Assam, Hindistan’daki vahşi yaşamı koruma projelerine yaptığı muazzam katkılarla tanınan bir eyalettir. Assam’ın vahşi yaşamını korumanın taçlandıran ihtişamı, iki UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Kaziranga Ulusal Parkı ve Manas Ulusal Parkı’dır..

Assam’daki Güzel Parklar:

Assam’daki her türden vahşi yaşama hitap eden parkların listesi..

Chakrashila Yaban Hayatı Koruma Alanı:

assam'daki parklar

Assam’ın Kokrajhar ve Dhubri semtlerinde yer alan yaklaşık 46 kilometrekarelik bir alana yayılan bu vahşi yaşam koruma alanı, birçok eşsiz flora ve faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bir şekilde, bu kutsal alan, nesli tükenmekte olan Altın Langur’un en iyi korunan ikinci evidir..

Hoollongapar Gibbon Tapınağı:

parklar-in-assam-hoollongapar-gibbon-kutsal

Çay bahçeleri ve uzun otlaklarla çevrili Assam’daki bu vahşi yaşam koruma alanı, zengin biyolojik çeşitliliği ile ünlüdür. Bu kutsal alan, Hindistan’daki tek gibonlara ev sahipliği yapmaktadır.

  • Hoolock şebekleri
  • Bengal Yavaş Loris

Kaziranga Ulusal Parkı:

parklar-in-assam-kaziranga-milli-park

Kutsal Brahmaputra Nehri’nin kıyısında ve 800 kilometrekarelik bir alana yayılan Assam’daki en büyük kutsal alan. Park ile çevrilidir

• Kuru yaprak döken ormanlar,

• Kayalık manzaralar ve

• Uzun çalılıklar

Bu kutsal alandaki yıldız cazibesi, nesli tükenmek üzere olan Büyük Hint tek boynuzlu gergedanının tek doğal yaşam alanı olmasıdır. Cipte tüm alanı gezebileceğiniz ve bu harika yaratıkları önünüzde deneyimleyebileceğiniz safari turları var. Yemyeşil araziler, kışın göç eden dev sürüleri kuş gözlemciliği için ideal..

Dibru-Saikhowa Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-assam-dibru-saikhowa-yaban hayatı-barınağı-yabani-at

Bu kutsal alan, vahşi Vahşi Atları ve nesli tükenmekte olan en nadir kuş türlerinden bazıları ile aynı derecede iyi bilinmektedir. Pitoresk bir ortam, kış aylarında göçmen kuşların nefes kesici manzarasını sağlar. Bu önemli bir turistik yer.

Manas Milli Parkı:

parklar-in-assam-manas-milli-park

Ormanla kaplı Himalaya etekleri ve Manas Nehri arasında sıkışmış, nesli tükenmekte olan Kraliyet Bengal Kaplanını korumaya kararlı, ülkede en çok aranan Kaplan Koruma Projelerinden biridir..

Bornadi Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-assam-bornadi-yaban hayatı-barınağı-beyaz kanatlı-ördek

Bu sığınak, nesli tükenmekte olan en nadir yaban hayatı türlerine ev sahipliği yapıyor.

• Pigme Domuz,

• Altın Langur,

• Bulutlu Leopar,

• Beyaz Kanatlı Ahşap Ördek,

• Kapla,

• Hispid Tavşan,

• Bataklık Geyiği vb..

Primat çeşitliliğinin korunması için önemli bir parçadır. Bir yanda Himalaya dağ silsilesi, diğer yanda Butan Ulusal Sınırı ile bu, hem yorgun ruhlar hem de heyecanlı kepenkler için bir şölen..

Doğu Karbi Anglong Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-assam-doğu-karbi-anglong-yaban hayatı-barınağı

Yaklaşık 228 kilometrekarelik bir alana sahip olan koruma alanı, nefes kesici bir silvan gölü ile çevrilidir ve çok sayıda büyüleyici flora ve egzotik faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu rezerv, göçmen kuşların yanı sıra çok çeşitli yerleşikleri korumak için kullanılır..

Deepor Beel Kuş Cenneti:

parklar-in-assam-dipor-bil

Sakin bir aura ve göçmen kuşların melodik cıvıltıları, doğanın kucağına sessiz bir kaçamak için mükemmel bir tariftir. Guwahati’de bulunan, birçok renkli tüylü melek için doğal bir yaşam alanıdır. Bu kutsal alanda 120 çeşit tür kaydedilmiştir, bunlardan bazıları

• Yalıçapkınları,

• Balık tutan kartallar,

• Adjuvan leylekler ve

• Farklı ördek türleri

Bordoibam Bilmukh Kuş Cenneti:

parklar-in-assam-bordoibam-bilmukh-kuş-barınağı

Sylvan gölleri ve köpüklü su kütleleri ile noktalı ve Larkspur ve Assam’ın Dhemaji bölgeleri arasında paylaşılan yakın bir sığınaktır. Yemyeşil sırt damlası ve bol bitki örtüsü ile bu, her doğa aşığı için hoş bir deneyim..

Nambor Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-assam-nambor-yaban hayatı-barınağı

Nambor Wildlife Sanctuary, filler ve Ulusal Hayvanımız, muhteşem Kraliyet Bengal Kaplanları için mutlu bir sığınaktır..

Kutsal alanlar çok hantalsa, bu bölgede yaşayan en iyi hayvanları seçmek için Guwahati Hayvanat Bahçesini deneyin. Ve eğer doğa iştahınızı açmıyorsa, o zaman Guwahati’deki Accoland Su Parkı’nı tercih edin, bu su sporlarının tüm aile tarafından tadını çıkarabileceği heyecanına sahiptir..

Görüntüler Kaynağı: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.