Bildiğimiz gibi, kan pıhtıları bizim için oldukça yaygın bir şeydir. Ancak, bir bebeğiniz varsa durum biraz yoğun ve ciddi olabilir. Hamile kalmak, insan doğasındaki en karmaşık süreçlerden biridir ve bu doğum sürecinin dikkate alınması ve dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Böyle bir faktör hamilelik sırasında kan pıhtılarıdır. Bunu ilk kez duyuyorsanız, hakkında her şeyi bilmeniz gerekir..

Hamilelik sırasında kan pıhtıları

Neden Kan Pıhtıları?

Bir kan pıhtısı genellikle bir yaranız olduğunda görülür ve kan, cildin kesilmesi veya kazınması durumunda daha fazla kan kaybını önlemek için pıhtılaşır. Bazen bir damarın veya arterin tamamen tıkanmasına neden olarak kan akışının tamamen durmasına neden olabilirler. Bu da, ağır koşullarda vücut organlarının zarar görmesine ve hatta ölüme yol açabilir..

Çoğu hamile kadın, kan pıhtılaşma koşulları ile birlikte sağlıklı bebekler doğurur. Bazılarının bununla ilgili ciddi sorunları olabilir. Bazı vakalar bebeğin ve annenin ölümüne de yol açabilir. Bu nedenle hafife alınabilecek bir konu değildir. Kendinizde veya aile içinde kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlarınız varsa. Doktorunuza bu konuda bilgi vermek isteyebilirsiniz. Böylece neyle uğraştıklarını akıllarında tutarlar ve size gereken özeni ve dikkati verirler. Hamilelikte kan pıhtıları nadir olmasına ve bununla ilgili çok az endişe olmasına rağmen, gelişmekte olan bebeğiniz için ek bir risk olabilir..

Doğum sırasında kan kaybını sınırlamak için hamilelik sırasında kan pıhtıları oluşur. Ancak bacaklarda ve pelvik bölgede oluşan pıhtılar ciddiye alınması gereken bir durumdur. Derin ven trombozu olarak da bilinir ve 1000 kadından sadece 2’sini etkiler. Risk altında olduğunuzu düşünmüyorsanız, bu konuda panik yapmanıza gerek yok..

Hamileyken Kan Pıhtılarının Nedenleri:

Genellikle hamileyken kan pıhtıları ilk trimesterde veya doğumdan sonraki 6 hafta içinde gözlenebilir. Kendinizi aşağıdakilerden herhangi birinde görürseniz, bu durumun kurbanı olabilirsiniz:

  1. Sizde veya ailenizde derin ven trombozu öyküsü varsa.
  2. Sigara içiyorsanız veya pasif içiciliğe maruz kalıyorsanız.
  3. Yaşınız 35 yaşın üzerinde veya fazla kilolu.
  4. Katları bekliyorum. (İkizler veya Üçüzler)
  5. Hamileyken çok seyahat ediyorsanız.
  6. Bir C-Bölümünüz varsa.

Hamilelikte Kan Pıhtılarının Belirtileri:

Şimdi kan pıhtıları nadir olduğundan, aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

şiddetli ağrı yaşıyorsanız ve bacağınız şişmişse.

Yürüyorsanız ve ağrı şiddetleniyorsa.

Damarlarınız genişlemiş görünüyorsa.

Önleme & Tedavi :

Söylediği gibi, ‘Önlemek tedaviden daha iyidir’. Derin ven trombozu hakkında hiçbir fikriniz olmasa da, fark etmeye başlayana kadar bu konuda geri çekilmektense önleyici olmak daha iyidir. Egzersizler hamileliğin ana parçasıdır ve kan dolaşımınızı iyileştirmek için egzersizler yapılırken, hamilelik sırasında kan pıhtılarını geçirebilirsiniz..

Bu nedenle, düzenli egzersiz hamilelik sırasında kan pıhtısı ile mücadelede çok önemli bir faktördür. Ayrıca, sağlıklı yiyecekler tükettiğinizden ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüğünüzden emin olmanız gereken aktif ve sağlıklı kalmanız gerekir. Sigara içiyorsanız, bırakmanın zamanı geldi. Herhangi bir zamanda, derin ven trombozuna yatkın olduğunuzu veya DVT olarak adlandırıldığınızı hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorlarınıza sizi muayene ettirmeleri ve olası önlemleri almaları için bilgi vermeniz gerekir. hamilelik sırasında kan pıhtılarının geçmesi.

Bu kadar ileri gitmek istemesek de, size bu şekilde DVT teşhisi konulursa size ne tedavi edileceğini bilmek de bir ihtiyaçtır. Kan pıhtılaştığından, onu serbest bırakmak önemlidir. Bu nedenle, çoğunlukla kanın çok kolay pıhtılaşmasını önleyecek bir antikoagülan ile tedavi edileceksiniz..

Ciddi Bir Sorun mu?

Hamileyken kan pıhtısı gibi basit bir şeyin neden bu kadar büyük bir sorun olduğunu merak ediyorsanız, hamilelikte kan pıhtılaşması risklerini öğrenince şaşıracaksınız. DVT (derin ven trombozu), plasentanızda hamilelik açısından önemli olan kan pıhtılarına neden olabilir. Bunun dışında sizi kalp krizine, hatta felce götürebilecek bir şey de olabilir. Ayrıca düşük yapabilir ve akciğerlerde pıhtıların parçalanıp tıkanması durumu olan ‘Akciğer Embolisi’ne de kurban olabilirsiniz..

Hamileliğin A-Z’sini bilmek önemlidir. Bu günlerde kolayca bulunabilen ve aynı zamanda iyi ve güvenilir bir kaynak olan kitapları veya çevrimiçi okuma materyallerini tercih ederken, okuduğunuz bu A’dan Z’ye şeylerden %100 emin olmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle yaşadığınız en güzel süreç ve yolculuğun A, B, C’leri ve X, Y, Z’leri ile ilgili doktorlarınıza danışmanız çok hayati ve önemlidir. Şüphelerinizin hiçbirini kaçırmamaya özen gösterin ve en aptalca olanları bile sıralayıp netleştirmiş olursunuz..

Neyle uğraştığınızdan ve neyle uğraşmanız gerektiğinden emin olmak için. Cevapları öğrenmekten korkmayın. Çünkü görmezden gelindiğinde trajediye dönüşebilecek bir şey olabilir. Ayrıca, partnerinizin bu konuda oynayabileceği rolün önemini de düşünmek isteyebilirsiniz. Pıhtıları veya başka şeyleri bulmak için onun yardımını alabilirsiniz. Dikkat etmeniz istendi. Unutma, artık sadece senin hayatın değil. İçinizde büyüyen doğmamış bir çocuğun sorumluluğu var.