Bir kadının göğüsleri ergenlik döneminden menopoza kadar büyümeye devam eder. Hormonlar, kalıtsal, vücut ağırlığı ve hatta yaşam tarzı gibi faktörler memelerin boyutunu belirler. Bu listeye ek olarak, birçok kadının inandığı, evlilikten sonra meme büyüklüğünün artmasıyla ilgili bir başka popüler dedikodu var. Bu gerçekten doğru mu? Evlilik vücudunuzun fiziksel özelliklerini etkiler mi??

Bu inancın gizemini ortadan kaldıralım ve bunun sadece bir kocakarı hikayesi mi yoksa kanıtlanmış bir gerçek mi olduğunu öğrenelim. Ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin:

Evlendikten Sonra Göğüs Büyür mü??

Evlilik sonrası meme büyütme konusu her zaman merak konusu olmuştur. Birçok kadın evlendikten sonra göğüslerinde ani bir büyüme olduğunu iddia etse de, bu ifadenin doğruluğunu gerçekten sorguluyoruz. Neyse ki, aynı konuda birçok çalışma yapıldı ve hepsi de evlilik yapmanın meme büyüklüğü ile ilgisi olmadığını kanıtladı..

Bu değişikliğin en olası nedenleri hormonal dengesizlik, hamilelik, doğum kontrol yöntemleri ve doğum olabilir. Aşağıda tartışılacak olan bu yönlerin her biri için yeterli açıklamalar vardır..

Evlilik Sonrası Meme Büyümesine Sebep Olabilecek Faktörler:

Düğünden sonra meme büyüklüğünüzü etkileme olasılığı yüksek olan bu nedenlere bir göz atalım:

1. Hamilelik:

6 ila 8 haftalık hamilelikte göğüsleriniz normal boyutundan daha büyük görünmeye başlar. Hamilelik, hormonların, özellikle östrojen ve progesteronun pompalanması nedeniyle fincan boyutunu artırır. Östrojen, süt üretimini desteklemek için göğüslerinizdeki kanalların büyümesini desteklerken, progesteron süt salgılayan hücreleri artırır..

Hormonlarla birlikte, genel vücut ağırlığı artışı ve su tutma, hamileliğiniz boyunca göğüslere dolgunluk verebilir. Kadınların bu 9 ay boyunca ve hatta doğumdan sonra bile 2-4 fincana kadar ve bant büyüklüğünde artış yaşaması da nadir değildir..

2. Adet:

Adet döneminin başlangıcı, daha hacimli göğüsler dahil olmak üzere vücudunuzda birçok değişikliğe neden olabilir. Vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerinde ani bir artış nedeniyle menstrüasyondan önce hassasiyet ve hatta ağrı hissedebilirsiniz. Ancak adetler bittiğinde semptomlar azalır ve memeler “normal” boyutlarına geri döner..

28 günlük tipik bir aylık döngüde, adet öncesi dalgalanmalar ilk 14 günden sonra yeniden başlar ve geçici göğüs büyütmeye yol açar..

3. Emzirme veya Emzirme:

Doğumdan sonra, yeni doğan bebeğinizi beslemek için göğüsler sütle doldurulur. Gün içinde artan ve azalan süt miktarı ile meme büyüklüğünüzün arttığını ve azaldığını da fark edebilirsiniz. Bebeğinizi uzun süre beslemediğinizde, göğüsleriniz aşırı sütle dolar ve bu da göğüs şişmesi adı verilen ağrılı, büyümüş bir duruma yol açar..

4. Doğum Kontrol Hapları:

Doğum kontrol hapları, birçok evli kadın tarafından kullanılan en popüler doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu haplar iki ana kadın hormonundan oluşur – östrojen ve progesteron. Bu tabletleri aldıktan sonra vücuttaki hormon seviyeleri aniden yükselir ve bu da göğüs büyüklüğünde geçici bir artışa neden olabilir. Kişi hapları bıraktığında veya birkaç aylık döngüden sonra etki tersine döner..

5. Aşırı Kilo Alımı:

Evlendikten sonra birçok kadın kişisel bakım eksikliğinden dolayı kilo almaya meyillidir. Özellikle düğünlerinden önce spor salonuna gidiyorlarsa veya spor yapıyorlarsa bu rejimin kesilmesi kilo alımına neden olabilir. Araştırmalar, Vücut Kitle İndeksinizdeki (BMI) bir artışın meme boyutunun büyümesine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. (1)

6. Anormal Meme Kistleri:

40’lı yaşlardaki kadınların, yuvarlak topaklar olan meme kistlerine yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ya sıvı ile doldurulabilirler ya da göğüslerinizi büyütebilecek katı büyüme gibi olabilirler. Bu kistlerin çoğu iyi huylu olsa da, malignite olasılığını ekarte etmek için bir doktora danışmak isteyebilirsiniz..

7. Egzersiz Eksikliği:

Daha önce de belirtildiği gibi, evli kadınlar nadiren uygun kişisel bakım alırlar. Aileye ve günlük işlerine bakmakla çok meşguller. Ev hayatlarının kasırgasına kapılıp, uygun bir egzersiz için biraz zaman ayırmayı unuturlar. Bu ani kilo alımına neden olabilir. Vücut kitlesi arttığında göğüsler etkiyi ilk gösteren bölgelerden biridir. Bu, kadınların evlendikten sonra meme büyümesinin ana nedenlerinden biridir..

Umarız bu makale, evlilikten sonra meme büyütme ifadesinin hiçbir değeri olmadığını anlamanızı sağlamıştır. Düğüne evet dedin diye daha büyük göğüslere imza attığın anlamına gelmez! Kadınların birbirlerine “yapıyorum” dedikten sonra aylarca bubi çilesinden geçmesinin ana nedenleri bunlar. Gerçeklerden mitleri ortaya çıkarmak için bu bilgileri arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın!