Aari nakışı eski bir nakış sanatıdır ve Hindistan’da uzun bir gelenektir. Her stil ve tasarım, kökenini ve ülke çapındaki yolculuğunu karakterize eder. Aari tekniği, Barabanki, Uttar Pradesh’den kaynaklandı ve Kutch, Gujarat ve benzerlerine taşındı. Gujarat’a yolculuk sırasında, Aari tekniği sadece bir ayakkabıcı dikişinden kraliyet tasarımına yükseltildi. Babürler bu tekniği kraliyet dikişi olarak benimsediler ve bunlar özel aari delikli iğnelerle el yapımıydı. Bu işleme, bir ayakkabı tamircisi tarafından deri üzerine yapılan normal bir dikişti ve bir işleme biçimine dönüştüğünde özel bir şekil aldı ve ev hanımlarının düzenli hobilerinden biri haline geldi. Bu tasarımlar ipek gibi kraliyet kumaşları üzerinde yapıldı ve Aari işi sarees kraliyet tasarım tarzı olmaya devam etti..

Aari Work Sarees’in Önemi:

Aari sarees, pazardaki moda trendinin sadece bir parçası değildir. Hindistan’ın fazla mesai yapan geleneklerinden biridir. Aari tasarımları el yapımıdır ve büyük bir teknolojik gelişme olmasına rağmen, tasarımcılar hala kendi aari delikli iğneleriyle aari çalışmalarını yapmaya devam etmektedirler. Aari iş kısraklarının bitişi klas ve zariftir ve her türlü duruma uygundur. Durum için sari kumaşa göre farklılık gösterir, tasarım dikilir.

Aari Work Sarees’in Özellikleri:

Aari iş tasarımı sarees, piyasada bulunan basit ama zarif tasarımlardan biridir. Diğer nakış tasarımlarından farklı olarak aari tasarımının kendine has bir yeri ve ince bir bitişi vardır. İplik ve kumaş, asil bir görünüm veren profesyonel uzmanlar tarafından birlikte onarılır ve sade sade sari’nin şık, muhteşem bir tasarımcı koleksiyonu gibi görünmesini sağlar. Aari tasarımı iplerle sade olabileceği gibi kontrast renkli taşlar ve boncuklarla da parlak olabilir. Aari tasarımları el yapımıdır, bu nedenle gevşek iplik veya makine arızası olasılığı yoktur.

Aari İş Sarees için Hangi Kumaş Kullanılır:

Aari çalışması farklı kumaş türleri üzerinde yapılabilir – pamuk, ipek, sentetik ve ipek pamuk. Bunlar arasında en çok kullanılan kumaş, kumaşın tasarımı daha iyi tamamlaması nedeniyle ipektir. Tasarımda kullanılan altın sarısı iplik olan Zari, ipek kumaşı tamamlar ve kumaşın rengini zıt bir şekilde vurgular. Ters dikiş tekniği, kumaşın iplikle tamir edilmiş gibi görünmesini sağlar ve ipek, tasarımının kolay olması nedeniyle tercih edilen bir malzemedir ve aynı zamanda tasarımı iyileştirmede en iyi tamamlayıcı kumaştır..

Kadınlarda Hangi Vücut Şekli Tercih Edilir:

Genellikle kısa kızlar sarilerde sevimli görünür. Bununla birlikte, Aari iş sareleri için, saree’deki tasarım geliştirilebileceği ve ayrıca vücut şekli geliştirilebileceği için kum saati duruşlu uzun kızlar tercih edilir. Saree içindeki pallu, ana tasarım kısmını alır ve katlayıp sabitlemek işi gizleyecektir. Bu yüzden pallularını tek bir tel olarak bırakabilen uzun boylu kızlar tasarım işini daha iyi tamamlıyor. Bu nedenle uzun boylu kızlar tercih edilir. Ayrıca tasarım, atıl yükseklik göz önünde bulundurularak yapılır. Yani, yükseklik burada önemli bir faktör oynuyor.

Sarees için Farklı Aari Nakış Tasarımları Türleri:

Durumlar için Aari iş sarelerinin en son tasarımları için modaya uygun kılavuz.

1. Keşmir Aari Çalışması Saree:

Keşmir Aari Çalışma Saree

Keşmir aari işi saree, mevcut ünlü aari tasarımlarından biridir. Bu teknik, göller ve çiçekler diyarı Keşmir’den ilham almıştır. Bu teknikte kullanılan desenler ve desenler büyük ölçüde çiçek desenlerini içerir..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Keşmir aari çalışmaları çoğunlukla çiçek desenlerini içerir ve en yaygın kullanılan kumaş georgettedir. Georgette kumaş zarif bir görünüm verir ve kontrast renkli kumaş ile tasarımlar daha iyi tamamlanır..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Keşmir aari iş sari normal günlerde ve ayrıca özel akşamlar için giyilebilir. Bu tasarım, normal kontrast renkli iplikler içerir. Bu nedenle, bu özel akşamlar için etnik durumlardan daha uygundur..

2. Aari Nakış Sarees:

Aari Nakış Sarees

Aari nakışlı sarees, aari tasarım çalışmalarının genel kategorisini içerir. Bu, kontrast renklerde seçildiğinde tasarımı daha iyi öne çıkardığı için çoğunlukla Georgette ve Şifon malzemede tercih edilir..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarımlar çoğunlukla saree ile zıt veya iki renkli olarak yapılan çiçek ve temel mango nakış desenidir. Üzerindeki desenlerle daha şık göründüğü için yaygın olarak kullanılan kumaşlar georgette ve şifondur..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Aari işlemeli sariler resmi toplantılarda, özel akşamlarda ve nadir durumlarda tercih edilebilir. Tasarımlar herhangi bir ışıltılı iplik veya boncuk içermediğinden, bunlar etnik durumlar için pek uygun değildir..

3. Supernet Aari Çalışma Sarees:

Supernet Aari Çalışma Sarees

Supernet Aari iş sareleri, ağlı kumaş üzerine yapılan kalın tasarımlarla ünlüdür. Supernet sarees, sari kumaşını ve rengini tamamlamak için kumaş kalın nakış tasarımlarıyla örüldüğü için şeffaftır..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Kumaş, kelimenin tam anlamıyla net bir kumaş olan ve tasarımın kontrast renkle daha zarif ve güçlü görünmesini sağlayan süper ağlı bir sari olduğundan, tasarımlar genellikle kalın, yakından yerleştirilmiş bir desen içerir..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Bunlar en iyi parti kıyafetlerinden biridir ve özel akşamlar için giyilebilir. Tasarımlar kumaş rengine ve kalınlığına göre farklılık gösterir ve bunlar parti akşamları için en iyi seçenektir..

4. Aari Çalışması İpek Sari:

Aari Çalışması İpek Sari

Aari işi ipek sare’ler, düğünler için en iyi koleksiyonlardan biridir ve bunlar, sare’ler için en iyi aari nakış tasarımlarıdır. Bu tasarımın birçok çeşidi vardır ve bunlar ipek kumaştan yapılmıştır..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarımlar sarees ile farklılık gösterir. Pattu saree için aari işi üzerindeki tasarımlar gelin koleksiyonları, tavus kuşu, tanrı ve tanrıça, mango tasarımları ve daha birçok kategoriye ayrılabilir, burada kullanılan kumaş ipektir. İpek mükemmel bir sonuç verir ve tasarımları arar.

Hangi Durumlarda Giyilir:

Aari ipek sari giymek için en iyi durumlar düğünler, evlilikler ve etnik işlevlerdir..

5. Kota Doria Aari Çalışma Saree:

Kota Doria Aari İş Saree

Aari çalışmaları Kota sare’leri süper ağ Aari çalışma sare’lerine benzer, çünkü bu aynı zamanda pamuklu ağ sare’ler üzerinde aari çalışmasını da içerir.

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Kota saree tasarımları düzenli nakış desenleri içerir ve alanı bordür olarak ve pallu için doldurmak üzere özenle tasarlanmıştır. Bordür ve pallu üzerine kontrast tasarımlar yapılır ve çoğunlukla tek renkli bir tasarımdır. Kullanılan kumaş pamuklu – ince pamuklu veya fileli pamuklu.

Hangi Durumlarda Giyilir:

Aari işi Kota sarees giymek için en iyi durumlar özel akşamlar ve hatta normal günler ve özel günlerdir..

6. Aari Georgette Sarees:

Aari Georgette Sarees

Aari Georgette sarees, çoğunlukla parti etkinlikleri için kullanıldığı için en yeni tasarımcı koleksiyonlarıdır. Georgette malzemesi ağlı versiyona benzer ve malzemeyi ve rengi tamamlamak için tasarımlar malzeme üzerinde dikkatli bir şekilde yapılmıştır..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Georgette aari çalışması saree bordür tasarımları, düzenli çiçek desenleri, geometrik desenler, şekiller, tavus kuşu tasarımları ve daha fazlasını içerir. Georgette Aari iş sarelerinin çoğu, yakından paketlenmiş göründükleri ve ağlı kumaş üzerinde kontrast oluşturdukları için çiçek ve geometrik desenler içerir..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Aari georgette sarees giymek için en iyi durumlar özel akşamlar ve partilerdir..

7. Tambur Tekniği Aari Çalışması Saree:

Tambur Tekniği Aari Çalışması Saree

Tambur tekniği, saride boncuk ve ayna çalışmalarını içerir ve tasarım, daha iyi bir görünüm için daha çok seçilen alanlarda yapılır. Bu, her türlü kumaştan yapılır ve en çok ipek sarilerde uygundur..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarım pallu üzerinde yapılır, arkadan başlayarak ön görünüme bordür, kraliyet kolyesi gibi boyun deseni vb. Bu tasarımlar, saree’nin bir tasarımcı serisi gibi zarif görünmesi için özenle seçilmiştir. Kullanılan malzeme ipek ve ipek karışımıdır..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Tambur Aari iş sarees giymek için en iyi günler özel akşamlar ve partilerdir..

8. Gujarati Aari Çalışması Saree Tasarımı:

Gujarati Aari Çalışması Saree Tasarım

Gujarati aari iş tasarımları, geleneklerini her desen ve tasarımla birlikte sürdürüyor. Gujarati stili, aynalarla normal iplik çalışmasını içerir ve çeşitli kontrast renkli malzemeler içerir – çok renkli kumaş.

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarımlar, çoğunlukla daire ve rangoli desenleri gibi geometrik şekiller içeren geleneksel desenlerdir. Kullanılan malzeme pamuktur. Tasarımlar sari boyunca yapılır, bu da ayna çalışmaları ile daha parlak görünmesini sağlar..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Gujarati Aari iş sareleri, kumaşı pamuklu olduğu için geleneksel durumlarda ve ayrıca seyahat amaçlı giyilebilir..

9. Zardosi Aari İş Sarees:

Zardosi Aari İş Sarees

Zardosi, aari işinin gelişmiş bir tekniğidir ve zari adı verilen taşlar, boncuklar ve altın ipliklerle nakış tasarımını içerir. İpek kumaş üzerine yapılan bu tasarımlar daha çok düğünlerde tercih edilmekte ve daha çok gelin koleksiyonlarından oluşmaktadır..

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarımlar çoğunlukla gelinlik ve Zardosi çalışmalarında kullanılan renkler yeşil, kırmızı ve turuncu, çünkü bunlar her zaman kumaştaki zardosi desenlerini öne çıkarıyor. Kullanılan desenler çoğunlukla rastgele tasarımlar veya tasarım olarak gelin olaylarıdır..

Hangi Durumlarda Giyilir:

Zardosi Aari iş sareleri kraliyet tasarımlarıdır ve gelinliklerde tercih edilir. Bunlar herhangi bir geleneksel işlev için giyilebilir.

10. Tasarımcı Aari Çalışma Sarees:

Tasarımcı Aari İş Sarees

Tasarımcı sare’ler çoğunlukla zari, boncuklar ve taşlarla basit tasarımlar içerir. Desenler, kumaşa mükemmel bir görünüm kazandırmak için rastgele bir seçimle yapılır. Tasarımcı sari malzemeleri genellikle Supernet, georgette ve şifondur, çünkü bu malzemeler tasarımı daha iyi geliştirir.

Saree Tasarım ve Kullanılan Kumaş:

Tasarımlar çoğunlukla en yeni desenleri ve zari, boncuk ve taşların basit ama zarif yerleşimini içerir. Sari, hem kumaşın rengini hem de tasarımı vurgulamak için özenle tasarlanmıştır. Kullanılan malzeme çoğunlukla ağlı georgette.

Hangi Durumlarda Giyilir:

Tasarımcı serisi Aari iş sareleri, özel akşamlar ve partiler için çok uygundur. Bu, genç üniversiteli bayanlar arasında trend olan bir çeşittir..

Bu Aari İş Sarees İçin Hangi Bluz Uygun:

Aari işi sareleri için en uygun bluz, minimal düzeyde aari işi olan bluzlardır. Bluz üzerindeki kontrast aari çalışması sariyi vurgular ve ayrıca sari’ye vurgu değeri katar. Gelin koleksiyonu söz konusu olduğunda, zardosi, maggam, Aari nakışı vb. farklı aari işlerine sahip çeşitli bluzlar var. Bu bluzlar, gelinin allık ve ten rengini öne çıkarmak için özenle tasarlandıkları için gelin için ekstra bir tamamlayıcıdır. Aari işi sari bluzdaki taşlar ve aynalar, az miktarda ışık saçılımını bile yansıtacak şekilde yerleştirilmiştir ve bu da gelinin ışıltılı görünmesini sağlar..

Aari Çalışması Sarees Nasıl Stillendirilir:

Aari saree’yi şekillendirmenin en iyi yolu, tasarımları daha iyi göstermek için onu pallu’nun yaygın olduğu bir lehenga gibi giymektir. Bluz genellikle bluzdaki tasarımlar sarideki bordür tasarımını vurgulayacak şekilde tasarlanmıştır, Bu nedenle, pallu’nun bir ucu sabitlenerek her zaman serbest bırakılması tavsiye edilir ve ayrıca kapalı olarak giyildiğinde bir lehenga gibi şekillendirilebilir. boyun, 3/4 kollu aari iş bluzu.

Aari işi sarees geleneğimizin bir parçası ve moda endüstrisinde zirveye geri dönüyor. Durum ne olursa olsun, konu basit buluşmalar, özel toplantılar, özel akşamlar, gelinler vb. olduğunda Aari iş sareleri en iyi seçimdir. Aari işleri, basit nakışlardan gelin tasarımlarına kadar uzanır ve bu da onu en uygun sari çeşidi yapar. Aari eserleri, eski Hindistan’dan önemli bir telif hakkıdır ve bu tasarımlar özenle el yapımıdır. Makalemizi, doğru durum için doğru stili seçmek için bir rehber olarak kullanın ve eski ve geleneksel aari çalışmaları tasarımımızla zemini sallayın.!