Bu adalar, alt kıta için birden fazla yönden bir varlıktır. Son zamanlarda Asya’nın en iyi plajlarından bazılarına sahip olduğu oylandı. Havelock Adaları’nın turizm başkenti dışında, bakir bölgelerinin etrafında noktalı birçok park var..

Andaman’daki Popüler ve Güzel Parklar ve Resimlerle Nikobar:

İşte Andaman ve Nicobar’daki en iyi Parklar.

Campbell Körfezi Ulusal Parkı:

andaman ve nicobar'daki parklar

Andaman’ın Büyük Nikobar Adası ve doğu Hint Okyanusu’ndaki en büyük ada olan Nikobar Adaları’nda yer almaktadır. Büyük Nikobar Biyosfer Rezervinin ayrılmaz bir parçasını oluşturan bu park, 1992 yılında ulusal statüye kavuşmuştur. Tampon ormanlık bir alanla ayrılan daha küçük Galathea Ulusal Parkı’nın hemen yanındadır.

Çok çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapan bu bölgenin başlıca sakinleri aşağıdaki türlerdir:

  • Nikobar çalı tavuğu
  • Yenilebilir yuva Swiftlet
  • Nikobar Uzun Kuyruklu Makak
  • tuzlu su timsahı
  • Dev Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası
  • Malaya kutu kaplumbağası
  • Nikobar ağaç kır faresi
  • retiküle piton ve
  • Dev soyguncu yengeç.

Galathea Milli Parkı:

parklar-in-andaman-and-nicobar_galathea-milli-park

Ayrıca Nikobar Adaları’ndaki Büyük Nikobar adasında yer alır ve Doğu Hint Okyanusu’nda Büyük Nikobar Biyosfer Rezervi’ni oluşturan Campbell Bay Ulusal Parkı’nın bitişiğindedir. Bölgedeki izolasyon ve bitki örtüsü sayesinde, başka hiçbir yerde bulunmayan bazı nadir flora ve faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Dev Hırsız Yengeç ve eşsiz Nikobar Güvercini gibi türler tropikal geniş yapraklarda yuvalanmıştır..

Mahatma Gandhi Deniz Ulusal Parkı:

parklar-in-andaman-ve-nicobar_mahatma-gandhi-deniz-milli-parkı

Andaman Adaları’ndaki Wandoor’da, Port Blair’den 29 km uzakta bulunan park, 15 küçük adadan oluşan bir kümedir. Jolly Buoy ve Red Skin adalarında ekim-nisan ayları arasındaki sezonda turist çekiyor. Maceracılar, mercan resiflerinin ve renkli deniz yaşamının tadını çıkarmak için cam tabanlı teknelerde kano yapmaya, şnorkelle yüzmeye veya tüplü dalışa gitmek için bir araya gelirler..

Buradaki deniz yaşamı değerlidir, bu nedenle deniz kaplumbağalarını ve mercan resiflerini beslemek ve korumak için koruma alanı statüsü kazanmıştır. Bununla birlikte, çoğunlukla kabile kökenli adalarda yaşayanlar için daha iyi bir yaşam sağlar..

Tarmugli, kümedeki en büyük adadır ve bu bölgenin ekolojik dengesi için çok önemli olan kalın mangrov bitki örtüsü ile kaplıdır..

Button Adası Ulusal Parkları:

parklar-in-andaman-ve-nicobar_button-ada-milli-parklar

Düğme Adaları’nın ayrı ayrı adlandırıldıkları yere göre üç bölümü vardır. Her biri, neredeyse benzer floraya sahip benzersiz bir faunanın prevalansına sahiptir..

Orta Düğme Adası:

Bu Park, başkent Port Blair’in yakınında bulunur ve benekli geyiklerin üremesi ve korunmasıyla ünlüdür..

Kuzey Düğme Adası:

Andaman bölgesinde, Long Island yakınında bulunan bu bölgede baskın olan Dugong ve Yunuslara ev sahipliği yapmaktadır. Bunları görüntülemek için en iyi zaman, her yıl Aralık ve Mart arasıdır..

Güney Düğme Adası:

Bu Park, Havelock Adası’nın güneybatısında yer alır ve ana cazibe merkezleri, açıkça görülebilen ve dolayısıyla dünya çapında tüplü dalgıçlar arasında popüler olan sığ su mercan resifleridir..

Harriet Dağı Adası Milli Parkı:

parklar-in-andaman-ve-nicobar_mount-harriet-ada-milli-parkı

Ferrargunj bölgesinde bulunan, Harriet Dağı olarak adlandırılan arazinin üçüncü en yüksek zirvesini barındırır. Adını bir İngiliz askeri ve bir doğa bilimci olan Harriet Tytler’ın karısından alan park, nadir bulunan Andaman yaban domuzlarına, fillere, kaplumbağalara, soyguncu yengeçlere ve sinsi görünümlü deniz suyu timsahlarına ev sahipliği yapıyor..

Saddle Peak Ulusal Parkı:

Bu milli park, Saddle Peak olarak adlandırılan bölgedeki en yüksek zirveyi ve hareketsiz yanardağı barındırıyor. Sıcaklık ve sert lav toprağı, onu Andaman Hill Myna, Andaman İmparatorluk Güvercini, Yabani Domuzlar ve yunuslar ve balinalar gibi su faunası ile birlikte Water Monitor Kertenkeleleri ve Deniz Suyu Timsahları gibi sürüngenler için bir sığınak yapar. Yaprak dökmeyen Cleistanthus robustus ve Scolopia pusilla gibi bazı benzersiz bitki örtüsü de burada bulunur..

Bunlar zevkinize uymuyorsa, nefes kesici doğanın şaheserleri için Havelock adalarına başvurun. Seyahat deneyiminizi zenginleştireceğinden emin olabilirsiniz..