Bir kadına verilebilecek en güzel hediyelerden biri Annelik! Hamile kalmak, kesinlikle her kadının hayatının en unutulmaz aşamasıdır ve ömür boyu el üstünde tutulur. Ancak hamilelik söylendiği kadar sorunsuz değildir. Her kadın farklı bir hamilelik döneminden geçer ve gelecekle ilgili kendi engellemeleri vardır. Özellikle yeni anneler için, bebek yumruğunun tamamen görünür olduğu 20 haftalık bir hamilelik aynı zamanda gerçekten heyecan verici ve korkutucu olabilir.Teknik olarak, bebek gelişiminin oldukça hızlı olduğu hamileliğin ikinci üç aylık dönemine giriliyor. . Bu yazımızda anne adaylarına 20 haftalık hamilelik dönemi hakkında bilmeleri gereken tüm bilgileri vererek stres ve endişelerini atlatmalarına yardımcı olmaya çalıştık..

20 Haftalık Hamile Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçerik tablosu:

 1.  Yirmi Haftalık Hamile Bu Aşamada Ne Bekleyebilir??
 2.  20 Haftalık Hamileliği Belirten Ay ve Trimester:
 3.  20 Haftalık Gebe Fetal Gelişimi:
 4.  20 Haftalık Hamile Bebek Ağırlık ve Boyu:
 5.  20 haftalık hamile karnı nasıl görünür??
 6.  20 Haftalık Hamile Bayanda Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler:
 7.  20 Haftalık Hamile Aktiviteleri:
 8.  20 Hafta Gebelik Diyeti ve Egzersizleri:
 9.  20 Haftalık Hamile İçin Tıbbi Testler ve Tarama:
 10.  20 haftalık hamilelikte olası riskler nelerdir??
 11.  20 Haftalık Hamile Kadınlar İçin Kontrol Listesi:
 12.  Gebeliğin 20. Haftasında Alınacak İpuçları ve Önlemler:

Yirmi Haftalık Hamile Bu Aşamada Ne Bekleyebilir??

Yeni anneler için hamilelik korkutucu olabilir. Sıkı ve sağlam önlemlerle yeni bir macera dünyası. Günlük doktorlar ziyareti ve düz bir diyet çizgiyi tam olarak kesmez. Ancak hamilelik, kapağına alıştıktan sonra, etrafınızdaki sevdiklerinizle birlikte size en iyi şekilde bakmaya çalışırken çok kolay ve rahatlatıcı bir zamandır. Bu dünyaya yeni bir hayatın taşıyıcısı olduğunuz, kendinize ait diyebileceğiniz biri, içerideyken ona rahat bir zaman vermek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken hayatı sizin elinizde olan biri olduğunuz zamanlardır. Ruh hali değişimlerinin yanı sıra, yeni doğmuş bir bebeğin annesi olmanın bu gururlu duygusu da gelir. Kendini senden beslemeye başladığında senin bir parçan olduğunu biliyorsun ve anında bağlanıyorsun..

20 Haftalık Hamileliği Belirten Ay ve Trimester:

20 haftalık hamilelik, 5 aylık hamile olduğunuzu gösterir. Bu teknik olarak, bebeğin büyümesinin hızlı bir aşamada başladığı ikinci üç aylık döneme denk gelir. Kendi vücudunuzda bir takım değişiklikler gözlemleyecek ve hatta bebeğinizin içinizde geliştiğini hissedeceksiniz..

20 Haftalık Gebe Fetal Gelişimi:

Ancak, hesaplama sırasındaki uzun dokuz ay, sık izleme yöntemini kolaylaştırmak için haftalık olarak yapılır. Bu sayede içinizdeki bebeğin haftalık gelişimi izlenebilir ve herhangi bir anormallik oluşmuşsa hemen düzeltilebilir. Bu haftaların her biri üç parçaya bölünmüş 9 tam ayın toplam 40 haftası. İlk üç aylık dönem bebeği içerir, ancak yine de şekillenmemiş bir formdadır. O sadece döllenmiş bir yumurta ve şimdi yumurtalığa doğru ilerliyor. Bu blastosist daha sonra bir embriyo ve sonunda bir fetüs oluşturur. Haftalar boyunca ikinci ve üçüncü trimester oluşur ve her hafta bebek öncekinden biraz daha fazla gelişir. Diğer gelişmelerle birlikte 20 haftalık hamile bebek hareketi bile yaşanabilir..

1). Deri:

Beyaz yağlı verniksi onu kaplarken, derisi artık kendini dış dünyaya göre ayarlamaya başlıyor. İçerideki nem ve amniyotik sıvı arasında bebeğin cildi artık yumuşak bebek tüyleri olan lanugo’larla ve cildini sıvı içinde buruşmaktan veya kırışmaktan koruyan verniks ile kaplıdır. Ayak parmakları ve tırnakları büyümüştür ve 20. haftada belirginleşen saç derisindeki saçları da büyümüştür..

2). Duyular:

20. haftada duyuları açıkça nöronlar olarak tanımlanır ve vücudundaki miyelin artık sinirlerin mükemmel bağlantısını kurmuştur. Duyuları temizleniyor. Artık annesinin sesini net bir şekilde hissedebiliyor. Çevresinden haberdardır. Artık hissedebiliyor ve koklayabiliyor ve görme yeteneği var. Gözleri ışığa duyarlı olmaya başlar ve tat alma tomurcukları açılır. Kalp atışı artık o kadar yüksek ki, annenin bebeğinin karnına yapılan basit bir stetoskop kalp atışını belirleyebilir. Gebeliğin 20. haftasında bebeğin pozisyonundaki değişiklikler de fark edilebilir..

3). Yutma:

Bu aşamada bebeğiniz o amniyotik sıvının çoğunu yutuyor, bu da bebeğinizi anne rahmi dışındaki zamana hazırlamaya yardımcı oluyor ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor. Hamileliğin bu haftasında bebek bu hafta fazladan yutkunmakta ve bebeğin işlevleri için amniyotik sıvıda yaşamaktadır. Bebek günde yaklaşık 300 ml alır. Bunca zaman bebeğinizin sıcaklığa ihtiyacı olduğunu tahmin etmeniz elbette zor olmasa gerek. Bu nedenle sıcaklık farkı vardır ve vücut sıvılarınız bebeğinizi sıcak tutar..

4). mekonyum:

Bu aşamada, 20. hafta, bebeğinizin Mekonyum olarak bilinen, genellikle yeşil olan koyu renkli yapışkan maddeyi salgılaması vardır. Küçük çocuğunuzun içinizdeyken sahip olduğu her şeyi içerir. Bu onun ilk dışkısı olarak kabul edilebilir. Genellikle Lanugo, mukus, amniyotik sıvı, su ve safradan oluşur. Senin için iyi olan şey, daha az koku olması.

5). Cinsiyet Konusu:

20. haftanın öne çıkan özelliği, tamamen sizin isteğiniz olan cinsiyet belirlemedir. Pek çok insan en büyük parça için sonunu bekler ama eğer istersen bu hafta sonunda bir isme karar vermen için şanslı bir hafta olabilir. Ultrason, artık belirgin ve net olan cinsiyeti ortaya çıkarır. İçeride yuva yapan bir kız bebeğiniz varsa, muhtemelen yumurtalıklarını içinde ilkel küçük yumurtalarla geliştirmiştir. Yumurta sayısı bu sıralarda altı ila yedi milyondur ve bu normallik düzeyine, yani iki milyon sonra önemli ölçüde düşer. Erkek bebeğiniz varsa, testisleri karnının yarısına kadar indiği ve testis torbasına doğru ilerlediği için testislerinde zaten ilerleme var demektir..

20 Haftalık Hamile Bebek Ağırlık ve Boyu:

40 haftaya kadar sayılan gebeliklerle, 20 hafta hamileliğinizin ortasını işaretler, bu nedenle bebeğiniz zaten mükemmelliğin yarısına gelmiştir. 20 haftalık hamilelikte bebek büyümesi, şişkinliğinizle fark edilebilir, biraz daha büyür, yaklaşık 26 cm uzunluğunda ve 11 ons ağırlığındadır. Ancak bunlar yaklaşık ölçülerdir, ancak bebeğiniz hızla vücut kütlesi ve bebek yağı kazanıyor ve bebeğinizin şimdi biraz daha ağırlaşmasına neden oluyor.

20 haftalık hamile karnı nasıl görünür??

Bu süre zarfında, dışarı çıkan gözle görülür bir yumru gözlemleyebilir ve bir ağırlık hissi geliştirebilirsiniz. Vücudunuzun fiziksel duruşundaki bu ani değişiklik nedeniyle yürüyüşünüz de etkilenecektir. Yumruların boyutu, vücutlarının yapısına göre kadından kadına değişir.s.

20 Haftalık Hamile Bayanda Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler:

A). Karın Ağrısı:

Bebeğiniz daha fazla kilo aldığından, bebek yumru şimdi geçen haftaya göre biraz daha ağır hissediyor. Bu da yumurtalık kaslarının ve mide kaslarının pek alışık olmadığı şekilde genişlemesine neden olur. Oturup kalkmaya ya da uykunuzda yer değiştirmeye çalışırken hafif bir karıncalanma hissetmenizin nedeni budur. Üzülmeyin, sadece kaslar basınca ve genişlemeye alışır. Karın bölgesinden dar giysiler giyebiliyorsanız, karın ağrısına da neden olur, bu nedenle hamile alışverişlerinizde; karın bölgeniz için bol ve serbest bezler satın alabilirsiniz. Bu haftalarda duruşunuza ve kumaşlarla olan pozisyonunuza daha dikkatli ve bilinçli davranmalısınız, o zaman anneliğinizin tadını ancak siz çıkaracaksınız..

B). tükenme:

Bu, orta işareti vurduğunuzda ortak bir sinyal olabilir. Bu, bebeğin tam olarak büyümeye ve anneden daha fazlasını alarak kendini beslemeye başladığı haftadır. Kırmızı kan hücreleri ve yiyecekleri, enerji hücreleri ve besinleri, sonunda anneyi boşaltır. Bu nedenle bu dönemde bebek ve anne için iyi bir diyet gereklidir. Bu tür sorunların üstesinden gelmenin en iyi yolu olan bu günlerde, kalbinizi ve zihninizi de mutlu etmelisiniz, genel sağlığınıza dikkat etmeli ve daha önce bu durumda olan aile üyelerinizden bilgilendirici ipuçları almalısınız. sen. Ne zaman vaktin olursa, zihnini rahat tutmalısın. İşten sonra bir saat yatak istirahati yapmalısınız..

C). İkincil Sorunlar:

Genellikle ısı yanıkları, bacak krampları, ateş basması, sivilceli yüz ve hazımsızlık gibi bazı ikincil problemler eşlik edebilir. Bu aşama boyunca bir miktar vajinal akıntı olabilir, ancak çoğu zaman; tüm kadınların sahip olduğu normal bir şey olmalı. Bu akıntı vücudunuzdaki başka bir hormonal değişikliktir. Bunun nedeni, sağlığınız ve hijyeniniz üzerinde çok fazla baskı oluşturmasıdır..

Bu sorunu aşmanın kesin bir yolu yoktur; vücudunuzdaki enfeksiyon seviyesini artıracaktır. Vajinal bölgenizdeki hijyeni sağlamalı ve her zaman vajinal bölgenizin etrafında bir havlu bulundurmalı ve akıntıları mümkün olduğunca sık yıkayarak temizlemelisiniz. Alanı silerek kurutun ve bakteriyel problemlerden kaçının. Bu noktada pelvik bölgenizde de bir şişlik olur. Bu ağrıyı ve akıntıyı azaltmanın en iyi yolu vücudunuza daha fazla su almaktır. Bu süre zarfında, etkilenen bölgeye serbest bezler ve iç giysiler giyebilir ve rahatlamalarını sağlayabilirsiniz..

NS). Derin Venli Tromboz:

Burada dikkat edilmesi gereken iki şey var: İsim göründüğü kadar garip değil. Diğer her annenin bacaklarında şişme ve ardından hamilelikleri boyunca şiddetli ağrı ve kızarıklık olur. Bunun nedeni genellikle kanın damarları pıhtılaştırmasıdır. Bu, hamilelik sırasında kan pıhtılaşması riskiniz olduğu anlamına gelir. Kulağa garip geliyor, ancak bu aşamada, şimdiye kadar hazır olduğunuza göre herhangi bir risk almayın. Çoğu zaman, bacak damarları kan akışından tamamen kesilebilir. Bu bebek için ölümcül olabilir. Durumu iyileştirmek için durumu dikkate almaya çalışın. Daha iyi bir güvenlik ve gereksiz sıkıntıları önlemek için doktorunuza danışın ve şüphelerinizi giderin..

E). nefes darlığı:

Karnınız büyüdüğünde iç organlarınıza baskı yapmaya devam eder ve nefes almada sorun yaşayabilirsiniz. Hamilelik sırasında nefes darlığı sık görülür, daha derin nefes almanız için progesteron hormonunu artırır ve daha fazla hava almak için daha çok çalışmanız gerektiği gibi hissetmenize neden olur. Hamileliğiniz geliştikçe ve rahminiz daha fazla yer kaplar. Diyaframınızda bir mücadele ve baskı yaratır. Bu süre zarfında ağızdan nefes almak akıllıca bir seçenek değildir; en iyi yol, mendilleri her yerde yanınızda kullanmaktır, böylece burnunuzu silebilirsiniz. Mendil taşımayın çünkü içinde bol miktarda bakteri bulunan mendiller sizi daha ciddi bir duruma sokacaktır. İyi ve serbest bir duruşu korumak, oturmak ve ayakta durmak, yürümek ve yüzmek gibi hafif egzersizler yapmak kardiyovasküler fonksiyonların artmasına yardımcı olabilir..

20 Haftalık Hamile Aktiviteleri:

Bu hafta, önümüzdeki birkaç hafta için bebeğinizi ve anneliğinizi planlama konusunda daha fazla olacak. En son gelişme sizi sonsuza kadar tuvalette tutabilir ama harika yapacaksınız! Sonunda anne sorumluluğuyla büyüdün. Bebeğinizin sağlığı için daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. Ve şimdi yolun yarısına geldiğine göre, senin de ne kadar harika olduğunu görüyorsun. Aktiviteleriniz her zamanki check-up, uyku ve sağlıklı beslenme olacak..

20 Haftalık Gebelik Diyeti ve Egzersizleri:

Diyet:

1). Omega 3 Yağ Asidi:

Vücudunuzun sağlıklı çalışmasını ve bebeğinizin görsel gelişimine ayak uydurmasını engellemek için bu yağ asidine ihtiyacınız var. Bunun için birkaç iyi yiyecek fıstık ezmesi, kuru meyveler, mercimek ve yumurtadır..

2). Folik asit:

Diyetinize dahil etmeniz gereken en önemli besinlerden biri folik asittir. Folik asit, çocuğunuzun doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olur. Demir takviyesi aynı şey için yeterli değil ve ıspanak, karnabahar, mercimek gibi sebzeler imdadınıza yetişecek..

3). etler:

Beyaz yağsız et daha fazla tüketilmesine rağmen, çoğu etin hamilelik sırasında tüketilmesi güvenlidir. Bu süreçte deniz ürünleri rotasının alınmadığından emin olun..

4). Vitaminler:

Vitamin, altı aylık hamilelik için temel besindir. Kusma ve bulantı hissini azaltmaya yardımcı olur. İlaç almak yerine sağlıklı sebzeler ve tahıllar, fıstık ezmesi, fındık ve somon vb. almalısınız..

5). Demir:

Demir, vücudunuz için gerekli besinlerden biridir. Bu süre içerisinde demir içerikli besinler ve besinler alınmalıdır. Günlük yemeğinize portakal ve taze sebzeler ekleyin. Diyetinize yumurta, fasulye ve daha fazla patates ekleyebilirsiniz, bu yiyecekler demir açısından zengin besinlerdir..

Egzersiz yapmak:

a). Yürüme:

Hamilelik sırasında yürümenin faydaları sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Yürümek sizi sağlıklı tutar ve sizi aktif kılar. Hamilelik sırasında her gün yürüyüş yapmalısınız. Doktorların çoğu da bunu öneriyor..

B). göbek genişlemesi:

Bu egzersiz için oturun ve bacak bacak üstüne atın. Bu egzersiz için oturun ve bacak bacak üstüne atın. Nefesinizi alın ve nefesinizi verin ve egzersizi düzenli olarak yapın, bu sizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır..

C). desenli nefes:

Nefes egzersizi bebeğe ve anneye daha saf oksijen sağlayacaktır. Kaslar iyi oksijenlenirse, sizi ve bebeğinizi daha etkili bir şekilde çalıştırabilirler..

NS). Yoga:

Yoga, vücudunuzu formda tutmanın harika bir yoludur. Yogayı düzenli olarak yapabilirsiniz; uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olacak ve bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu dönemde bazı basit yoga pozlarını denemelisiniz..

e). Tam Kelebek:

Dizlerinizi katlayarak başlayın, böylece ayak tabanlarınız birbirine değecek şekilde bacaklarınızı vücudunuza yaklaştırın ve yaklaştırın, ardından uyluk kaslarını gevşetin. Ellerinizi diz eklemlerinin üzerine koyun ve eklemlerinize biraz yumuşak baskı uygulayın..

20 Haftalık Hamile İçin Tıbbi Testler ve Tarama:

20 haftalık hamile ultrason ve kan tarama testleri fetüsün sağlığını belirler. Diğer belirtiler gelip gidebilir. İlaçlar, etkileşime girebilecekleri için tam olarak en güvenli seçeneğiniz olmasa da, başucunuzda bulundurmanız gereken birkaç ilaç şunlardır:

 • Ağrılar ve ağrılar- Asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’den uzak durun.
 • Alerji- Antihistaminikler ve Ioratadin. Psödoefedrin ve Fenilefrin gibi Dekonjestanlardan kaçının.
 • Öksürük- Dekstrometorfan ve Guaifenesin.
 • Kabızlık- Metamucil ve Colace. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.
 • Mide ekşimesi – Antasitler ve Famotidin.

20 Haftalık Gebelikte Olası Riskler Nelerdir??

İkinci üç aylık dönem genellikle hamileliğin güvenli ve en rahat dönemleridir. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlarla karşılaşabileceği birçok şans vardır:

 • Kanama- zayıf serviks, oto bağışıklık hastalıkları veya plasental ayrılma gibi birçok faktörün neden olduğu düşükleri gösterir..
 • Erken doğum – İkiz veya daha fazla bebeğe hamile olan ve daha önce düşük yapmış olan kadınlar bu aşamada erken doğum yapabilirler..

Diğer yaygın olarak yaşanan 20 haftalık hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Vajinal bölgede basınç
 • Bel ağrısı
 • İshal
 • Sık idrara çıkma dürtüsü
 • Aşırı vajinal akıntı

20 Haftalık Hamile Kadınlar İçin Kontrol Listesi:

Hiçbir ayrıntıyı kaçırmadığınızdan emin olmak için bu kontrol listesini takip edin:

 • Tıbbi randevularınızın tarihlerinin işaretlendiği bir takvim hazırlayın.
 • Günlük ilaçlarınızın listesini mutlaka yazın..
 • Gerekli beslenmeyi aldığınızdan emin olmak için bir diyet çizelgesi bile oluşturabilirsiniz..
 • Kaslarınızı güçlendirmek ve sizi doğuma iyi hazırlamak için kendinizi bir Yoga sınıfına kaydedin..
 • Tüm tarama testlerinizi listelediğinizden ve hatırlatıcılar ayarladığınızdan emin olun..
 • Göbek bölgesini nemlendirmek ve çatlak izlerini önlemek için yatağın yanında bir nemlendirici bulundurun..
 • Son dakika telaşından kaçınmak için mali durumunuzu planlamaya başlayın.

Gebeliğin 20. Haftasında Alınacak İpuçları ve Önlemler:

20 haftalık hamilelik bakımı için bu ipuçlarına göz atın:

 • İyi beslenin ve sağlıklı, besleyici gıdalarla kendinizi şımartın.
 • Daha fazla dinlenin ve vücudunuza odaklanın.
 • Etrafta dolaştığınızdan ve biraz egzersiz yaptığınızdan emin olun..
 • Bol su için ve kendinizi nemli tutun.
 • Asit reflülerini önlemek için küçük aralıklarla yiyin.
 • Bebeklerde eksiklikleri önlemek için takviyelerin düzenli olarak alınması gerekir..
 • Artık 20. haftanız olduğu için ruh hali değişimleri sizi hiç bitmeyecek şekilde rahatsız edecek. Sadece endişe her aradığında etrafta birinin olduğundan emin ol..
 • Stresin üstesinden gelmek için müzik dinleyin veya meditasyon yapın.

20 haftalık hamilelik, ilk birkaç ayda karşılaştığınız tüm mücadelelerin sonunu işaret ediyor. Mide bulantısı, huzursuzluk ve iştahsızlık birçok kadını hamilelik konusunda tedirgin eder ve gebeliklerde akut stres yaratır. İkinci üç aylık döneme girdikten sonra, kadın vücudunun değişikliklere yavaş yavaş uyum sağlamasıyla daha rahat ve rahat hissetmeye başlar. Bebeğin içinde hareket ettiğini hissedebilir, bu anne için oldukça heyecan verici olabilir. Umarız size yardımcı olacak önemli 20 haftalık hamilelik bilgilerini ele almışızdır. güvenli bir annelik!

Uzman Soru ve Cevapları:

1). Gebeliğin 20. Haftasında Seks Yapmak Güvenli mi??

Başkalarının size ne söylediğinden bağımsız olarak, çocuğunuzun güvenliği konusundaki güvensizliğin kararınızı gölgelemesine izin vermeyin. Küçüğünüz gayet iyi ve sağlıklı. Özellikle ruh hali değişimleri ve kötü sağlık durumu sizi hayal kırıklığına uğrattığından, hayatınızdaki küçük samimiyeti memnuniyetle karşılayabilirsiniz. Sahnede küçük bir yükselme ile yapabilirsin.

2). 20 Haftalık Gebelikte Seyahat Edebilir miyim??

İyi planlarsanız, hamileliğin 20 haftasında seyahat etmek genellikle güvenli kabul edilir. Seyahate çıkmadan önce daima bir doktora danışın. Yüksek riskli gebeliği olan kadınlara, düşükleri önlemek için seyahat etmemeleri tavsiye edilir. Ayrıca, herhangi bir komplikasyonumuzu yönetmek için gerekli tüm tarama testlerini yaptırmanız önerilir. Seyahat sırasında acil durumlar için tıbbi kayıtlarınızın bir kopyasını yanınızda taşıdığınızdan emin olun..

3). 20 Haftalık Gebeliğimde Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım??

Planlanmış doktor ziyaretleri dışında, kanama, şiddetli alt karın krampları, rahim kasılmaları, aşırı vajinal akıntı veya bebekte uzun süre hareket olmadığını fark ederseniz hemen hastaneye gitmelisiniz. Bu durumda üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.