Parklar, devlet tarafından insanların rekreasyonel kullanımı ve belirli bir yerin flora ve faunasının korunması için ayrılan yerlerdir. Çocukların oynaması, yaşlıların yürüyüş ve spor yaparak vakit geçirmesi, bitki ve hayvanların korunması için yapılmıştır..

Kalküta’da Resimlerle Güzel Parklar:

1. Meydan:

Kalküta'daki Maidan parkları

Maidan, Kalküta’daki en büyük parktır, en kolay erişilebilirlik, bölgedeki metro istasyonu olacaktır. Maidan adının kendisi ‘tarla’ anlamına gelir ve kriket, futbol vb. için bir oyun alanıdır ve ayrıca Kalküta’daki Eden Bahçeleri ve Yarış Pisti’ni içerir. Etraftaki yeşillikler, insanların orada geçirdikleri zamandan keyif almalarını sağlıyor..

2. Merkez Parkı:

Central Park kolkata

Central Park, Maidan’dan sonra en büyük ikinci açık alan. Bu park, parkı çevreleyen alanın devlet daireleriyle dolu olduğu Bidhannagar’da bulunmaktadır. Park, düzgün bir şekilde doğranmış çalılar, rengarenk çiçekler ve ağaçlar ile hükümet tarafından iyi bir şekilde korunmuştur..

3. Milenyum Parkı:

Millenium Park kolkata ünlü parkı

Hooghly Nehri’nin doğu kıyısında, Strand Road’dan Babughat’a 2,5 km uzaklıkta bulunan bu halka açık park var. Park, devasa bir bahçe gibi görünüyor ve sayısız sürüşü nedeniyle çocuklar için bir eğlence parkı görevi görüyor..

4. Deşapriya Parkı:

Deshapriya Park Kalküta

Güney Kalküta’da bulunan Deshapriya Parkı, öğrencilerin kriket, tenis ve futbol gibi spor dallarında eğitim aldığı bir oyun alanıdır. Durga Puja sırasında tüm park, eğlence gezilerini ve ünlü ‘pandallarını’ içeren bir ‘mela’ya dönüştürülür. Park, Priya Sinema salonu, restoranlar ve dükkanlar içeren yoğun bir cadde ile çevrilidir..

5. Safari Parkı:

Safari Parkı kolkata parkı listesi

Safari parkı, Güney Kalküta’da Gariahat Golpark yakınlarındaki küçük, bakımlı bir parktır. Parkın dışında, üzerinde yürünebilecek bir yolu olan ve sonunda küçük bir yarımada tipi yere giden bir göl var. Orası bir köprüyle geçiliyor ve en sonunda orada bir cami var. Tüm alana bağlanan, öğrencilere düzenli olarak kriket öğretilen iki bitişik park vardır..

6. Botanik Bahçeleri:

Botanik Bahçeleri kolkata'daki en iyi parklar

Kalküta’daki Botanik bahçeleri daha önce Hükümetin Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan Acharya Jagadish Chandra Bose Hint Botanik Bahçeleri olarak biliniyordu. Pek çok nadir bitkiye sahip olduğu bilinmektedir ve hepsi yaklaşık 12.000’e kadar eklenebilir..

7. Mohor Kunja:

Mohor Kunja kolkata ünlü parkı

Vatandaş Parkı olarak da bilinen Mohor Kunj, Maidan bölgesindeki Victoria Anıtı’nın yanında bir parktır. Müziğin bile duyulabileceği renkli fıskiyeleriyle ünlü olan parkta ayrıca tiyatrolar ve etkinlikler için açık bir sahnesi bulunuyor. Bu, Rabindra Sangeet konusunda uzman olan Kanika Bandyopadhyay’ın onuruna yapılmıştır..

8. Nicco Parkı:

Nicco Park kolkata'da ziyaret edilecek

Nicco park, Tuz Gölü’nde büyük bir alanı kaplayan bir eğlence parkı. Parkın yaratıcıları insanlara mümkün olan en iyi eğlenceyi sunmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıkları için Batı Bengal’in Disney Ülkesi olarak biliniyor; küçük bir Eyfel Kulesi yapmaktan oyuncak trenlere ve kasırgalara kadar. Ayrıca ona bağlı küçük bir su parkı var..

9. Yeni Şehir Eko Parkı:

Yeni Şehir Eko Parkı

Bu, Rajarhat’ta bulunan Kalküta’daki en genç parklardan biridir. Parkın 3 tarafı var, sulak alanlar ormanlar ve çayırlar. Park, çevresinde farklı ağaçların bulunduğu ortamı korumak için yapılmıştır. 104 dönümlük su kütlesini çevreleyen bir ada dahil olmak üzere 480 dönümlük bir alanı kaplamaktadır..

10. Nehir Kenarı Parkı:

Nehir Kenarı Parkı

Bu park, bölgenin güzelleştirilmesi için geliştirilmekte olan Babughat’taki Hooghly nehri kenarında küçük bir yoldur..