Sabah bulantınız muhtemelen şimdiye kadar azaldı ve hamileliğinizin en iyi dönemine, çok az kısıtlamanın ve çok fazla şımartmanın olduğu ikinci üç aylık döneme girdiniz. Bununla birlikte, bebek bu aşamada en çok büyüdüğü için bu çok önemli bir aşamadır ve nasıl büyüyeceği, aldığınız besinlere bağlı olacaktır. Bu nedenle 4. aylık hamilelik diyeti, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli olan tüm besinleri içermelidir..

4 aylık hamilelik yemeğini planlarken, ne yemeniz ve ne kadar yemeniz gerektiğine odaklanmalısınız. Aşırı yemenin yalnızca kilonuzu artıracağını, ancak bebeğinizin daha hızlı büyümesine asla katkıda bulunmayacağını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gereken tüm besinleri alabilmesi için yeterli miktarda lif, kalsiyum, demir ve folik asit içeren dengeli bir diyete sıkı sıkıya bağlı kalmanız çok önemlidir..

4. ay hamilelik diyeti

4. Ay Gebelik Diyet Tablosu:

Diyetinizi ikinci trimesterde planlamak çok önemlidir. Aşağıdakiler, 4. aylık hamilelik diyetinizin bir parçası olması gereken besinlerin listesidir..

 • Demir açısından zengin yiyecekler – 4. ayda kan hacmi artar. Kandaki artan demir gereksinimlerini karşılamak için gıdalardaki demir miktarını artırmak çok önemlidir. Demir açısından zengin besinler arasında tofu, soya fasulyesi, balık, et, kahverengi pirinç, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve tohum, kuru meyve ve yumurta bulunur..
 • lif açısından zengin gıda – Gebeliğin 4. ayında, progesteron hormonu sindirim sürecini yavaşlatırken, rahim büyüyen bebeğe uyum sağlamak için büyümeye başlar ve sonunda kabızlık olur. Lif bakımından zengin yiyecekler yemek, yumuşak bir bağırsak hareketine sahip olmanızı sağlayacaktır. Yulaf ezmesi, arpa, kepek gibi tahıllar, keten tohumu gibi tohumlar, chia tohumu, badem, ceviz, antep fıstığı gibi kuru meyveler ve brokoli, enginar, mısır, brüksel lahanası, bezelye gibi sebzeler lif bakımından zengin besinlerdir. ve ahududu, incir, çilek, muz, elma ve armut gibi meyveler.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler – Bebekte güçlü kemikler için vücuda yeterli miktarda kalsiyum verilmesi önemlidir. Kalsiyum alabileceğiniz besinler süt, badem, peynir, yoğurt, brokoli ve bamyadır..
 • Proteinler ve karbonhidratlar – Proteinler doku ve kasların yapı taşları olarak görev yapar ve karbonhidratlar vücuda enerji sağlar. Protein açısından zengin besinler arasında baklagiller, kabuklu yemişler, mercimek, et, tavuk vb. bulunurken, karbonhidratlar dals, kepekli roti ve patates, ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı yiyeceklerden elde edilebilir..

4. Ay Gebelik Diyeti Ne Yenir?

Süt Ürünleri:

Kalsiyum, bebeğin düzgün büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir besindir. Süt, maksimum miktarda kalsiyum sağlayan besinlerden biridir. Düzenli olarak iyi miktarda süt ürünleri eklemelisiniz. Süt, lor, az yağlı süzme peynir gibi gıda maddeleri iyi kalsiyum takviyeleridir. Tüketmeden önce yağ miktarını kontrol etmelisiniz..

Etler:

Et tüketimi ancak mide bulantısı olmadığında mümkündür. Gebeliğin 4. ayında çıktıktan sonra eti günlük diyete dahil edin. Hijyenik koşullarda çok uygun şekilde pişirilmiş etin tüketilmesi çok önemlidir. Az pişmiş etler zaman zaman çeşitli bakterileri taşıyabilir. Etin sağladığı en önemli besin maddesi demirdir. Demir alımı bebeğin büyümesi için çok faydalıdır.

Lif:

Günlük diyetinize optimum miktarda lif eklemek çok önemlidir. Kepekli tahıllar, buğday ekmeği ve yulaf gibi gıda maddeleri iyi miktarda lif içerir. Hamileliğin 4. ayında diyetinize lif dahil edebilirsiniz, bu çok avantajlıdır. Her gün en az 25 gram lif alınması önerilir. Kabızlığı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kan basıncını düşürür.

Meyveler:

Hepsi vitamin ve önemli mineral içeriği bakımından yüksektir. Bu ay boyunca asitlik veya mide ekşimesi vakaları vardır. Bu nedenle, her türlü taze meyveyi tüketmek en çok tavsiye edilir. Kavun, çilek, kayısı, üzüm gibi meyveler bebeğe optimum vitamin ve mineraller sağlar. Bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Meyveler ayrıca bebeğinizin gelişimini de teşvik eder..

Demir Açısından Zengin Gıda Maddeleri:

Demir, fetüsün büyümesini kolaylaştırır ve bu ay bu besinden daha fazla miktarda talep eder. Demir ayrıca vücudunuzdaki kan üretimine de yardımcı olur. Hamilelikte vücudunuzun ekstra 3-6 litre kan üretmesi çok önemlidir. Bu nedenle kan üretimini kolaylaştırmak için et, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahılları bol miktarda tüketin..

Yağ asitleri:

Yukarıda sayılan besinlerin yanı sıra zeytinyağı, kuruyemiş ve taze balık gibi yağ asitleri içeren besinlere de sahip olmalısınız. Bu, hamilelik risklerini azaltmak için son derece önemli olan en önemli 4 aylık hamilelik gıdalarından biridir. Bu asitlerin alımı nedeniyle erken doğum, doğum sırasında düşük kilo ile ilgili riskler azalır. Her türlü bilişsel ve zeka geriliği ile ilişkili riskler de azaltılır.

Protein:

Proteinden amino asitler alırız ve bu vücut hücrelerinin gelişimindeki ana bileşendir. Tavuk, fasulye ve yumurta gibi protein içeren besinlerin optimal miktarı düzenli olarak yenilmelidir. Bu, vücudunuza optimum amino asit takviyesi sağlayacaktır. Bu nedenle düzenli beslenmenize proteini dahil edin..

Tam Tahıllar:

Tam tahıllar vücuda enerji sağlamaktan sorumludur. Ayrıca tam tahıllardan lif, B Vitaminleri ve demir alırsınız. Sağlığınız için hamileliğin 4. ayı diyetine ekleyin. Bunlar bebeğiniz için gerçek enerji kaynaklarıdır ve ayrıca plasentanın oluşmasına yardımcı olurlar. Her gün en az 48 gram tam tahıl tüketmeye çalışmalısınız..

Sebzeler:

Hamilelik sırasında sebze tüketimi, bir dizi uzun vadeli fayda sağlar. Sağlığa olan faydaları nedeniyle gebelikte 4. ay diyetine dahil edilmelidir. Ayrıca sağlık komplikasyonları veya her türlü hastalıkla ilişkili risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Havuç, balkabağı, ıspanak, brokoli, şalgam gibi sebzeler hamilelik dönemi için harikadır..

Fasulye ve Mercimek:

Fasulye ve mercimek besin değerleri ile bilinir. Çok sayıda folik asit, demir, protein ve lif içerirler. Doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında yaygın bir sorun kabızlıktır ve mercimek lifleri olduğu için bu sorunu çözebilir. Ayrıca hamilelik döneminde migren ağrısını ve stresi azaltır..

4. Ay ile ilgili Hamilelik Diyeti Ne Yemez?

Yumuşak peynir:

Hamilelikte kaçınılması gereken en önemli gıda maddelerinden biri de yumuşak peynirdir. Pastörize edilmemiş sütten yapıldıkları için bakteri içerebilirler. Su içeriği düşük olduğundan, mikroorganizmaların neden olduğu herhangi bir hastalık olasılığı daha azdır. Sert peynir içeren yiyecekler yiyebilirsiniz..

Abur cubur/ Sokak Yemekleri:

Abur cubur veya sokak yemeği yemek kötü alışkanlıklarımızdan biridir ve hamilelik sırasında en kötüsüdür. Hijyen faktörü düşüktür ve aşırı miktarda yağ içerir. Hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında kilonuzu kontrol etmek çok önemlidir. Sokak gıdalarının tüketimi ayrıca gıda zehirlenmesine ve diğer hastalıklara da neden olabilir..

Deniz balığı:

Metil civa içerdiği için bu dönemde deniz balığı tüketmekten kaçınmalısınız. Bu genellikle zeka geriliğine neden olan bir bileşiktir. Bu nedenle, doğumla ilgili her türlü riski önlemek için deniz balıklarından kaçınılmalıdır. Beyaz ton balığı gibi balıklardan cıva oranı yüksek olduğundan tamamen uzak durulmalıdır..

Kafein:

Bu genellikle plasentayı geçer ve bebeğin kalp atış hızı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Günde 200 mg’dan fazla kafein aldığınızda sağlığa büyük ölçüde zarar verir. Makul miktarda kafein sağlığınızı etkilemese de uzun süre çok miktarda kafein tüketimi zararlıdır..

Alkol:

Alkol bebeğinizi sizden çok daha fazla etkiler. Alkol tüketimi, fetal alkol spektrumu gibi bozukluklara yol açar. Çeşitli doğum kusurlarına neden olabilir ve bu nedenle ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Alkol bebeğinizin kanına girer ve bu nedenle çocuğunuz üzerinde olumsuz etkilere neden olur..

4. Aylık Gebelik için Hint Diyet Planı:

Aşağıdaki, 4. aylık hamilelik için örnek bir Hint diyet planıdır. İsteğinize göre eklemeler ve değişiklikler yapabilirsiniz. Buradaki diyet 6 küçük öğüne bölünmüştür ve çeşitli ürünler dahil edilmiştir:

1.  Kahvaltı Öncesi:

Aşağıdakilerden herhangi biri eşit derecede besleyicidir ve kahvaltıdan önce mutlaka tüketilmesi gerekir..

 1. Bir bardak A2 inek sütü.
 2. Badem sütü.
 3. Milkshake.
 4. Kuru meyveler.
 5. elma suyu.
 6. Domates suyu.

2. Kahvaltı:

 • 8. aylık hamilelik için sağlıklı bir kahvaltı olabilir.
 • Bir kase taze meyve.
 • Sebze Dalyası.
 • yulaf lapası.
 • Omlet ile tam buğday tereyağlı tost.
 • Lor ile doldurulmuş paratha.
 • Pirzola.
 • sebzeli sandviç.
 • Bambino Upma.
 • Kuşluk atıştırması.
 • Her türlü çorba, örneğin:

  Domates çorbası.

  ıspanak çorbası.

  Tavuk çorbası.

  Havuç, pancar ve baget çorbası.

3. Öğle Yemeği:

Öğle yemeği, aşağıdakilerden herhangi biri veya bunların bir kombinasyonu olmalıdır:

 1. Bir kase sebze, dal ve pirinç ile Roti.
 2. Bir kase sebze, dal ve pirinç ile Paratha.
 3. Bir kase lor ile doldurulmuş paratha.
 4. Dal tadka ve jeera pirinci.
 5. Pirinçli tavuk çorbası.
 6. lor pilavı.
 7. Selam çay.
 8. Mısır peynirli sandviç.
 9. idli dolması.
 10. Samosa.
 11. sebzeli pirzola.
 12. Peynirli veya sebzeli sandviç.
 13. fıstık sohbeti.
 14. sebze uttapamı.
 15. sebze upma.

4. Akşam Yemeği:

 • Dal, pirinç ve yeşil salata.
 • Roti, Dal, khichdi.
 • sebze khichdi.
 • Doldurulmuş paratha ve bir kase lor.

4. aylık hamilelik diyeti sırasında takviyeler:

Doktorunuz, durumunuza bakarak hangi takviyeyi almanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Aşağıdakiler hamilelik sırasında alınması gereken takviyelerdir..

 • Demir takviyesi – Bu, doktorun her hamile bayana tavsiye ettiği bir takviyedir. Demir takviyesi, vücudun yeterli kan almasını ve enerjinizin düşük olmadığını hissetmenizi sağlar..
 • Folik asit – Bu ek, özellikle nöral tüpte herhangi bir türden kaçınmak için her hamile bayan için bir zorunluluktur. Ancak bu ek, ancak 12 haftalık hamileliği tamamladıktan sonra reçete edilecektir..

Diğer takviyeler, gerekirse, gebelik diyabeti, yüksek tansiyon, anemi vb. tıbbi durumunuza bağlı olarak doktor tarafından reçete edilecektir..

4 aylık hamilelikte kilo alımı:

Hamilelik sırasında, ilk trimesterde 2-4 liraya bölünebilen toplam 25-30 lira ve ondan sonra haftada 1 lira kazanmak gerekir. Yani 4. ay boyunca, ideal olarak haftada 1 pound yani toplamda 4 pound koymak gerekir. Ancak, fazla kilonuz varsa, doktorunuz size biraz daha az takmanızı önerebilir..

4. aylık hamilelik diyeti için bazı ek ipuçları:

Hamilelik sırasında herhangi bir gıdayı tüketirken dikkatli ve dikkatli olmak, sorunsuz bir hamilelik geçirmek için çok önemlidir. Bu ipuçları hamilelik sırasında yeme alışkanlıklarınızı yönetmenize yardımcı olacaktır:

 1. Hamilelik sırasında herhangi bir yeni yiyeceğe başlamadan önce doktorunuza danışın. Her hamilelik farklıdır ve yeme şekli de öyle olacaktır. Birine uygun olabilecek yemek, diğeri için doğru seçim olmayabilir..
 2. Herhangi bir gıdayı yedikten sonra rahatsızlık hissederseniz veya kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar yaşarsanız, jinekoloğunuzla kontrol edene kadar bu tür yiyecekleri tekrar yemekten kaçının..
 3. Kilo alma korkusuyla ghee’den vazgeçmeyin. Bebeğinizin gelişimi için bir miktar yağ gereklidir ve bu nedenle her gün biraz porsiyon tüketmelisiniz..
 4. Günlük beslenmenizde kuru meyveleri unutmayın..
 5. Evde yemek yiyin ve hijyen amacıyla dışarıdan yemek yememeye çalışın..
 6. Dışarıda yemek yerken, sipariş vermeden önce hazırlıkta kullanılan malzemeleri kontrol edin..
 7. Aç kalmayın. Daha küçük porsiyonlar yiyin, ancak günde en az 6 kez yiyin.

Özetle, bebeğin büyümesi ve sağlığı bu üç aylık dönemde yediğiniz yiyeceklere bağlı olacağından, 4. aylık hamilelik diyeti çok önemlidir. Uyanık kalın, sağlıklı beslenin, abur cubur ve sokak yemeklerinden kaçının ve sizin ve bebeğinizin iyi ve sağlıklı olacağından emin olun..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamile bir kadın ne yememeli?

Cevap: Hamile bir kadının hamilelik sırasında kaçınması gereken yiyecekler şunlardır:

 • Meyankökü – Çocuğunuzda daha düşük bir IQ ile sonuçlanabilir.
 • Rafine un – Diyette çok fazla rafine un kabızlığa neden olur.
 • Okyanus balığı – Fetüsün beyin hücrelerine zarar verebilecek yüksek düzeyde cıva içerirler..
 • Çiğ yumurta veya az pişmiş et – Çiğ yumurta veya az pişmiş et, gıda zehirlenmesine yol açabilen Salmonella adı verilen bir bakteri türü içerebilir..
 • Çin yemeği – Çin yemeği, hamile bir kadın için büyük bir hayır olan MSG içerir.

S2. Hamileliğin 4. ayında ne yapmalıyım??

Cevap: 2. trimester, bebek bu dönemde maksimum büyüdüğü için hamileliğin en önemli ve en önemli dönemidir. Hamileliğin 4. ayında yapılan aşağıdaki şeyler formda kalmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Düzenli egzersiz
 2. Çok fazla deniz ürünü yiyin
 3. Küçük porsiyonları sık sık yiyin
 4. seksten zevk al
 5. Herhangi bir hastalığa yakalanmamak için grip aşısı olun

S3. Hamileliğin 4. ayında ne gibi değişiklikler olur??

Cevap: Hamileliğin 4. ayında hormonal değişikliklere bağlı olarak meme büyüklüğü artar. Bazılarında progesteron adı verilen bir hormonun fazla üretimine bağlı olarak kabızlık ve şişkinlikte artış olabilir. Bazı kadınlar da mide ekşimesi yaşayabilir.