Hindistan çok çeşitli yeşilliklere ve muhteşem ormanlık alanlara sahiptir. Tek kara ülkesi olan Hindistan, çeşitli çekiciliği ile doğal konumunda en çeşitli güzelliklerden birini tanımlar. Sadece kültür, hatta festival ve etkileyici tarihi eserler açısından değil; ama Hindistan’ın bu inanılmaz ülkesi, sayısız güzel manzara ve çok çeşitli çiçek ve fauna güzelliği arasında yaşayan çeşitli vahşi hayvanlarla en iyi şekilde selamlanır. Hindistan’da çeşitli Yaban Hayatı koruma alanları vardır. Hindistan’daki vahşi yaşam koruma alanlarının adlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazıda, Hindistan’da eyaletlerle birlikte vahşi yaşam koruma alanlarının bir listesiyle karşılaşacaksınız. Annamalai kurbağası ve Anamudi kurbağaları gibi çeşitli amfibi türlerinin zaten aşırı derecede azaldığı söyleniyor. Nilgiri Tahr ve Gharial gibi başka türler de var ve bunlar şu anda Hindistan’daki bu muhteşem vahşi yaşam koruma alanlarında korunuyor..

Hindistan’daki En İyi 20 Önemli Yaban Hayatı Koruma Alanı

1. Kaziranga Ulusal Parkı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, Assam’daki Brahmaputra Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Bu, birkaç çeşit geyik, kaplan, yaban domuzu ve hatta filin bulunduğu Hindistan’daki tüm vahşi yaşam koruma alanları arasında en iyisi olarak kabul edilen ünlü bir sığınaktır. Amfibi ve kuş türlerinin çeşitli türleri için de popülerdir. Tatlı su akıntıları vardır ve ayrıca bataklık geyiği burada favori bir hayvandır..

2. Bandipur Ulusal Parkı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, Mysore’dan birkaç kilometre ve hatta ünlü Bangalore şehrinden biraz daha fazla kilometre uzaklıktadır. Bu, çeşitli vahşi hayvan ve amfibi türlerini koruyan favori bir yerdir. Burada ayrıca büyük göller ve birçok insan için popüler bir cazibe merkezi olan yeşillik var. Bir kişi ayrıca Himalaya Amerika papağanı ve serçe ve bıldırcın gibi diğer kuşları da burada bulabilir..

3. Bandhavgarh Ulusal Parkı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, bir kişinin geyik görebileceği favori bir yerdir. Bu, Hindistan’daki küçük akarsular ve göller için de popüler olan en büyük vahşi yaşam koruma alanlarından biridir. Gür yeşillik kuşları izlemeyi sevenler için çekicidir ve flamingolar ve birçok renkli muhabbet kuşu gibi birçok kuş türü bu ormanlık alana gelir..

4. Kumarakom Kuş Cenneti:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bir kişi gür yeşillikleri ve Brahminy Uçurtmasını burada doğal ortamlarında bulabilir. Kişi burada tekne gezintisi de yapabilir veya kayıkhanelerde kalabilir. Su kuşları da burada oldukça yaygındır ve balıkçıl. Burası Ak balıkçıllar ve Himalaya Leylekleri için popüler bir yer..

5. Gir Kutsal Alanı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, bir kişinin doğal ortamlarında birkaç vahşi geyik çeşidi bulabileceği bir yerdir. Burası Gujarat Eyaleti’nde ve bitişik bölgelerde de epeyce göl var. Kuşların da doğal ortamlarında korunduğu bazı park alanları bulunmaktadır. Kraits ve diğer sürüngenlerin çeşitli çeşitleri de burada bulunabilir..

6. Narcondam Yaban Hayatı Koruma Alanı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, Andaman ve Nikobar adalarında küçük bir adadır. Bulunabilecek bazı kuş türlerinin bulunduğu yer burasıdır. Bu alan aynı zamanda gür yeşilliklere ve insanlar için doğal bir manzaraya sahiptir. Burada ayrıca çeşitli su hayvanlarının görülebildiği göl alanları da bulunmaktadır..

7. Keoladeo Gana Ulusal Parkı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu Rajasthan Eyaletinde popülerdir ve birçok insan burada doğal ortamlarında yaşayan çok çeşitli kuşları görmek ister. Bölgeye bitişik göller ve tatlı su akarsuları da bazı amfibi ve diğer su türlerinin bulunduğu yerlerdir..

8. Sultanpur Kuş Cenneti:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Bu, Gurgaon Hükümeti tarafından korunan ünlü bir orman alanıdır. Bu, çeşitli kuş türlerinin görülebildiği tatlı su akarsularına ve göllere sahiptir..

9. Krishna Yaban Hayatı Koruma Alanı:

Hindistan'daki vahşi yaşam koruma alanları

Burası Andhra Pradesh’te ve bir mangrov alanı. Burası aynı zamanda flamingolar, bıldırcınlar ve geyikler gibi çeşitli hayvan türleri için de popüler bir yer. Bir kişi burada yaban domuzlarını ve gaurları da görebilir..

10. Pench Ulusal Parkı:

Pench Ulusal Parkı

Burası Madya Pradeş’te. Bu yemyeşil yeşillikleri ile ünlüdür. Kişi burada araçlara binebilir ve hayvanları doğal ortamlarında görebilir. En popülerleri arasında kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar oldukça popülerdir. Yaban domuzu ve Sırtlanlar burada bulunabilir.

11. Chinnar Ulusal Parkı:

Çinnar Ulusal Parkı

Bu, güney Hindistan’daki en iyi vahşi yaşam koruma alanlarından biridir. Buradaki en popüler tür, Muggar olan Timsahlardır. Bu aynı zamanda Nilgiri Tahr için de popülerdir. Bir kişi burada bataklık geyiği ve hatta çok çeşitli kuş türlerini de bulabilir. Bu, Batı Ghats’ta yer almaktadır..

12. Bandhavgarh Ulusal Parkı:

Bandhavgarh Ulusal Parkı

Bu, bir kişinin doğal ortamlarında kaplan ve puma bulabileceği Madhya Pradesh’te popüler bir alandır. Bu, ülke hükümeti için favori bir proje oldu. Küçük göllerin tatlı su akarsuları ve diğer bitişik yeşillikleri de vardır..

13. Khangchendzonga Ulusal Parkı:

Khangchendzonga Ulusal Parkı

Bu, Sikkim’de bulunur ve Red panda, yaban domuzu, kaplan ve ayrıca aslan gibi çok çeşitli vahşi yaşam hayvanlarıyla ünlüdür. Burada bulunan bazı kuşlar ve diğer amfibiler de var..

14. Ranthambore Ulusal Parkı:

Ranthambore Ulusal Parkı

Bu Rajasthan’da ve kuzey Hindistan’daki en iyi vahşi yaşam koruma alanlarından biridir. Turistler arasında oldukça popüler bir bölgedir. Burada görülebilen gür yeşillikler ve ayrıca bazı vahşi hayvanlar var. En popülerleri arasında kaplanlar vardır. Bunun kuzey kesimlerindeki kaplanlar için en büyük rezerv olduğu söyleniyor. Bu aynı zamanda çeşitli kraitler ve diğer sürüngen türleri ile ünlüdür. Ayrıca göllere bitişik alanlarda görülebilen Amerika papağanı, bıldırcın ve farklı kurbağa türleri gibi kuşlar da bulunmaktadır..

15. Manas Kutsal Alanı:

Manas Tapınağı

Burası Assam’da ve hayvanları doğal ortamlarında görmek isteyen birçok insan için popüler bir yer. Bir kişi burada çeşitli Himalaya uçan türlerini ve ayrıca sürüngenleri spor yapabilir. Ayrıca, tatlı su göllerine bitişik timsahları ve diğer amfibileri görebileceğiniz bazı alanlar da vardır. Burada ayrıca Golden Langur ve yaban domuzu gibi hayvanlar da görülebilmektedir. Burada nesli tükenmekte olan farklı kaplumbağa türleri görülebilir. Bu Assam hükümetinin viral bir projesidir..

16. Hazaribagh Milli Parkı:

Hazaribagh Milli Parkı

Ranchi’den 135 km uzaklıkta bulunan Hazaribagh’daki ulusal doğal koruma alanı, haklı olarak Jharkhand topraklarının değerli mülkiyetidir. Zengin biyolojik çeşitliliği ile bilinir. Hazaribagh Ulusal Parkı, Hindistan’daki en iyi vahşi yaşam yüzyıllarından biri olarak kabul edilir. Kakar, çita, nilgai ve sambar ve diğer nesli tükenmekte olan türler için harika bir merkezdir. Bu güzel parkı keşfetmek için kolayca araba kiralayabilirsiniz. Ancak, keşfin daha az zahmetli ve daha eğlenceli olması için Hazaribagh Milli Parkı’na bir tur paketi almak için idealdir..

17. Madhav Ulusal Parkı:

Madhav Ulusal Parkı

Madhya Pradesh, Shivpuri’de bulunan Madhav Ulusal Parkı’nda, orman bölgesinin iyi bir göl ekosistemi ile mükemmel bir karışımı turistleri bekliyor. Milli park kesinlikle size heyecan verici bir deneyim yaşatacak ve çok sayıda timsahın evi olduğu için haklı olarak Timsahlar Ülkesi olarak adlandırılabilir. En büyük sürüngen ve yırtıcılardan biriyle karşılaşırken vahşi çabaların tadını çıkarın. Ünlü Madhav Milli Parkı’nda ilgi odağı olan leopar, çakal, tilki ve kirpide en çok yeşil giyimli Bay Croc ve ailesi dikkat çekiyor. Bu milli parkın kenarında, çok sayıda göçmen avifaunaya ev sahipliği yapan Sakhya Sagar adlı güzel göl bulunmaktadır. Böylece, mükemmel bir yerde harika bir maceralı yolculuk bekleyebilirsiniz.!

18. Indravati Ulusal Parkı:

Indravati Ulusal Parkı

Hindistan’ın yeşil eyaleti Chhatisgarh, Hindistan’daki en iyi milli parklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Indravati Ulusal Parkı, sizi Hindistan’ın merkezinde heyecan verici bir keşif deneyimine davet ediyor. Dantewada bölgesinde bulunan eyaletteki tek kaplan rezervidir. Yabani Buffalos, Barasinghas, Kaplanlar, Leoparlar, Chausingha (Dört Boynuzlu Antilop), Gaurs (Hint Bizonu), Nilgai, Sambar, Tembel Ayı, Dhole (Yaban Köpeği) vb..

19. Chilka Yaban Hayatı Koruma Alanı:

Chilka Yaban Hayatı Koruma Alanı

Doğu kıyısı, bol miktarda bitki örtüsü ile bu gelişen vahşi yaşama ev sahipliği yapmaktadır. Odisha’daki ünlü Chilka Doğal Hayatı Koruma Alanı, bunun en iyi örneklerinden biridir. Odisha’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Puri’nin güneybatısındaki Chilka Doğal Hayatı Koruma Alanı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Blackbuck, Sırtlanlar, Benekli Geyik, Altın Çakallar ve diğer çeşitli su hayvanlarına ev sahipliği yapan kutsal alan, Yunus, Karides, Yengeç, Limbless Kertenkele ve Kabuklular için barınak sağlar, Chilka Yaban Hayatı Koruma Alanı, doğu Hindistan’da bulunan en iyi sığınaklardan biridir. 225’den fazla balık türüne ve diğer muhteşem gün batımı ve gün doğumlarına ev sahipliği yapan Chilka Wildlife Sanctuary, bu kadar zengin bir biyolojik çeşitlilik ülkesinde olmanın mutluluğunu kesinlikle yaşamanız için sizi çağırıyor..

20. Jaldapara Milli Parkı:

Jaldapara Milli Parkı

Ülkenin doğu kısmını ziyaret etmek için nedenler buluyorsanız, bu özel vahşi yaşam koruma alanı mutlaka ziyaret edilmelidir. Jaldapara Milli Parkı, Hindistan’daki en iyi ulusal vahşi yaşam koruma alanlarından biridir ve Batı Bengal’deki Jalpaiguri bölgesinde yer almaktadır ve nesli tükenmekte olan çeşitli hayvanlara ve kuşlara ev sahipliği yaptığı için oldukça cazip olabilir. Park, Hindistan’daki en ünlü vahşi yaşam koruma alanlarından biridir. Hindistan, esas olarak fillere ev sahipliği yapar ve ayrıca gerçekten mükemmel bir anı yaratacak fil safarisi sunar. Jaldapara, tek boynuzlu gergedan, geyik, sambhar, havlayan geyik, benekli geyik ve domuz geyiği, yaban domuzu ve bizon için güvenli bir yuvadır. Jaldapara Milli Parkı’ndaki en heyecan verici milli park gezilerinden birine sahip olacaksınız..

Artık bir vahşi yaşam koruma alanının, çeşitli sınırları ve duvarları olan bir vahşi yaşam alanından daha fazlası olduğunu biliyorsunuz. Size aradığınız ekstra eğlenceyi sunmanın yanı sıra, Hindistan’daki bu yüzyıl vahşi yaşam listesi, aynı anda Hindistan’a bir sonraki seyahatinizde onları ziyaret etmenize yardımcı olacaktır. Hayatınızın en iyi seyahat deneyimlerinden birini yaşamak için Hindistan’ın herhangi bir yerine bir sonraki seyahatinizde seyahat programınıza bir milli park eklediğinizden emin olun. Umarım bu makale Hindistan’daki en iyi vahşi yaşam koruma alanlarını bulmanıza yardımcı olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Sığınak nedir?

Cevap: Bir yaban hayatı koruma alanı, nesli tükenmekte olan hayvanlara ve kuşlara güvenli, ömür boyu barınak sağlayan ve sakinlerine geldikleri günden günlerinin sonuna kadar haysiyet, şefkat ve saygı ile muamele edilen bir yerdir. Kutsal alanlar vahşi yaşamımızın refahı için var.

2. Hindistan’daki toplam vahşi yaşam koruma alanları nedir??

Cevap: Hindistan’da kaç tane vahşi yaşam koruma alanı olduğunu merak ediyorsanız, Hindistan’daki vahşi yaşam koruma alanlarının sayısı 543’tür. Hindistan’daki mevcut vahşi yaşam koruma alanları, ülkenin coğrafi alanının %3.62’sini oluşturan 118.918 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. NS

3. Neden Bazı Hayvanları GÖRMEDİM??

Cevap: Hayvanlar biraz yalnız zamana ihtiyaç duyar. Yeni çevrelerine karışmaları zaman alır. Ayrıca, kronik stres hayvanlarda bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir; bu nedenle bir süre gizli yerlerinde dinlenmeye meyillidirler. Yaban hayatı koruma alanlarında yaşayan hayvanların sağlığı ve güvenliği çok önemlidir ve bu bazen onlara saklanma şansı vermeleri gerektiği anlamına gelir..

4. Neden bazı hayvanlar yaşlı veya YARALANMIŞ görünüyor??

Cevap: Çünkü Hindistan’daki milli parklarda ve vahşi yaşam koruma alanlarındaki hayvanların bir kısmı yaşlı veya yaralı. Bir sığınak olarak, genç, güzel hayvanları seçme seçeneğine sahip değiller. Hayvanların çoğu vahşi doğada yaşam beklentilerinin çok ötesinde yaşarken, aynı zamanda birçoğu ciddi yaralanmalar nedeniyle vahşi yaşam koruma alanlarına getirildi. Güvenli ortamlar, dikkatli beslenme kontrolü, düzenli sağlık bakımı, davranışsal zenginleştirme, stres yönetimi ve diğer birçok faktör, vahşi yaşam koruma alanlarında yaşayan hayvanları uzun süre sağlıklı ve mutlu tutar. Yaşlı hayvanlar zamanla doğal olarak yavaşlayacaktır. Gençler ve güçlüler gibi hareket etmezler. Bunun yerine tembellik etmeyi tercih ederler Ciddi yaralanmaları olan hayvanlar ekstra bakıma ihtiyaç duyar ve bazen sağlıklı akranları kadar iyi görünmezler..

5. Yaban hayatı koruma alanlarında bulunan bu hayvan ve kuşların beslenme programı nasıldır??

Cevap: Hindistan’da kaç tane yaban hayatı koruma alanı olursa olsun, hepsi iyi durumda. Vahşi hayvanlar sabit bir programa göre yemek yemezler. Araştırmalar, vahşi yaşam koruma alanlarının esaret altında bu koşulları tekrarlarsa, diyet ve programı her gün karıştırırsa, hayvanların daha meşgul ve daha aktif kalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Çeşitli zenginleştirme aktivitelerinin bir kombinasyonu sayesinde, hayvanlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı olma eğilimindedir..