Tac Mahal’in ülkesi ve büyük Babür İmparatorluğu’nun eski başkenti olan Agra, yalnızca şehri çevreleyen birçok muhteşem anıtla değil, aynı derecede muhteşem tarihi bahçelerle ve burayı güzelleştiren yeni inşa edilmiş parklarla da yankılanıyor..

Agra’da Resimlerle Güzel Parklar:

İşte Agra, Hindistan’daki en iyi parkların listesi.

1. Paliwal Parkı:

agra'daki parklar

Agra’nın kalbindeki Paliwal Park, en iyi şehir parklarından biri olarak kabul edilir ve Agra’da gezilecek yerler listesinde yer alır. Yaklaşık 70 dönümlük bir alana yayılan parkta çok çeşitli ağaçlar ve tekne gezintisine açık küçük bir göl bulunuyor. Eskiden Hewitt Park olarak bilinen park, Uttar Pradesh’in ilk Maliye Bakanı Shri Krishna Dutt Paliwal’ın anısına yeniden adlandırıldı. Birçok eğitim kurumuyla çevrili olan bu otel, üniversiteye gidenler için mükemmel bir takılma noktasıdır. Park ayrıca yaz tatillerinde farklı oyunlar oynayarak sabah yürüyüşçüleri ve gençleri de cezbetmektedir..

2. Mehtab Bağ:

parklar-in-agra-mehtab-bagh

Mehtab Bagh, kelimenin tam anlamıyla Mehtap Bahçesi, Yamuna kıyısı boyunca Babür yapımı 11 bahçenin sonuncusudur. Tac Mahal ve Agra Kalesi’nin karşısında inşa edilen bahçe, beyaz sıvalı yürüyüş yolları, havadar köşkler, havuzlar ve çeşmeler, meyve ağaçları, bitkiler ve çalılar ile orijinal olarak Tac Mahal’in ideal bir görünümünü sağlamak için yaratılmıştır. Bakıma muhtaç hale gelen park, son yıllarda yeniden inşa edildi ve şimdi büyük mozoleyi hayranlıkla izlemek için mükemmel bir yer haline gelen orijinal ihtişamına geri döndü..

3. Ram Bagh:

parklar-in-agra-ram-bagh

Tac Mahal’in yaklaşık 5 km kuzeydoğusunda yer alan Agra’daki en eski Babür Bahçesi, Aslen 1528’de İmparator Babur tarafından inşa edilen Ram Bagh, ideal bir İslami Cenneti temsil etmek için yaratılan ilk Pers Bahçesiydi. Kelimenin tam anlamıyla Gevşeme Bahçesi anlamına gelen, Babür için bir krallığı yönetme endişelerinden bir geri çekilme olduğuna inanılıyor. Bahçe, bol su yolları ve çeşmelerle güzelleşir ve mükemmel bir piknik yeri yapar..

4. Dayalbagh Bahçeleri:

parklar-in-agra-dayalbagh-bahçeleri

Agra’ya 15 km uzaklıkta bulunan Dayalbagh bahçeleri, “Radha soami Satsang Hareketi”nin kurucusu anısına inşa edilmiş bir anma bahçesidir. Bahçe çevresinde, Shiv Dayal Sahib’e adanmış büyük bir saf beyaz mermer anıt var. 110 fit yüksekliğinde ve görkemli sütunlarla dolu. Anıt, karma dinleri Shiv Dayal Sahib’in vaazlarının temelini oluşturan viharalar, camiler, tapınaklar ve gurudwaraların bir karışımıdır. Park, en büyük cazibe merkezi olan büyük anıtın etkileyici mimari eseri ile tüm yıl boyunca çok ziyaret edilmektedir..

5. Shahjahan Parkı Agra:

parklar-in-agra-shahjahan-bahçe

Agra’daki Shah Jahan Parkı, Babür döneminin görkemli ve en çekici bahçelerinden biridir. Park, neredeyse büyülü bir çekicilik veren yemyeşil bir yeşillik ve panoramik güzelliktir. Berrak temiz hava ve zengin bir tarihle çevrili park, sakinlerin ve turistlerin günlük hayatın dozundan uzaklaşmaları için mükemmel bir yerdir..

6. Tac Mahal Bahçesi:

parklar-in-agra-taj-mahal-bahçe

Hindistan’ın sevilen Tac Mahal’inin üzerinde durduğu zemini süsleyen Tac Mahal Bahçesi, Agra kentindeki tüm bahçelerin tartışmasız en popüleridir. Mükemmel bakımlı çimleri ve gür yeşillikleriyle, ana girişten çıkan bahçe, büyük mozolenin kendisi kadar çekicidir ve insanları güzelliğine hayran bırakmak için uzaklardan ve yakınlardan çeker..

7. Tac Tabiat Parkı:

parklar-in-agra-taj-doğa-parkı

Tac Doğa Yürüyüşü olarak da bilinen bu park, Tac Mahal’e 500 metre mesafede, flora ve fauna açısından zengin yüksek çayırlarla bezelidir. Park, arka planda Tac Mahal’in doğal bir manzarasını sunarken, aynı zamanda ziyaretçilerini burada bulunan çeşitli ve benzersiz yaban hayatı ve bitki örtüsü türleri hakkında eğitiyor..

8. Yunus Su Dünyası:

parklar-in-agra-yunus-su parkı

Dolphin Su Parkı, eğlence ve su oyunları ile dolu bir gün vaat ediyor. Bu Eğlence Parkı, aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda eğlence seçeneği ile çocuklara ve yetişkinlere hitap etmektedir. Park, 2 dönümlük bir göl, göl kıyısı bahçesi, spor kompleksi, sağlık kulübü ve hatta harika bir hafta sonu kaçamağı için bir otel ve yazlık tatil yeri ile doludur..

9. Sur Sarovar Kuş Cenneti:

parklar-in-agra-sur-sarovar-kuş-barınağı

Agra’dan yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu Ulusal Kuş Cenneti, 100’den fazla yerleşik ve göçmen kuş türünün barınma yeridir. Kutsal alan ayrıca, birçok kış göçmen kuşa ev sahipliği yapan Keetham adlı doğal bir göl ile çevrilidir. Bir kuş aşığıysanız, kış mevsiminde olmak istediğiniz yer burasıdır..