Bir kız olgunlaştıkça göğüsleri büyümeye başlar. Ve kız bir kadına dönüştüğünde birçok meme durumu öne çıkıyor. Meme anormallikleri fiziksel olarak görülebilir ancak anatomik koşullar psiko ve duygusal sonuçlara yol açabilir. Polythelia ve polymastia, kadının ikiden fazla normal meme ucuna sahip olduğu iki durumdur..

Bazen kadınlar meme uçlarından biri veya ikisi eksik olarak doğarlar. Bazen tipik meme koşulları da büyüklük ve orandan etkilenir. Çoğu zaman göğüsler şekil ve boyut olarak simetrik bile değildir. Bir taraftan diğerine yaklaşık %30 orantısızlık olması yaygın bir çelişkidir..

İyi huylu meme durumunun tek tedavisinin durumun açıklanması ve güvence altına alınması çok sık görülür. Bazen meme koşullarını tedavi etmek için küçük veya büyük ameliyatlar gerekir. İyi huylu meme koşullarının değerlendirilmesi, ultrason, fizik muayene, sıvı veya dokuların çıkarılması, analiz için mamografiyi içerebilir..

Belirtileriniz, hastalığın yaygınlığı, genel sağlığınız, tedaviye toleransınız, tedavi sonrası beklentileriniz gibi birçok faktöre bağlı olarak hekiminiz ve kendiniz için en uygun tedaviyi bulacaksınız. Meme bakım prosedürlerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir..

Meme Kanseri Tedavi İşlemleri:

Ameliyat:

Cerrahi birincil tedavidir. Ayrıca meme kanserine karşı ilk savunma hattıdır. Meme kanserinin ilk belirtilerinin ortadan kaldırılması, özellikle ameliyatsız tedavilerle kombine edildiğinde ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Teşhisiniz tamamlandıktan sonra doktorunuz size çeşitli ameliyat seçeneklerini ve bunların yararlarını ve yan etkilerini açıklayacaktır. Sonra birlikte hem tartışacak hem de ameliyatın türünü, özelliklerini, tercihlerini belirleyeceksin. İki tür meme ameliyatı vardır ve bunlar:

Lumpektomi:

Meme kanseri

Lumpektomi, memenin büyük çoğunluğunu korurken tümörü ve bazı çevre dokuları çıkarmaya yardımcı olan prosedürdür. Tümörün bulunduğu bölgeyi uyuşturmak için genel veya lokal anestezi gerekir. Ve ameliyat sırasında istediğiniz anestezi türünü seçebilirsiniz. Birçok kadın, göğüslerinde hüküm süren kalan meme kanseri hücrelerini çıkarmak için ameliyattan sonra birkaç hafta radyasyona maruz kalır..

mastektomi:

Mastektomi, memelerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Memelerin alınmasından memedeki kanserli hücrelerin ve çevresindeki bazı sağlıklı dokuların alınmasına kadar uzanan beş tip mastektomi vardır. Birçok kadın meme rekonstrüksiyonu yaptırmaya karar verir, ancak bazen kadınlar mastektomi yerine protezi tercih eder. Mastektomi genel anestezi altında yapılır.

Meme rekonstrüksiyonunu tercih eden kadınlar aynı zamanda memelerini de yeniden şekillendirirler. Mastektominin tamamlanmasından sonra, doktorunuz göğüslerinizdeki fazla sıvıyı boşaltmak için bir boşaltma tüpü yerleştirecek ve ardından kesiğinizi dikecek, yaranızı saracak ve bölgeyi sıkıştıran ve teşvik etmeye yardımcı olan sıkı bir bandajla göğsünüzü saracaktır. iyileştirme. Göğüslerinizin yeniden yapılandırılması veya yeniden yapılması, hastanede ortalama üç gün, hatta bazen biraz daha fazla kalmanızı gerektirebilir..

Hastaneden taburcu olmadan önce size ağrı kesici ilaçlar yazılacak ve ayrıca kesi ve yaranızın bakımını nasıl yapacağınız öğretilecektir. İlerlemenizi kontrol etmek ve dikişlerinizi almak için doktorunuz tarafından da bir takip planlanacaktır. Mastektomiden sonra doktor, tümörünüzün boyutu çok büyükse radyasyon tedavisi almanızı önerecektir..

meme kanseri2

Meme ile ilgili problemlerin risklerini en aza indirmek için meme bakımı prosedürleri gereklidir. Göğüslerde veya çevresinde herhangi bir anormallik fark edilirse her zaman kenarda olmalısınız..