Tulsi veya Kutsal Fesleğen, Hindular için kutsal bir bitkidir. Bunu ‘pujaları’ sırasında kullanırlar ve bazen Tulsi’nin bitkilerine bile tapılır. Rangoli’ler, Hindular için festivallerin etnik bir parçasıdır. Hem kutsal bitki hem de rangoli kavramları zaman zaman birlikte harmanlanır ve ‘Tulsi Rangolis’ olarak adlandırılır..

1. Tipik Tulsi Rangoli Tasarımı:

lale rangoli

Yukarıdaki resimde, okuyucuların nasıl yapıldığını anlamalarını kolaylaştırmak için tipik Tulsi Rangoli’yi çizdik. Resme daha yakından bakarsanız, çizildiği belirli bir desene sahip olduğunu anlayabileceksiniz. Çiçekli desenin keskin kenarları aralarında 4 adet baklava deseni vardır ve üstte Tulsi bitkisinin çizileceği bir çiçek var..

2. Tulsi Bitki Rangoli:

Tulsi Bitki Rangoli

Hindular genellikle Tulsi bitkilerini dikmek için yapılmış çimentolu bir kare alana sahiptir. Bu onların her zamanki ibadetlerini yapmalarını kolaylaştırır. Yukarıdaki tasarım bize kahverengi ve beyaz ile çevrelenmiş böyle bir alanı gösteriyor ve iç kısmında Tulsi Rangolis için özel olarak ‘kolam’ tasarımları bulunuyor. En üst alanda çizilmiş bir lale bitkisini görebiliriz..

3. Renkli Rangoli Tasarımı:

Renkli Rangoli Tasarımı

Yukarıda renkli bir rangoli var. Eğik kare şekli önce pembe taban olarak çizilmiş, ardından ortadaki tasarım izlemiştir. Yeşil bir çiçek desenimiz var ve bunun üzerine mavi ve ardından pembe bir desenimiz var. Dört tarafı birbirine bağlayan dört desen var ve yine aralarına kırmızı çiçek desenleri çizilmiş..

4. Yeni Başlayanlar İçin Tulsi Rangoli:

Yeni Başlayanlar için Tulsi Rangoli

Burada, yeni başlayanlar veya profesyonel olmayanlar için iyi bir iş çıkarmak için yararlı olan bir Tulsi Rangoli çizimi var. Tek yapmaları gereken, rangoli’nin nasıl yapıldığının adımlarını takip etmek ve bu, noktalı çizgileri takip edip renklerin nasıl kullanıldığını görmekle mümkündür..

5. Farklı Rangoli Tasarımı:

Farklı Rangoli Tasarımı

Bu, diğer tarafta, Tulsi ve bir rangoli kavramını bir araya getirmenin farklı bir çeşididir. Bu, birinin evinde bulunan ve tapılan bir Tulsi bitkisidir. Bitkiyi çevreleyen güzel tasarımlar var. Tasarımların hepsi beyaz renkte ve oldukça temiz.

6. Tulsi ve Lord Krishna Rangoli:

Tulsi ve Lord Krishna Rangoli

Yukarıda çok güzel bir rangoli görüyoruz. Kaide için kahverengi ve mavinin iki parlak renginin kombinasyonu ile dikdörtgen bir alanda yapılmıştır. Solda Lord Krishna’nın çizilmiş bir portresi var ve sağda bir Tulsi ağacımız var ve hemen üstünde elinde Lord Krishna’yı çevrelemek için elinde bir çelenk olan Tanrıça Tulsi var. Bu rangoli’nin tamamı ışıltılı rangoli renkleri ile yapılmıştır ve çok ustaca yapılmıştır..

7. Yapraklı Tulsi Rangoli:

Yapraklı Tulsi Rangoli

Beyaz rangoli, lale bitkisinin küvetinin çapraz tasarımlarını yapmak için çok ince bir şekilde kullanılmıştır. Kullanılan özel renkler nedeniyle parlak görünüyor ve bitkinin yaprakları bir Tulsi Rangoli olduğunu gösteriyor..

8. Basit Tulsi Rangoli Tasarımı:

Basit Tulsi Rangoli Tasarımı

Genç bir bayan yolun ortasına bir Tulsi Rangoli çiziyor gibi görünüyor. Tasarımları önce beyaz bordürde çizdi ve ardından rangoli tasarımının renkli görünmesi için sarı, kırmızı, pembe, mavi vb. farklı renkler koyuyor..

9. Diwali Rangoli Tasarımı:

Diwali Rangoli Tasarım

Yukarıda bir Diwali rangoli görüyoruz. Farklı renklerin bir arada harmanlanmasıyla çok profesyonelce yapılmıştır. Diwali havai fişek desenleri, ‘diyas’ ve mavi, pembe, yeşil ve bordo renklerine çizilmiş tasarımları var. Aşırı çekirdekte Tulsi bitkisinin çizilmiş olduğunu görüyoruz..