Evde doğuma hazırlanırken en sık sorulan sorulardan biri “neye ihtiyacınız var”dır. Evde doğuma hazırlanırken ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğümüz her şeyin bir listesi. Her şeyden önce, tıbbi malzeme için son dakika acele etmekten kaçınmak, bunun için muhtemelen bir doktorla konuşmalı ve kullanışlı olabilecek tüm tıbbi malzemelerin bir listesini almalısınız. Tamamen boş bir odayı karşılayamasanız bile, bebeklerinizi doğurmak istediğiniz doğum yerini hazırlayarak başlayabilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinizi doğum sırasında isteyip istemediğinize dair daraltmalısınız..

Evde Doğuma Hazırlanmak

Evde Doğum Nedir??

Evde doğum, bebekleri klinik veya hastane yerine evde doğurmaktır. Kadına genellikle eğitimli bir ebe veya doğumları yönetme konusunda deneyimli yakın bir aile üyesi yardımcı olur. Evde Doğum birçoğumuz için biraz riskli gelebilir, ancak tıbbi tesislerin olmadığı o günlerde kadınlar için tek seçenek buydu..

Evde Doğum Güvenli mi?

Bu sorunun cevabı, hamileliğinizin ne kadar basit olduğuna bağlıdır. Sorunsuz ve sorunsuz bir hamilelik döneminiz varsa, evde doğum güvenli bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, diyabet, hipertansiyon veya başka herhangi bir komplikasyonu olan zorlu hamilelik dönemleri geçiren kadınların evde doğum denememeleri tavsiye edilir. Ayrıca, aksi takdirde sağlıklı olabilecek bir kadın, bebeğin pozisyonuyla ilgili bazı komplikasyonlara düşebilir ve hastaneye koşmak zorunda kalabilir. Bu son derece riskli olabilir.

Erken hazırlıklar ayrıca doğum sırasında video izlemeyi ve kasılmaların acısına nasıl dayanılacağını da içerir. Ayrıca erken doğum için ebenizi hazır bulundurmalısınız. Birçok evde doğum yapan ebe, doğum öncesi bakım için ev ziyaretleri yapar veya doğum tesislerinde kurulmuş çeşitli ofislere sahiptir..

Evde Doğum İpuçları:

Çocuğunuzun sorunsuz doğumu için bu 8 evde doğum tavsiyesini okuyun:

1. Seçeneklerinizi Araştırın:

Büyük olasılıkla doğum kadınınız kesinlikle doğum görevliniz olmayacak. Ayrıca, eğitimle komplikasyonları kontrol etmeleri öğretilir. Bazen, natüropatik doktorlar evde çok fazla doğum yardımı verirler, ancak muhtemelen en uygun adayınız bir ebedir. Çoğu zaman, evde doğumlar genellikle ebeler tarafından yapılır, bu nedenle eğer biliyorsanız seçiminizi yapmak kolay olmalıdır..

2. Sağlam Deneyime Sahip Bir Uygulayıcı Seçin:

Uygulayıcınızla görüşün ve kaç doğuma katıldığını, nerede sorumlu olduğunu veya asistan olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Muhtemelen her ikisinde de tecrübesi olan birini istersiniz. Kiraladığınız ebenin bir yardımcısı olduğundan emin olun.

3. Acil Durumlar İçin Plan yapın:

Kiraladığınız kişinin acil durumlarda rahat olup olmadığını önceden sorun. Bu şekilde, gerekli ilaçlarla gerektiğinde ve gerektiğinde başa çıkmak kolay olmalıdır..

4. Acil Durum Planınız Olsun:

Hangi acil durumların ortaya çıkabileceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle, her şeyin planlandığı gibi gitmemesi durumunda yanınızda bir yedek plan bulundurun. İdeal olarak, bir doktora danışması ve size yardımcı olması gereken kişi ebeniz olmalıdır, bu nedenle buna göre plan yapın ve tüm süreç boyunca hızlı aramanızda bir doktor bulundurun..

5. Ayrıntıları Planlayın:

Ebenizi tüm sorunlardan ve tıbbi ayrıntılardan haberdar edin, böylece özellikle gerektiğinde ve gerektiğinde hareket edebilir. Doğuma gitmeniz ve yardıma ihtiyacınız olması durumunda, bulunmasını istediğiniz kişilerin detaylarını ve isimlerini yazınız..

6. Sigortanızın Neleri Kapsayacağını Kontrol Edin:

Bazen sigorta planları evde doğumları kabul etmez, bu nedenle masrafların doğum öncesi planınız tarafından karşılanıp karşılanmadığını kontrol ettiğinizden emin olun..

7. Risk Olduğunu Anlayın:

Evde ne kadar güvende hissederseniz hissedin, yenidoğanın evde ölme riski daha yüksektir. Yalnızca ortaya çıkabilecek riskleri ve acil durumları biliyorsanız önceden plan yapmalısınız..

8. Çevrimiçi Ara:

Arkadaş canlısı bir ebe aramanızı her zaman çevrimiçi yapabilirsiniz. Teknoloji dünyasında, çok fazla çaba harcamadan alakalı bir şey bulacağınızın garantisi vardır..

Evde Doğuma Nasıl Hazırlanırsınız??

Güvenli ve başarılı bir doğum sağlamak için evde doğuma önceden hazırlanmanız önerilir:

 • Kendinizi evde doğuma hazırlamanın ilk ve en önemli adımı özgüven sahibi olmaktır. Olumlu kalmanız ve kararınıza kesinlikle inanmanız gerekir..
 • Evde doğum konusunda uzmanlığı olan eğitimli bir ebe seçmek çok önemlidir..
 • Suda doğum planlıyorsanız, havuzun ılık su ile hazır olduğundan emin olmalısınız..
 • Çıplak olmak istemiyorsanız, hamile elbisesi veya yumuşak bir sutyen gibi rahat bir şeyler giyin.
 • Dolgu sağlamak için bazı eski havluları ve yastıkları saklayın
 • İyi müzik dinlemek, zihninizi acıdan uzaklaştırmaya yardımcı olur
 • Plasentayı toplamak için bazı plastik torbalar el altında bulundurulmalıdır.
 • Göbek kordonunu kesmek için keskin bir iplik, kelepçe ve sterilize edilmiş makas
 • Doğum sonrası ile ilgili tüm eşyaların hazır bulundurulduğundan emin olun. Bebek sargıları, çocuk bezleri, hamile önlükleri ve pedleri önceden satın alınmalıdır..

Evde Doğumun Artıları ve Eksileri:

Evde doğum ile hastanede doğum arasında seçim yapmak gibi önemli bir karar vermeden önce, ilkinin artılarını ve eksilerini inceleyin:

Evde Doğumun Artıları:

 • Gizlilik, evde doğumda en büyük avantajdır
 • Doğal ortamınızda ve en iyi konforunuzdasınız
 • Evde doğum, deneyiminiz üzerinde daha iyi kontrol sağlar
 • Yakın aileniz ve arkadaşlarınızla çevrili olabilirsiniz
 • Hastanede doğumdan daha ucuzdur.

Evde Doğumun Eksileri:

 • Evde doğum, sağlık komplikasyonları olan kadınlar için son derece riskli olabilir
 • Acil tıbbi bakımın olmaması hem bebeği hem de anneyi yüksek risk altında bırakabilir.
 • Aşırı kanama veya kanamalar ölümcül olabilir
 • Epidural rahatlığı yaşamayacaksınız
 • Herhangi bir sorun olması durumunda, evde doğumlar için sigorta karşılanmayacaktır.

Evde doğum rahat ve uygun maliyetli bir seçenek olsa da, doğumların belirli miktarda riskle ilişkili olduğunu unutmayın. Çoğu zaman, ebe beklenmedik sorunlarla baş etmede çok etkili olmayabilir, bu da anneyi ve bebeği hayati riske sokar. Yalnızca daha önce en az bir doğal doğum yaptığınızda evde doğumu deneyebilirsiniz. Önceki sayıda sezaryen olan kadınlara bu seçeneği denememeleri tavsiye edilir. Modern hastaneler, yaklaşan risklerle başa çıkmak için tüm olanaklara sahiptir. Herhangi bir karar vermeden önce anne ve çocuğun güvenliği değerlendirilmelidir..