal kabuğu gibi görünen ve genellikle çekici olmayan küçük çukurlar gibidir. Bu gözenekler yüzün donuk ve yaşlı görünmesine neden olur. Yağlı ciltli kişiler bu sorunla çok sık karşılaşmaktadır. Balda bulunan antioksidanlar cildinizin sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Bal, doğal bir büzücü görevi görür ve büyük açık gözenekleri, özellikle de burun çevresinde görülenleri sıkılaştırır..

11. Cilt Beyazlatma İçin Bal:

Cilt beyazlatmanın anında bir yolu yoktur. Birçok ürün/içerik anında cilt beyazlatma iddiasında bulunsa da, parlak bir cilde kavuşmak zaman alır. Bal, cilt tonunu iyileştiren ve onu parlak ve kusursuz hale getiren mükemmel bir bileşendir. Bal, antibakteriyel özellikleri, akne sonrası yara izleri, hiperpigmentasyon ve koyu lekeler nedeniyle kaybolur. Bu cildin parlamasını sağlar. Bu nedenle cilt beyazlatma için bal yerine temiz ciltler için bal olarak konulmalıdır..

Son düşünceler:

Bal, çeşitli kullanımları olan değerli bir doğal maddedir. Bal etkili bir ilaç, evde güvenli bir çare, kozmetik ve her yaştan insanın kullanabileceği bir besindir. Balı güzellik rutininize ne kadar sık ​​dahil ederseniz, sonuçları görme şansınız o kadar yüksek olur..