Baş dönmesi nedir?

Baş dönmesi, çok çeşitli duyumları tanımlamak için tanımlanır. Zayıf, dengesiz, baygın, sersemlemiş vb. hissetmek gibi. Çevrenizin döndüğü veya hareket ettiği konusunda zihninizde yanlış bir inanç hissetmenize veya yaratmanıza neden olur..

Baş dönmesi, baygınlık veya zayıflık hissi, hamilelik sırasında yaygın bir semptomdur. Baş dönmesi en çok ilk trimesterde görülür. Ancak hamileliğiniz boyunca bununla karşılaşabilir veya deneyimleyebilirsiniz..

Hamilelikte Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavileri

Bilmeniz Gerekenler:

 •  Hamilelik sırasında baş dönmesi hissetmek yaygındır.
 •  Baş dönmesi devam ederse, bunun altta yatan başka bir tıbbi durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için doktorunuzu arayın veya ona danışın..
 •  Baş dönmesi ne kadar normal olursa olsun, onu hafife almamalısınız ve bu nedenle yoğun egzersiz seansları yapılmamalı, araba kullanmamalı veya size veya bebeğinize zarar verebilecek şeylerle uğraşmamalısınız..

Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi midir??

Hamilelik sırasında baş dönmesi yaygın bir şeydir ve bu nedenle Viktorya döneminde bayılma veya baş dönmesi, bir kadının hamile olup olmadığını anlamanın basit bir yoluydu. Bu, hamileliği teşhis etmek için doğru bir işaret veya semptom değildir, çünkü baş dönmesi başka sebeplerden de kaynaklanabilir..

Hamilelikte Baş Dönmesinin Nedenleri:

İlk üç aylık dönem:

Hamilelik sırasında baş dönmesi yaygın bir şeydir ve sadece sağlıklı bir hamileliği sürdürmek için. Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlarla başa çıkabilmek için baş dönmesinin nedenlerini bilmeli ve tam bilgiye sahip olmalıdır..

Vücudunuz bir yerine iki vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanmak zorunda olduğundan, başlangıçta vücut hızla genişleyen bir dolaşım sistemini dolduracak kadar kan üretmiyor. Bu nedenle, baş dönmesi, hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde ara sıra meydana gelebilir..

İkinci üç aylık dönem:

Rahim büyüdükçe, hamileliğin yaklaşık 12. haftası veya ikinci üç aylık dönemi. Özellikle yatar pozisyondayken kan damarlarına aşırı baskı uygular. Hamilelik sırasında, progesteron bol miktarda ve yüksek seviyesinden dolayı üretilir. Kan damarları gevşeyebilir ve genişleyebilir, bu da bebeğinize kan akışını artırır. Ancak size azalır veya yavaşlar, bu da sonuçta düşük tansiyona neden olur. Bu durum, beyne ve diğer hayati organlara kan akışındaki azalmadan sorumludur. Hangi başınızı döndürebilir. Baş dönmesinin diğer nedenleri kan şekeri seviyesindeki düşüş veya dehidrasyon olabilir..

Ana neden hormonlardaki artıştır. Bu da kan damarlarının gevşemesine ve genişlemesine neden olur. Bunların hepsi vücuttaki değişiklikler nedeniyle olabilir. Bunun yanı sıra, vücut metabolizmadaki değişikliklere uyum sağlıyor. Çoğunlukla anemisi olan veya varisli damarları olan kadınlar, diğerlerine göre baş dönmesine ve bayılmaya daha yatkındır. Gebeliğin son dönemlerinde, özellikle son trimesterde sırt üstü yatarsanız, bebeğin ağırlığı tamamen rahminize biner. Bu da vena kavayı yani kanı alt vücuttan kalbe taşıyan damarı baskılar ve böylece baş dönmesini ve bayılmayı artırır..

Vücudunuz bir yerine iki metabolizmayı desteklediğinden. Dar giysiler giyerseniz baş dönmesine neden olabilecek çok fazla ısı üretilir..

Hamilelikte Baş Dönmesi Nasıl Önlenir??

Hamilelik sırasında baş dönmesi yaygın bir sorun olduğundan. Ancak yaygın olsa da bundan ve çeşitli yöntemlerden kaçınılmamalıdır. Erken gebelikte baş dönmesi sorununu en aza indirecek şekilde uyarlanabilir.

Hamilelik sırasında baş dönmesine çare veya çözüm olarak akılda tutulabilecek sayısız ipucu vardır..

 •  Uzun süre ayakta durmaktan kaçının ve sürekli uzun saatler ayakta durmayı gerektiren bir durum ortaya çıksa bile, vücut bölgelerine dolaşımın artmasına yardımcı olmak için ayaklarınızı hareket ettirdiğinizden emin olun..
 •  Oturuyor veya yatıyorsanız, çok hızlı kalkmaktan kaçının, ayağa kalkarken veya pozisyonunuzu değiştirirken yavaş olun. Bu, özellikle banyodan çıkarken veya uzun süre otururken veya yatarken önemlidir.
 •  Öğünlerinizde düzenli olun. Vücudunuzun iki kişi için yeterince besleyici bir diyete ihtiyacı olduğu için öğün atlamaya cesaret etmeyin. Öğünlerinize dengeli beslenmeyi ve sağlıklı beslenmeyi dahil edin. Öğünler arasında uzun boşluklardan kaçının, düzenli aralıklarla yemeye devam edin..
 • Bebeğin vücudunun ağırlığıyla rahmin baskılanmasını önlemek için ikinci üç aylık döneminizin ortasında sırt üstü yatarken bile.
 •  Vücudunuz zaten bol miktarda ısı ürettiği için sıcak banyolardan ve duşlardan kaçının. Hamilelik sırasında baş dönmesine ve diğer ciddi komplikasyonlara ve bebekte sorunlara neden olabilecek.
 •  Baş dönmesinin ana nedenlerinden biri olduğu için dolaşımın kısıtlanmasını önlemek için bol ve rahat giysiler giyin..
 •  Başınız dönüyorsa, mümkünse uzanın veya başınızı dizlerinizin arasına alarak oturun. Böylece beyne giden kan akışı artar, bu da baş dönmesi ile başa çıkmaya yardımcı olabilir..

Diğer İpuçları:

 •  Baş dönmesi dehidrasyondan kaynaklanabileceğinden, bol miktarda su aldığınızdan emin olun. Hava sıcaksa veya egzersiz yapıyorsanız günde en az sekiz bardak ve daha fazlasını hedeflemelisiniz. Dehidrasyonu önlemek için vücuda iyi miktarda sıvı alınmalı veya sağlanmalıdır..
 •  Nefes almak için temiz hava aldığınızdan emin olun. Havasız veya aşırı ısınan kapalı bir yerde olmak da baş dönmesini tetikleyebilir. Kendinizi çok baygın hissediyorsanız, baş dönmesini ve ayrıca ödem veya kabızlık gibi diğer hamilelik semptomlarını gidermek için biraz temiz hava almak için 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkın..

Baş dönmesi hamilelik sırasında yaygın olmasına rağmen. Sorun devam ederse, normal olması gerekli olmadığı için doktorunuza başvurmalısınız. Başka herhangi bir tıbbi durumdan dolayı da olabilir. Baş dönmesine vajinal kanama veya karın ağrısı eşlik ediyorsa, dış gebelik veya plasenta dekolmanı belirtisi olabilir..

Diğer sorunlar arasında bulanık görme veya baş ağrısı veya çarpıntı ile birlikte baş dönmesi bulunur. Bu tür durumlar başka bir hastalık veya şiddetli kansızlık nedeniyle olabilir ve bu nedenle sorunun daha fazla teşhisi ve durumun gereksinimine ve ciddiyetine göre tedavi için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz..