Kronik stres, saç dökülmesinin ana nedenidir. Bunun bir kişinin sağlığını nasıl etkilediğine ve daha sonra incelmeye neden olabileceğine dair kanıtlanmış gerçekler var. Aşağıda, kısmi saç dökülmesine yol açan köklerin zayıflamasına neden olabilecek gerçekler bulunmaktadır..

stres saç dökülmesine neden olabilir mi

Stresi Vücutta Nasıl Etkilersiniz:

1. Bu günlerde iş rutinleri çok yoğun ve bu genellikle vücuda zarar veriyor. Bu, düzensiz çalışma saatlerine neden olabilir ve bu nedenle vücuttaki bezler düzgün çalışmayabilir. Diğer bir neden ise, işin sürekli baskısı nedeniyle bu baskı seviyesinin yönetilmesinin çok zor olmasıdır..

2. Bu durumda kortizol olarak da bilinen stres hormonu düzgün çalışmamaya başlar ve kişinin aldığı besinlerden besinlerin emilimi, uygun metabolizma gibi vücudun diğer işleyişini bozabilir. Bu uygun miktarda olduğunda , o zaman etkiler olumsuzdur. Ayrıca uyku eksikliği, aşırı çalışma baskısı veya uygunsuz beslenme veya başka sorunlara neden olabilecek diğer hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan başka bir faktördür. Bu nedenle bunlar dikkate alınmalı.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Nasıl Kontrol Edilir:

Aşağıda bir kişinin saç dökülmesini önlemek için yapabileceği çözümler bulunmaktadır..

1. Uygun Uyku Zamanı:

Dikkat dağıtıcı ve gürültülü ortamlardan kaçınılmalıdır. Bu, zamanla uykusuzluğa neden olmakla ilgilidir ve bu, bir kişinin sağlığı için çok sorunlu olabilir. Bir kişinin uyuması için uygun bir zaman olmalıdır. Geceleri uyanık kalmak birincil sebeplerden biridir. İnsanların yoğun programları vardır ve bu nedenle birçok insan günün düzensiz saatlerinde çalışmayı sever ve bu nedenle uygun bir dinlenme zamanları yoktur..

Bu, çeşitli sorunlara yol açabilecek ana dikkat dağıtıcılardan biridir ve bu nedenle bundan kaçınılmalıdır. Zihni sakinleştirmeye yardımcı olan sakinleştirici müzik veya diğer yavaş melodiler de denenebilir. Ancak bunlar, daha fazla dikkat dağıtmaya yol açabilecek bazı pop veya rock müzikleri olmamalıdır. Bu nedenle bunlar düzenli bir alışkanlık olarak sürdürülmesi gereken bir şeydir. Bu nedenle, her gün kişinin takip ettiği uygun bir zaman olmalı ve bunda herhangi bir düzensizlik olmadığını görmek için bir rutin olarak sürdürülmeli, böylece huzursuzluk sorunu tekrar ortaya çıkmaz..

stres-neden-saç dökülmesi

2. Yoga Uygulaması:

Bu, vücudu rahatlattığını iddia eden birçok sağlık eğitmeni tarafından denenmiş, iyi bilinen bir tekniktir. Bu, vücudun genel işleyişini artırabilir. Bu aynı zamanda zihni sakinleştirebilir ve kan dolaşımını artırabilir. Bu asanaların yanı sıra zihni bir ölçüde rahatlatmaya da yardımcı olabilecek asanalar denenebilir. Vücudun esnemesi, bazı yorgunluğu da giderebilen kasları gevşetmeye yardımcı olabilir..

3. Film İzlemek ve Müzik Dinlemek:

Bir kişi yatıştırıcı etkisi olan en sevdiği müziği dinlerse, vücudu sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar yorgunluğu atmak için iyidir. Zihne iyi gelen filmler de denenebilir..

stres nedeniyle saç dökülmesi

4. Sağlık Danışmanlığı:

Diğer tüm seçenekler stresi azaltmak için işe yaramazsa, kişi bu konuda başka yardımcı teknikler verebilecek veya bu sorunla mücadeleye yardımcı olabilecek bazı uygun ilaçlar önerebilecek sertifikalı bir tıbbi danışmana da danışabilir. Bir kişi ayrıca takviyeler veya diğer vitaminlerle saç büyümesinin daha da arttırılması için doktorlara danışabilir. Terapiler alınabilir ve düzenli masaj veya kaplıca tedavisi de bu süreçte yardımcı olabilir..

Görsel Kaynağı: Shutterstock