Hamilelik sırasında soğuk algınlığı ve öksürükler hamilelik sırasında oldukça zor olabilir. Onu kontrol altına almanın birçok yolu ile bitkisel bir yönü olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Durumunuzu kolaylaştırmak için kullanılabilecek buna. Bitkiler hakkında bilgi eksikliği nedeniyle çoğu kişi tarafından tercih edilmezken, şifalı bitkiler sağlık açısından iyi faktörlerden biri olabilir. Reçeteli ilaçları veya reçetesiz satılan ilaçları kullanmakta tereddüt eden birkaç kişi olsa da, hepsi bitkisel ürünler içindir. En yaygın bitkilerden birkaçı Ekinezya, Kızılcık vb..

Artık çevrimiçi birçok konu ve blog, bitkilerin güvenliğini sorgulamanıza veya daha spesifik olmanıza neden oluyor ‘Ekinezya hamilelikte güvenli midir?’ Şimdi hamilelikte Ekinezya kullanımı tartışmalı bir konudur. Ekinezyanın soğuk algınlığı sürelerini azalttığı ve tekrarını engellediği bilinmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılır..

Hamilelikte Ekinezya

Ekinezya Nedir??

Ekinezya bir koni çiçeğidir ve yaklaşık 400 yıldır geleneksel bir çare olarak kabul edilmektedir. Teknik olarak bir bitkidir ve birçok türü çiçeklerinden, köklerinden ve saplarından ilaç olarak kullanılır. Antibiyotiklerin kullanılmaya başlanmasından önce, ekinezya prestijli bir tıbbi statüye sahipti. Ekinezyanın kimyasal bileşenleri güçlü bağışıklık uyarıcılarına sahiptir ve C vitamini, flavonoidler ve inülinin iyiliği ile yüksek terapötik değere sahiptir..

Ekinezya, gebelik için hiçbir fetal risk göstermeyen A kategorisi bir ilaçtır. Bu, ekinezyanın hamileyken tüketilmesinin güvenli olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında onunla ilişkili risk faktörlerini tamamen ekarte etme şansı veren yeterli veri bulunmamaktadır. Yine de diğerleri onu hamilelik sırasında alınabilecek güvenli bir bitki olarak değerlendirdi..

Hamilelikte Ekinezya 2

Hamilelikte Ekinezya çayı:

İşte ekinezyayı diyetinize dahil etmenin iyi bir yolu.

  • Bir bardak suyu orta ateşte kaynatın.
  • Buna taze ekinezya ekleyin. Kurutulmuş form da ekleyebilirsiniz.
  • Şimdi, örtün ve yaklaşık 12 dakika pişirin.
  • Karışımı süzün ve bir kaşık bal ekleyin..

Çayı her gün bir kez sıcak iç.

Ekinezya’nın Gebelikte Faydaları:

  1. Bağışıklığı Güçlendirir: Soğuk algınlığına karşı bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı süresini sadece bir buçuk güne indirdiği ve hamileliğinizi daha az rahatsız ettiği bilinmektedir..
  2. İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi ettiği bilinmektedir. Hamilelikte enfeksiyonlardan uzak durmak gerekir.
  3. Ayrıca hafif bir alkol dozu ile tentür şeklinde kullanılır. Bu az miktarda alkol hamile bayanlara zarar vermez.

Ekinezya’nın Gebelikte Yan Etkileri:

Ekinezya bazı faydalar sağlarken, başka yan etkileri de vardır. Bir göz atın ve bunlara dikkat edin.

  1. Alerji: en sık görülen yan etki alerjik reaksiyondur. Vücudunuz ani bir alerjik reaksiyon geliştirirse, tüketimi derhal durdurun..
  2. Bazı bitki ve çiçeklere karşı astımınız veya alerjik reaksiyonunuz varsa. Ekinezyaya karşı da alerji geliştirme riskiniz var..
  3. Otoimmün bozukluklar: Yaşayabileceğiniz diğer yan etki, kolajen ve multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklardır..

Ürünün 8 haftadan fazla sürekli kullanımı önerilmez. Bağışıklık baskılanmasına ve bu tür diğer karaciğer sorunlarına yol açabilir..

Bilinen çok az sayıdaki önde gelen araştırmadan çok azının doğum sırasında bebeğe veya anneye herhangi bir zarar belirtisi göstermediğini bilmek sizi rahatlatsa da, şifalı bitkiler alanında finanse edilen ve yürütülen derin bir araştırma bulunmamaktadır. ve herkesi bitkisel bitkilerden korkutan da budur. Onlar hakkında fazla bir şey bilmememiz, eğer varsa, olabilecek etkileri konusunda insanları endişelendiriyor..

ne kadar güvenli?

Şimdi, Ekinezya’nın hamilelik sırasında güvenli olup olmadığı hakkında daha derine inmek için, Toronto Hasta Çocuklar Hastanesi ve araştırma ekibinin, hamilelikte Ekinezya kullanımının doğum kusurlarını artıran herhangi bir faktöre yol açmadığı sonucuna vardığını bilmek faydalı olacaktır. bebeklerde.

Bu araştırma, 200’ü Ekinezya’yı almayan ve 200’ü de bilerek veya bilmeyerek alan 400’e yakın hamile kadını içeriyordu. Her iki grubun karşılaştırma bazında, canlı doğum sayısı, düşükler, doğum kusurları (majör veya minör kusurlar), doğum açısından istatistiksel bir fark olmadığı görüldü..

Pek çok doktor hastalarına şifalı otları tavsiye ederken, bazıları bilmedikleri bir şeyi anneye vermek niyetinde olmadıkları için onları dışarı atmayı reddediyorlar. Birçoğu hala hastalarına soğuk algınlığı ile başa çıkmak için bu alternatif yöntemleri tercih etmek yerine beklemelerini ve sabretmelerini tavsiye ediyor..

Bitkilerin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu gerçekten söyleyemeseler de, ikisinin de kanıtı yok. Bununla birlikte, bitkisel ticaret endüstrilerinin, ne ile uğraştıklarını bilmeleri için insanlara olduğu kadar doktorlara da netlik kazandırmak için geniş bir araştırma ve veri temini ve yatırım yapmalarını istiyorlar..

Daha güvenli taraf olmak için, hamileliğin ilk üç ayında bitkilerden uzak durmanız önerilir. Her ne kadar teslimatınızı sağlıklı hale getirdiği bilinen şifalı otların bir listesi olsa da. Ana bitkilerden biri olan Ekinezya, hamileyken Ekinezya çayı içmek oldukça iyi bir içecektir. En iyi tentür şeklinde kullanılmasına rağmen, çay da yaygın olarak önerilen bir tüketim şeklidir..