Jharkhand, bir zamanlar Bihar eyaletinin bir parçası, zengin kültürü ve geleneği ile tanınır. Bu tapınakların çoğu oldukça eskidir ve Babür dönemine kadar uzanır. Jharkhand, yaklaşık 72 ana Hindu tapınağına ev sahipliği yapar ve bunların çoğu, Lord Shiva’ya ibadet etmeye adanmıştır. Bu tapınaklar mükemmel bir mimari sergiler ve dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çeker. Jharkhand’daki tapınakların benzersiz özelliği, kırmızı bir kil olan Terracota’dan yapılmış olmalarıdır. Jharkhand tapınakları ülkede tarihi ve kültürel bir öneme sahiptir ve onları yapılacaklar listenize eklemeniz önemlidir. Jharkhand’daki en ünlü tapınaklara göz atın.

Jharkhand’daki En İyi Tapınaklar:

1. Deogarh’daki Baidyanath Tapınağı:

jharkhand'daki tapınaklar

Deogarh’da bulunan Baidyanath Jyothirlinga tapınağı, Shiva’nın en kutsal yeri olan on iki Jyothirlinga’dan biridir. Aynı zamanda Baba Dham ve BaidyanathDham olarak da bilinir ve Jyothirlinga şeklindeki Baba Baidyanath’ın ana tapınağından ve diğer 21 tapınaktan oluşan bir tapınak kompleksidir. Milyonlarca hacı, Temmuz ve Ağustos ayları arasında Shravan Mela sırasında tapınağı ziyaret ediyor..

2. Barhwara’daki Bindudham:

Jharkhand2'deki Tapınaklar

Barhwara’da bulunan Bindudham veya Binduswani Mandir, Shaktipeeth şeklinde Tridevi veya Maha Durga veya Kali, Maha Lakshmi ve Maha Saraswati’ye adanmıştır. Tapınağın girişinde bir Güneş Tanrısı, Surya heykeli var ve başka bir bölümde, insanların kutsal ayak izlerini görebilecekleri 35 metrelik bir Maymun Tanrı, Hanumana heykeli var. Chetra Navratra Durga Puja, burada en çok kutlanan festivaldir..

3. Maluti Köyündeki Maluti Tapınakları:

Jharkhand3'teki Tapınaklar

Maluti köyünde bulunan Maluti tapınakları, günümüze kadar gelen 78 pişmiş toprak tapınak grubudur. Bu tapınakların 17. ve 19. yüzyıllar arasına tarihlendirildiği söylenmektedir. Tapınaklarda koruyucu tanrı Mowlakshi, Lord Shiva ve Vishnu ve Tanrıça Kali ve Durga gibi tanrılar vardır. Aziz Bamakhyapa ve Manasa Devi’ye adanmış tapınaklar da vardır. Küresel Miras Fonu tarafından en çok tehlike altındaki 12 kültürel miras alanından biri olarak ilan edildi..

4. Ranchi’deki Jagannath Tapınağı:

Jharkhand'daki Tapınaklar4

Ranchi’de küçük bir tepeciğin tepesinde bulunan Jagannath tapınağı 1691’de inşa edilmiştir. Bu tapınak mimari olarak Puri’deki ünlü Jagannath tapınağına benzer ancak çok daha küçüktür. Tapınağa tepki vermek için insanların ya tepeye çıkması ya da uzun bir rota olduğu için bir araca binmesi gerekiyor. Puri’deki araba festivaline benzer şekilde, buradaki tapınak da Aashadhaa ayında ünlü RathYatra’yı kutluyor..

5. Ramgarh Bölgesindeki Chinnamasta Tapınağı:

Jharkhand'daki Tapınaklar5

Chinnamastika tapınağının Chinnamasta’sı, Ramgarh bölgesindeki Rajrappa’da bulunur ve lotus yatağında Kamdeo ve Rati’nin vücudunda duran başsız bir tanrı olan Tanrıça Chinnamasta’ya adanmıştır. Tantrik tarzı mimari tasarımı ile ünlüdür. Komplekste Surya, Hanumana ve Shiva gibi Tanrı ve Tanrıçalara adanmış on tapınak var..

6. Bokaro’daki Sri Sri Kalika Maharani Tapınağı:

Jharkhand'daki Tapınaklar6

Sri Sri Kalika Maharani tapınağı, Aashiyan Estate geliştiricileri tarafından inşa edilen Bokaro’da bulunan bir Hindu tapınağıdır. Devi Kali’ye adanmıştır ve küçük KalikaVihar ilçesi bu tapınağın adını almıştır. Tapınak 2012 yılında tamamlanan yeni bir yapıdır ve 90 fit yüksekliğinde, 50 fit genişliğinde ve 160 fit uzunluğunda uzun bir stupa ile iki katlı bir yapıdır. Tapınak kompleksinde ayrıca Lord Hanumana ve Sri Ram’a adanmış tapınaklar var..

7. Giridih’teki Harihar Dham:

Jharkhand'daki Tapınaklar7

Giridih’te bulunan Harihar Dham tapınağı, dünyanın en büyük Shiva linga’sına sahiptir. 65 fitlik dünyanın en uzun Shiva linga’sıdır. Tapınak bir nehirle çevrilidir ve 25 dönümlük bir alana yayılmıştır. ShravanPoornima burada kutlanan büyük bir festivaldir ve bu süre zarfında hac lakh’ları burayı ziyaret eder. Nag Panchami, bir kobraya tapıldığında da kutlanır..

8. Dhanwarh’daki Jharkhand Dham:

Jharkhand'daki Tapınaklar8

Jharkhan Dham veya halk arasında Jharkhandi olarak bilinen Giridih semtindeki Dhanwarh’da yer almaktadır. Bu mekanın tüm yapıları çatısızdır ki bu da en eşsiz özelliğidir. Tapınak Lord Shiva’ya adanmıştır ve yıllık fuar sırasında yer kalabalık kalır. Ayrıca, Shiva adanmışları Maha Shiva Ratri sırasında burada dualar sunar.

9. Ranchi’deki Dewri Tapınağı:

Jharkhand'daki Tapınaklar9

Dewri Mandir, Ranchi’nin biraz dışında bulunur ve Maa Durga’nın bir formu olan Solha Bhuji Tanrıçasına adanmıştır. Tapınağın ayrıca bir Lord Shiva idolü vardır ve kompleks 2 dönüm üzerine yayılmıştır. Bu tapınağın, 6 kabile rahibinin, Pahan’ın, Brahman rahipleriyle birlikte ayin gerçekleştirdiği ve dua ettiği tek tapınak olduğuna inanılıyor..

10. Güneş Tapınağı:

Ranchi’deki güneş tapınağı, Lord Surya’nın ibadetine adanmış en popüler tapınaklardan biridir. Ranchi şehrine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan bu, Jharkhand’ın en yeni tapınaklarından biridir. Tapınağın on sekiz tekerlekli ve yedi güçlü atlı büyük bir arabası var. Bir hayır kurumu olan Sanskritçe Vihar tarafından inşa edilmiştir. Bu tapınağın en iyi yanı, arabadaki kalkışa hazır gibi görünen yaşam benzeri unsurdur..

11. Pahari Tapınağı:

Pahari mandiri, deniz seviyesinden 2140 fit yükseklikte bulunur ve Lord Shiva’ya ibadet etmeye adanmıştır. Bu küçük tapınak, çevrenin panoramik manzarasına sahip bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Tapınağın gerçek adı ‘Richi Buru’. Burası aynı zamanda birçok özgürlük savaşçısının asılarak idam edildiği yer olması nedeniyle de tarihi bir öneme sahip..

12. Naulakha Mandir:

Bu, Jharkhand’daki en önemli turistik yerlerden biridir ve Deoghar’da bulunur. Tapınak, mimarisi açısından Kolkata’nın ünlü Ramakrishna Belur Nath tapınağını andırıyor. 146 fit yüksekliğindeki bu tapınak, Radha ve Krishna’nın büyüleyici putlarına sahiptir ve Pathuria Ghat Kraliçesi tarafından yaptırılmıştır. Kraliçe Charushila’nın Radha ve Krishna’nın kutsamalarını aramak için bu tapınağı sık sık ziyaret ettiği söylenir..

Nispeten yeni olan Jharkhand eyaleti pek çok insan tarafından bilinmiyor. Bu eyalet çok popüler bir hac destinasyonu değil, ancak internette inanılmaz deneyimlerini anlatan çok sayıda turistle yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. Jharkhand, bazı görkemli tapınaklara ve aynı zamanda birçok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu eyalette antik çağlardan yeni inşa edilenlere kadar her türden tapınak bulunabilir. Bir dahaki sefere bu güzel devleti ziyaret etmeyi planladığınızda, yukarıda belirtilen bu tapınakları kaçırmamanız tavsiye edilir..