Hamile kaldığımızda diyet çizelgemiz ve yiyecek seçimlerimiz çok değişmeye başlar. Çoğu zaman, bir diyet çizelgesi sadece anne ve bebek için neyin iyi olduğuna bağlı olarak küratörlüğünü yapar, ancak arada ne olur, “sarımsak hamilelik için iyi mi?” Gibi ani şüpheler ortaya çıkar. Hamileyken sizin için kesinlikle iyi olduğu ortaya çıktı. Sarımsak, birçok hayati besin ve tıbbi fayda ile zenginleştirilmiştir, ancak hala şüpheniz varsa, doktor tavsiyesini almanızı öneririz. Allium sativum, sarımsağın gerçek adıdır. Ancak Hintçe gibi bölgesel dillerde lasun olarak bilinir..

Hamilelikte Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Etkileri

Hamileyken Sarımsak İçebilir misiniz??

Erken gebelikte sarımsak, ilk üç aylık dönem, çok az dikkat gerektirir. İlk üç aylık dönemde sarımsak alımınızı sınırlayın. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde bile, düşük tansiyonu tetikleyebileceği ve kanı inceltebileceği için sarımsak alımı konusunda biraz dikkatli olmanız gerekir..

İki ila dört diş sarımsak vücuda zarar vermez. Sarımsak birçok tıbbi değerle doludur ve bu nedenle ölçülü tüketimi vücut için iyidir..

Sarımsak çoğu zaman tek başına yenmez çünkü sarımsağın tadı oldukça keskindir ve normalde yemeğin daha lezzetli olmasına yardımcı olmak için herhangi bir yemeğe ek olarak kullanılır. Sihrini gerçekleştirmek için büyük miktarlarda yenmesi gerekmez, çünkü bir nodül sarımsak bile vücudunuzun çeşitli bölgeleri için son derece iyi olan bir dizi vitamin açısından zengindir..

Sarımsağın Besin Faydaları:

Bir sarımsak kabuğu 4.5 kalori, 0.2 gram protein ve bir gram karbonhidrat içerir. Kalorisi çok düşüktür, ancak C vitamini, B6 vitamini ve manganez bakımından yüksektir..

Hamilelikte Sarımsağın Faydaları:

Aşağıda, hamilelikte sarımsağın birkaç faydası ve hamilelik döneminiz boyunca sizi ve çocuğunuzu zinde tutmak için sahip olduğu uygulamalar verilmiştir..

1. Kalsiyum açısından zengin:

Sarımsak kalsiyum bakımından yüksektir ve bebeğin kemik gelişimi için çok iyi kabul edilir. Kalsiyumun hamilelik sırasında kaçınılmaz bir bileşen olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra gaz problemlerini uzak tutmaya yardımcı olur..

2. Kan Dolaşımını Artırır:

Sarımsak, benzersiz özellikleri nedeniyle doğal kan akışı için harika bir uyarıcı olduğu kanıtlanmıştır. Potasyum içerdiğinden düşük kan basıncını dengeler ve kolesterol seviyelerini yönetir. Sağlıklı bir hamilelik için gelişmiş kan dolaşımı şarttır, çünkü bebek için gerekli olan besinlerin çoğu sizden gelir..

3. Hamilelikte Yorgunluğu Giderir ve Yönetir:

Sarımsak ve Hamilelik

Sarımsak, hamilelik sırasında meydana gelen kusma ve baş dönmesinin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Günlük diyetinize sarımsak aldığınızda, herhangi bir yorgunluk belirtisini ortadan kaldırırsınız, hatta size ulaşır..

4. Virüs Tehditinden Vücuda Kurtarır:

hamileyken sarımsak yemek

Sarımsak hastalıklarla savaşma potansiyeline sahiptir ve bir enfeksiyondur. Hamilelik sırasında enfeksiyon ve hastalık yaygındır ve bu nedenle bunu diyetinize dahil etmek, bunları uzak tutmanın harika bir yolu olacaktır..

5. Soğuk Algınlığı Tedavi Eder:

hamilelikte sarımsak yemek

Soğuk algınlığını tedavi etmenin mükemmel ve geleneksel bir yolu, çağlardan beri her zaman sarımsak olmuştur. Hamileyken, sarımsak almak sadece soğuk algınlığını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda sizinkileri daha fazla soğuk algınlığına yakalanmaktan korumak için bir kurtarıcı görevi görebilir..

Sarımsağın Gebelikte Yan Etkileri:

Sarımsağın dikkat etmeniz gereken yan etkileri nelerdir??

  1. Hamilelikte aşırı sarımsak tüketimi kanınızı inceltebilir. Ayrıca, doğum sırasında çok fazla kanamaya yol açacaktır ve bu nedenle sezaryen ihtiyacını zorlayabilir..
  2. Hamilelik sırasında çiğ sarımsak yemek de kan basıncınızı düşürme riskini artırabilir..
  3. Aşırı tüketim, vücudun şeker seviyesinin düşmesine ve dolayısıyla insülin salınımının artmasına neden olabilir..

Sarımsak ve Hamilelik: Sarımsaktan Hangi Tarifleri Yapabilirsiniz??

İşte çiğ sarımsak tadına dayanamıyorsanız yapabileceğiniz dudak dolgunlaştırıcı sarımsak bazlı tarifler..

1. Bezelye Kızartması:

Bir kase suya kar bezelyesi, birkaç damla yağ ve tadına göre tuz ekleyin. Bir dakikadan fazla kaynamaya bırakın ve bir kenara koyun. Ayrı bir tavaya birkaç damla yağ ekleyin, kıyılmış sarımsak ve biraz ezilmiş biber ekleyin. Bezelyeleri süzün ve tavaya ekleyin. Süslemek için biraz susam serpin.

2. Karnabahar Çorbası:

İşte hamileyken sarımsak yemenin başka bir yolu. Tavaya birkaç damla yağ, tercihen zeytinyağını ısıtın. Bunun üzerine kıyılmış sarımsağı ekleyin ve güzel bir aroma verene kadar soteleyin. Bunu bir kenara bırak artık. Başka bir tencerede tavuk suyu, karnabahar, kekik dövülmüş karabiber ve tuzu ekleyin. Bunun 15 dakika veya karnabahar yumuşayana kadar pişmesine izin verin. Soğuduktan sonra blenderdan geçirin. Çorbayı kekik ve karnabaharla süsleyin..

Sarımsağın hamilelik üzerindeki etkisi çok yönlüdür. Koku büyük bir hayır-hayır olsa da, vücut için günlük olarak önemli olan birçok temel besin maddesini içerir. Aynı zamanda bir dizi sağlık durumu için asırlık bir çare olmuştur. Bununla birlikte, önerilen doz konusunda doktorunuza danışmanız da yardımcı olur..