Şiddetli kepeği nasıl tedavi edebilirsiniz? Kepek, yaşları veya etnik kökenleri ne olursa olsun hemen hemen tüm insanların hayatlarında bir kez muzdarip olduğu son derece yaygın bir süreç veya cilt rahatsızlığıdır. Bu ağrılı ve aynı zamanda rahatsız edici bir problemdir, pul pul dökülerek kuru, dikenli bir kafa derisi ile karakterize edilir, aksi takdirde topaklanır. Hemen kafa derisini değil, kulakları, kaşları, burnun kenarlarını, sakalı ve daha az sıklıkla göğsün orta kısmını da rahatsız eder..

Şiddetli Kepek Nasıl Tedavi Edilir

Şiddetli kepek tipik olarak insan kafa derisinde doğal olarak oluşan bir mantar fazlalığından kaynaklanır. Bunu tedavi etmek için ilaçlı kepek şampuanları mevcuttur. Bebeklerde “beşik başlığı” olarak bilinirken, gençlik yıllarında kısaca “duff” olarak tanımlanır. Daha üstün vakalar güçlü kaşıntıya, durdurulamaz çizilmeye ve yanmaya neden olabilir..

Şiddetli Kepek Tedavisi için Ev Çareleri:-

İşte ciddi kepek sorunları için 9 etkili çözümün bir listesi.

1. Kepek Önleyici Şampuan:

Semptomların kontrol altına alınmasını bekleyen günde bir kez bu ürünlerle saçınızı şampuanlamanız ve ardından haftada 3 kez iki kez şampuanlamanız çok önemlidir. Bu nedenle bu şampuan kömür katranı, Selenyum sülfür, Salisilik asit, Ketokonazol, Çinko pirition vb. içermelidir..

2. Stresten Kaçının:

Saçınızın kepeklenmesi için endişe verici durumlardan olduğu kadar stresten de uzak durmanız önemlidir. Kepek oluşumundan stresin sorumlu olduğunu bilmelisiniz. Stresinizi atmaya çalışın, aksi takdirde stresinizi ekstra sağlıklı, etkili yollarla azaltın.

3. Sağlıklı Beslenme:

Sağlıklı bir diyet tüketin. Vücudunuza ne yerleştirirseniz koyun, vücudunuzun tepki verdiği şeyle çatışır. Fast food, şekerli yiyecekler vb. gibi zararlı yiyeceklerin fazlası sıklıkla kafa derisini, cildi veya saç sorunlarını etkiler..

4. Tuz:

Tuz kepek için etkili bir rol oynar, doğal bir eksfoliye edicidir çünkü ölü deri pullarının yanı sıra ek yağları da giderir. 3 Yemek Kaşığı tuz alın ve tuzu saç derinize hafifçe ovalayın, ancak kuru, aksi halde biraz nemli 2-3 dakika. Ardından hemen şampuanlayın ve bu işlemi haftada bir kez tekrarlayın..

Devamını oku: Kepek için Tuz

5. Çemen Tohumu:

Biraz çemen otu tohumunu bütün gece ıslatın, ertesi sabah öğüterek ince bir macun yapın. Bu macunu kafanın her yerine sürün ve yaklaşık ½ saat bekletin. Ardından şampuanla yıkayın. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

6. Teri Yıkayın:

Terin kafa derisini rahatsız edebileceğini bilmelisiniz. Terlediğinizde, mümkün olan en kısa sürede bir şampuanın yanı sıra duş alın. Ter, cilt hücrelerinin dökülmesini hızlandırır ve kafa derisini tahriş eder..

7. Elma Sirkesi:

Sirke, hafif asidik gibi pek çok türdedir, şampuanlar ise pH açısından güçlü bir şekilde alkalidir. Sirkedeki ekşilik, saç bakım ürünlerindeki birikintileri temizlemeye ek olarak, kafa derinizdeki bakterilerin ve mantarların büyümesinin öldürülmesine yardımcı olabilir. Elma sirkesini 1:3 oranında suyla karıştırın; çünkü karışımın daha büyük kısmıdır. Duşun başında sirkeyi kafa derisiyle ve sonunda yıkamayla ilişkilendirin. İstenen sonuçların elde edilmesini bekleyen bu tedaviyi tekrarlayın.

8. Yılan Kabağı:

Yılan kabağı suyu kepeği önlemek ve kepek tedavisi için önemli bir rol oynar. Bu nedenle, suyu saç derinize ve saçınıza sürmelisiniz. Bu olağan kepek tedavisi, değerini artırmak için taze pancar suyu ile çeşitlendirilebilir..

9. Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağının doğal bir antifungal olduğu kadar iyi bir antiseptik olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle, 5-10 damla çay ağacı yağını şampuanınıza ekleyin ve saçınızı her zamanki gibi durulayın. Saçınızı şampuanlayın, 1 yemek kaşığı çay ağacı yağını 1 bardak ılık suya karıştırın, aksi halde Aloe Vera suyunu saç derinize yayın ve biraz bekletin. Ek nemi dışarı vurun, ancak yıkamaktan kaçının.

şiddetli kepek