Hindistan’da Kesar veya zafran olarak da bilinen safran, dünyanın en pahalı baharatıdır. Hindistan’ın farklı yerlerinde çeşitli isimler var. Telugu’da kumkum puvvu, Tamil’de kumguma poo olarak adlandırılır. Bu yaygın olarak baharat ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Safran, Crocus sativus çiçeğinden elde edilir. 450 gram safran hazırlamak için yaklaşık 75.000 safran çiçeği gerekir. Bu baharatı en pahalı yapan tek sebep budur. Antik çağlardan beri, özellikle Hindistan’da safran tüketimi ve hamilelik, çeşitli nedenlerle yakından ilişkilidir. Bu nedenle, hamile bir kadının aldığı genel bir tavsiye, safranı hamilelik diyetine dahil etmektir. Kadınların hamilelik döneminde çeşitli sorunları çözmede yardımcı olan hayati bileşenlerden biri olarak kabul edilir. Safran ayrıca kritik günlerinde kas gevşetici görevi görür..

hamilelik sırasında safran

Hamilelikte Safran İçmek Güvenli midir??

Evet, hamilelik sırasında safran almak çok güvenli ve faydalıdır. Bu adalet takıntılı dünyada hamilelik sırasında sütle safran yemenin daha güzel bebekler ürettiğine dair bir efsane var. Ancak aşırı alımı istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir ve hatta talihsiz bir düşüklere yol açabilir. Sınırlı safran alımı tavsiye edilir. Ayrıca safran almadan önce doktorunuza danışın..

Safran’ın Gebelikte Sağlığa Faydaları:

Ayurveda, doğru miktarda safran eklenmesinin hamilelik sırasında herhangi bir rahatsızlığı kolaylaştırdığını öne sürüyor. Aşağıda, hamile kadınlara yardımcı olacak safran hakkında birkaç gerçek bulunmaktadır..

1. Hipertansiyonu Kontrol Eder:

Yüksek tansiyon, hamilelik sırasında karşılaşılan yaygın sorunlardan biridir. Yüksek tansiyon hem anne hem de doğmamış bebek için bir tehdittir. Safrandaki potasyum ve krosetinin kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır..

2. Sabah Bulantısını Giderir:

Safran, baş dönmesi ve mide bulantısından kurtulmaya yardımcı olduğu için sabah bulantıları için harikalar yaratabilir..

3. Alerjiyle Savaşır:

Hamilelik sırasında, annenin vücudu doğmamış bebeğe odaklanır. Bu nedenle, anne adayının bağışıklığı azalır ve sık sık tıkanıklık, öksürük ve soğuk algınlığı nöbetleriyle savaşmak zorunda kalabilir. Her gün safranlı süt içmek bu tür alerjileri hafifletmeye yardımcı olabilir..

4. Demir seviyesini artırır:

Hamile kadınlar, yalnızca kramp ve ağrılardan kurtulmalarına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda doğmamış bebeği uygun bir ortamda beslemek ve büyütmek için beslemek için iyi miktarlarda demir tüketmelidir. Safran, hemoglobin seviyelerini artırmaya yardımcı olan iyi bir demir kaynağı olarak kabul edilir..

5. Sindirimi İyileştirir:

Yanlış sindirim, en yaygın hamilelik şikayetlerinden biridir. Şişkinlik, mide ekşimesi, kabızlık olsun – safran metabolizmayı geliştirir ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli safran tüketimi, bağırsağın iç duvarında bir kaplama oluşturarak mide-bağırsak asitliğini yatıştırmaya bile yardımcı olur..

6. İştahı artırır:

Hamilelikte beslenme olmazsa olmazlardandır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında iştahın normal boyutunun düştüğü ve bu nedenle anne adayının normal öğünden daha az yeme eğiliminde olduğu söylenmektedir. Bu, vücudun yetersiz beslenmeyi tetikleyecek açlık moduna girmesine neden olabilir. Safran, sindirim fonksiyonlarını güçlendirdiği için iştahı artırır ve böylece bu tehditleri yenmenizi sağlar..

7. Hamilelikle İlgili Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur:

Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal dengesizlikler saç büyümesini etkileyebilir. Saç dökülmesi hamile bir kadının ana şikayetidir. Safran, hamileliğe bağlı saç dökülmesinin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Birkaç safran teli, süt ve meyan kökü ile ince bir macun yapmak ve bu macunu kafa derisine uygulamak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saçların yeniden büyümesini uyarır..

8. Ruh Halini Yükseltmeye Yardımcı Olur:

Çoğu kadın, hamilelik sırasında hormonal dalgalanmalar veya hamileliğin ilerlemesiyle ilgili endişe nedeniyle ruh hali değişimleri yaşar. Çoğu durumda, bu ruh hali değişimleri sizi depresyona, tahrişe yatkın hale getirir ve sizi dürtüsel yapar. Safran, bir anti-depresan görevi görür ve günlük tüketimi ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur ve sizi mutlu hissettirir..

9. Kas Kramplarını Giderir:

Üçüncü üç aylık dönem başladığında, hamile kadın karın ve bacaklardaki şiddetli kas kramplarından şikayet eder. Ayrıca eklem ağrıları da yaşayabilir. Safran, bacak ve karın kaslarındaki kasılmaları azaltarak eklemleri gevşetmeye yardımcı olan ve kas kramplarını gideren antispazmodik bir özelliğe sahiptir..

10. Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olur:

Bazen hamile bir kadının diyeti gerekli demir talebini karşılayamaz. Bunun bir sonucu olarak, hamile kadınlar demir eksikliği anemisine daha yatkındır. Safranın düzenli olarak (önerilen miktarda) alınması, zengin bir demir kaynağı olduğu için demir eksikliği anemisinin önlenmesine yardımcı olabilir..

11. Cilt görünümünü geri kazanmaya yardımcı olur:

Vakaların çoğunda, hamile kadınlar cilt rahatsızlıklarından muzdariptir. Cilt parlaklığı kaybolur ve bu nedenle görünümleri önemli ölçüde azalır. Cildin ışıltısını geri kazandırmak için yüz paketlerine safranı dahil edebilirsiniz..

12. İyi bir gece uykusu alın:

Hamile kadınlar genellikle bu uykusuz gece sorunu yaşarlar. Bunun nedeni kramplar, ağrı ve huzursuzluk hissidir. Bazı araştırmalar, yatmadan önce bir bardak süt içmenin hamile bir bayan için rahatsız edilmeden ve iyi bir gece uykusuna yardımcı olabileceğini öne sürdü. Süt, safranın yanı sıra zihni rahatlatmaya ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan hafif bir yatıştırıcı görevi görebilir..

Safran Ne Zaman Tüketilir ve Dozu:

Hamilelik sırasında, önerilen safran dozunu istediğiniz zaman almaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, ikinci trimesterden safran alınması tavsiye edilir. Aslında, ikinci üç aylık dönemin hamileliğin stabil kabul edildiği zaman olduğu söylenir ve ayrıca sabah bulantısı ve mide bulantısının ilk rahatsızlıkları da biraz rahatlama sağlar. Bir araştırma, annenin bebeğin hareketlerini öğrenmeye başladığı andan itibaren (23. hafta civarında) safranın menüye dahil edilmesini önermektedir. Bunun nedeni, ilk üç aylık dönemin günlük öğününüzde yeni şeyler denemek için iyi bir zaman olmamasıdır. Kahvaltıda ve gece boyunca bir bardak safranlı süt içebilirsiniz. Bazı hamile kadınlar yemeklerine birkaç tutam safran da ekler. Phrini ve kheer gibi tatlılar genellikle birkaç safran ipliği ile aşılanır ve biryanis ve lassis de öyledir..

Tavsiye edilen miktardan daha fazla safran, hamilelik sırasında farklı komplikasyonlara neden olabilir. Önerilen doz günde 250 mg’dan azdır (genel olarak süt, yemek ve tatlılarda kullanılır). Aşağıda, önerilen dozdan daha fazla safran tüketmenin olumsuz etkilerinden bazıları listelenmiştir:

 1. Günde 500 mg safran tüketmek tansiyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Düşük tansiyon yaşıyorsanız, aldığınız safran miktarına dikkat edin ve daima 250 mg’ın altında tutun..
 2. Günde 2 gram safran alımı rahim kasılmasını başlatarak düşük ve erken doğuma neden olabilir..

Gebelik Diyetine Kesar Nasıl Dahil Edilir:

 • Bir bardak sütü bir kaseye alın ve kaynatın.
 • Şimdi 2-3 tutam safran, kıyılmış badem ekleyin ve 5-6 dakika kısık ateşte pişirin..
 • Bir tutam kakule ve antep fıstığı gibi başka kuruyemişler de ekleyebilirsiniz. Lezzet demlenecek ve sütün rengi sarımsı olacaktır..
 • Tatlılık için 2-3 kristal şeker ekleyin.
 • Bir bardağa dökün. safranlı sütünüz hazır.

Hamilelikte Safran Yan Etkileri:

Safran hamilelik sürecinde oldukça faydalı olsa da aşırı miktarda safran tüketimi de ciddi yan etkilere neden olabilir. En yaygın olarak bilinen yan etkiler şunlardır:

1. Düşük yapma riski:

Safran, annenin vücut ısısını yükselterek düşüklere neden olabilir. Safran aşırı tüketilirse rahim kasılmalarını tetikler ve bu da düşüklere neden olabilir..

2. Hassasiyet:

Bazı hamile kadınlar safran tükettikten sonra mide bulantısı, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve kaygı yaşayabilir ve bu safrana karşı alerjik bir reaksiyon olduğunu gösterir. Burun kanaması ve göz kapaklarında ve dudaklarda uyuşma, şiddetli alerjik komplikasyon belirtisidir..

3. Kusma:

Kusma safranın en kötü yan etkilerinden biridir. Kusma sırasında vücut su kaybederek dehidrasyon, bazı hayati besinlerin kaybı, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olur..

Safranı Kullanmak ve Saklamak İçin İpuçları ve Önlemler:

 • Safran, uterus kasılmalarını uyarma yeteneğine sahiptir ve bu nedenle hamile kadınlar safran alımını günde 250 mg ile sınırlamalıdır..
 • Safran her zaman sıkı kalite prosedürlerine ve endüstri tarafından kabul edilen iyi üretim uygulamalarına uyan saygın bir kaynaktan satın alınmalıdır..
 • Safran pahalı olduğu için çoğunlukla katkısız halde bulunur. Bu nedenle satın almadan önce paket etiketleri dikkatlice kontrol edilmelidir. Satın almadan önce daima paket üzerindeki ISO etiketini kontrol edin..
 • Koyu ve koyu kırmızı olan safranı seçin. Renk ne kadar koyuysa baharat o kadar faydalı ve aromatiktir..
 • Piyasada bulunan safran, toz halde olduğu gibi iplik halinde de mevcuttur. Kalitesinden emin olabilmeniz için her zaman dişlere gitmeniz önerilir..
 • Açıkça satılan safranı asla satın almayın..
 • Safranı saklamak için safran iplerini alüminyum folyoya sarın ve hava geçirmez bir kaba koyun ve serin bir yerde saklayın..

Birden fazla fayda ile dolu olan safran, hamilelik diyetinize faydalı bir katkıdır. Ancak, büyük miktarlarda tüketmediğinizden emin olun. Sonuç olarak, safranı orta derecede tüketirseniz ve jinekoloğunuzun tavsiyesiyle, hamilelik sırasında anne ve bebek için muazzam faydaları olan en iyi şey haline gelecektir..

Sorumluluk Reddi: Lütfen bu makaledeki tüm bilgilerin yalnızca eğitim amaçlı olduğunu unutmayın. Yorumlanması amaçlanmamıştır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Hamilelik sırasında safranı diyetinize dahil etmek istiyorsanız, bu konuda doğru bilgi için doktorunuzu ziyaret ettiğinizden emin olun..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında doğrudan safran almak güvenli midir??

Cevap: Hayır. Safranı doğrudan almak kusmanıza neden olabilir. Sütle içmeyi deneyin.

S2. Hamilelik sırasında safran sütü içmek daha güzel bebekler üretir. Bu doğru mu?

Cevap: Hayır, hiç de değil. Safran sütü içmek daha güzel bebekler üretmez. Antik çağlardan beri taşınan bir efsanedir. Bebeğin rengi anne ve babaya ve ciltteki melanin içeriğine bağlıdır..

S3. Hamileliğim sırasında ne zaman safran alabilirim?

Cevap: İkinci üç aylık dönemde safran sütü alınması tavsiye edilir..

S4. Hangisi daha iyi safran tozu veya safran ipliği?

Cevap: Safran iplikleri genellikle tozdan daha güvenlidir çünkü tozun karıştırılma olasılığı olabilir..

S5. Hamilelikte kullanılacak en iyi safran markası hangisidir??

Cevap: Genellikle ISO belgeli ürünler tercih edilmelidir. Markalardan bazıları Shalimar marka Saffron, Premium Kashmiri Saffron, IKS (Hint Keşmir Saffron).