‘Mucizevi’, hamileliği ve çocuk doğumunu tanımlamak için kullanılan çok yaygın bir terimdir. Bir kadının çocuğunu beklemek için harcadığı dokuz ay biraz zor olabilir. Bir kadının diyeti hamilelik sırasında değişir ve sindirim de öyle. Kabızlık, anne adaylarının karşılaştığı çok yaygın bir sindirim sorunudur..

Hamilelik sırasında kadının vücudu, çocuğun uygun şekilde yetiştirilmesine uyum sağlamak için değişir. Yediğiniz yiyecekler hem annenin vücuduna hem de çocuğa besin sağlar..

Kabızlık, sizin ve bebeğinizin daha fazla besin alması için oluşur ve ardından rahminizdeki kademeli değişim, bağırsak hareketlerinize baskı uygulayarak kabızlığa yol açar..

Aşağıda belirtilen hamile bir annede kabızlığa yol açan birkaç neden daha vardır..

hamilelikte kabızlık

Hamilelikte Kabızlık Nedenleri.

  • Kullanmakta olduğunuz ilaçların yan etkileri kabızlığa neden olabilir..
  • Artan stres seviyesi.
  • Diyet değişikliği uyumlu olmayabilir ve bu nedenle kabızlığa neden olabilir..
  • Aldığınız daha az sıvı alımı.
  • Alkol (hamilelikte tüketilmemesi tavsiye edilir), kahve ve çay gibi suyu alınmış sıvıların daha fazla tüketilmesi.
  • Yeterli miktarda uyku yok.
  • Diyabet, felç, üremi, skleroderma, Parkinson hastalığı ve daha fazlası gibi bazı hastalıklar.

Kabızlık günlerce sürer ama bu, bununla dokuz ay uğraşmanız gerektiği anlamına gelmez. Sorunu hafifletmenize ve hamilelik sırasında ve sonrasında kabızlık korkularından kaçınmanıza yardımcı olacak çözümler vardır. Kabızlığı hafifletmeye yardımcı olan bazı ilaçlar aşağıda listelenmiştir..

Kızarmış ve yağlı yiyecekler de çok çekici ve lezzetlidir ancak kabızlığı önlemek için bundan kaçınmalısınız..

Portakal, muz, kavun, üzüm gibi müshil meyveler ve lif bakımından zengin olduklarından, sulu olduklarından ve çok miktarda sıvı içerdiğinden kabızlık ile mücadelede yardımcı olur..

Çok fazla sıvı içmek dehidrasyonu uzak tutmaya yardımcı olur, böylece bağırsaklarınızın düzgün hareket etmesine yardımcı olur..

Yürümek ve egzersiz yapmak ayrıca alınan gıdaların tamamen sindirilmesine yardımcı olur, böylece mide ekşimesi ve kabızlığı da içeren asitliği önler, rektumu tamamen boşaltır..

Psyllium kabuğu, platin tohumları düzenli olarak alınırsa kabızlığın kontrolüne yardımcı olur..

Papaya tüketimi, kabızlık için iyi bir çare olan peptik asit içerdiğinden kabızlığı kontrol altında tutmaya da yardımcı olur..

Normalde çay vücudunuzu kurutur ancak zencefil çayı kabızlığın kontrol altına alınmasına yardımcı olur..

Hamilelik bir kadının hayatında çok özel bir dönem olduğu için çok dikkatli olmalıdır. Kabızlık hamileliğin bir parçası olduğundan, kabızlıktan kaçınmak için bazı yapılmaması gerekenlerin farkında olmalısınız. İşte hamileliğiniz sırasında bazı yararlı yapılmaması gerekenler listesi.

Gazlı içecekler yok.

Aloe vera yağından kaçının, hint yağı ve triphala, doğal müshil olsalar bile, bu yağların kullanımı bebeği hiperaktif hale getirebileceğinden kaçınılmalıdır..

Doktorunuza danışmadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmayınız, aksi takdirde anne karnındaki fetüse zarar verebilir..

Hamilelikte kabızlık çok ciddi bir sorun olmasa da genellikle farklı bir sorunun belirtisi olabilir. İshal ile dönüşümlü olarak karın ağrısı çekiyorsanız veya dışkı ile kan veya sümük aktığını fark ederseniz, derhal doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, sert bir dışkı çıkarmak veya bağırsak hareketi sırasında ıkınmak, rektal bölgede şişmiş damarlar olan hemoroidlere yol açabilir..

Genellikle hamilelik kabızlığı erken bir hamilelik belirtisidir. Buna rağmen, çoğu kadın hamileliğin sonraki aşamalarında hamileliğe bağlı kabızlık yaşar. Hamileliğiniz sırasında ne zaman kabızlık yaşıyor olursanız olun, panik yapmayın ve bu adımları izleyin ya da en iyisi doktorunuza danışın, sonuçta sevgili bebeğinize bir zarar vermek istemezsiniz..