Bu devletin güzelliği başka hiçbir yerde eşsizdir. En korkulan adamlardan bile büyük şairler çıkardı. İşte Jammu ve Keşmir’in güzel park ve bahçelerinin bir listesi.

Jammu’daki Ünlü ve Güzel Parklar & Görüntülerle Keşmir:

1. Dachigam Ulusal Parkı:

Yaz başkenti Srinagar’dan 22 kilometre uzaklıkta bulunan bu park, adını bu parkı yapmak için yeniden konumlandırılan on köyden alıyor. Bu parktaki rakımlardaki büyük farklılıklar nedeniyle, hafif eğimli çayırlar ve keskin kayalık uçurumlar arasında çok net bir sınır vardır. Ağaç sınırının ötesindeki kısım, duyularınıza zevk veren eşsiz bir çorak güzelliğe sahiptir..

Jammu ve Keşmir'deki Dachigam Ulusal Parkı parkları

Dachigam’ın en ünlü olduğu ana hayvan türü Hangul veya Keşmir Geyik’tir. Kuş gözlemcileri, Tarçın Serçesi, Cüce Baykuş, Kuyruk Kuyruğu, Turuncu Şakrak Kuşu ve Kırmızı Gagalı Mavi Saksağan gibi çeşitli kuş türlerinde manzaralarına bayılabilirler..

2. Hemis Yüksek İrtifa Milli Parkı:

Ladakh’ta yer alan bu bölge, Hindistan’daki en büyük bildirilen korunan alan ve ikinci en büyük bitişik korunan alandır. Güney Asya’nın en büyük milli parkı olan kar leoparı da dahil olmak üzere nesli tükenmekte olan memelilere ev sahipliği yapıyor. Parkta ayrıca 400 yıllık Hemis Manastırı bulunuyor. Çin’e giden tarihi ipek yolunun simgesi olan bu park, Hemis Tsechu festivali sırasında nefes kesici bir yakın dövüş..

Hemis Yüksek İrtifa Milli Parkı

Shapu, Avrasya Boz Ayı, Kızıl Tilki ve Trans-Himalaya yırtıcı kuşlarını barındıran tek sığınaktır. Soğuk tatlı bölgesinin motorsuz yolları olmayan kısmıdır. İyi bir trekking sitesi ve kuş gözlemcilerinin cennetidir..

3. Kishtwar Ulusal Parkı:

Kishtwar Ulusal Parkı

Milli Park, çeşitli otlayan göçebe kabilelere ev sahipliği yapan engebeli ve sarp bir arazide Kishtwar kasabasının hemen üzerindedir. İklim, Aralık ve Ocak aylarında ara sıra kar yağışı ile yıl boyunca hoştur. Bitki örtüsü açısından oldukça zengin olan bu bölgede göknar, ladin, sedir, deodar, at kestanesi, ceviz, akçaağaç, kavak, ela ve lacivert gibi ağaçlar sayılabilir. Ayrıca Himalaya Snowcock’un doğal yaşam alanını da oynuyor..

4. Salim Ali Milli Parkı:

Salim Ali Milli Parkı

Şehir Ormanı Ulusal Parkı olarak da adlandırılan, ünlü Hintli kuşbilimci Salim Ali’yi anmak için Srinagar’da bulunmaktadır. Daha sonra yeni binyılda Royal Springs Golf Sahası’na dönüştürüldü. Park, misk geyiğine ve Ring Dove, Paradise Flycatcher ve Himalaya Monal dahil olmak üzere en az 70 kuş türüne ev sahipliği yapıyor..

5. Shalimar Bahçesi:

Şalimar Bahçesi

İmparator Cihangir, Nur Cihan için bu süslü Bahçeyi yaptırmıştı. En çekici alan, bahçede inşa edilen dört terastır. Dördüncüsü en iyisi, kraliyet ailesinin yaz ve sonbaharın taze çiçekleriyle eğlenmesi için ayrıldı..

6. Chashma Shahi:

Chashma Shahi

Shah Jahan, en iyi sindirim maden suyu olarak bilinen Kraliyet Bahar Bahçesini döşedi. Ayrıca teraslarla bezeli burası, uzun Çınar ağaçlarının süslediği en güzel çiçeklerden bazılarına sahiptir. Gerçekten gerçeküstü bir deneyim olan çok romantik bir yer. Bu aynı zamanda, tam çiçek açmış lale sıralarının cennet gibi bir görüntüsü olan Indira Gandhi Memorial Lale bahçesine de sahiptir. Bu nedenle Asya’nın en büyük Lale Bahçesi.

7. Nişat Bahçesi:

Nişat Bahçesi

Ünlü Dal Gölü ve Zabarwan tepelerinin fonunda yer alan bir başka Babür bahçesi. Bu, Dal Gölü’nün görkemli bir manzarasını sunmaktadır. Shikara filosu ve Bahçede uzun bir yürüyüş duyularınızı tazeler..

8. Verinag Bahar Parkı:

Verinag Bahar Parkı

Jammu’dan karayoluyla seyahat ederken Keşmir Vadisi’nin ilk turistik noktasıdır. Anantnag Bölgesi’nde bulunan yıldız cazibe merkezi Verinag Spring’dir. 1620 yılında İmparator Cihangir tarafından sekizgen bir taş havuz ve etrafını saran bir revak yaptırılmıştır. Daha sonra oğlu Şah Cihan tarafından güzel bir bahçe düzenlendi. Bu kaynak asla kurumaz veya taşmaz ve Jhelum nehrinin ana kaynağı olduğuna inanılır. Bu, Hindistan Arkeolojik Araştırması tarafından ilan edilen ulusal öneme sahip bir anıttır..