Aileniz için bir tatil yeri planlarken, güzel Bihar eyaletinden başka bir yere bakmayın. Harika yerin size ve ailenize sunacağı çok şey var. Bir hafta sonu kaçamağı veya kısa bir gezi olsun, Bihar’daki etkinlikler ve ilgi çekici yerler çok geniştir. En önemli cazibe merkezlerinden biri Bihar’daki şelaledir. Bihar’da sizi büyüleyecek en az 5 en iyi şelale bulabilirsiniz. Yerlerin florası ve faunası gerçek olamayacak kadar iyi. Bihar şelaleleri farklı yüksekliklerde gelir ve bu da bu yerlerin sürpriz unsuruna katkıda bulunur. Çeşitli şelaleler ayrıca sizi tazeleyecek piknik noktaları ve banyo olanaklarına sahiptir. Çantalarınızı toplayın ve Bihar’daki en yakın şelaleye gidin.

Bihar İçindeki En İyi Şelaleler

Bihar’da Ayrıntılarıyla 5 Ünlü Şelale:

Toplam bilgi içeren Bihar’daki en iyi 5 şelalenin listesi. Bunlar Hindistan’daki en önemli cazibe şelalelerinden biridir..

1. Kakolat Şelaleleri:

Kakolat Şelaleleri

Nawada bölgesi en güzel şelalelerden birine sahiptir. Bihar’daki Kakolat şelalesi, Kakolat Tepesi’nde bulunur. Kakolat şelalesinin yüksekliği 150 ft ile 160 ft arasındadır. Bazı Hindu mitolojisinin çağrıştırdığı yer nedeniyle, yer çok ünlü olmuştur ve bu nedenle çok sayıda turist buraya akın etmektedir. Bunun dışında bölgede yapılabilecek birçok su aktivitesi bulunmaktadır. Bu aynı zamanda suyun heyecanını ve gücünü arayan genç nesil turistlere de yol açmaktadır. Nawada Bihar’daki Kakolat şelalesi, tek bir damla 163 ft olan bölümlere ayrılmış bir şelaledir..

 • Nasıl ulaşılır: Patna – Taksi, otobüs veya taksi
 • Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Havaalanına Uzaklık: Patna Havalimanı 120 km
 • Tren İstasyonuna Uzaklık: Patna Tren istasyonu 110 km
 • Otogardan Uzaklık: Patna otogarı 139 km
 • Diğer Aktiviteler: Vishwa Shanti Stupa, Swarna Bhandar, Maner Sharif

2. Dhua Kund Şelaleleri:

Dhua Kund Şelaleleri

Bihar’daki Sasaram, Dhua Kund şelaleleri olarak adlandırılan iki şelalenin yeridir. Şelaleler o kadar güçlü ki 100 MW’a kadar elektrik üretebiliyorlar. Yer önemlidir çünkü Raksha Bandhan festivali burada hararetle kutlanır. Bu noktadaki doğal güzellik cennetsel ve ilahidir. Birçok turist doğayla iç içe olmak ve mutlu hissetmek için bu yere geliyor. Aileler, özellikle yaz tatillerinde burada bir gün geçirmenin tadını çıkarırlar. Bihar’daki Khao Nehri, Dhua Kund şelalesinin yaratılmasıdır. Şelalenin adı, sisten oluşan dumanlı görünümden dolayı böyledir..

 • Nasıl ulaşılır: Sasaram – Otobüs, Taksi veya Araba
 • Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Havaalanına Uzaklık: Varanasi Havalimanı 130 km
 • Tren İstasyonuna Uzaklık: Varanasi Tren İstasyonu 129 km
 • Otogardan Uzaklık: Varanasi otogarı 129 km
 • Diğer Aktiviteler: Sher Shah Shuri Mezarı, Surya Mandir, Brahmeshwar Nath Tapınağı

3. Manjar Kund Şelalesi:

Manjar Kund Şelalesi

Sasaram’daki diğer şelale Manjar Kund şelalesidir. Bu da Dhua Kund şelalesi gibi eşit derecede önemlidir. Burada oluşturulan hydel gücü yerel kasaba için kullanılıyor. Raksha Bandhan festivali burada oldukça popüler çünkü tarihi bir önemi var. Festival süresince birçok turist şelaleye gelir ve kardeş bağını kutlar. Burada düzenlenen bir fuar olduğu için turistler için çok cazip hale geliyor. Mekanın dinginliği içinde burada güzel bir gün geçirebilirsiniz. Hatırlayacağınız bir gezi için ailenizi yanınıza alın.

 • Nasıl ulaşılır: Sasaram – Araba, Otobüs veya Taksi
 • Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Havaalanına Uzaklık: Varanasi Havalimanı 130 km
 • Tren İstasyonuna Uzaklık: Varanasi Tren İstasyonu 129 km
 • Otogardan Uzaklık: Varanasi otogarı 129 km
 • Diğer Aktiviteler: Surya Mandir, Brahmeshwar Nath Tapınağı, Sher Shah Shuri Mezarı

4. Telhar Kund Şelaleleri:

Telhar Kund Şelaleleri

Bihar’daki Telhar Kund şelalesi, Kaimur bölgesinde yer almaktadır. Durgavati Nehri’ne yakındır ve bu harika bir piknik yeri sağlar. Şelale bölümlenmiş bir şelaledir ve tek bir damlası vardır. Buradaki tepelerin ve vadinin manzarası muhteşemdir ve insanlar aşağı fışkıran suya çekilir. Ailenizi almak ve burada biraz zaman geçirmek için mükemmel bir mekandır. Yakınlarda yemek mekanı olmadığı için kendi atıştırmalıklarınızı ve yiyeceklerinizi ve suyunuzu alın. Telhar Kund şelalesi size en iyi manzaralardan bazılarını sunar, bu yüzden iyi bir kamera alın ve güzel fotoğraflara tıklamaya hazır olun. Yakındaki Mundeshwari Tapınağı’nı ziyaret etmeyi seçebilir ve ayrıca Karamçat Barajı’nı ziyaret edebilirsiniz..

 • Nasıl ulaşılır: Kaimur – Otobüs, Taksi
 • Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Havaalanına Uzaklık: Varanasi Havalimanı 103km
 • Tren İstasyonuna Uzaklık: Pasauli tren istasyonu 20km
 • Otogardan Uzaklık: 32kms
 • Diğer Aktiviteler: Mundeshwari Tapınağı, Karamçat Barajı

5. Karkat Şelaleleri:

Karkat Şelaleleri

Bu da Kaimur semtinde bulunan bir başka şelale. Bu güzel şelale bir gezi için idealdir. Tekne gezintisi, balık tutma ve yüzme gibi aktiviteler yapma seçenekleriniz var. Şelalenin muhteşem manzarası ile birleşen bu aktiviteler sizi gün boyu rahat bir ruh hali içinde bırakacaktır. Karkat şelalesi size doğa ile bir olmanın memnuniyetini veriyor. Bu şelale, tek damla ile bölümlere ayrılmış bir şelaledir. Bir grup arkadaş edinin ve yoğun programınızdan bir gün geçirin. Ya da daha iyisi, ailenizi ve çocuklarınızı alın ve açık havada ve doğanın sunduğu her şeyin tadını çıkarmalarına izin verin. Karkat vahşi yaşam koruma alanı, çocukları götürmek için harika bir yerdir..

 • Nasıl ulaşılır: Kaimur – Otobüs, Taksi
 • Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Havaalanına Uzaklık: Varanasi Havalimanı 103km
 • Tren İstasyonuna Uzaklık: Pasauli tren istasyonu 20km
 • Otogardan Uzaklık: 32km
 • Diğer Aktiviteler: Karkat Yaban Hayatı Koruma Alanı, Karamçat Barajı

Ek İpuçları:

Bihar’daki şelaleler güzel ve doğaldır. Bir günlük gezi için oraya gitmeden önce gerekli önlemleri alın..

1. Zararlı ve tehlikeli olabileceğinden ıslak kenarlara ve kaygan kayalara dikkat edin.

2. Bu şelalelerin etrafındaki el değmemiş alan düzenli ve temiz tutulmalıdır..

3. Orman alanı rustikdir ve çevredeki alanı gördüğünüz gibi tutmak iyidir..

4. Şelalelerin yakınında yemek yeme yeri yoktur ve bu nedenle ziyaretçilerin bu yerlere gelirken yiyecek, su ve diğer eşyaları taşıması iyidir..

5. Bölgedeki hayvanları beslemeyin hatta rahatsız etmeyin. Hayvanları rahatsız etmemeye çalışın.

6. İlk yardım çantalarını ve kaymaz yürüyüş ayakkabılarını yanınızda taşımaya özen gösterin..

7. Şelaleye gitmeden önce yerel saatleri ve ziyarete açık olduğu günleri kontrol edin..

Bihar’daki şelaleler kesinlikle sizi büyüleyecek ve orada daha fazla zaman geçirmek istemenizi sağlayacaktır. Böyle sakin ve görkemli yerlerde bir aile gezisi yapmak sizi ve ailenizi gençleştirecektir. Bihar’daki şelalelerin listesi, Bihar’ın mutluluğunuzun anahtarını elinde tuttuğunun yeterli kanıtıdır. Öyleyse gel ve serin havayı hisset ve su nefesini kessin. Efsanevi çağrışımlarla dolu bu görkemli mekana sevdiklerinizi getirin, festivaller sizi bir kez daha büyülesin..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Bihar’daki En Yüksek Şelale Hangisi?

Cevap: Bihar’daki Kakolat şelalesi, bu şelalenin yüksekliği yaklaşık 163 fit olduğu için en yüksek şelale olarak kabul edilmiştir. Bu bölümlere ayrılmış şelalenin tek bir damlası vardır ve şelaleyi bu kadar doğal yapan da budur. Birçok insan bu şelalenin harikasını görmek için buraya akın ediyor. Şelalenin dibinde oluşturulan dere ve gölet de piknikçiler için harika. Çocuklar ve yetişkinler buradaki sularda oynamayı ve yüzmeyi sever..

2. Bihar’daki İkiz Şelaleler Nelerdir??

Cevap: Bihar’da aynı yerden çıkan iki şelale, Dhua Kund ve Manjar Kund şelaleleridir. Bunlar Sasaram semtinde bulunur ve gerçekten görülmesi gereken harika şelalelerdir. Gücünden dolayı 100 MW’a kadar elektrik üretebilen bir hidroelektrik santrali de bulunmaktadır. Bu, oradaki yerel topluluk tarafından kullanılıyor. Bu şelalelerin gücünü görmek harika ve birçok turistin buraya gelmesinin nedeni de bu..

3. Kaimur Mahallesinde Şelale Var mı??

Cevap: Evet, Kaimur semtinde harika ve nefes kesici iki şelale var. Biri Mundeshwari Tapınağı’na giden Telhar Kund şelalesi. Diğeri ise Karkat şelalesi. Bu ikisi, yıl boyunca görülmesi harika, ancak musonlar sırasında ve hemen sonrasında en iyisi olan görkemli şelalelerdir. Öyleyse Kaimur’a gidin ve bu harika şelaleleri görün.