Burnos opos yra skausmingos opos, esančios burnoje, vidiniame skruostų paviršiuje. Jie taip pat vadinami aftinėmis opomis ir tampa skausminga būklė geriant, valgant ar valant dantis. Dauguma burnos opų yra nekenksmingos, nes nereikalauja jokio gydymo ir gyja savaime.

Burnos opos yra pasikartojanti problema, su kuria kenčia kas penktas žmogus visame pasaulyje. Tai bakterijų mišinys iš aplinkinio oro ir sutrikusios kepenys. Kepenų veiklos sutrikimas reiškia kepenis, kurioms kenkia tai, ką neseniai vartojote, pvz., Alkoholis, arba jei turite tam tikrų kepenų problemų, kurios yra genetinės arba iš kažkur paimtos. Visa tai iliustruoja faktą, kad nesveikos kepenys yra pagrindinė burnos opų priežastis. Skrandžio problemos taip pat gali sukelti burnos opas, nes burna yra susijusi su skrandžiu ir yra vienas tiesioginis kelias.

Burnos opos trunka ne ilgiau kaip dvi savaites ir ateina ir praeina sezoniškai, jos yra labai skausmingos ir trukdo mūsų mitybai. Taip yra todėl, kad opos gali būti tokios skausmingos, kad net menkiausias prisilietimas prie bet kokios medžiagos gali sukelti veriantį skausmą burnoje, taip priversdamas laikytis skysčių, kuriuos lengviau vartoti.

Burnos opos yra lengvai gydomos, tačiau jos niekada negalima atsikratyti per vieną dieną. Faktas yra tas, kad žmonės, kenčiantys nuo pasikartojančios burnos opos problemos visą gyvenimą, jau priprato ir nekreipia dėmesio į jos išnaikinimą, ji ateina savo laiku ir išeina, kai nori. Sunkiausiais atvejais burnos opos gali išsiplėsti iki gerklės ir šiuo metu reikia medicininės pagalbos, šiuo metu galima gerti tik skysčius, tokius kaip šiltas ar šaltas pienas.

Burnos opų priežastys ir simptomai:

Kokie yra burnos opos simptomai ir priežastys, galite atidžiai sekti toliau pateiktas pastraipas.

Burnos opos priežastys:

Yra keletas skirtingų burnos opų priežasčių, kurios prisideda ir sukelia šią burnos infekciją, kai kurios iš šių priežasčių:

Įkandimas:

Smulkesnes burnos opas dažniausiai sukelia burnos ar skruosto vidinis įkandimas ar bet koks susidūrimas, galintis pakenkti odai burnos viduryje, skruoste ar liežuvyje. Kramtymas yra pagrindinė burnos opų priežastis ir sudaro 60% visų šios infekcijos atvejų. Įkandimas gali atsirasti kramtant maistą ar kalbant. Jūsų dantys nubrozdina burnos gleivinę, sukeldami opą ar opą.

Hormoniniai pokyčiai:

Ši ypatinga priežastis dažniausiai pasireiškia moterims. Moterų opos dažniausiai atsiranda dėl hormoninių pokyčių, kurie atsiranda menstruacijų ar nėštumo metu. Menstruacijos ir nėštumas yra du pagrindiniai hormoniniai pokyčiai, su kuriais susiduria moterys savo gyvenime, ir buvo pastebėta, kad hormoniniai pokyčiai sukelia burnos opas daugumai moterų, o kraujas įkaista iš vidaus..

Vitaminų ar mineralų trūkumas:

Mineralų ar vitaminų trūkumas netgi kartais gali sukelti burnos opas. Nustatyta, kad geležies ar vitamino B12 trūkumas gali sukelti burnos opas, kartu su nuovargiu ir dusuliu. Šie vitaminai ir mineralai yra būtini, nes jie padeda gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir taip pat palaiko nervų sistemą. Taigi šių gyvybiškai svarbių mineralų ar vitaminų trūkumas organizme gali padidinti burnos opų išsivystymo riziką.

Susilpnėjusi imuninė sistema:

Bet kokia sveikatos būklė ar infekcija, silpninanti organizmo imuninę sistemą, labai padidina burnos opų išsivystymo riziką. Susilpnėjusi imuninė sistema sumažina natūralų organizmo gebėjimą kovoti su ligomis ar bet kokiomis svetimomis infekcijomis. Infekcija, nors ir ŽIV/AIDS, taip pat padidina jūsų burnos opų išsivystymo tikimybę, nes ši liga sukelia imunodeficitą organizme.

Medicininės sąlygos:

Genetinė ar paveldima problema gali būti burnos opų priežastis. Kartais pasikartojantys opos genai gali būti perduodami iš tėvų vaikui. Ši sveikatos būklė yra nedidelė problema, kurią dažniausiai turi visi namų ūkiai, ir ji paprastai nepastebima. Medicininės sąlygos taip pat gali apimti nuolatines problemas, tokias kaip aukštas kraujospūdis, skrandžio problemos ir kiti negalavimai, turintys įtakos jūsų kūno funkcionavimui. Kartais toks lengvas negalavimas kaip karščiavimas gali sukelti burnos opas.

Specifiniai maisto produktai:

Nustatyta, kad burnos opų metu reikėtų vengti tam tikrų maisto produktų, tokių kaip citrusiniai vaisiai ir kai kurios daržovės. Tai apelsinai, citrinos, obuoliai, ananasai, figos, braškės ir pomidorai. Nors jie negali būti tiesiogiai vadinami burnos opų priežastimis, žinoma, kad šie specifiniai maisto produktai sukelia ir kai kuriais atvejais pablogina būklę. Todėl geriausia vengti šių specifinių maisto produktų burnos opų infekcijų metu, kad liga nepasunkėtų.

Mesti rūkyti:

Jei mesti rūkyti, labai tikėtina, kad tam tikru momentu susidursite su burnos opomis. Nustojus rūkyti, jūsų organizme pasikeičia cheminės medžiagos, dėl kurių atsiranda pusiausvyros sutrikimas, o tai yra burnos opų priežastis. Per šį laikotarpį burnos opos tęsiasi tik ribotą laiką ir išnyks savaime, todėl nepasiduokite, jei mesti rūkyti tik dėl burnos opų, tai tik maža nesėkmė siekiant didesnės pergalės, kurią turėsite vėliau.

Tam tikri vaistai:

Naujausi tyrimai parodė, kad specifiniai vaistai gali sukelti tam tikras organizmo reakcijas, kurios galiausiai gali sukelti burnos opų vystymąsi. Tai apima beta adrenoblokatorius, įprastus skausmą malšinančius vaistus ir specifinius vaistus nuo krūtinės skausmo. Tais atvejais, kai negalite visiškai išvengti šių vaistų, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju dėl bet kokių alternatyvių vaistų ar gydymo. Be to, kai kurie vaistai, tokie kaip alendronatas, citotoksiniai vaistai ir nicorandi, gali sukelti burnos opas šalutinio poveikio pavidalu.

Prasta burnos higiena:

Jei nesilaikoma tinkamos burnos higienos, taip pat gali išsivystyti burnos opos. Maisto dalelių buvimas dantų ertmėse yra ideali dirva mikroorganizmams augti. Taip sukeltos infekcijos padidina opų išsivystymo tikimybę. Kartais burnos opos taip pat atsiranda dėl kruopštaus dantų valymo arba dėl dantų šepetėlio sužalojimo.

Stresas:

Taip pat žinoma, kad stresas yra viena iš gyvybiškai svarbių burnos opų priežasčių. Stresinė būsena dažnai sukelia emocinį ir psichinį spaudimą ir žmogui sunku susitvarkyti. Kai patiriate stresą, jūsų kūnas taip pat tampa silpnas, todėl esate jautresnis infekcijoms, pvz., Burnos opoms. Jei stresas sukelia rimtų sveikatos problemų, tokių kaip kraujospūdis, geriausia pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju. Tada gydytojas gali paskirti papildomus tyrimus ir vaistus, kad nustatytų visas pagrindines problemas, kurios gali atsirasti dėl streso.

Burnos opos simptomai:

Yra keletas aiškių ir labai suprantamų burnos opų simptomų, dėl kurių jums bus aišku, kada pradėsite susidurti su šia problema, šie ryškūs simptomai pateikiami toliau:-

Apvalių opų buvimas burnoje:

Svarbiausi burnos opų simptomai yra apvalių ar ovalių opų susidarymas burnos viduje, minkštoje paletėje, skruostų viduje arba kartais net liežuvyje. Šios opos yra labai skausmingos ir sukelia diskomforto jausmą kramtant, geriant ir valant dantis. Šios opos burnoje gali pasirodyti raudonos arba netgi atrodyti pilkos, baltos ar kitos spalvos.

Įplyšimas odoje:

Jei neseniai susidūrėte su problema, susijusia su burnos ar liežuvio vidinės dalies įkandimu, arba jei atsitiktinai nukirtote lūpą ar skruosto vidų, tikimybė susirgti burnos opa toje srityje yra labai didelė. Taip yra todėl, kad visą dieną jūsų burna yra atvira milijonams bakterijų su maistu ir kvėpuojamu oru. Ši bakterija susimaišo su burnoje esančiomis seilėmis ir yra supažindinama su šiais jau esančiais gabalais ir įbrėžimais. Kai bakterijos patenka į šiuos gabalus, susidaro burnos opa.

Nutirpimas:

Paprastai likus kelioms dienoms iki įvykio, sritis, su kuria susidurs burnos opa, nutirpsta. Po tirpimo atsiranda nuobodus skausmas, kuris sumažina burnos skonio gebėjimą bet kokiam maistui. Maistas kartais pakenks vietovei net jums nepastebint. Skausmas laikui bėgant lėtai didės, jei nebus gydomas geliu, kurį galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Taip pat padeda šiltas vandens skalavimas kartu su trupučiu druskos, tačiau tai yra tradicinis procesas, padedantis įveikti problemą.

Patinimas:

Paprastai skausmas ar sužalojimai, kuriuos sukelia opos, laikui bėgant paprastai išsipučia. Taip yra todėl, kad oda buvo labai sužeista. Patinimas yra burnos opų namai, nes ši burnos sritis dabar yra bakterijų linkusi zona. Šiuo metu žmogus niekaip negali užkirsti kelio opų susidarymui burnoje ir todėl gali labai mažai ką padaryti jos gydymui. Ledas ir šilto vandens skalavimas gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą tam tikrą laiką.

Sunkumai valgant:

Kai burnoje atsiranda opos, pastebėsite, kad sunku valgyti. Opos buvimas burnoje yra pagrindinė šios problemos priežastis. Valgyti karštą ar šaltą maistą gali pakenkti, taip pat gali būti sunku gerti skysčius. Taip pat žmogus gali jaustis sunkiai valantis ir valantis dantis.

Kalbos problemos:

Šis ženklas ir simptomas yra normalus, susijęs su liežuvio opomis. Kadangi žinote, kad liežuvis yra kalbos teikėjas, kuris padeda mums netrukdomai kalbėti, todėl dėl opų, susidarančių ant liežuvio, ši priemonė yra ydinga. Liežuvis negali tinkamai veikti, nes kiekvienas jūsų žodis yra skausmingas. Jei pastebite, kad valgant ar kalbant laikui bėgant liežuvis pradeda skaudėti tam tikrose vietose, labai tikėtina, kad atsiras keletas opų.

Patinę limfmazgiai:

Kiti dažni burnos opos simptomai yra patinę limfmazgiai. Limfmazgiai yra mažos liaukos, esančios visame kūne. Jie yra esminė limfinės sistemos dalis, pernešanti maistines medžiagas, atliekas ir limfos skysčius tarp kraujotakos ir kūno audinių. Vystantis burnos opoms, burnos limfmazgiai uždegami dėl infekcijos aplink vietovę.

Apetito praradimas:

Kartais burnos opos taip pat sukelia apetito praradimą. Taip gali būti dėl to, kad burnoje yra opų, todėl gali būti sunku kramtyti maistą. Diskomfortas jaučiamas net geriant bet kokius skysčius. Dėl šio skausmo pojūčio žmogus nenori valgyti ir galiausiai praranda apetitą.

Karščiavimas:

Nors retai, karščiavimas taip pat gali būti vienas iš burnos opų simptomų. Dėl burnos opų išsivystymo kūno temperatūra gali šiek tiek pakilti, kad kovotų su šia infekcija. Gali būti, kad karščiavimas burnos opų metu nėra labai didelis, tačiau geriau pasikonsultuoti su gydytoju ir imtis tinkamų vaistų.

Nuovargio jausmas:

Kartais burnos opos sukelia nuovargį. Pacientas gali jausti mieguistumą ir nuobodulį. Ši būklė taip pat atsiranda dėl apetito praradimo, kai organizmas neturi būtinų vitaminų ir mineralų. Jei atlikę nedidelę užduotį pradedate jaustis pernelyg pavargę arba jausmas vyrauja net ir tinkamai pailsėjus, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Daugeliu atvejų burnos opos atrodo nekenksmingos ir praeina per kelias savaites nuo infekcijos. Tačiau pastebėjus bet kurį iš aukščiau išvardytų simptomų, svarbu pasitarti su gydytoju. Burnos opų simptomai gali skirtis priklausomai nuo infekcijos priežasties. Gydytojas gali pasiūlyti keletą kraujo tyrimų ar net biopsijos, kad nustatytų tikslią to priežastį. Jei opa burnoje išlieka net po 2–3 savaičių, tai gali reikšti burnos vėžio vystymąsi. Gydytojas paskirs tinkamus vaistus problemai gydyti ir neleis pablogėti.

Burnos opos dažniau sukelia diskomfortą valgant, geriant ar atliekant burnos higieną ir nesukelia jokios didelės žalos organizmui. Nors kenčiate nuo burnos opų, tiesiog venkite tokių veiksnių kaip specifinis maistas ar kietų šepečių naudojimas. Geros burnos higienos palaikymas padės palengvinti būklę. Burnos opos išgydomos savaime per 10-15 dienų. Tačiau jei problema išlieka, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją.