Himachal Pradesh, canlı bir kuzey Hindistan eyaletidir. Bu makale, bu eyalette kutlanan en iyi festivalleri listeler:

Himachal Pradesh’in Ünlü Festivalleri:

Holi Festivali:.

Holi festivali Himachal Pradesh eyaletinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Holi renklerin festivali olarak bilinir. Her yıl Mart ayında kutlanır ve iki gün sürer. İlk gün oruç ve dualarla başlar. Akşamları, kötülüğe karşı iyiliğin zaferini kutlamak için şenlik ateşleri yakılır. Bu aynı zamanda sert kışların sonunu da simgeliyor. İkinci gün, insanların renklerle ve renkli suyla oynamasıyla başlar. Holi, Himachal Pradesh’in her yerinde kutlansa da, en abartılı kutlamalar Kangra’daki Palampur ve Hamirpur’daki Sujanpur gibi yerlerde yapılır..

Lohri Festivali:

himachal pradesh festivalleri

Lohri, Maghi festivali olarak da bilinir. Bu festival her yıl Ocak ayının ortasında Himachal Pradesh’te kutlanır. Bu festival, rabi veya kış bitkilerinin ekimi için son günü anıyor. Bu gün genellikle kışın ortasını işaretler. Bu festival topluluk şenlik ateşleri, danslar ve türküler ile kutlanır..

Gochi Festivali:

Gochi Festivali, Himachal Pradesh’te her yıl kutlanır. Devletin Bhaga Vadisi bölgesinde kutlanır. Bu bayram erkek çocuğun doğumunu kutlar. Altı yaş civarında reşit olmayan çocukların sahte evlilikleri yapılmaktadır. Bu kış olduğu için çocuklar bu günü kartopu oynayarak anıyorlar..

Baisakhi Festivali:

Baisakhi festivali Himachal Pradesh’te kutlanan çok önemli bir festivaldir. Nisan ayında yapılmaktadır. Baharın ilk gününü veya ilk “Baysakh”ı anar ve kışın geçişini kutlar. Bu esas olarak kırsal bir festivaldir. Bu festival yeni mahsullerin ekimini kutluyor. İnsanlar bu gün Ganga’da, Rewalsar gibi çeşitli yerlerde, Shimla yakınlarındaki Tattapani’de ve Mandi yakınlarındaki Prashar göllerinde dalış yaparlar. Dans, güreş ve okçuluğu tanıtan ve birleştiren farklı köy panayırları düzenlenmektedir..

Gugga Fuarı:

Gugga Fuarı, Himachal Pradesh’in farklı yerlerinde her yıl kutlanan bir fuardır. Sirmour, Chamba ve Bilaspur gibi yerlerde kutlanır ve düzenlenir. Tüm fuarlar ağustos ayında düzenleniyor. Gugga fuarı, Gugga’nın Nag Tanrısına tapar.

Fullaich Festivali:

Fullaich veya Phulech festivali Himachal Pradesh’in farklı yerlerinde her yıl kutlanır. Kinnaur gibi yerlerde kutlanır ve düzenlenir. Festival Eylül ayında düzenleniyor. Bu, sonbahar mevsiminin sonunda kutlanan ünlü bir sonbahar çiçek festivalidir. Bu festival için yerel köylüler kır çiçekleri toplamak için yamaçlara gider ve toplanan çiçekleri köy meydanına getirir. Bu çiçekler daha sonra yerel tanrıya duada sunulur. Akşamları dans, şarkı söyleme ve şölen kutlamaları var..

Duşehra Festivali:

Dussehra festivali, Himachal Pradesh’in farklı yerlerinde her yıl kutlanan ünlü festivaldir. Esas olarak Kullu’da kutlanır. Bu festival Ekim ayında düzenleniyor. Kullu’da, Dussehra festivali vesilesiyle, halk vadideki 200’den fazla tanrıyı toplar ve bunları Lord Raghunathji’ye saygılarını sunmak ve ondan onları kutsamasını istemek için kullanır. ‘Gümüş Vadi’ dans, şarkı söyleme ve şölenlerle doludur. 17. yüzyıla kadar uzanan Himachal Pradesh tarihi ile, eski yerel Kral Jaganand, kefaretinin bir parçası olarak bir tahtta Lord Rama veya Kral Raghunath’ın bir idolünü koydu. Lord Rama, vadi sakinlerinin taptığı tanrı oldu. Kullu Dussehra’nın hikayesi böyle ortaya çıktı.

Bu nedenle Himachal Pradesh, çok kültürlü çeşitlilikle doludur. Bu festivaller, belirli bir toplumun gerçek özünü ortaya çıkarmaya yardımcı olur..