Dünya çeşitlilikle doludur. Yeme alışkanlıklarından kültüre, saç ve cilde, yaşam tarzlarına ve görünüşümüze kadar herkes bir sonrakinden farklıdır. Dünya genelinde bulunan farklı saç tipleri üzerinde muazzam çalışmalar yapmış olan birçok araştırma ekibi vardır. Bu, bilim adamlarını bir kıtadan diğerine götüren, çeşitli saç tiplerini, dokularını, renklerini, onları bu hale getiren faktörleri ve eserleri inceleyen araştırmadır..

İlginçtir ki erkekler ve kadınlar aynı saç yapısına sahiptir. Tek fark, erkeklerin kısa ve kırpılmış olmaları, kadınların ise onları büyütme eğiliminde olmalarıdır. Ancak günümüzde kadınların bile saçları kısalmıştır. Şekillendirme ve güzellik ürünlerindeki fark, bir erkek ve bir kadının saçı arasında göreceğiniz çeşitliliğin çoğunu getirir. Doku aynı kalırken, kalınlık sadece erkekten kadına değil, kişiden kişiye de değişebilir. Erkekler ve kadınlar için birçok saç tipi vardır..

saç türleri

En doğal saç tiplerinden bazılarına göz atın.

 • Düz saç: En yaygın olanı düz saçtır. Yönetilmesi kolaydır ve sivri uçlara göre şekillendirilebilir veya sadece düzgünce taranabilir.
 • bukleler: Kadınlar bu bukleleri sevmeye meyillidir. Daha yoğun kıvrılma, maggi kıvrılmasıdır. Kıvırcık saçları korumak tüf olabilir, ancak yine de hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir stil ifadesidir. Erkekler için bukleleri korumak çok önemli olmamalı!
 • Dalgalı saç: bir diğer doğal saç tipi ise dalgalı saçlardır. Dalgalı saç, görünüşe göre erkeklerin en çok arzu ettiği saç tipidir. Kadınlar için, uzun veya orta uzunlukta dalgalı bir saç kesinlikle harika görünecek ve kurursa dalgalarla başa çıkmak için bir dizi saç kremi mevcuttur..

Erkekler ve kadınlar için saç tipleri, düzden kıvırcık saça kadar her yerde değişecektir. Ayrıca orta kıvrımlı bukleler bulacaksınız. Kıvrımlı bukleler taranmadan bırakıldığında bakımı zordur ve yüzünüzün üzerine düşme eğilimi gösterir. Kıvırcık saçlar erkeklerin tipik özelliğidir. Ancak ilk görev saç tipinizi belirlemektir. Bunu yaptıktan sonra saçına bakmaya başla.

Saçlarını Bizimkilerden Farklı Kılan Nedir??

 • Etnik köken
 • Yaş
 • Diyet
 • Coğrafya ve kültür
 • Kullanılan ürünler
 1. Menzil geniştir ve anlaşılması veya tek bir kutuya konması çok uzaktır. Sıkı bukleleri olan, düz saçları poker, koyu saçlı erkekler ve kadınlar için de açık saçlı insanlar var. Saçın şekli ve rengi de fark yaratır. Peki benim saç tipim nedir? Tipik olarak, saç tipiniz bunlara bağlı olacaktır..
 2. Uzmanlar, saç tipinizi ebeveynlerinizden miras aldığınızı söylüyor. Hatta geçmişe bakılabilir ve ataların nereden geldiğine bakılabilir..

Bazıları, çok eski zamanlardan beri meydana gelen yarışa veya ırkların kombinasyonuna bakar. Antik çağda insan evriminin dünyada üç temel grubu veya ırkı vardır. Zamanla kıtalar arasında yayıldılar ve dallandılar ve dünya karma bir insan grubu haline geldi. İngiltere, ABD ve Asya ülkeleri gibi ülkelere bakın, bu ülkelerde büyük ölçüde göç oldu, bu yüzden burada bu kadar çok saç tipine sahip insanlar var..

Saç Tipinizi Nasıl Öğrenirsiniz??

İşte saç tipinizi öğrenmek için hızlı bir kılavuz.

 • Kinky saç: Bu dördüncü saç türüdür. Kıvrım desenleri “s” şeklindedir ve saçınızdaki nemi hapsetme eğilimindedir. Bununla birlikte, kurumaya eğilimlidir, ancak doğal olarak kıvırcık olduğu için herhangi bir şekillendirme yapmadan yıkayabilir ve dışarı çıkabilirsiniz. Bu 4a saç tipi.
 • 4b saç tipi ‘z’ şeklindedir ve daha kabarıktır. Ancak saçtaki kıvrımlar ve kıvrımlar onu kuruluğa ve kırılmaya meyilli hale getirecektir. Bu saç tipinin küçülme potansiyeli vardır ve doğru uzunlukta görünmesi için sık sık uzatılması gerekir. 4b tipi saç tipinin imdadına temizleyiciler ve derin bakımlar gelecektir..
 • 4c saç tipi, 4b tipine biraz benzer. Ancak sıkı bir şekilde kıvrılmış ve yıkanmamış halde kesin bir kıvrılma şekli yoktur. Bukleleri tekrar formuna getirmek için biraz büküm ve örgü gerekir. Ayrıca %70’e kadar küçülme eğilimindedirler ve doğal uzunluğunda görünmesi için gerilmeleri gerekir. 4c saç tipi en kırılgan olanıdır.
 • Kıvırcık saç: kıvırcık saç tip 3 saç tipidir. Tip 3a, başka bir doğal saç kıvırma türüdür. 3a saç tipi, hoş görünümlü buklelere sahiptir. Bu saç tipinin yaşayacağı elektriklenme ve kuruluğu gidermek için hafif ürünler kullanın. Kuruluğu önlemek için saçınızı uygun saç kremi ile temizleyin.
 • 3b bukle saç tipleri kaba ve yoğundur. Sağlıklı saçları korumak için saç kremlerinizi sülfat ve silikondan uzak tutun.
 • 3c saç horoz vida şeklidir. Isıdan kaçınmak ve örgü ve büküm gibi germe egzersizleri kullanmak en iyisidir..

Yani, bu kadar kolay! Bunları iyi okuyun ve saç tipinizin ne olduğunu analiz etmek için iyi gözlemleyin. Doğal saç tipleri 4a 4b 4c birçok kadın arasında çok yaygındır..

Bilim Adamlarının Söyleyecekleri?

Araştırmacılar artık insan popülasyonunun temel ve kökenleri olan üç tip saça sahip olduğunu söylüyorlar;

 • Asya kökleri
 • kafkasoid kökler
 • Afrika kökleri

Üç tip birbirinden çok farklı görünüyor ve dikkat çekici bir şekilde öyle. Bununla birlikte, klinik araştırmalar türleri fiziksel olarak ve kimyasallar yoluyla değiştirdiğinde, sonuçlar farklıydı ve feci sonuçlar da vardı..

Farklı Saç Türleri:

1. Asya Tipi:

Asya Tipi SAÇ

Çoğunlukla bu, Japonya ve Çin gibi doğudan gelen saç tipi olacaktır. Burada saç düz ve çoğunlukla siyah olurdu.

2. Kafkas Tipi:

Uzmanlar bu saç tipini, bahsedilen üç grubun değişik tipi olarak adlandırmaktadır. Bu gün ve çağda, hepsi tek bir ata kaynağından kaynaklanmış olsalar da, Kafkasoid kılları çeşitlilik göstermektedir..

Saç, Avrupa’nın kuzey batısındakiler için Hint alt kıtasının kucağında kalanların çoğundan farklı ve çeşitlidir. Burada da düz, dalgalı ve büyük çap farklılıkları olan saçlar bulacaksınız. Koyu siyahtan uçuk sarımsı tonlara veya tamamen beyaza ve ortadaki tüm tonlara kadar, Caucasoid saç çok çeşitli varyasyonları olan bir seridir. Bu başka bir saç dokusu tipi.

Afrika Tipi:

Afrika Tipi SAÇ

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar Afrika’dan gelen ve ülkenin iklimine uygun saç tiplerine sahip insanlar olacaktır. Saç kıvırcık ve sıkı, çoğu durumda siyah ve yünlü ama kuru. Uzmanlar, kimyasalların ve ısı kullanımının bu tür saçlara kolayca zarar verebileceğini söylüyor..

Saç Yapısı Ve Varyasyonları:

Saç tiplerinin neden farklı şekilde büyüdüğü henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Gelin doğal olarak dalgalı, biraz kıvırcık ve geri kalanı kesinlikle düz. Bunun olmasının ve bir bireyin yaşamının çeşitli aşamalarında olmasının birçok nedeni vardır. Bazıları düz saçlı olarak doğabilir, ancak yaşlandıkça doğal olarak kıvırcık saçlara sahip olabilirler. Suçlama böyle devam eder;

 • Her şafttaki keratin demetleri ve zamanla davranış biçimleri
 • Foliküllerde saç ampulü pozisyonu
 • Ampulde saç büyümesi, düzensiz veya değil
 • Saç folikülü şekli
 • Birim uzunluk başına büküm

Caucasoid halkının saçındaki keratin demetlerinin bir karışım olduğu bir dereceye kadar doğrudur. Bazılarınız dalgalı saçlara sahipken, diğerleri pokerde düz saçlara sahip. Bu nedenle oranlar büyük ölçüde değişir ve çoğu durumda saç şaftı oval olur..

Afrika saçı durumunda, kıvrımlar Asya kalitesine kıyasla daha fazladır. Burada oval saç şaftı tanımlanmış kenarlara sahiptir. Saçın kütikülleri de kenarlarda keskin bir şekilde durmaktadır ve Afrika saçında en çok hasarın meydana geldiği yer burasıdır..

Düz saçlarda, nem bol olduğunda dalgalı olma şansı vardır. Dalgalı saçlar da üzerine su döküldüğünde tamamen düzleşebilir, dalgalı saçlarınızı duşta kontrol edin ve kendiniz göreceksiniz. Bu neden oluyor? Bunun nedeni, çok sayıda kırılan hidrojen bağlarının olmasıdır. Bu geçici bir etkidir ve hiçbir zaman hidrojen bağları yeniden kurularak saç tipini orijinal şekline ve formuna geri getirir..

Saç Tipleri

Karışık Tip Hakkında Konuşalım:

Yıllar geçtikçe, üç temel grup sosyalleşti ve melezlendi. Bu nedenle, şimdi torunlar, şekil ve renk açısından karışık bir saç türü buluyorsunuz..

Konuşulan üç grubun temellerine baktığınızda, Caucasoid halkının saç tipinin görünüşü ve saçlarının dökülme şekli farklılık gösterecektir. Bazıları doğuştan doğrudan pokere sahip, bazıları dalgalı ve kırışık, diğerleri ise büyük bukleler veya bukleler ile. Uzmanlar, sarı saçlı Kafkasoid insanların genellikle düz saçlara sahip olduğunu ve esmerlerin tam tersi olduğunu söylüyor.

Artık çeşitli saç türleri hakkında biraz daha fikriniz olduğuna göre, hangi kategorilere giriyorsunuz? Kendinize iyi bakın, belki bu size aynı zamanda köklerinizi ve mirasınızı aramaya başlamanız için bir itici güç verir..

Bulgularınızı bizimle paylaşın; daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyoruz!!