“Kolkata” şehri olarak da bilinen ülkemizin kültür başkenti, sanatı ve devrimci kültürü ile tanınır. Bu devlet bize birçok Nobel ödüllü ve daha iyi geleceğimiz için kendilerini feda eden birçok özgürlük savaşçısı verdi. Ama sokak yemekleri için kendi içinde bir dünyası olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Tatlıdan baharatlıya, ağzınıza attığınız anda erimeye başlayan keskin ve keskin bir menüye sahip. Kalküta’da denemeniz gereken en iyi sokak yemeklerinin listesi!

Kalküta’daki Ağız Sulandıran Sokak Yemekleri:

Kalküta sokaklarında denemeniz gereken en iyi sokak yemeklerinin listesine göz atın ve her lokmanın tadını çıkarın..

Lucchi Aloo Dum:

Lucchi Aloo Dum

Kalküta sokaklarındaki hemen hemen tüm tezgahlar bu nefis Lucchi Aloo Dum’u satıyor. Sıradan gibi görünse de, Lucchi Puri’ye benzer Aloo dum ile patates püresi ile yapılan ve onu doyurucu bir kahvaltı yapan Bengal baharatları ile yapılan otantik bir Bengal yemeğidir. Sıcak servis edilir, uygun fiyatlı bir sokak yemeğidir; daha ağır olsa bile kaçırmamalısın!

Jhalmuri:

Jhalmuri

Jhamuri, Kalküta’nın her köşesinde ve köşesinde bulunabilen mükemmel bir atıştırmalıktır. Şişirilmiş pirinç, yer fıstığı, namkeen, biber, baharat, domates ve kişniş, güzel bir karışımla sonuçlanır ve bu da onu mükemmel bir atıştırmalık haline getirir. Bu atıştırmayı hazırlamak çok fazla pişirme gerektirmediğinden, anında alabilirsiniz..

Kathi Rolls:

kathi ruloları

Kolkata’nın Rolls’un doğum yeri olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Kathi ruloları olarak da adlandırılan rulolar artık oldukça ünlüdür ve tüm dünyada hazırlanmaktadır. Paratha, sebzeler, paneer ve kıyılmış et ile karşı konulmaz baharat karışımı ile doldurulabilen unla yapılır. Satıcıya göre, sokak arabası olan her ünlü yerde, çeşitli tatlara sahip bir Kathi rulosu vardır..

Keemar Doi Bora:

Kolkata'nın en iyi sokak yemeği mekanları

Adıyla karıştırmayın, bu Dahi vada’ya benzeyen popüler bir Kalküta tarzı sokak yemeği. Dahi Wada’nın aksine, Keemar Doi Boras, baharatların bir kombinasyonu ile tatlı lor içine batırılmış et içerir. Pek çok Kuzey Hintli, geleneksel Dahi Wada’dan bir varyasyon sunduğu için bu etli sokak yemeğini denemeyi sever..

Kabiraji Köftesi:

Kabiraji Pirzola

Bir et aşığıysanız, Kabiraji Köftesini denemeden Kalküta seyahatiniz eksik kalacaktır. Yumurta ile yapılan fileye sarılı koyun kıyması ile hazırlanır ve daha sonra içindekiler kızartılır. Her kuruşuna değer kılan sağlıklı miktarda protein içeren lezzetli sokak yemeklerinden biridir..

Channar Jilipi:

Kalküta sokak yemeği tarifleri

Channar Jilipi, bir jalebi ve gulab jamununun birleşik dokusuna sahip, Kalküta sokaklarında popüler olarak bulunan tatlı bir yemektir. Canınız tatlı çekiyorsa bu yemeği kaçırmamalısınız. Jalebi ve gulab reçeli benzeri dokudan daha kalın kıvamlı pamuklu peynir ile hazırlanır. Size bir arada iki tatlı hissi veren tatlı, sulu ve lezzetli bir tatlıdır..

Ghugni Chaat:

Ghugni Şaat

Ghugni chaat, ragda’nın sağlıklı ama lezzetli bir Bengalce versiyonudur. Bu mezenin hazırlanmasında haşlanmış beyaz ve sarı bezelye kullanılır. Soğan, domates, biber kişnişi daha sonra pişmiş bezelye ile keskin bir demirhindi dokunuşuyla karıştırılır ve Bengal baharatları onu benzersiz ve otantik hale getirir. Sizi uzun süre ayakta tutan yeterli besine sahiptir..

Ejderha Tavuğu:

Kolkata'daki en iyi sokak yemeği

Kalküta sokaklarında sadece otantik Bengal yemekleri bulacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Bazı yerlerde, Çin baharatları ve acı biberlerle kıyılmış ve marine edilmiş, ağzınızda yanma hissi yaratan lezzetli tavuklar bulunur. Tavuğa Schezwan sosunun eklenmesi, size Bengal sokaklarında Çin yemeği veren başka bir varyasyondur..

Puchka:

puçka

Pani puri, Gol gappas, Kalküta’da ünlü olarak Puchka olarak adlandırılır. Çağdaşlarına benzese de, Kolkata’nın lezzeti, bir Puchka’yı herhangi bir durakta en iyi yiyecek olarak öne çıkaran şeydir. Haşlanmış ve baharatlarla karıştırılmış patates püresi, demirhindi chutney ve pudina kavrulmuş toplara ilave edilir ve turşu suyu ile doldurulur. Ağzınıza giren her puchka damak tadınızı uyandırır, bu da onları karşı konulmaz kılar..

Churmur:

kolkata'nın meşhur yemeği

Bu, ezilmiş puchkas kullanılarak hazırlanan bir sokak yemeğidir. Soğan, patates püresi, ezilmiş puchkas ve bir sürü baharatla birlikte demirhindi küspesi karışımı. Tüm içeriği ezilmiş, ezilmiş ve karıştırılmış olduğundan çocuklara verilebilecek ve çabuk yenebilecek bir sokak yemeğidir..

Kalküta’da Sokak Yemeklerini Bulmak İçin En İyi Yerler:
  • Shyambazar, otantik Bengal mutfağı da dahil olmak üzere ülkenin tüm eyaletlerinden Hint yemeklerini denemek için Kalküta’daki en iyi yerlerden biridir. Tarihi yerleri ve ara atıştırmalıkları ile ünlü olan Shobhabazar’a yakın bir yer. Her iki yeri de aynı anda ziyaret edebilir, mükemmel sokak yemekleri için isteklerinizi giderebilirsiniz..
  • En iyi Hint-Çin yemeklerini ve çeşitlerini tatmak istiyorsanız Kalküta’daki Territy Bazar’ı ziyaret etmelisiniz. Balık köftesi, sebzeli veya kıymalı momolar, kırmızı etle hazırlanan Bao, bu caddenin arabalarında bulabileceğiniz en iyi yemeklerden bazıları. Balık dolgulu Momos, böreklerin yanı sıra başka bir Kalkütan spesiyalitesidir..
  • Standlarda bulunan tüm tuzlu yiyeceklerin yanı sıra Kalküta, sunduğu tatlı çeşitleriyle de tanınır. Balaram Mullick ve Radharaman Mullick, Sandesh sağlayan bir dükkan, Bhim Chandra Nag, geleneksel Rosogolla Jolbhora veya K.C.Das ziyareti için Ladikeni’yi ve Ganguram’dan son fakat en az olmayan Mishti Doi’yi sunuyor. Bu dükkanlar, yerel halka ve ziyaretçilere geleneksel tatlılar sunan asırlık bir dükkandır..
  • Indies, Durbari, Café Coffee Day, The Irish House, Kalküta uluslararası havaalanının 2 ila 4 km yarıçapında bulunan birkaç restorandır. Bu mekanlar cebinize delik açmadan uygun fiyatlı ve midenizi dolduran yiyecekler sunuyor..
  • Kalküta’daki Howrah tren istasyonu, şehrin ana ve en işlek istasyonlarından biridir. Anand restoranı, Bara pazarındaki Tiwari sokakları, Haldiram’ın prabhuji’si, K.C.Das, Güney Hindistan’a hizmet veren Howrah tren istasyonunun çevresinde birkaç yer ve denemeniz için çeşitli içecekler ile her türlü sokak yemeği..
  • Beyaz kasaba, Kalküta’da büyüleyici bir tarihe sahip olmayan, ancak size yiyebileceğiniz dilinizi büken sokak yemekleri sunan başka bir bölgedir. Dim Paruti, Şeker kamışı suyu, Jhal muri, birkaç isim.

Neşe Ülkesi olarak da adlandırılan Kolkata’nın sanattan, devrimden, akademisyenlerden ve son fakat en az değil, Sokak yemeklerinden gelen her şeyde bir geçmişi vardır. Kalküta’daki en iyi sokak yemeklerinin listesiyle, bu güzel şehri seyahat listenize not edin ve sunduğu tüm lezzetli ve ağız sulandıran yemekleri deneyin..