Su kirliliği nedir? Su kirliliği nasıl önlenir? Halkın sıkıntıyı bilmesi, onu çözmenin hem ilk hem de önde gelen yoludur. Suyun önemli, kimyasal ve biyolojik özelliklerinde canlılar üzerinde zararlı etkiye sahip olabilecek bazı değişiklikler su kirliliğidir..

su kirliliği

Su kirliliği ile uğraşmak, herkesin (hükümetlerin yanı sıra yerel konseylerin) ilgilenmesi gereken şaşırtıcı bir şeydir. Her birimizin yerel su kaynaklarımız üzerinde, su kalitesi koşulları ve kıtlık zamanlarında kullandığımız su miktarı üzerinde bir etkisi var. Bu yazıda su kirliliğini önlemenize yardımcı olacak birkaç şey verdim..

Su Kirliliğini Önlemek İçin Talimatlar:

1. Suyu Akıllıca Kullanın:

Çekmede değilken musluğu çalışır durumda tutmaktan kaçının. Ayrıca yıkanırken ve banyo yaparken kullandığınız su miktarını azaltabilirsiniz. Bunu hepimiz yapıyoruz, su kıtlığını önemli ölçüde önleyebilir ve arıtılması gereken kirli su miktarını azaltabiliriz..

2. Aşırı Sulamadan Kaçının:

Çimlerin ve bahçelerin yıkanma zamanı geldiğinde, gübrelerin yeraltı suyuna sızmasını durdurmak için yavaş sulama yönteminin kullanılması tavsiye edilir. Bir sprinklere güvenmenin bir alternatifi olarak, daha yüksek bir yeterlilik aşaması getiren “damla” sulama sistemlerine ve sağma hortumlarına inanın..

3. Tuvalette Hiçbir Şeyi Yıkamayın:

Hapları yıkamaktan kaçının, aksi takdirde toz ilaçları veya ilaçları tuvalete doğru akıtın. Her türlü tıbbi atık için doğru bertaraf tavsiyesi amaçlıdır..

4. De-nitrifikasyon:

Nitratların toprakta sızmasını durdurmak için alışılabilecek doğal bir süreçtir; bu da herhangi bir yeraltı suyunun besinler tarafından saf olmamasını engeller..

5. Sentetik Ürünlerin Daha Az Kullanımı:

Kimyasal içeren ev ürünlerini kullanmaktan kaçının. Alternatif olarak, biyolojik olarak parçalanabilen sabuna benzer yeşil ürünler ve tamamen doğal banyo malzemeleri kullanın. Evinizin tazelenmesi yönünde çamaşır suyu ve kimyasal temizleyiciler ile önleyin ve yerine sirke kullanın..

6. Otomobil Yağı:

Mümkün olduğu kadar yeniden kullanmanız gerekir. Ek olarak, antifriz artı yağ gibi zehirli sıvıların sızıntısını önlemek için otomobilinizin bakımını iyi tutmanız önemlidir..

7. Çöpleri Atmayın:

Nehirlere, göllere, aksi halde okyanuslara çöp atmaktan kaçınmak. Plajlarda, aksi halde nehirlerde ve göllerde gözlemlediğiniz çöpleri temizlemeye yardımcı olun, çöpleri toplamanın güvenli olduğunu onaylayın ve çöp kutusuna yakın bir yere koyun.

8. Septik Tankları Kullanın:

Septik tanklar, bulunduğu yerde kanalizasyonun bakımı için kullanılır. Tipik olarak kanalizasyonu bir varlık binası olarak işlemeye alışkındırlar..

9. Doğal Gübreler:

Doğal malzemelerden yapılan çim gübreleri su kirliliğini önlemeye yardımcı olur. Kompost veya kemik unu içeren ürünler tavsiye edilir. Dikkate alınması gereken bir diğer gübre seçeneği, yavaş salınan nitrojen içeren bir gübre seçeneğidir..

10. Doğal Olun:

Kimyasal pestisitlerin yanı sıra gübrelerin kullanımı, enfekte su yeraltı suyuna sızdığı ve su kaynağının yakınlarına aktığı için su kirliliğine yol açar. Kullanabileceğiniz doğal pestisitler, haşere öldürücü sabunun yanı sıra piretrum da alır. Doğal gübreler, ot kupürleri, odun külü ve hayvan gübresi içerir.

11. Çöp Kutusunu Kullanın:

Nasılsa çöpleri atmayın. Her zaman için doğru çöp kutusu için rastlamak. Buna plaj, nehir kenarı ve su kütleleri gibi yerler dahildir. Tampon, çocuk bezi ve hijyenik kadın bağı gibi bozunmayan ürünlerin tuvalete atılmaması gerekir, bunlar için kullanılanlar kanalizasyon işlemine zarar verebilir ve genellikle kumsallarda yatan çöp olarak sona erebilir.

Sonuç olarak, her birimizin en değerli kaynağımız olan sudan kirlilikten kaçınmak için uygun adımları atması esastır..