Birçok kişi göz çevresinde kepek sorunu yaşıyor. Blefarit oldukça sık görülen bir durumdur..

Sebore dermatiti, bölgede, burun kenarlarında, çukurlarda ve ayrıca kirpik ve kaşların üzerinde oluşabilen, iyi bilinen bir başka sorundur. Bu, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın olanı, hijyenik olmayan koşullar ve ayrıca diğer tıkanmış kir ve cevher sorunlarıdır..

kaşlarda kepek

Kaş ve Kirpiklerde Kepek Tedavisi:

Kaşlarda ve kirpiklerde kepek oluşumunu önlemek ve tedavi etmek için önerilen 6 yolun listesi:.

1. Hafif Temizleyiciler:

Süt sabunları veya bebek şampuanları sadece kafayı değil yüzü yıkamak için de kullanılabilir..

2. Eczane Barları:

Ketokonazol ve çinko piriti içeren çeşitli sabunlar yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunlar uygulanabilir. Ancak, kişi tahriş olmaması için dikkatli olmalı ve su, temizlemek için el altında olmalıdır..

3. Bir Göz Doktoruna Danışın:

Göz doktoru tavsiyesi bu durumlarda faydalı olabilir. Verilebilecek bazı damlalar veya başka türde topikal kremler olabilir..

4. Yeterli Besin İçeren Sağlıklı Diyet:

Sağlıklı bir diyet genellikle genel sağlık koşullarında oynamak için uygun bir role sahiptir. Bu ayrıca içeriden bakteriyel enfeksiyon sorununu veya aşırı sebum salgısı sorunlarını da iyileştirebilir. Bu sorunlara neden olabilecek hormonal dengesizlikler de olabilir ve bu nedenle diyet yeterli su ve hidrasyon ve ayrıca meyve ve besinlerle kontrol altında tutulursa, kişi bu sorunlardan kurtulabilir. Genellikle uyku eksikliği ve stres bu sorunlara neden olabilir. Hastanın genel sağlığını bilmek için doktorlara danışılmalıdır..

5. Uygun Hijyeni Koruyun:

Bir kişinin iç kaynaklı ciddi sorunları yoksa ve düzenli beslenmesi de kuruluğun nedeni yanlış hijyen olabilir. Bu genellikle düzenli olarak gözden kaçan bir şeydir. Çoğu insan yüzünü bile düzenli olarak yıkamaz. Bu nedenle, bu uygun şekilde yapılırsa bakteriyel enfeksiyonlar azalabilir..

6. Badem Yağı:

Bu, kaş kepeklerini tedavi etmek için çok etkili bir çözümdür. Bu kolayca yapılabilir. Ayrıca bunu ısıtmaya gerek yoktur. Bir kişi bir kulak tomurcuğu veya pamuk rulosunu temizleme çubuğunun ucuna alabilir ve bu da bölgeyi tahriş etmeyecektir. Daha sonra bu badem yağına batırılabilir ve daha sonra bu bölgelere hafifçe uygulanabilir. Bu düzenli olarak yapılabilir. Ancak bu, her 6 saatte bir veya bir miktar yüz yıkama ile ertesi gün yıkanmalıdır. Bu, birikmiş halde kalmaya yönlendirilirse, tehlikeli olabilecek daha fazla kiri birikebilir..

Kaşlardaki Kepek Tedavisi İçin İpuçları ve Önlemler:-

  • Ciddi görme sorunlarına yol açabileceğinden herhangi bir kendi kendine ilaç kullanmayın..
  • Doktorların önerdiği bazı göz damlaları kullanılabilir..
  • Limon suyu bu sorunun olağan tedavisidir, ancak ciddi tahrişlere neden olabileceğinden bu kullanılmamalıdır..
  • Tüm alana düzenli olarak ılık su pamuklu yamalar uygulanabilir ve ayrıca çeşitli tipte anti septik sıvı emdirmeler de kullanılabilir. Bunlar seyreltilmeli ve ağır konsantre formlarda kullanılmamalıdır, aksi takdirde bunlar ciddi tahrişe neden olabilir..
  • Pirition çinko içeren sabunlar, insanlar bunu gözleri açık kullanmamalı, ayrıca herhangi bir ani tahriş olursa hemen yıkanmalıdır. Sabun izlerini tamamen gidermek için ağır su sıçramaları kullanılmalıdır. Tahriş devam ederse doktora danışılmalıdır.