Kuru Ciltler İçin Meyveler

Kışın gelmesini engelleyemezsin, değil mi? Çoğumuz kış mevsiminin başlamasıyla birlikte kuru, pul pul ve cansız bir cilt dokusu yaşamaya meyilliyiz. Piyasada bulunan kremler ve losyonlar cildinize son derece yardımcı olsa da bazen durumu daha da kötüleştirebilir. Ancak sorunu dahili olarak ele almanız her zaman tavsiye edilir..

Vücudunuza koyduğunuz besinlerin türü, kuru cilt de dahil olmak üzere birçok cilt sorununu çözmede önemli bir rol oynar. Kuru ciltler için en iyi meyveleri ekleyerek vücudunuzu besleyin.

Basit bir meyve ilavesinin cildiniz üzerinde harici olarak nasıl muazzam bir etkisi olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin..

Kuru Ciltler İçin Meyvelerin Faydaları:

  • Çevresel unsurlara maruz kalmak kuru cildinize zarar verebilir. Birçok antioksidan içeren meyveler, vücudunuzu zararlı toksinlerden koruyarak sağlıklı hücreler yapmanıza yardımcı olur..
  • Meyveler, hücrelerinizi onarma hızını artırarak cildinizin sağlığını destekleyen meyvelerden bazılarıdır..
  • Kuru ciltler için meyvelerde bulunan A ve C vitaminleri, vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildinize yeterli nem sağlar..
  • Kuru ciltler için meyvelerin çoğu, cildinizi besleyebilecek vitamin ve mineraller ve yüksek miktarda su ile doludur..
  • Bu meyveleri tüketmek, cildinizi ölü deri hücrelerinin yüzeyindeki birikimini ortadan kaldırarak peeling yapmak..

Kuru Ciltler İçin Faydalı En İyi 10 Meyve:

1. Kuru Ciltler İçin Avokado:

Kuru Ciltler İçin Avokado Faydaları

Avokado, kuru cilt ile başa çıkmak için en iyi meyvelerden biridir. Bu meyvede bulunan C vitamini ve E vitamini cildinizi koruyan oksidatif hasarı önler. Ayrıca cildinizi verimli bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olan sağlıklı yağlara sahiptir (1).

Bu harika meyvedeki C vitamini de cilt sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca ürettiği kolajen ile yapısal proteini koruyarak cildinizin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar (2).

Avokadoyu topikal olarak uygulayarak da faydalarından yararlanabilirsiniz. Cildinizin kuruluğunu önlemeye yardımcı olan biotin olarak da adlandırılan B kompleks vitaminlerinin bir kısmına sahiptir..

2. Kuru Ciltler İçin Muz:

Kuru Ciltler İçin Muz

Muz, vücudunuzdaki toksinleri temizleyerek cildinizi gençleştiren diyet lifi içerir. Ayrıca A, B, C ve D vitaminleri ile folat, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir gibi cildinizi içten beslemeye yardımcı olan mineraller içerir (3).

Desteklenecek bir araştırma olmamasına rağmen, bir muz cildinize pürüzsüz bir bitişle birlikte çok ihtiyaç duyulan ışıltıyı verebilir..

Böbrek problemleriniz veya şeker hastalığınız varsa diyetinize muz eklemeden önce doktorunuza danışın..

3. Kuru Ciltler İçin Nar:

Kuru Ciltler İçin Nar

Nar kuru ciltler için en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerle yüklü olduğu için iyi bir cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur (4).

Ayrıca, cilt hücrelerinizi nemli tutarak vücudunuzdaki zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Nar, su, A ve C Vitaminleri ve cildinizin elastikiyetini artıran bazı temel minerallerle güç doludur..

Bu meyveyi ister meyve suyu, ister güzel boncuklar şeklinde diyetinize kolayca dahil edebilirsiniz. Salatalara da eklenebilir.

4. Salatalık:

Salatalık

Salatalık hazır yiyeceklerdir ve yüksek miktarda su içerdiklerinden cildinizin pul pul dökülmesini ve kuruluğunu tedavi etmede çok etkilidir. Salatalık, A, C ve K Vitaminleri ve folat, kalsiyum, potasyum vb. vitamin ve minerallerle dolu olduğundan kavrulmuş yüzey için idealdir.5).

Silika, salatalıkta bol miktarda bulunan kasların, bağların, tendonların, kemiklerin ve kıkırdakların önemli bir parçasıdır..

İnce dilimler halinde dilimlenmiş salatalıkları üzerlerine limon sıkarak tüketebilirsiniz..

5. Meyveler:

çilekMeyvelerdeki ana bileşen su olduğundan, vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olurlar. Çileklerdeki yüksek A ve C vitaminleri ve antioksidanlar, kolajen üretimini teşvik ederek cildinizi pürüzsüz ve esnek hale getirir (6).

Meyvelerin şekeri düşüktür ve vücudunuza herhangi bir kalori eklemezler. Şeker içeriği yüksek meyvelerden uzak durmaya çalışın. Diyetinize ekleyebileceğiniz bazı meyveler şunlardır:

  • Ahududu.
  • Kızılcık.
  • Böğürtlenler.
  • Çilekler.
  • Yaban mersini.

6. Greyfurt:

greyfurt faydalarıGreyfurtun sağlık açısından muazzam faydaları vardır. Cildinizi pürüzsüz ve esnek hale getiren likopen adı verilen bir antioksidan içerir. Ayrıca, yüksek lif içeriği ile paketlendiğinden tüm istenmeyen toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur (7).

Greyfurt, C vitamini yardımıyla ölü deri hücrelerini yok ederek cildinizi arındırır ve yüzeyinizi gençleştirir..

Sağlıklı bir sindirim sürecini destekleyen kolajen ve suda çözünür lifleri destekleyen C vitamini içerir ve onları tüketmek için lezzetli bir meyve yapar..

7. Portakal:

cilt için portakalDiyetinize sulu portakal eklemek kuru ciltler için çok faydalı olabilir. Sürekli güneşe maruz kalmak cildinize zarar verebilir; portakal, cildinizi güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarlardan korur. Bu meyvede bulunan C vitamini, istenmeyen izleri temizleyerek kırışıklıkların başlamasını geciktirir (8).

Portakal kabukları topikal olarak kullanıldığında da çok faydalıdır. Bu meyveyi kese şeklinde, portakal kabuklarını kurutup toz haline getirerek kullanabilirsiniz..

Antioksidanlar ve C vitamini, yüzeyinizdeki doğal yağları koruyarak kuru ciltler için en uygunudur..

8. Limon:

Limonun Faydaları

Limon, kuru ciltler için faydalı olan A vitamini, mineraller ve C vitamininin bir güç merkezidir. Ayrıca mükemmel bir peeling ajanı olarak hareket ederek ölü deri hücrelerini yüzeyinizden uzaklaştırır..

Ayrıca yaşlılık lekeleri, renk değişikliği, çiller gibi diğer birçok cilt sorununun tedavisinde de yararlıdır. Bu meyvenin zengin kimyasal bileşimi cildinizdeki biyolojik aktiviteyi artırabilir (9).

Ayrıca suyu topikal olarak uygulayarak cildinizi aydınlatmaya ve aydınlatmaya yardımcı olur..

9. Mandalina:

Mandalina, A ve C vitaminleri açısından zengin olan narenciye ailesine aittir. Bu vitaminler, nemi koruyarak cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. C vitamini, kolajen üretimini iyileştirerek hasarlı cilt hücrelerinizin yeniden yapılanmasını hızlandırır (10).

Aynı zamanda genç bir görünüm kazandıran kırışıklıkların görünümünü de azaltır..

10. Kuru Ciltler İçin Armut:

Armut kuru ciltler için en iyi meyvelerden biridir. Vücudunuzun su içeriğini nemlendiricilerin yardımıyla dengeleyerek cildinizin doğal nemini korumaya yardımcı olur..

Bazı doğal enzimlerin varlığı nedeniyle mükemmel bir ovma maddesi görevi görür. Armutları bütün meyve veya meyve suyu şeklinde dahil etmek, cildinize pürüzsüz ve güzel bir görünüm kazandırabilir..

Armut, cildinizin sağlıklı bakımını destekleyen provitamin A içerir. Bu meyvede polifenol antioksidanlar, potasyum, bakır, C vitamini ve folat bol miktarda bulunur..

Armuttan hazırlanan bir macun uygulamak, cildinizi pul pul dökmek ve ölü deri hücrelerini yok etmek için mükemmel bir yüz paketi görevi görebilir..

Son düşünceler:

Cildiniz, vücudunuza koyduklarınızın bir yansımasıdır. Kuru ciltler için belirli meyveleri dahil etmek, yüzeyinize kusursuz bir parlaklık verebilir. Bu yazıda verilen bilgilerle, herhangi bir yan etkiye neden olmadan kolayca diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Kuruluk ile savaşamıyorsanız, değerlendirme için bir uzmana da danışabilirsiniz. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın!

SSS:

1. Vitamin eksikliği nedeniyle cilt kuruyabilir?

Kuru, kaşıntılı ve pul pul cilt, B vitamini eksikliğinin bir sonucu olabilir. Denediğiniz ev ilaçları ile cildiniz düzelmiyorsa, B vitamini içeren besinleri bolca tüketmenin tam zamanı. Bu vitaminin takviye şeklinde alınması, bir doktora danıştıktan sonra da alınabilir..

2. Su kuru ciltler için faydalı mıdır??

Kendinizi nemli tutmak, vücudunuzdaki sağlıklı metabolizmayı korumanın anahtarıdır. Birçok doktorun günde en az 3 ila 4 litre su önermesinin nedeni budur. Ayrıca kuru cildinizi yeterince nemlendirerek yardımcı olur..

3. Kuru cilt için hangi yiyecekler iyidir?

Cildinizi güzel ve nemli tutabilecek yiyeceklerden bazıları fındık, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, avokado, balık ve papatya çayıdır. Bu besinlerin yanı sıra yeterli su içmek de önemlidir..