Hamilelik döneminde aşerme oldukça yaygındır. Her hamile kadının farklı istekleri vardır ve ruh hallerine bağlı olarak tat alma tomurcuklarını tatmin etmek ister. Birçoğunun ortak özlemlerinden biri hamilelik sırasında çikolata yemektir. Ancak bunları düzenli olarak tüketmenin güvenli olup olmadığını ne kadar iyi biliyorsunuz??

Bu kritik zamanda, herhangi bir yiyeceği yemenin hem faydalarını hem de risklerini not etmek önemlidir. Hamilelikte çikolataya sahip olmak yaygın bir manzara olsa da, çoğumuz gerçekten güvenli ve tüketime uygun olup olmadığını öğrenmek için uğraşmıyoruz. Tüm detayları burada öğrenelim!

Hamilelikte Çikolata

Hamilelikte Çikolata Yemek Güvenli mi??

Merak ediyorsanız, hamilelikte çikolata yiyebilir miyiz, iyi mi, peki! Hamilelik döneminde çikolata yemenin iyi olmadığını doğrulayan hiçbir çalışma yoktur. Şu anda çikolata yemek gerçekten güvenli ve iyidir, ancak her zaman ölçülüdür. Anne adaylarının günlük kafein alımını her zaman 200 mg’ın altında tutmaları gerektiğini unutmayın. Çikolataların içinde kafein yüklü olduğu göz önüne alındığında, aşırı tüketim gestasyonel diyabete ve ciddi sağlıksız kilo alımına neden olabilir..

Hamilelikte Çikolataların Besin Değerleri:

Çikolataların magnezyum, teobromin ve flavonoidler açısından son derece zengin olduğunu biliyor muydunuz? Yaklaşık 45 gr sütlü çikolatanın 13 gr yağ ile 235 kalori içerdiği ve aynı miktardaki bitter çikolatanın 290 kalori ve 19 gr yağ içerdiği söyleniyor. Magnezyum çikolatalarda daha yüksek oranda bulunur ve bu da kan basıncını kontrol etmeye ve düzenlemeye son derece yardımcı olur..

Hamilelikte Çikolatanın Faydaları:

Hamileyken çikolata tüketmek de son derece faydalıdır ve işte bazı yollar.

1. Preeklampsiyi Önler:

Preeklampsi, erken doğumun önemli nedenlerinden biridir. Bu durum, bazen kasılmaya neden olabilen kadının kan basıncını yükseltir. Ayrıca kanda pıhtılaşmaya neden olabilir ve ayrıca karaciğerinize zarar verebilir. Kakao, birincil alkaloidi olan bromu içerir. Böylece hamilelik sırasında bitter çikolata bu durumun önlenmesine yardımcı olur..

2. Kan Basıncını Düzenler:

Bromun birincil alkaloidi, bir kadının vücudunun kan basıncı düzenlemesini uygun şekilde indükler. Kan akışını iyileştirir ve kan basıncını düşürür. Kakao tüketimi, arterleri rahatlatan nitrik oksit üretir. Dolayısıyla bu koşullar hamile bir kadın için sağlıklı kabul edilir. Bu çoğunlukla bitter çikolatalarda bulunur..

3. Stresi Giderir:

Çikolatanın insanları korkudan kurtaran eski bir geçmişi vardır. Bu nedenle stres yaşayan hamile bir kadın için bu faktör çok avantajlı olabilir. Stres ve hamilelik el ele gider. Bu nedenle stresten kurtulmak için kendinizi çikolatayla şımartabilirsiniz. Rahatlatıcıdır ve bu nedenle sizi stressiz hale getirmenize yardımcı olur.

4. Daha Mutlu Bebekler:

Bu sonuç çeşitli araştırmalardan çıkarılmıştır. Hamile kadınların çikolata tükettiğinde daha mutlu bebekler doğurma şansının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bebeklerin çok daha canlı ve sağlıklı oldukları görülmektedir. Bu bebeklerin yeni durumlara daha iyi tepki verdiği de görülüyor..

5. Anti-Oksidanlar:

Çikolatalar, optimum miktarda antioksidan içeren flavonoidlere sahiptir. Bu antioksidanlar hamile bir kadının bağışıklık etkinliğini arttırır. Bu nedenle, daha sağlıklı bir hamilelik için birçok temel besine sahip olan çikolatanın hamilelikte tüketilmesi çok faydalıdır. Kardiyovasküler sistemin düzgün çalışmasını kolaylaştırır ve ayrıca belirli kanserlerle savaşmaya yardımcı olur..

6. Besinler:

Çikolatalarda demir ve magnezyum gibi besinler bulunur. Bu nedenle hamilelik sırasında alımı kadın için faydalı olabilir. Magnezyum varlığı yağ asitlerinin metabolizmasına yardımcı olur. Çikolataların içinde bulunan yağlar doymuş ve tekli doymamış yağlar. Ayrıca bol miktarda çinko, potasyum, selenyum ve fosfor içerir..

7. Kalp Hastalıklarını Önleyin:

Çikolatadaki antioksidanlar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Çikolata ne kadar koyu ve kalitesi ne kadar yüksekse, hamile bir kadın için o kadar iyidir. Çeşitli araştırmalarda çikolataların kalp hastalıklarından kaynaklanan ölümleri azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Böylece bu tür olasılıklardan kaçınmak için hamilelikte çikolata yiyebilirsiniz..

8. Kiloyu Koruyun:

Çikolata isteğiniz için yağ ve şeker oranı düşük olan çikolatayı tüketmelisiniz. Bu, vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur ve ayrıca kolesterol seviyelerini düşürür. Çikolataları makul miktarda tükettiğinizde kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında vücut ağırlığınızı kontrol etmek ve korumak bir zorunluluktur.

9. Ruh Halini Yükseltir:

Çikolatalarda nörotransmiterin üretimini uyaran çeşitli özellikler vardır. Nörotransmitterlere endorfin, omurilik ve vücudun diğer birkaç parçası denir. Endorfin artışı olduğunda, zevkli veya iyi olma hissi uyandırır. Böylece ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar..

10. Enerji Vericiler:

Çikolatalar tatlılıkları ile bilinir ve bu şekerden gelir. Enerjiyi kolaylaştıran doğru miktarda şekere sahip olduğu söylenir. Gücünüzü artırmaya yardımcı olur, böylece kendinizi zayıf hissetmenizi önler. Sık sık hamile kadınların çikolata yiyip yiyemeyeceğini merak ederiz ve cevap evettir..

Çok Fazla Çikolata İçmenin Riskleri ve Yan Etkileri:

Bu noktada çikolata yemenin faydalarını bilmek sizi oldukça bunaltırsa, o zaman ilgili riskleri ve olası tehlikeleri de bilmelisiniz! İşte çikolatanın hamilelik üzerindeki birkaç etkisi. İnsan bilmeyi kaçırmamalı!

1. Çok Fazla Kafein:

Çikolatalarda optimum miktarda kafein bulunur. Kafein tüketimi tansiyonu yükseltir. Bu nedenle hipertansiyonu olan kadınlar için tamamen kısıtlanmıştır. Aynı zamanda kalp krizi ve hatta ölüm olasılıklarını arttırır. Kafein ayrıca meme hastalıklarının gelişimini kolaylaştırır veya mide ekşimesine yol açar. Bu nedenle tüketimi sınırlandırılmalıdır..

2. Bol Yağ:

Yüksek şeker içeriği nedeniyle, içinde yüksek miktarda yağ bulunur. Fazla yağ, vücut ağırlığınızı korumayı zorlaştırır. Bu noktada vücut ağırlığınızı kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu nedenle, hamile kadınlar için çikolataya sahip olmak, kontrollü çikolata alımı için son derece gereklidir, aksi takdirde kilonuzu artırabilir..

3. Daha Az Şekerli Doğru Çikolataya Sahip Olmak:

Piyasada çeşitli çikolata türleri mevcuttur ve doğru türü seçmek çok önemlidir. Bazı çikolatalar yüksek miktarda şekerle yapılırken, bazıları daha az şekerle yapılır. Bitter çikolata gibi daha az şeker içerenleri seçmek çok önemlidir. Ayrıca, anne adayının ne kadar şeker alabileceğini öğrenmek için doktora danışmak daha iyidir ve durum kişiye göre değişebilir..

4. Alımı Sınırlayın:

Günlük tüketilen çikolata sayısını kontrol etmek önemlidir. Çikolata alımınızı her gün 200 mg ile sınırlandırmalısınız. Açlığınızı çikolata tüketimi ile giderin, ancak aşırı şımartmaktan kaçının. Aşırı şımarttığınızda, vücudunuzda birden fazla soruna yol açar. Bu nedenle, alınan miktara göre çikolatanın hamilelik için iyi veya kötü olabileceğini her zaman unutmayın..

Hamileyken En İyi Çikolatalar Nasıl Seçilir:

Tüm çikolatalar hamilelik için iyi midir? Hepsi bu noktada tüketilmek akıllıca değil. Yağ içeriğine göre besin değerleri aralığı, aralığa bağlı olarak değişecektir ve iştahınızı tatmin etmek için onları almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var..

1. Çikolatalı Mus’a Hayır:

Çikolatalı mus çiğ yumurta içerdiğinden kaçınılmalıdır. Yumurtalar zaman zaman listeriosis ve toksoplazmoz gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Ayrıca bebeğe herhangi bir bakteri girmesini önlemek için kaçınılmalıdır. Mus yerine çikolatanın diğer formlarını tüketmeniz tavsiye edilir. Sağlıklı kalmak için sağlıklı beslenmelisin.

2. Daha Az Şekerli Organik:

Her zaman şekersiz veya az şekerli seçenekleri tercih edin. Bunların çoğu, bebek sağlığı için uygun olmayan yapay tatlandırıcılar veya rafine beyaz şeker kullanır. O zaman neden risk alasın? Organik olanlar için gidin!

Hamilelikte Çikolatalı Süt:

Ayrıca mükemmel bir sıcak çikolatalı süt için can atıyorsanız, kendinizi durdurmamalısınız. Çikolatalı sütün iyi bir kalsiyum ve D vitamini dozu olduğunu biliyor muydunuz? Bu besinler, fetal gelişim ve bebeğin kemiklerinin güçlendirilmesi için son derece yardımcı olur. Bir fincanda 280 mg veya daha fazla kalsiyum var! Kalp ve kas gelişimini korumak ve güvence altına almak için başka neye ihtiyacımız var??!

Ancak sütü sadece ölçülü tükettiğinizden emin olun. Ağır kilo alıyorsanız, doz ve alım limitleri için doktorunuza danışın..

Hamilelikte Bitter Çikolata Tercihi:

Çikolatalardaki diğer tür ve çeşitlerinin yanı sıra, hamile kadınlar için en besleyici olan bitter çikolataların birçok faydası vardır. Kasları gevşetmeye yardımcı olur, kan basıncını kontrol ederek olası komplikasyonlara karşı korur ve preeklampsi riskini azaltır. Ama her zaman söylediğimiz gibi, ılımlılık anahtardır! Çok fazla bitter çikolata tüketerek asla diğer öğünleri atlamayın. Farklı öğünler ve sağlıklı yiyecekler için midenizdeki alanı azaltabilirler..

Anne adayının gereğinden fazla ve fazla çikolata tüketmesi, düzenli öğünleri ve sağlıklı meyveleri atlamaması asla söz konusu olmamalıdır..

Hepimiz hamilelik sırasında çikolata yemenin güvenli ve sağlam olduğunu duymayı severken, sınırlamanın ve ılımlılığın anahtar olduğuna dikkat edilmelidir. Çikolata tüketimine asla çok sevinmeyin. Faydaların yanı sıra olası tehlikeleri de akılda tutmak ve genel olarak sağlıklı gıda alımı üzerinde çalışmak iyidir..

Makale yalnızca hamileyken çikolata yeme konusundaki genel algıyı ve görüşü anlatıyor. Genel sağlığa dayalı olarak doktorun önerisini ve kişisel durumunu dikkate almak gerekir. Limit ve miktar her zaman anne adayının sağlığına bağlı olabilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuzun tavsiyesine uyun.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelikte ne kadar çikolata güvenlidir??

Cevap: Çikolata bulundurmanın maksimum limiti ve miktarı, birinci, ikinci veya üçüncü üç aylık döneme göre değişir. Bununla birlikte, bu aşamada ne kadar çikolata alabileceğine ilişkin üst sınır, anne adayının genel sağlık durumuna bağlıdır. Bu en iyi aile hekiminizle tartışılabilir..

S2. Neden hamilelik sırasında çikolata için can atıyorum??

Cevap: Çoğu durumda, hamileliğin erken dönemindeki kadınlar çikolataları diğerlerinden daha fazla arzulayabilir. Durum ne olursa olsun, vitaminler, antioksidanlar ve magnezyum seviyelerindeki genel eksiklik, çikolata için can atıyor..

S3. Hangi çikolata hamilelik için iyidir ve hangisinden kaçınılmalıdır??

Cevap: Bitter çikolatalar hamilelikte tüketilmesi en çok önerilenler arasındadır. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için uygun olan daha yüksek magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum seviyelerine sahiptirler. Çok yüksek şekerleri olduğu için beyaz çikolatadan kaçının.