Hamilelik, her kadının sevinmesi gereken bir dönem olabilir. Birincisi, ona taze bir annelik duygusu verir ve ikincisi, yemek seçimi için birçok seçeneği vardır. Sevginin tüm dikkati dışında, hamilelik sırasında hangi meyveleri yemesi gerektiğinin de söylenmesi gerekiyor..

Hamilelik döneminde sebze, meyve vb. gibi bir takım sağlıklı seçenekler almanız gerekecektir. Meyveler, gebe kaldığınızda hayati önem taşıyan vitaminler, mineraller ve diğer besinlerle birlikte gelir. Hamilelik için iyi olan meyveler bol miktarda bulunur, sadece bebek için değil anne için de vücuda sağlık takviyeleri almanızı sağlar..

Hamilelikte Yemek İçin En İyi Meyve Seçimi

Meyveler Hamilelikte Neden Önemlidir??

Hamilelik sırasında meyve yemenin tavsiye edilmesinin en basit nedenlerinden biri sağladıkları besin miktarıdır. Sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir anne için gerekli olan bol miktarda lif, folat, vitamin ve mineral içerirler. Bazı meyveler, anneleri hamilelik sırasında karşılaştıkları yaygın sorunlardan kurtarmada da etkilidir. Sağlıklı bir doğumun en önemli belirleyicilerinden biri meyve alımınız olacaktır. Bu temel meyvelerden bazılarını her zaman yanınızda bulundurmayı unutmayın..

Hamilelikte Yenilmesi Gereken Besleyici Meyveler:

Aşağıda, hamilelik sırasında yemeniz gereken hamile bayanlar için en iyi meyvelerden bazıları verilmiştir. Hamilelikte yenilmesi gereken meyvelerin listesi, onları elinizin altında bulundurursanız daha iyi hizmet edecektir..

1. Avokado:

Avokado folik asit ile yüklenir. Folik asit, hamile kadınların ihtiyaç duyduğu temel unsurlardan biridir. Bu meyve ayrıca antioksidanlar, vitaminler, diyet lifleri vb. ile birlikte gelir. Emzirmek için ihtiyaç duyacağınız kalori miktarını elde etmenize yardımcı olur. Bu meyve aynı zamanda sabahları yaşayacağınız rahatsızlıktan da kurtulacaktır. Bu hamile bayanlar için iyi bir meyve olarak kabul edilir..

2. Kayısı:

kayısı yemek için hamilelik meyveleri

Kayısı, hamile bayanlar ve hamile olmayanlar için de iyi bir meyvedir. Hamilelik döneminde sizin için çok faydalı olan mineraller, fosfor, demir vb. açısından zengindir. Bu meyve sizi hamilelik sırasında kansızlıktan ve diğer ölümcül arızalardan koruyacaktır. Kalori seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Kayısı hamile bayanlar için bir başka sağlıklı meyvedir. En iyi yanı, sunduğu hafif tatlılıktır. Kayısı genellikle kahvaltıdan sonra çiğ olarak yenir. bunu dene.

3. Mangolar:

Kim mango sevmez? Mangoların karbür olmayan versiyonu hamile bayanlar için sağlıklı bir porsiyon olarak kabul edilir. Bu lezzetli meyve hamile kadınlar için çok faydalıdır. Sindirime yardımcı olur ve dile doğal olarak tatlı bir tat verir. Besin değeri söz konusu olduğunda, mango, hamilelik sırasında sağlığa yararlı olduğu kanıtlanan A ve C Vitamini ile doldurulur. Meyve suyu veya küp şeklinde mangolarınızın tadını çıkarın.

4. Yaban mersini:

hamileyken yenebilecek meyveler yaban mersini

Yaban mersini başka bir en iyi seçimdir. Yaban mersini, folik asit açısından zengin olduğu ve daha iyi sindirim sağlığını desteklediği için hamilelik döneminde tüketilmesi gereken meyvelerdir. Çiğ yaban mersininin yaygın faydaları vardır. Hamile kadınlar bile, tatlı yaban mersinlerinden gelen doğru miktarda kaloriyi bebeklerine ve kendilerine vermelerini sağlayabilir. Doymuş yağ oranı düşük olan bu meyve, diyet lifinin ana kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte yaban mersini yüksek miktarda K ve C vitamini içerir. Yaban mersini en iyi badem sütü ile birlikte bir smoothie olarak tüketilir. Kahvaltı ve öğle yemeği saatiniz arasında tüketin..

5. Dilimlenmiş Muz:

Muz, hamile kadınlar için bir gereklilik olan potasyumun ana kaynaklarından biridir. Hayati besinlerle birlikte gelir ve hamile kadınların günlük olarak yemesi için en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. B-6 vitamini ve hamileliğin üç aylık döneminde yemeyi meyvelerden biri yapan lif ile yüklüdürler. Sadece yemekten sonra muzları yiyin veya ondan bir smoothie yapın. Her iki durumda da, vücudunuz bunun için gerekli olanı alacaktır..

6. Üzüm:

A Vitamini açısından zengin olan bir dizi uzman, üzümlerin aslında hamile kadınlar için iyi meyve verdiğini, çoğumuzun onu güvensiz olarak değerlendirdiğini açıkça belirtti. Üzüm metabolizma hızının ayarlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, metabolizmanız düşükse, bu meyve bağırsak hareketlerinizi geliştirerek size yardımcı olacaktır. Bunun dışında üzümler potasyum, magnezyum vb. ile zenginleştirilmiştir ve hamile bayanlar için sağlıklı meyveler listesinde ilk sıraya yerleşir. Bir kase üzüm al, yıka.

7. Limon:

Hamilelik sırasında, birçok kadın sindirim sorunları yaşama eğilimindedir. Limon onları hazımsızlık sorunundan kurtarmak için burada. Limonlar daha iyi sindirime yardımcı olur. Ayrıca sabah bulantısı yaşamanızı da önler. Tüm bunların yanı sıra limon, toksinleri vücuttan atmak ve temiz tutmak için mükemmel bir meyvedir. Temizlikle birlikte vücuda iyi miktarda mineral yükler ve böylece hamilelikte denemek isteyebileceğiniz meyveler listesine dahil ettik. Ilık suyunuza bir damla limon sıkın ve her gün aç karnına için. Vücudunuzun metabolizma hızının her yeni günde arttığını izleyin.

8. Elma:

Bunlar hamile kadınlar için çok sağlıklı meyvelerdir ve doğum yapmak üzere olan kadınlar için gerekli olan vitaminleri içerir. Elmalar lif bakımından zengindir ve zengin bir besin içeriği kaynağına sahip olduğu düşünülür, bu nedenle anne olmak ve bebek için son derece iyidir. Sadece elmaları soyun ve çiğ olarak yiyin. Hamile bayanlar için muhtemelen daha sağlıklı bir meyve yoktur. Bir kase taze kesilmiş elma alın. Ekstra tatlılık istiyorsanız bir tutam şeker ekleyin, ancak tüketmeden önce kabuğunu soymayı unutmayın..

9. Kivi:

Kivi, hamileyken sağlıklı bir uyku çekmek için yemek için çok faydalı meyvelerdir. Meyvesi kalbe de iyi gelir. Bu yüzden bu meyveyi diyet planınızda bulundurmayı unutmayın. Kivinin bebeğin beynine ve bilişsel gelişimine iyi geldiği biliniyor. Kivi genellikle hamile kadınlar için iyi bir meyve olarak tavsiye edilir. Bir kase sağlıklı meyve salatası yapın. Biraz dilimlenmiş kivi ile doldurun.

10. Nar:

hamilelikte yenebilecek iyi meyveler nar

Nar, besin açısından yoğun bir meyve olarak kabul edilir ve bu nedenle annelere genellikle hamilelik için iyi bir meyve olarak önerilir. Sağlıklı kemikleri desteklemek için gerekli bir bileşen olan K vitamini içerir. Nar suyunun plasentada yaralanma veya hasar riskini azaltabileceği de gözlemlenmiştir. Çekirdekleri yıkayıp çıkarın ve her gün yiyin. Ayrıca meyve suyu yapabilir veya salata kasenize karıştırabilirsiniz..

11. Guava:

Guava’nın vücuttaki en büyük rolü, kasları gevşetmeye ve sindirime yardımcı olması, böylece kabızlık olasılığını azaltmasıdır. Çeşitli besin kombinasyonları içerir ve vücudun kan basıncı seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Tüketim için her zaman olgun olanları kullanın. İyice soyun ve sadece yaklaşık 100-125 gram tüketin..

12. Karpuz:

Karpuz, özellikle yaz aylarında hepimiz için günlük olarak önerilen bir meyvedir. Meyve su içeriği bakımından zengindir ve bu nedenle vücudu nemli tutar. Özellikle mide ekşimesini azalttığı ve sabah bulantıları ile dehidrasyondan kurtulmanızı sağladığı için hamilelik sırasında başka bir sağlıklı meyve olarak önerilir. Karpuz, meyve suyu yerine çiğ kesilmiş meyveler olarak en iyi şekilde yenir. Büyük bir kase karpuz zarar vermez.

14. Chikoo:

Chikoo antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle hamilelik sırasında alınması gereken meyveler olarak önerilmektedir. Chikoo’daki sağlıklı kaloriler size enerji verir ve içindeki mineraller sizi ve bebeğinizi güvende tutar. Anne için iyi bir enerji kaynağıdır. 100-120 gram chikoo hamilelik sırasında yemek için güvenlidir. Bununla birlikte, aşırı tüketimi, anne için güvenli olmayan kandaki şeker seviyesinin artmasına neden olabilir..

15. Turuncu:

Hamile bir kadının ihtiyaç duyduğu temel takviyelerden biri, düzenli C vitamini dozudur. Portakal, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve bu nedenle hamileyken yemek için en iyi meyvelerden biridir. Portakal, bir annenin diyet takviyelerine dahil edilmesi gereken bir diğer önemli bileşen olan folat açısından da zengindir. Günde bir orta boy portakal anne adayları için son derece faydalı olacaktır..

16. Kuru Meyveler:

yemek için hamilelik meyveleri

Kurutulmuş meyveler, sağlıklı bir seçenek olarak önerilen bir başka besin takviyesi grubudur. Kuru meyveler mineral, lif, vitamin ve amino asit deposu olarak kabul edilir. Bu onları günlük diyetiniz için önemli bir bileşen yapar. Ayrıca gün boyunca devam etmenizi sağlamak için iyi miktarda enerji sağlarlar. Bunları yüksek miktarlarda tüketmeyin. Kurutulmuş meyveler söz konusu olduğunda, doktorunuza doğru miktarı sormak en iyisidir..

Hamilelikte Meyve Diyeti Yaparken İzlenecek İpuçları:

Artık hamilelik sırasında yenebilecek başlıca meyveleri sıraladığımıza göre, burada aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey daha var..

  1. Lif bakımından zengin meyveler yemeyi unutmayın. Muz, kavun vb. lif yönünden zengin meyvelerdir. Bunun yanında lif açısından zengin sebzeleri de tercih edin..
  2. Sağlıklı bir hamilelik için 2-4 porsiyon önerilen meyve şart.
  3. Tabii ki, tüm meyveler tüm anneler için uygun olmayacaktır. Onları yemeye karar vermeden önce doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir..

Hamilelik sırasında bu meyve listesi, güvenli ve sağlıklı bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacaktır. Çoğu zaman, gerçekten önemli olmadıklarını düşündüğümüz için bu alımları kaçırırız, ancak gerçek şu ki, bunlar vücudunuzun ihtiyaç duyabileceği tüm bileşenlerin doğal kaynaklarıdır. Başka kaynaklar aramak için uzağa gitmenize gerek yok.