Soğuk, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma ve düşük vücut ısısına neden olan viral bir enfeksiyondur. Virüs, vücut ve enfeksiyonlar için savaşmak için çok daha az bağışıklığa sahip yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere tüm yaş gruplarını etkiler..

soğuk algınlığı ilaçları

Soğuk algınlığı tedavisi için tıbbi mağazada birçok form ve ilaç türü bulunmaktadır. Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikler uygulanamaz, bu nedenle soğuk algınlığı tedavisi, faringeal tip iltihabı, larenks ve burun boşluğu şişmesini tahriş ile birlikte azaltmaktan oluşur..

Soğuk algınlığı için Şuruplar ve Tabletler:

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için ne tür ilaçların uygun olduğu hakkında bilgi veren kısaca listelenmiş en iyi 15 soğuk şurup ve tablet ilaçlar..

1. Dekonjestanlar – Çocuklar ve Yetişkinler için:

Dekonjestanlar-Çocuklar ve Yetişkinler İçin

Alfa agonist etkisi ile üst solunum yollarını gevşeterek burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur. Topikal bir uygulama formülü veya oral uygulama olarak gelir. Yaygın olarak kullanılan ilaçlar Fenilpropanolamin(PPA), Psödoefedrindir. Bu ilaç, rahatlama sağlayan mukozayı küçültür. Nazal dekonjestanlar kan damarlarını daralttığı ve kan basıncının yükselmesine neden olduğu için hipertansif hastalar tarafından çok dikkatli kullanılmalıdır. Bu soğuk algınlığı önleyici tabletlerin yan etkilerinden bazıları, atrofik mukozanın büzülmesine yol açan uzun süreli kullanımdan kaynaklanan atrofidir..

2. Soğuk için Burun Spreyleri:

Burun Spreyleri(Doğal)

Bu, deniz tuzu, aloe vera ve Ulmus Fulva, hatmi kökü ekstresi gibi diğer doğal elementlerden oluşan, burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan, ilaçsız bir burun spreyidir. burun deliğine tüp ve püskürtme.

Bu, boğazın mukoza zarının ve burun kirpiklerinin ıslanmasına yardımcı olur ve tahriş olmuş burun geçişini yatıştırır ve burun tıkanıklığını giderir. Bu, 6 yaşından büyük çocuklar için endikedir, herhangi bir alerjik reaksiyon varsa derhal doktora başvurun..

3. Yetişkinler için Otrivin Burun Spreyi:

Yetişkinler İçin Otirvin Burun Spreyi

Otrivin, ana bileşen olarak Xylometazoline hidroklorürden oluşan soğuk algınlığı için burun tıkanıklığı giderici bir ilaçtır. Baş dik tutularak kullanılır ve tüpün püskürtücü kısmı burun deliğine sokularak püskürtülür. Günde iki ila üç kez kullanılması tavsiye edilir. Bu soğuk meditasyon geçici bir rahatlama sağlar. Alerjisi olan hastalar, hamile kadınlar, yaşlı hastalar, Tip 2 diyabet hastaları bu ilaçtan kaçınmalıdır. Bu ilaçların dozu hastanın sağlık durumuna bağlıdır..

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için çok on saat, yüzde 0.1 solüsyonla burun deliğine üç damla püskürtülebilir. 12 yaşından küçük çocuklar için solüsyonun yüzde 0,05’i burun deliklerine uygulanmalıdır. Yan etkiler şunlar olabilir: Baş dönmesi, mide bulantısı, kızarıklık ve ciddi yan etkiler nefes almada zorluk olabilir.

4. Çocukların Soğuk Algınlığı ve Alerji Şurubunu Eşitleyin:

Çocukların Soğuk Algınlığı ve Alerji Şurubunu Eşitleyin

Çocuklarda alerji nedeniyle kullanılan soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir antihistamindir. Alerjik reaksiyonlar sırasında burun kirpikleri tahriş olur ve hapşırmaya ve burun tıkanıklığına neden olur. Alerjik reaksiyonu azaltmak için Bromfeniramin Maleat, alerjik reaksiyona neden olan mast hücre salgısını çok azaltarak kullanılır. Bu soğuk algınlığı ilacı sakinleştirici bir etkiye sahiptir, bu nedenle çocuklara gece yatmadan önce verilmesi tavsiye edilir..

5. Klaritin (Antihistamin) Yetişkinler İçin Sedatif Olmayan:

Klaritin(Antihistamin) Yetişkinler İçin Sedatif Olmayan

Burun akıntısını azaltmak için kullanılan bir antihistaminik ilaçtır, çünkü bir kişi soğuktan etkilendiğinde sadece mukus oluşumu değil, burun akıntısı da olur. Özellikle işyerinde utançtan kaçınmak için sulanan burnu azaltmak için bu ilaç kurtarmaya gelir. Ana maddesi Loratadin’dir. Hapşırma, burun ve boğazda kaşıntı ve göz sulanmasının giderilmesine yardımcı olur..

6. Soğuk İlaç Kapsülleri – Setirizin:

setrizin

Sakinleştirici özelliği olan bir antihistaminik ilaçtır. Bu, histaminin etkisini azaltarak kaşıntılı gürültüyü iyileştirmeye yardımcı olur. Sakinleştirici etkisinden dolayı sadece gece alınması tavsiye edilir. Yan etkilerinden bazıları titreme, kafa karışıklığı, ağız kuruluğu, boğaz ağrısı ve kabızlıktır. Emziren kadınlar için, sütü emziren anneye geçebileceğinden bu ilaçtan kaçınmak en iyisidir..

7. Mucinex Soğuk ve Öksürük Bastırıcı Şurubu:

Mucinex Soğuk ve Öksürük Bastırıcı Şurup

Öksürükle soğuk algınlığı normdur. Öksürüğü durdurmak için, çocukların iyi uyuması için soğuğu azaltan baskılayıcıya çok ihtiyaç vardır. Bu soğuk bir öksürük şurubu, C vitamini, diğer vitamin Mürver, bağışıklık sistemini güçlendiren başka bir vitaminden oluşan boğaz ağrısı ile birlikte öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur..

8. Çocuklar İçin Balgam söktürücü Soğuk Şurup:

Çocuklar İçin Balgam söktürücü Şurup

Ekspektoranlar, soğuk algınlığı sırasında oluşan mukustan kurtulmaya yardımcı olan ilaçlardır. Mukus dışarı atılarak hava yolu temizlenir ve çocuk yorulmadan günlük işlerini yapabilir. Ana balgam söktürücü bileşen, burun tıkanıklığı giderici ilaç Fenilefrin 2.5 mg kombinasyonu ile Guaifenesin 100 mg’dır..

9. Yetişkinler için Balgam söktürücü:

Yetişkinler için Balgam söktürücü

Soğuk, herhangi bir antibakteriyel tablet ile tedavi edilemeyen viral bir enfeksiyondur. Bu viral enfeksiyona, göğüste tıkanıklığa yol açan mukus oluşumu eşlik eder. Bu mukusu dışarı atmak için balgam söktürücü kullanılır. Mucinex tabletin ana maddesi Bronş salgısını destekleyici, 12 saate kadar uzatılmış etki gösteren Guaifenesin’dir. Bu nedenle kalın mukus birikintileri olan hasta için günde iki kez önerilir. Yan etkiler genellikle lakrimasyondur..

10. Strepsils – Pastiller:

Strepsils-Lozenges

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kaşıntı ile birleşir, kaşıntı ve ses kısıklığını önlemek için doktorlar tarafından herhangi bir tıbbi mağazada tezgahtan satın alınabilecek yatıştırıcı bir madde reçete edilir. Strepsils pastillerdir. pastiller, farenksin tahrişini azaltmaya yardımcı olan afferent impulsu azaltır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirmek için bir güçlendirici olarak C vitamini içerir. Yutulabilir bir tablet olmadığı için mesai saatlerinde iyi bir rahatlama sağlayan bir şekerleme olarak kullanılabilir.

11. Sambucol – Pastiller:

Sambucol-Lozenges

Sambucol, Kara mürverden elde edilen soğuk algınlığı ilaçları listesinde doğal bir ilaçtır. Yetişkinler ve çocuklar için de şurup şeklinde olduğu gibi çiğnenebilen pastiller olarak yetişkinler için kapsül formunda mevcuttur. Doğal özütlü bir ilaç olduğu için çiğnenebilir pastilleri günde üç, hatta beş kez almaya yardımcı olan uyuşukluğa neden olmaz..

12. Soğuk için Oscillococcinum:

osilokoksin

Bu, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının giderilmesinde kullanılan homeopatik bir ilaçtır. Bu ilaçta kullanılan bileşenler Allium Cepa, Eupatorium Perfoliatum, Gelsemium Sempervirens ve diğer doğal özlerdir. Bu ilaç sadece tavsiye edilen doktorlar tarafından alınmalıdır..

13. Tylenol -Ağrı Kesici:

Tylenol -Ağrı Kesici

Tylenol, reçetesiz alınabilen ana bileşen Asetaminofen içeren bir ağrı kesici ilaçtır. Baş ağrısı, Vücut ağrısı ve boğaz ağrısı ve grip tedavisine yardımcı olur. Tablet formunda, Kapsül, damla ve şurup şeklinde mevcuttur. NIH, günde 4000 mg’dan fazla tüketilmemesini önerir. Sürekli kullanım karaciğer hasarına neden olabilir. Tylenol hem çocuklar hem de yetişkinler için ayrı olarak mevcuttur. Çocuklar için doğru ilacı ve dozu uygulamak çok önemlidir..

14. Çinko Soğuk Tedavisi-Eşitliği:

Çinko Soğuk Tedavisi-Eşit

Çinko soğuk tedavisi, soğuk algınlığı süresini kısaltan Çinko asetikumdan oluşur. Enfeksiyonla savaşmaya ve ona direnmeye yardımcı olan ve ayrıca doku onarım aşamasında yardımcı olan temel ve önemli minerallerden biridir. Fasulye, Süt, Peynir, Sığır Eti ve Kabuklu Deniz Ürünleri’nden bazılarını yememiz için yenilebilir olan çinkonun mevcut olduğu birçok doğal yol vardır. Boş bağırsakta tüketilmemelidir. Tableti çiğnemeden ağızda eritmek. Bu terapi yetişkinler için ve doktor tavsiyesi ile endikedir. Ağız tahrişi, mide rahatsızlığı gibi yan etkilerin devam etmesi durumunda sadece beş gün süreyle tıbbi çinko takviyesi alınması tavsiye edilir. Çocuklara sadece doktor tavsiyesi ile çinko takviyesi yapılmalıdır..

15. Ekinezya:

Ekinezya

Soğuk algınlığını azaltmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki, solunum yolunu rahatlatan bir meyve suyu olarak kullanılabilir. Ekinezya ile ilgili farklı türlerdir, Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia ve Echinacea pallida’dır, ancak soğuk algınlığı tedavisinde Echinacea Purpurea kullanılır. Günümüzde ekinezya kapsülü, yemekten sonra tüketilebilen tıbbi mağazada mevcuttur. Ekinezya çayı soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılabilir ve ayrıca bu bitkiyi soğuk algınlığı semptomları başladığında almaya başlanması tavsiye edilir..

Sürekli aerosoller, toz, viral ve bakteriyel mikroplarla sızan havaya maruz kaldığımız için nezleye yakalanmak çok kolaydır ancak soğuğu doğru önlemler ve ilaçlarla tedavi etmek viral bir enfeksiyondan kurtulmanın anahtarıdır. Mevcut birçok soğuk algınlığı ilacı vardır ve bunlardan birkaçı tezgahtan getirilebilir. Bazılarına göre soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları, uyuşturucu bağımlılığına yol açabilecek bağımlılık gösterir..

Bağımlılık veya organ yetmezliği gibi komplikasyonlardan kaçınmak için soğuk algınlığı semptomları bir haftadan uzun sürerse bir doktora danışmanız önerilir. Başlangıç ​​aşamasında, ballı sıcak bitki çayı veya pastiller gibi basit ev ilaçları ve okaliptüs yağı ovma en iyi ilaçtır. Hamile kadınların doktor konsültasyonu alması tavsiye edilir..