Hamilelik için ayran, Hindistan’ın birçok yerinde düzenli bir uygulamadır. Fetus için tıbbi faydaları nedeniyle. Ayranın sıvı içeriği ve serinletici etkisi hamilelik sırasında birçok yönden fayda sağlar. Ayran hamile bir kadın için iyi mi? Bu soru, bir anne ilk kez hamile kaldığında ortaya çıkar. Ve aniden ayran diyet çizelgesine eklenir. Hintçe’de halk arasında “Chhach”, “Chaas” olarak bilinen ayran, bir insan vücudu için gerekli olan vitaminler ve diğer besinler açısından zengin olan su ve taze lor karışımıdır..

Ayran, lor (dhahi) ve su ile birlikte yapılan kolay sıvı bir diyettir. Bu sade ayran diğer malzemelerle karıştırılabilir ve evde birden fazla çeşit ayran yapabilirsiniz..

Hamilelikte Ayran İçmek Güvenli mi?

Hamilelikte Ayran İçmek Güvenli mi??

Genç anneler arasında yaygın bir endişedir. Hamilelikte ayran güvenli midir? Ayran hamilelik sırasında kesinlikle güvenlidir. Ayranın içindeki besin hem vücudu soğutarak fayda sağladığından hem de kandaki su oranını artırarak vücudu rahatlatır. Hamilelikte ayran içmenin faydaları daha fazladır. Ancak, gece boyunca kaçınılmalıdır. Reflü riskini artıracak ve uyku sırasında aspirasyona neden olacaktır. Chaas, iyileşmek ve hamilelikte ayranın tüm faydalarından yararlanmak için her gün kahvaltı menüsüne dahil edilebilir..

Hamilelikte Ayranın Besin Değeri:

Ayranın hamilelikte faydaları, ayranın besin değerine göre belirlenebilir. Her gün bir bardak ayran vücuda en iyi şekilde fayda sağlar. Bir fincan (245g) ayranın besin değeri referans için aşağıda listelenmiştir:

 • Kalori 99
 • Toplam Yağ 2.2 gr
 • Doymuş yağ 1.3 g
 • Kolesterol 9.8 mg
 • Sodyum 257.3 mg
 • Potasyum 370 mg
 • Toplam Karbonhidrat 12 gr
 • Protein 8 g – %16
 • A vitamini – %2
 • C vitamini – %4
 • Kalsiyum – %28
 • B-6 Vitamini – %5
 • Kobalamin – %8
 • Magnezyum – %6

Hamilelik sırasında her gün kahvaltıyla birlikte bir bardak ayran. Vücuda birçok fayda sağlar ve maksimum fayda sağlar. Bu besin değerleri sade ayran içindir ve aynı şey sade ayrana eklenen bileşenlere göre değişir..

Tereyağı Sütünün Gebelikte Faydaları:

İçeriğine bağlı olarak, ayranın hamilelik için birçok faydası vardır. Buna ve ayrıca tüketilen miktara eklenir. Hamilelikte ayran iyi mi? Kesinlikle doğru zamanda, doğru hacimde tüketildiğinde. Bu tıbbi faydalardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Ayran fermente bir süt ürünüdür. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olan canlı bakteriler içerir. İçindeki mikroorganizmalar da bağışıklık sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olur. Ve ayrıca ishal olasılığını azaltır.
 2. Ayranın içerdiği sıvı vücudu nemli tutar ve su kaybını önler..
 3. Kahvaltının yanında bir bardak ayran hamilelikte sık görülen mide probleminin azalmasına yardımcı olur..
 4. Ayranın zengin kalsiyum içeriği fetüsün kemik gelişimine yardımcı olur. Ayrıca gelişmekte olan bebeklerde hipertansiyonu azaltır..
 5. Ayranın içindeki doymuş yağ, çöken doymamış yağ tabakasının temizlenmesine ve ayrıca yağ birikimlerinin azaltılmasına yardımcı olur..
 6. Ayranın yüksek sıvı içeriği kan akışını artırmaya yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür ve düzenler..

Ayranın hamilelik sırasında birçok kullanımı ve faydası vardır. Ve düzenli ayran tüketimi, fetüsün gelişimini ve ayrıca annenin sağlık durumunu iyileştirecektir..

Hamilelikte Tereyağı Sütünün Yan Etkileri:

Şimdiye kadar, ayranın hamilelik için tanımlanmış hiçbir yan etkisi yoktur. Sütte laktoza toleransınız varsa, hamilelik sırasında ayran güvenlidir. Süt veya laktoza alerjiniz varsa, ayrandan kaçınmalısınız. Bunun dışında ayran ve hamileliğin herhangi bir yan etkisi kanıtlanmamıştır. Ayrıca geceleri aspirasyonu artıracağı için geceden kaçınılmalıdır. Bunun dışında hamilelerde Chaas tüketmenin hiçbir yan etkisi yoktur. Ayranın sadece hamilelikte tanımlanmış faydaları vardır. Hem gelişmekte olan fetüs hem de anne için uygun olan.

Hamilelikte Günlük Chaas Tüketim Limiti:

Ayranın hamilelikte faydaları daha fazladır. Ve bunlar yalnızca maksimum düzeyde elde edilebilir veya kullanılabilir. Ayran doğru zamanda doğru miktarda tüketilirse. Her sabah kahvaltıyla birlikte bir fincan 200ml ayran en iyi etkiyi yapacaktır. Her gün bir bardak ayran sihir yapar.

Hamilelikte Masala Ayranı Güvenli midir? & Nasıl Hazırlanır, Servis Edilir:

Ayran hamileliğe iyi gelir mi? Evet öyle. Ayran, daha önce de belirtildiği gibi sade bir sıvı olarak tüketilebileceği gibi, aromalar eklenerek masala chhach olarak da tüketilebilir. Masala Chaas, aşağıdaki basit adımları izleyerek evde hazırlanabilir:

Masala Ayranı için gerekenler:

Masala Chaas hazırlamak için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı sade yoğurt.
 • 2 su bardağı soğuk su.
 • 1 yeşil biber.
 • 1/2 inç zencefil.
 • 1 yemek kaşığı doğranmış kişniş.
 • 1/2 çay kaşığı kimyon tozu.
 • 1/2 çay kaşığı siyah tuz, Kala namak olarak da bilinir.
 • 1/4 çay kaşığı tuz veya tadı.
 • 1/4 çay kaşığı sohbet masala.
 • Süslemek için kişniş veya nane.

Masala Ayranı Nasıl Hazırlanır:

Tüm malzemeleri karıştırıcıya ekleyin ve ince bir macun haline getirin. Daha sonra hamura ayran ekleyin ve karıştırın ve kişniş ile servis yapın..

Bu makale, ayranın hamilelik için besin değeri ve tıbbi yararlarını açıklamaktadır. sorularına cevap vermeyi de amaçlar. Hamilelik sırasında ayran içebilir miyim ve ayrıca annenin kalbinde oluşan genel şüpheyi netleştirir. Ayran hamilelik sırasında güvenlidir ve her gün kahvaltı ile birlikte reçete edilen bir bardak ayran tüketebilirsiniz. Bu, ayranın tıbbi faydalarından sonuna kadar yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu makaleyi sorularınızın cevapları olarak kullanın. Ayran ve hamilelik ile ilgili olarak ve bunu arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Kültürlü Ayran Hamilelikte Güvenli midir??

Cevap: Evet, hamilelik için kültürlü ayran tüketmek güvenlidir. Hamileyken ayran alabilir miyim? Evet, kültürlü ayran olarak kullanabilirsiniz. Sağlık için iyi olan birkaç canlı bakteri içerir. Ancak kültür sütü, ayran hazırlamak için çiğ olarak kullanılmamalıdır. Kültürlü ayran, artan sayıda yararlı bakteri bulunan eski moda pastörize ayran anlamına gelir..

S2. Hamile bir kadın ayran içebilir mi?

Cevap: Hamilelikte ayran içebilir miyiz? Evet, hamilelikte ayran tüketebilirsiniz. Ve güvenlidir. Ayran hamilelik sırasında vücuttaki ve kandaki sıvı içeriğini arttırdığı için. Hamilelik sırasında tüketmek tamamen güvenlidir. Ayran, su içeriğini arttırır ve ayrıca vücuttaki kan basıncını düşürür ve düzenler..

S3. Erken gebelikte ayran güvenli midir??

Cevap: Kafanız karıştıysa, hamileyken ayran içebilir misiniz? Cevap evet, yapabilirsin. Erken gebelikte ayran tamamen güvenlidir. Ayrandaki kalsiyum, anne karnındaki fetüsün kemik gelişimine yardımcı olduğu için. Ayrıca ayrandaki su içeriği ve beslenme, fetüste hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olur..